quick step logo quick step dres QUICK-STEP FLOORS
krajina: albansko Belgicko
vznik: 2003, v ProTour od: 2005
šéf tímu: Patrick Lefévere
značka bicyklov: Specialized
víťazstvá: 2016: 56 / 2015: 54
 
vlajka ALAPHILIPPE Julian link ikonka albansko BOONEN Tom link ikonka albansko GILBERT Philippe link ikonka
vlajka KITTEL Marcel link ikonka vlajka MARTIN Daniel link ikonka vlajka VELITS Martin link ikonka
vlajka ŠTYBAR Zdeněk vlajka VAKOČ Petr vlajka TERPSTRA Niki
vlajka GAVIRIA Fernando vlajka TRENTIN Matteo albansko BAUER Jack
vlajka BRAMBILLA Gianluca vlajka CAPECCHI Eros vlajka CAVAGNA Rémi
albansko DE PLUS Laurens vlajka DE LA CRUZ David albansko DECLERQ Tim
albansko DEVENYNS Dries vlajka JUNGELS Bob albansko KEISSE Iljo
albansko LAMPAERT Yves vlajka MARTINELLI Davide vlajka MAS Enric
albansko RICHEZE Maximiliano vlajka SABATINI Fabio vlajka SCHACHMANN M.
albansko SERRY Pieter albansko VERMOTE Julien    
 
 
Značka Quick Step sa pohybuje v pelotóne od roku 1999, súčasný tím vznikol v roku 2003. Okamžite sa zaradil medzi najlepšie celky, zlaté časy zažil s BettinimPaolinim, Virenquem, Museeuwom, Boonenom či Pozzatom. Krízu prekonal v sezóne 2011, keď získal jediné WT víťazstvo. Záchranou sa stalo spojenie so sponzorom Omega Pharma a zlákanie posíl zo zaniknutých tímov na čele s HTC.
 
Vznikol medzinárodný supertím, i keď stále belgický, a tak s hlavnými prioritami a prednosťami v klasikách. V posledných sezónach súperia so Sky a Movistarom o trón, pričom vládnu pelotónu z pohľadu počtu víťazstiev. V sezóne 2016 ich získali suverénne najviac piaty raz v rade, pričom väčšina WT celkov nedosiahla ani polovicu z ich 54 zápisov. Zároveň sa na listinu víťazov zapísalo jednoznačne najviac členov kádra, až 18, čo dokazuje všestrannosť súpisky. Cyklisti viackrát vtipkovali, že ich tlačový hovorca potrebuje kolegu, lebo nestíha zvolávať tlačovky.
 
Šéfom tímu je Patrick Lefévere, ktorý označil za veľkú chybu, že kedysi po skúške nepodpísal zmluvu s Petrom Saganom. Pri príchode bratov Velitsovcov do zostavy komentoval slovenskú cyklistiku: "Martin a Peter prichádzajú z krajiny plnej potenciálu, ktorá sa dostáva na cyklistickú scénu." V zákulisí sa pošuškávalo aj o príchode mladíkov Michaela Kolářa a neskôr Erika Bašku, ale obaja napokon skončili v Tinkoffe, teraz v Bore.
 
 
boonen 2016 vitazstvo brusel eqsf
jeden z triumfov Toma Boonena (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Slovenskú stopu v tíme naďalej vytvárajú Martin Velits a už v šiestej sezóne jediný "podtatranský sponzor" v elitnej cyklistike spoločnosť janom, ktorej logo svieti na rukávoch dresov. Vďaka aktivite janomu navštívil takmer celý tím Slovensko počas tímového sústredenia na vojenskej základni Lešť pred sezónou 2013.
 
Česko zastupuje dvojica Štybar a Vakoč, majiteľom tímu je český miliardár Zdeněk Bakala. Do sezóny 2017 vstúpili "Quick-Stepáci" s posilami Bauerom, Capecchim, Devenynsom i Gilbertom, ale už bez Tonyho Martina, Meersmana či Vandenbergha. Oslabila sa tak časovkárska kvalita a nemajú top lídra pre celkové poradie na Grand Tours, ale v šprintoch a klasikách naďalej disponujú najväčším počtom hviezd. Vrátane Toma Boonena, ktorý na Paríž - Roubaix ukončí kariéru. O to viac chce favorizovaný Quick-Step ovládnuť monument, čo sa mu v posledných dvoch sezónach nepodarilo.
 
 
Súvisiace články:
Rozhovor so športovým riaditeľom Tomom Steelsom
Rozhovor so soigneurom Rudym Polletom
• Vakoč: Najlepších cyklistov charakterizuje vášeň a odovzdanosť
• Štybar: Ukáže to až budúcnosť
• Aj slovenskí sponzori podporili cyklistov Etixxu na Gire
Rozhovor s Petrom Velitsom o sústredení na základni Lešť