katusa logo katusa dres KATUSHA - ALPECIN
krajina: vlajka Švajčiarsko
vznik: 2009, v ProTour od: 2009
šéf tímu: José Azevedo
značka bicyklov: Canyon
víťazstvá: 2016: 25 / 2015: 40
 
vlajka KRISTOFF Alexander link ikonka vlajka MARTIN Tony link ikonka vlajka ZAKARIN Ilnur link ikonka
vlajka BELKOV Maxim albansko BIERMANS Jenthe vlajka BYSTROM Sven Erik
vlajka GONCALVES José vlajka HALLER Marco vlajka HOLLENSTEIN Reto
vlajka KIŠERLOVSKI Robert vlajka KOCHETKOV Pavel vlajka KUZNETSOV Viacheslav
vlajka LAMMERTINK Maurits vlajka LOSADA Alberto vlajka MACHADO Tiago
vlajka MAMYKIN Matvey vlajka MATHIS Marco vlajka MORKOV Michael
albansko PLANCKAERT Baptiste vlajka POLITT Nils vlajka RESTREPO Jhonatan
vlajka TAARAMAE Rein vlajka VICIOSO Ángel vlajka WURTZ SCHMIDT Mads
vlajka ZABEL Rick vlajka ŠPILAK Simon    
 
 
Kaťuša vstúpila do sveta cyklistiky v sezóne 2009. Celý projekt vznikol v priebehu pár mesiacov na základoch bývalého talianskeho družstva Tinkoff Credit Systems, najmä vďaka miliónom od spoločností ako Gazprom, Rostechnologii alebo Itera. Zaujímavé je, že tím doteraz neniesol názov ani jedného zo sponzorov, čo je v pelotóne unikát. Podporu projektu vyjadril i prezident Vladimir Putin, dresy zdobila silueta ruského Kremľa. 
 
rodriguez-joaquim-2014-Do projektu patria i mládežnícke, ženské, dráharské, horské či cyklokrosové zoskupenia. Rezervný tím Itera Kaťuša štartoval viackrát aj na Okolo Slovenska. Hneď po spustení projektu si mohla Kaťuša dovoliť veľké mená a najväčším úspechom zostávajú víťazstvá Joaquima Rodrígueza v UCI rebríčku 2010, 2012 aj 2013, keďže získal viaceré pódiové umiestnenia na Grand Tours či víťazstvá na veľkých klasikách. V posledných sezónach ho doplnil najmä nórsky univerzál Alexander Kristoff.
 
Rusi už vedia, že na čisto ruský tím nemajú dostatočnú kvalitu cyklistov. Na Tour de France 2011 manažér Andrej Čmil historicky prvýkrát nominoval kompletne ruský tím, čo ho stálo krk, pretože to dopadlo fiaskom a posledným miestom medzi tímami. 
 
Kaťuša zaujala aj po sezóne 2012, keď jej UCI neudelila elitnú licenciu a roztočil sa kolotoč argumentov. Určite splnila športové aj finančné kritériá, ale možno 
kristoff 2016 vitazstvo slaba box
nesplnila etické kritérium, keď nezaviedla niektoré predpisy proti dopingu po viacerých prehreškoch. UCI nezverejnila jasné dôvody, čo bol najväčší problém celej kauzy
 
Podporu Kaťuši vtedy vyjadril dokonca známy ukrajinský boxer Vladimir Kličko. Kaťuša napokon dostala elitnú licenciu rozhodnutím Športového arbitrážneho súdu a zrodila sa rarita, v sezóne 2013 jazdilo devätnásť World Tour družstiev.
 
V posledných sezónach patrí Kaťuša naďalej k elite pelotónu, viac ako polovicu bodov a úspechov zabezpečovala hviezdna trojica Rodríguez, Zakarin a Kristoff. Od sezóny 2017 je Kaťuša medzinárodnejšia, prešla na švajčiarsku licenciu a co-sponzorom sa stal nemecký výrobca šampónov Alpecin. Na post generálneho manažéra poskočil bývalý portugalský cyklista José Azevedo.
 
Výrazne medzinárodnejšia je aj zostava. Odišli Rodríguez, Van Den Broeck, Guarnieri, tiež viacerí Rusi do pro-kontinentálneho celku Gazprom-RusVelo. Celkovo sa tím posilnil, prišli totiž Tony Martin, Reto Hollenstein, Robert Kišerlovski, Rick Zabel či Rui Costa. Prioritami T. Martina budú dlažobné monumenty v spolupráci s Kristoffom, prológ TdF v Nemecku a piaty titul majstra sveta v časovke. Zakarin sa sústredí na Giro a Vueltu.