ag2r logo ag2r dres AG2R LA MONDIALE
krajina: vlajka Francúzsko
vznik: 1992, v ProTour od: 2005
šéf tímu: Vincent Lavenu
značka bicyklov: Focus
víťazstvá: 2016: 8 / 2015: 23
 
vlajka BARDET Romain link ikonka vlajka POZZOVIVO Domenico vlajka DUMOULIN Samuel
vlajka BAGDONAS Gediminas albansko BAKELANTS Jan vlajka BARBIER Rudy
vlajka BÉRARD Julien vlajka BIDARD Francois vlajka CHÉREL Mickael
vlajka CHEVRIER Clément vlajka COSNEFROY Benoit vlajka DENZ Nico
vlajka DOMONT Axel vlajka DUPONT Hubert vlajka DUVAL Julien
vlajka ENGER Sondre Holst vlajka FRANK Mathias vlajka GASTAUER Ben
vlajka GAUTIER Cyril vlajka GENIEZ Alexandre vlajka GOUGEARD Alexis
vlajka HOULE Hugo vlajka JAUREGUI Quentin vlajka LATOUR Pierre
vlajka MONTAGUTI Matteo albansko NAESEN Oliver vlajka PETER Nans
vlajka RIBLON Christophe albansko VANDENBERGH Stijn vlajka VUILLERMOZ Alexis
 
 
Francúzsky tím Ag2R La Mondiale existuje od roku 1992. Rozpočet tímu patrí k podpriemerným, je menej ako 15 miliónov eur. Najviac ho napĺňajú poisťovacie spoločnosti Ag2R (od 2000) a La Mondiale (od 2008). Predtým niesol názvy Chazal alebo Petit Casino. Na prelome tisícročí ho preslávili jazdci ako Jaan Kirsipuua (124 víťazstiev), Alberto Elli, Alexander Vinokurov, Mikel Astarloza alebo Christophe Moreau.
 
Potom prišiel útlm a v roku 2005 dokonca jednoročné preradenie do nižšej kategórie Europe Tour. Kritické boli aj sezóny 2009 až 2012, keď sa pohybovali na chvoste elitnej spoločnosti. Napríklad v roku 2012 získali len štyri víťazstvá, z toho ani jedno vo World Tour. Situáciu zachránili zvábením cyklistov z nižších kontinentálnych kategórií, ktorí zabezpečili dostatok bodov na prežitie.  
 
Tradičný francúzsky tím musel otvoriť brány aj zahraničným posilám ako Pozzovivo alebo Bakelants. Stále patrí k celkom s citeľným národným patriotizmom a na domácej Tour de France štartuje nepretržite od roku 1997. V posledných sezónach zarezonovali na trojtýždňových podujatiach práve druhými miestami PéraudaBardeta na Starej dáme. Z pohľadu výsledkov však patria k najmenej viditeľným celkom, v sezóne 2016 získali spomedzi WT tímov najmenej triumfov, iba osem. Na víťaznú listinu sa zapísali iba piati cyklisti. Nedostatok individualít v zostave kompenzujú pravidelnou účasťou v únikoch. 
 
 
bardet 2015 boucles drome ardeche fr
Roman Bardet, aktuálne najväčšia hviezda Ag2r (© ardeche.fr)
 
 
Pred sezónou 2017 patril Ag2R La Mondiale k najaktívnejším na prestupovom trhu. Odišlo až desať jazdcov, do dôchodku Péraud, Vansummeren i Sergent. Papierovo sa však tím posilnil, i keď s otáznikmi. Otázne totiž je, ako sa v kopcoch a na GT ukážu výkonnostne nestabilní Frank a Geniez. Do tímu prišli aj talenotvaní šprintéri Barbier a Enger, tiež objav Naesen či skúsený Vandenbergh do klasík.
 
Platí to, čo v posledných rokoch, že top cieľom najväčšej hviezdy Romaina Bardeta zostáva Tour de France, i keď by chcel vyskúšať Giro. Okrem neho sa tím snaží nájsť alebo vychovať ďalšie individuality, ktoré by sa presadili v kopcoch a klasikách. Naďalej mu však chýba elitný šprintér, klasik i časovkár, a tak očakávame pokračovanie víťaznej hladovky a umiestnenia v druhej polovici rebríčkov.   
 
Na čele tímu stojí od jeho zrodu bývalý profesionálny cyklista Vincent Lavenu. V roku 2015 dostal za svoju prácu Rád čestnej légie, teda najvyššie francúzske štátne vyznamenanie. Zaujímavosťou je, že jeho dcéra Magalie pôsobí v tíme ako šéfka marketingu, a zároveň sa vydala za kolegu, skúseného šprintéra a jedného z najnižších cyklistov v pelotóne Samuela Dumoulina (159 cm).