Dvojičky Martin Peter Velitsovci sa narodili 21. februára 1985 v Bratislave, o chvíľu starší velitsovci-1je Martin. Otcom našich dvojičiek je Ladislav Velits, bývalý reprezentant, ktorý vyhral aj podujatie Hlas ľudu a bol československým majstrom v časovke družstiev. Spolu s mamou dvojičiek Danou manažujú ich cyklistický obchod Velo - Velits v Púchove a patria k najväčším fanúšikom ich úspešných synov.  
 
 
 
Detstvo
 
Bratia Velitsovci milujú šport od detstva, ale Peter si len hmlisto spomína ako si prvýkrát sadol na bicykel. Mal asi päť rokov a začal okamžite bez pomocných koliesok. Keď sa rodina presťahovala v roku 1998 do Púchova, začali dvojičky ešte viac času tráviť športovými aktivitami. Hlavne bicyklovali a v zime hrávali hokej za tunajší klub. Postupne si ich úplne získala cyklistika. Začali s podporou celej rodiny navštevovať preteky, trénovali ich otec Ladislav a strýko Tibor. Pretekárov z nich vychovala viac rodina a neskôr zahraničné skúsenosti ako domáce kluby.
 
 
Juniori

V juniorskej kategórii patrili púchovské dvojičky ku svetovej špičke. Martin si dokázal vybojovať štvrté miesto vjuniorskom Svetovom pohári,Peter dokonca celkovú druhú priečku. Prvým juniorským tímom našich dvojičiek bola Dukla Trenčín, ale najväčšiu časť kariéry v kategórii do 23 rokov strávili v juhoafrickom tíme Konica - Minolta (2005-2006). Využili výhodu, že počas slovenskej zimy jazdili v Južnej Afrike a cyklistické počasie mali prakticky po celý rok. Martin vyhral etapu na Giro del CapoPeter triumfoval na tom istom podujatí celkovo. Ďalej Peťo zvíťazil v etapách na Vuelta NavaraGP TellGiro delle Regioni a triumfoval aj na GP Kooperativa.

 

Vstup medzi profesionálov

Profesionálmi sa Púchovčania stali v roku 2007 v nemeckom tíme Wiesenhof -Felt. Aj tento angažmán bol úspešný. Už v polovici septembra naznačil Peťo Velits víťazstvom na GP de Fourmies dobrú formu, ktorá vygradovala v septembri 2007 na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v nemeckom StuttgartePeťo bol v preteku s hromadným štartom v kategórii U23 najrýchlejším špurtérom posledných metrov a získal titul majstra sveta do 23 rokov. Slovenskí fanúšikovia sa mohli započúvať do krásnych tónov slovenskej hymny po prekvapivom a životne dôležitom výsledku. Martin Velits obsadil v tom istom majstrovskom preteku 36. miesto. Na záver majstrovského roka sa Velitsovci dozvedeli, že tím Wiesenhof končí a napriek tomu, že ešte mali ročnú zmluvu, museli si hľadať nový tím.

 

Epizóda Milram

velitsovci-5

Spomínané úspešné majstrovstvá sveta výrazne pomohli bratom k novému zamestnávateľovi. Záujem prejavili špičkové ProTour zoskupenia ako GerolsteinerLampre alebo Predictor Lotto. Napokon sa v roku 2008 Velitsovci stali členmi nemeckého tímu Milram. Rozhodla najlepšia ponuka, iba toto družstvo sponzorované mliekarňou vedelo obom zabezpečiť dvojročnú zmluvu. Plusom bolo aj stretnutie s Matejom Jurčom, prvým Slovákom v Pro Tour. Peter Velits sa následne premiérovo dostal na Tour de France 2008, a to už vo veku 23 rokov.

 

Peter premiérovo na Tour de France 2008

Po dlhých 15 rokoch sa na štart „Starej dámy" postavil Slovák - Peter Velits. Stal sa iba tretím Slovákom na Tour de France po Milanovi Jurčovi a Jánovi Svoradovi. Dostal cieľ pomáhať šprintérskemu lídrovi Ericovi Zabelovi. Napokon sa ukázal aj samotný Peťo, pri premiére obsadil pekné 57. miesto. Získal titul najbojovnejšieho jazdca v 17. etape. Bol to kráľovský horský deň a televízne spoločnosti ju vysielali úplne celú. Peter bojoval v úniku väčšiu časť z etapy a dostihli ho až 13 kilometrov pred cieľom. V cieli etapy mu gratulovali viaceré hviezdy, na atmosféru prvej Tour Peter nikdy nezabudne.

 

Rok 2009

velitsovci-6

Rast pokračoval v sezóne 2009, Peter Velits štartoval na svojej druhej Tour de FranceOtec Ladislav fandil dokonca priamo vo Francúzsku a Peter znova zažiaril. Celkovo skončil so stratou 46:35 na Alberta Contadora na 32. priečke, opäť si vychutnal Paríž. V súťaži o biele tričko skončil na 7. mieste. Ďalšími úspešnými výsledkami Petra v roku 2009 boli 10. miesto na známej klasike Miláno - San Remo víťazstvo na švajčiarskom jednodňovom závode Grosser Preis des Kantons Aargau. Najväčším úspechom Martina Velitsa sa stalo celkové štvrté miesto na preteku Ruta del Sol v Španielsku.

 

Príchod dvojičiek do HTC High-Road

Už v lete 2009 počas Tour podpísali Velitsovci dvojročnú zmluvu s hviezdnejším tímom Columbia HTC. Zmluva nadobudla platnosť od januára 2010. Bratia si pochvaľovali ešte väčšiu profesionalitu, dbalo sa na každý detail, najčastejšie spomedzi tímov trénovali dôležité časovky. Navyše, tím bol medzinárodný, čo zvyšovalo našim Slovákom šance. Slováci si najviac porozumeli s Čechom Františkom Raboňom, no pochvaľovali si i lídra Cavendisha. Ten má síce svojskú perfekcionistickú povahu, ale vraj neváhal kolegom kúpiť aj televízor.

 

"Dolámaný" rok 2010 pre Petra, Martin majstrom Slovenska

Žiaľ, úvodný rok v drese Columbie bol pre Petra Velitsa poznačený nepríjemnými 

velits-martin-preteky-3zraneniami. Najprv si pri preteku Okolo Bavorska zlomil kostičku na zápästí, ale vďaka dlahe mohol o pár dní trénovať a pretekať ďalej. Dokonca skončil druhý v prvej etape Critérium du Dauphiné, lenže už v druhej etape si privodil znova zlomeninu. Vo finiši ho dvaja súperi vytlačili z cesty do jarku a smolne si zlomil tentoraz pre cyklistov tradičnú a nepríjemnú kľúčnu kosť. Dovidenia - zostávalo Peťovi povedať na adresu Tour de France 2010, pre zranenie ju vynechal. Naopak Martin Velits dostával v roku 2010 v drese Columbie priestor skôr v jednodňových súbojoch, kde predvádzal výbornú prácu pre tím. Na Tour sa však nedostal, i keď sa stal majstrom Slovenska v časovke.

 

Peter Velits s pomocou brata tretí na Vuelte 2010!

Peter dostal obrovskú šancu byť lídrom Columbie na Vuelte 2010. Pre zranenie nešiel TdF, takže v Španielsku dostal druhú šancu. Jeho veľkou výhodou bolo, že s ním  už na svoju tretiu Vueltu cestoval aj brat Martin Velits. Dvojičky tvrdo trénovali a forma sa na španielskych cestách skutočne dostavila. Columbia a Velitsovci nám pripravovali jednu radosť za druhou. Všetko najlepšie ukazujú čísla, keď Columbia vyhrala z 21 etáp hneď päť. Vďaka víťaznej tímovej časovke sa dokonca naši chalani stali prvými Slovákmi na Grand Tours v špeciálnych dresoch - Peťo v zelenom a Maťo v bielom. To bol krásny pohľad.

velits-preteky-2

 

Peter Velits bol napokon najpríjemnejším prekvapením Vuelty 2010, keď až osemkrát skončil v najlepšej desiatke. Celý čas sa držal favoritov, aj v náročných stúpaniach. Najviac šokoval športový svet v 17. etape, keď vyhral individuálnu časovku pred Cancellarom, Menchovom, Larssonom či Nibalim. Petrovi v sekunde prebehla hlavou veľká drina počas celej kariéry, ale kvôli takýmto momentom sa to určite oplatilo. V celkovom poradí sa dostal na pódiové tretie miesto, pridal k tomu tiež siedmu pozíciu v bodovacej súťaži. Vybudoval si rešpekt u manažérov a kolegov. Columbia našla po niekoľkých rokoch kvalitného lídra pre celkové poradie.

 

Obetavý Martin na Vuelte 2010

velits-martin-preteky-1

Martin Velis bol zase jedným z najobetavejších mužov Vuelty 2010. Napriek tomu, že viackrát spadol a prekonal virózu, v každej jednej etape urobil maximum pre tím a Cavendisha. Našiel sily aj na tretie miesto v úniku počas náročnej pätnástej časti španielskeho príbehu. Maťo pridal i solídne 21. miesto v individuálnej časovke. Kandidát na pódiové umiestnenie - Peter Velits - sa dokonca tiež niekedy obetoval pre tím a pomohol Cavendishovi vo vetre dostať sa na čelo pelotónu, kde už čakalo Brita víťazstvo. Vuelta 2010 patrila Velitsovcom.

 

Sezóna 2011

Sezónu 2011 začali Velitsovci začiatkom februára na menších španielskych klasikách. Martin pokračoval v tomto duchu až po prvý etapák Paríž - Nice, kde ho zabrzdilo zranenie v prvej etape. Ako správny bojovník ju aspoň dokončil napriek roztrhnutým väzom medzi kľúčnou kosťou a hrudným košom. Čoskoro sa vrátil do kolotoča klasík, pomáhal kolegom napríklad na Ronde van Vlaanderen. Šéfovia HTC to pozorne sledovali a zaradili do užšej nominácie pre TdF, nikdy nemal Maťo takú veľkú šancu. Nevyšlo to, i keď aspoň dostal prvýkrát v sezóne voľnú ruku počas súbežného podujatia Okolo Rakúska. Tu si vyšprintoval najlepší výsledok sezóny, druhé miesto za Bennatim.

Peter Velits pokračoval po španielskych klasikách v dôkladnej príprave na Tour a o celkové poradie bojoval iba na etapáku Tirreno-Adriatico. Skončil tu sedemnásty, pričom skúsil aj útočiť a na sile mu ubrala predtým choroba. Na nasledujúcej klasike Miláno-San Remo ho zase trápilo svalové zranenie nohy a odstúpil. Pred vrcholom sezóny stihol z etapákov už len Kaliforniu a Švajčiarsko, kde ladil formu.

 

Tour de France 2011 a Peter

Na Tour de France 2011 najprv pracoval pre Cavendisha, a potom v horách predviedol dobré momenty a celkovo skončil devätnásty. Dosiahol najlepší výsledok v histórii pre Slovensko. Navyše až štyrikrát prenikol do najlepšej desiatky, zažiaril najmä štvrtou priečkou na Alpe d' Huez, ktoré bolo posiate slovenskými vlajkami. Dôležitejšie ako tieto dobré i zlé výsledky z jeho tretej Tour, bolo jeho vyjadrenie: „Dalo mi to veľa skúseností!"


Vuelta 2011 a Martin

Pre Martina pripravili šéfovia tímu HTC iný vrchol, štvrtýkrát sa zúčastnil španielskej Vuelty. Znova bol dôležitým pracantom a vyskúšal si aj únik, ktorý mu tentoraz nevyšiel. Najlepšie 22. miesto dosiahol v individuálnej časovke.

 

Nové výzvy - Quick Step

Od sezóny 2012 sa Velitsovci presunuli do tímu OPQS, túto zaujímavú informáciu oznámil belgický tím oficiálne 2. augusta 2011. Dvojičky podpísali dvojročnú zmluvu, lebo to  bola najlepšia ponuka po športovej i finančnej stránke. Najkrajšie vyzneli slová šéfa Lefevera: „Martin a Peter prichádzajú z krajiny plnej potenciálu, ktorá sa dostáva na cyklistickú scénu. Martin sa ukazoval najmä v juniorských časoch a veľmi s ním rátame. V budúcnosti má šancu zlepšovať sa. Peter je kompletný cyklista, ktorý sa ukázal najmä na vlaňajšej Vuelte a dobre zajazdil aj nedávno skončenú Tour de France 2011. V Petrovi získavame cyklistu, ktorý má v budúcnosti šancu na pódiá Grand Tours!"

 

Sezóna 2012

Sezóna 2012 začala pre Velitsovcov radostne. Tím sa dostal na víťaznú vlnu a za necelé dva mesiace získal sedemnásť víťazstiev. Jedno z nich vybojoval aj Peter Velits na Tour of Oman, čo znamenalo preňho prvé etapové víťazstvo medzi profesionálmi (viac TU). Mal aj šťastie, veď pred Nibalim vyhral o jedinú sekundu. Naopak smola sa postavila do cesty Martinovi Velitsovi, ktorý klasiku Omloop Het Nieuwsblad (1.HC) nedokončil pre nepríjemný pád. Od bicykla si musel na pár dní oddýchnuť. Potom sa dostal prvýkrát na Giro, ale celý druhý týždeň ho trápila choroba a napokon pred 18. etapou odstúpil. Našťastie, v lete 2012 nastala historická chvíľa pre slovenskú cyklistiku. Na Tour de France zažili premiéru Martin Velits a Peťo Sagan, čiže sa spolu s Peťom Velitsom predstavila rekordná trojica Slovákov. Maťo si skompletizoval svoju zbierku účastí na všetkých Grand Tours.

 

velits-peter-casovka-peknyPeter Velits ako jeden z lídrov pre celkové poradie mierne sklamal, keď skončil až na 27. mieste so stratou vyše hodiny na Wigginsa. Podpísali sa pod to aj technické problémy z úvodných etáp a viróza v poslednom týždni. Napriek tomu Peťo získal fantastické tretie miesto v tretej etape a štvrté miesto v časovke. Dokázal, že spomedzi vrchárov patrí k absolútnej špičke v časovke i šprinte. Martin Velits sa predviedol tiež v dobrom svetle. Vydarili sa mu dva úniky, pričom jeden doviedol do cieľa na peknom ôsmom mieste. Tím Velitsovcov dosiahol v sezóne 2012 napokon 51 víťazstiev a skončili druhý v rebríčku UCI. Sezónu ukončili dôležitým víťazstvom v tímovej časovke na MS. 

 

San Francisco, Lešť aj Mallorca

Po náročnej sezóne 2012 spojili bratia Velitsovci oddych a prípravu najmä s troma miestami. Najvoľnejšie týždne si vychutnali v USA. Spolu s ďalšími členmi tímu sa zahrali na turistov a okrem iného si pozreli aj slávny most Golden Gate v San Franciscu. Potom prišiel takmer celý tím, vrátane novej posily Cavendisha, na Slovensko. Predsezónny teambuildung absolvovali na slovenskej vojenskej základni Lešť (viac TU). Po Lešti si stihli bratia na chvíľu odbehnúť domov do Púchova, no ďalšiu fázu prípravy tvorila tradičná a slnečná Mallorca.

 

Sezóna 2013

Sezóna 2013 odštartovala pre Petra Velitsa už na Tour Down Under, kde si odkrútil svoju premiéru. Neskôr zaujal tretím miestom v štvrtej etape a celkovo desiatym miestom na Paríž-Nice, no a na Tour de France skončil pri piatej účasti na 25. poste. Druhýkrát po sebe ovládol individuálnu časovku na majstrovstvách Slovenska. Brat Martin tentoraz nedostal príležitosť na žiadnej Grand Tour, ale patril medzi dôležité súčasti tímu na viacerých World Tour podujatiach, často pomáhal Cavendishovi.

Oddelenie bratov

Ročník 2014 bol pre púchovské dvojičky výnimočný, prvýkrát jazdili oddelene. Peter prestúpil do BMC, podpísal dvojročnú zmluvu (viac TU). Martin sa ako spoľahlivý domestik udržal v profi pelotóne a dostal novú zmluvu od OPQS. 

Peter Velits sa na začiatku uchytil v novom tíme, pretože na Okolo Dubaja a Paríž - Nice skončil na deviatom mieste. Hlavne jeho výkon počas francúzskych pretekov bol veľmi sľubný. Do BMC prišiel ako dôležitý pomocník pre Tejay van Garderena, čo najmä na Tour de France potvrdil. V predposlednej horskej previerke na Starej dáme sa dostal do úniku, ale miesto na predných priečkach v etape si nevybojoval. Po týchto pretekoch sa napriek únave predstavil na Okolo Poľska, aby potešil slovenských fanúšikov pri dojazde na Štrbskom Plese. Jeho vrcholom druhej časti sezóny bola tradične tímová časovka na MS, kde sa mu podarilo zavŕšiť víťazný hetrik v tejto disciplíne, čím sa nemôže pochváliť žiadny iný pretekár.

Pôsobenie v BMC mu však pokazili zdravotné problémy, konkrétne nevyrovnanosť v prekrvovaní, a teda vo výkonnosti nôh. Ani operácia nepomohla a Peter Velits oznámil pred sezónou 2017 ukončenie bohatej kariéry. Martin Velits zostal v tíme Quick-Step ako skúsený domestik, ktorý si svoju prácu vždy odvedie na sto percent. 

Po cyklistike

 

Vo voľnom čase si bráchovci MartinPeter radi zájdu na kávičku. Možno vás prekvapí, že o chvíľu starší Martin dokonca vie hrať na gitaru, Peter sa zase zaujíma o autá. Obaja sledujú hokej, ktorý kedysi hrávali. Poznajú sa s viacerými slovenskými reprezentantmi a kamarátia sa napríklad so Zdenom Chárom, ktorý sa občas posadí na bicykel. Zažili niekoľko spoločných tréningov.

Peter Velits sa tešil, že po kariére si s priateľkou Lenkou naplno vychutná narodenie prvého syna. Užíva si tiež lyžovanie, ktoré mal počas kariéry v zmluve prakticky zakázané. Aj v spolupráci s bratom založili okrem výroby dresov ďalší rodinný biznis, keď prevádzkujú sedem chatiek v stredisku Kohútka v pohorí Javorníky.

 

Rozhovory Cycling-info.sk s Velitsovcami:

+ Peter Velits: Som zvedavý na pretekanie so zdravou ľavou nohou (19.6. 2015)

+ Velitsovci pred sezónou 2014 (4. február 2014)

+ P. Velits: Na etapových pretekoch by som s TVG mal hrať hlavnú úlohu (22. október 2013)

+ Peter Velits o prestupe do BMC (9. august 2013)

+ Peter Velits o Tour de France 2013 a budúcnosti (8. august 2013)

+ S Petrom Velitsom o Okolo Švajčiarska 2013 a budúcnosti (8. jún 2013)

+ Peter Velits o striedavých výkonoch na Okolo Baskicka 2013 (4. apríl 2013)

+ Peter Velits o Lešti a blížiacej sa sezóne 2013 (30. november 2012)

+ Peter Velits o Okolo Švajčiarska 2012 (16. jún 2012)

+ Peter Velits o Okolo Kalifornie 2012 (18. máj 2012)

+ Peter Velits po Tirreno-Adriatico 2012: "Výborné nohy som neudržal" (14. marec 2012)

+ Velitsovci pred sezónou 2012 (1. časť z 12. februára a 2. časť z 22. februára 2012)

+ Martin Velits o Vuelte 2011 (24. august 2011)