astana logo astana dres ASTANA PRO TEAM
krajina: vlajka Kazachstan
vznik: 2007, v ProTour od: 2007
šéf tímu: Alexandre Vinokourov
značka bicyklov: Argon 18
víťazstvá: 2016: 34 / 2015: 34
 
vlajka ARU Fabio link ikonka vlajka BILBAO Pello vlajka BIZHIGITOV Zhandos
vlajka BRESCHEL Matti vlajka CATALDO Dario vlajka CHERNETCKII Sergei
albansko DE VREESE Laurens vlajka FOMINYKH Daniil vlajka FUGLSANG Jakob
vlajka  GATTO Oscar vlajka GRIVKO Andrei vlajka GRUZDEV Dmitriy
vlajka HANSEN Jesper vlajka KAMYSHEV Arman vlajka KANGERT Tanel
vlajka KORSAETH Truls Engen vlajka KOZHATAYEV Bakhtiyar vlajka LÓPEZ Miguel Ángel
vlajka LUTSENKO Alexey vlajka MINALI Riccardo vlajka MOSER Moreno
vlajka SÁNCHEZ Luis León vlajka SCARPONI Michele vlajka STALNOV Nikita
vlajka TIRALONGO Paolo vlajka TLEUBAYEV Ruslan vlajka VALGREN Michael
vlajka ZAKHAROV Artyom vlajka ZEITS Andrey    
 
 
Cyklistický tím Astana vznikol v roku 2007 a odvtedy robí v pelotóne poriadny vietor. Prešiel si personálnymi, dopingovými i finančnými krízami. Jazdci napríklad protestovali proti problémom nosením vyblednutých dresov na Gire, aby ukryli nápisy sponzorov. Medzitým dosahovali veľké úspechy zásluhou Contadora, Vinokurova, Leipheimera, KlodenaBrajkoviča či Nibaliho, rok obliekal dres tímu i Armstrong. Dosiaľ vyhrali šesťkrát Grand Tour a štyrikrát monumentálnu klasiku.
 
Od roku 2009 funguje tím pod kazašskou licenciou a postupne sa stabilizoval, i keď sa vyskytli rôzne ďalšie dopingové a medziľudské problémy. Šéfom zoskupenia je bývalý jazdec Alexandre Vinokurov, ktorý v Kazachstane skúšal aj politickú dráhu, bol tiež spájaný s dopingovými a korupčnými kauzami. Vlastnou iniciatívou však prispel k vzniku projektu, ktorého nadpriemerný rozpočet dotuje najmä zoskupenie kazaškých štátnych firiem Samruk-Kazyna. Okrem názvu kazašského hlavného mesta momentálne tím propaguje aj výstavu EXPO 2017 v Astane. 
 
 
aru 2014 ms pred startom
Fabio Aru na MS v Ponferrade (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
Počas sezóny 2016 sa Astana s 34 víťazstvami tradične zaradila medzi špičku, ale v bodových rebríčkoch iba medzi priemer. Navyše, v prestupovom období sa oslabila, keď odišli Nibali, Rosa, Boom, Capecchi, Guardini, Smukulis, Westra a ďalší. Zo známych mien prišli Breschel, Gatto, Moser či Valgren.
 
Hlavnou hviezdou tímu je Fabio Aru, ktorý sa zameria na Giro a zrejme Vueltu. Na Tour de France by mohli dostať šancu Jakob Fuglsang a Miguel López, no a súpisky pre Grand Tours určite vyplnia i domáci jazdci. Astane chýba šprintér a do klasík nemá jasného lídra, i keď viacerí jazdci môžu prekvapiť. Predpokladáme, že v sezóne 2017 sa Astana nedostane na popredné priečky v rebríčkoch, na ktoré si zvykla v najlepších rokoch skončenej Contadorovej či Nibaliho éry.    
 
Naše hodnotenie sily:
Šprinty: 3 / 10
Klasiky: 6 / 10
Kopce: 7 / 10
Časovky: 6 / 10
Úniky: 7 / 10
Grand Tours: 8 / 10
37 / 60