cannondale logo cannondale dres CANNONDALE - DRAPAC TEAM
krajina: vlajka Spojené štáty
vznik: 2007, v ProTour od: 2009
šéf tímu: Jonathan Vaughters
značka bicyklov: Cannondale
víťazstvá: 2016: 10 / 2015: 11
 
vlajka TALANSKY Andrew link ikonka vlajka URÁN Rigoberto link ikonka vlajka PHINNEY Taylor
vlajka ROLLAND Pierre albansko VANMARCKE Sep vlajka BETTIOL Alberto
albansko BEVIN Patrick vlajka BROWN Nathan albansko CANTY Brendan
vlajka CARTHY Hugh albansko CLARKE William albansko CLARKE Simon
vlajka CRADDOCK Lawson vlajka DOMBROWSKI Joe vlajka FORMOLO Davide
vlajka HOWES Alex vlajka KOREN Kristijan vlajka LANGEVELD Sebastian
vlajka MULLEN Ryan albansko SCULLY Thomas vlajka SKUJINŠ Toms
vlajka SLAGTER Tom-Jelte vlajka VAN BAARLE Dylan albansko VAN ASBROECK Tom
vlajka VILLELLA Davide vlajka WIPPERT Wouter vlajka WOODS Michael
 
 
Bývalý cyklista Jonathan Vaughters začal s budovaním vlastného juniorského tímu v roku 2003 v Colorade pod názvom 5280/Subaru a už vtedy vychovával napríklad Petra Stetinu. O rok sa pridala spoločnosť TIAA-CREF a vznikol kontinentálny tím. Postupnými krokmi si pre sezónu 2007 vybojovali pro-kontinentálnu licenciu a jazdili s názvom Team Slipstream powered by Chipotle.
 
Najdôležitejší sponzor v histórii tímu a svetoznámy výrobca GPS - Garmin - začal s podporou celku v roku 2008. Názov firmy je odvodený od zakladateľov firmy Garyho a Mina, a tak sa podľa nich nazýval aj elitný cyklistický tím. Za Garmin jazdili osobnosti ako Vande Velde, Wiggins, Hesjedal, Talansky, Daniel Martin či Vansummeren. Najviac zaujali etapovými víťazstvami na Grand Tours, ale Hesjedal vyhral aj Giro 2012 a Vansummeren Paríž-Roubaix 2011.
 
 
talansky 2016 finis vuelta cptfw
Andrew Talansky na Vuelte (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Tím patrí v posledných rokoch medzi najväčších bojovníkov proti dopingu, a tiež k najviac medzinárodným celkom, aktuálne s jazdcami z 12 krajín. Zároveň ho však môžeme zaradiť medzi najmenej stabilné a najmenej víťazné zoskupenia. Prečo?
 
Už popri Garmine sa vystriedalo viacero co-sponzorov, viackrát hrozil zánik projektu. V roku 2015 sa odohrala fúzia s bývalým tímom Saganovcov Cannondale a od roku 2017 s pro-kontinentálnym tímom Drapac. Cannondale je americkým výrobcom bicyklov a Drapac americko-austrálskou investičnou skupinou. Hlavné sídlo tímu je z logistických dôvodov v Španielsku. 
 
Popri existenčných problémoch aj výsledkovo iba tesne unikali pred stratou elitnej licencie. V sezóne 2016 síce skončili v pokojných vodách rebríčka, ale získali druhý najnižší počet víťazstiev - desať. Vo World Tour ho nedosiahli od 12. mája 2015. V sezóne 2016 však očakávame výraznejší prejav. Tím posilnili Sep VanmarckeTaylor Phinney i Tom Van Asbroeck. Odišli Breschel, Moser, J. Bauer či Navardauskas.
 
Bolo by fajn, ak by Cannondale - Drapac konečne našiel stabilitu, pretože má jednu z najmladších zostáv vo WT plnú talentov. Vďaka posilám si rozšíril zoznam cieľov o dlažobné klasiky. Predpokladáme, že v súčte s početnou skupinou vrchárskych lídrov to zabezpečí tímu umiestnenie v prvej polovici rebríčka a v počte víťazstiev odlepenie od dna.