Canyon Bicycles

14.11.2011, 23:00 | Značky bicyklov | Martin Lindák

Spoločnosť Canyon založili bratia Roman a Franc Arnoldovci v roku 1985. Ako to už býva, najskôr sa volala úplne inak. Vystupovala pod menom "Radsport Arnold". Nováčik vo svete cyklistiky sa vo svojich začiatkoch venoval dodávke canyon-logokomponentov pre cykloturistiku. Neskôr v srdciach majiteľov prevládla túžba vyrábať vlastné bicykle, vrátane kráľovskej cesty. Prvé bicykle pod označením Canyon sa však objavili po dlhých jedenástich rokoch tvrdej práce až v roku 1996.

Rok 2001 bol ďalším medzníkom už modernej novodobej firmy. Začala používať karbón. O dvanásť mesiacov neskôr sa spoločnosť oficiálne premenovala na Canyon bicycles. Významný úspech dosiahol „Projekt 3.7" v roku 2005. Firma vtedy vyrobila pretekársky bicykel s celkovou hmotnosťou 3,7 kilogramu. V tom období získal významné prvenstvo, bol to najľahší bicykel v širokej konkurencii. Sídlo spoločnosti je dodnes v nemeckom Koblenzi a čo je nemenej zaujímavé, predáva bicykle cez internet systémom priameho predaja.

 

Omega-Pharma Lotto

Fanúšikovia a cykloklomaniaci bez zaváhania vyslovia, že na Canyonoch jazdí belgický tím Omega-Pharma Lotto, ktorý tak ako množstvo ďalších účastníkov Word Tour prechádza pred novou sezónou významnými zmenami. Aj lajk však bude vedieť, že obrovskou hviezdou tohto tímu a teda aj Canyonu bol v posledných sezónach Philippe Gilbert. A práve okolo neho sa točil aj vývoj stroja Canyon Aeroad CF.

Philippovu dravosť a útočnú aktivitu, takmer až neudržateľnosť v pelotóne, sa vývojári pokúsili preniesť aj do reality a práve Aeroad je vytvorený na úniky. Canyon sa preto nesústredil na tvar rúrok a ich aerodynamiku. K problému pristúpili vo firme úplne iným spôsobom. Sústredili sa na zníženie čelných plôch a na efektívne spoje medzi rúrkami. Canyon dokonca tvrdí, že čelné plochy zlepšili o 20 percent.

Gilbertovi sa prispôsobili aj v ďalšej oblasti. Pripravili oveľa mäkkší stroj na nepríjemné kocky, ktoré sú častou súčasťou jarných klasík. Prispela k tomu napríklad sedlovka VCLS,  ktorá využíva uhlíkové a čadičové vlákna. Zaujímavé je aj jej uchytenie. Nie je vyriešené ako u iných výrobcov, teda pomocou objímky. Sedlovka je uchytená pomocou špeciálnej schránky.

Bicykel dopĺňajú kolesá Mavic CC80. Majú 80 milimetrový ráfik, ktorý je charakteristický vynikajúcou aerodynamikou. Canyon Aeroad CF bol v prípade Omega-Pharma Lotto osadený sadou Campagnolo Record 11. Celková hmotnosť je 6,9 kilogramu.

 

Podpora cyklistických talentov

Spoločnosť Canyon významným spôsobom investuje do mládeže. Spozornieť by mali predovšetkým šikovní pretekári vo veku 15 a 16 rokov, prípadne ich rodičia. Firma veľkým talentom, ktoré dosiahli dobré výsledky ponúka ako podporu do budúcnosti celokarbónový bicykel a technickú podporu na jeden rok. Navyše sa cyklistické nádeje môžu tešiť na skúsenosti a pripomienky od skutočného profesionála. Poradcom mladých pretekárov nie je nik iný, ako niekdajší špičkový šprintér Erik Zabel.

 

Úspech a sláva

V top cyklistike sa Canyon objavil v roku 2007. Spoločnosť prvýkrát dodala svoje bicykle Pro Tour tímu Unibet.com. Už o dva roky neskôr prišiel obrovský, a asi najväčší doterajší úspech. Cadel Evans sa stal na bicykli Canyon v roku 2009 majstrom sveta. V tom istom roku sa už jagala aj hviezda Phillipa Gilberta v Lombardii.

Odvtedy počet úspechov rástol obrovským tempom a asi najúspešnejšiu sezónu v profi cyklistike Canyon dosiahol tento rok. Philippe Gilbert vyhral čo sa dalo. Už sme to skloňovali viackrát, ale nemôžeme nespomenúť, že triumfoval na troch jarných klasikách Amstel Gold Race, La Fléche Wallonne a Liége-Bastogne-Liége a to v rozmedzí neuveriteľných ôsmich dní. To ale nebolo všetko. Canyon si užíval slávu Gilberta aj na Tour de France 2011.

Bez problému vyhral prvú etapu a stal sa aj "chameleónom" pretekov. V priebehu niekoľkých dní si totiž obliekol žltý, bodkovaný ale aj zelený dres a unikal kde sa dalo. Ďalšiu obrovskú radosť pre Canyon na Tour de France znamenalo víťazstvo Jelleho Vanenderta v náročnej horskej 14.etape zo Saint-Gaudens s cieľom na obávanom Plateau de Beille. To sme ešte nevedeli, že Philippe Gilbert sa stane absolútnym víťazom UCI rebríčka v sezóne.

Práve v časoch najväčšej slávy však prichádza pád. Belgického supercyklistu už v novej sezóne uvidíme na strojoch BMC a Omega Pharma sa rozdelila s Lottom čo znamená, že Canyon z elitnej spoločnosti tímov vypadne. Či sa podarí týmto konštruktérom uchytiť aspoň medzi prokontinentálnymi celkami je otázne.


Fotografia 1 z 3
Fotografia 1 z 3
Fotografia 1 z 3


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop