Lapierre Cycles

27.12.2011, 13:08 | Značky bicyklov | Martin Lindák

Spoločnosť je na trhu od roku 1946, keď Gaston Lapierre rozbehol výrobu bicyklov v mestečku Dijon. V roku 1960 spoločnosť prenechal svojmu synovi Jackovi. Firme sa v roku 1972 rozšírila výroba, keď museli v meste lapierreDijon postaviť novú továreň. V osemdesiatych rokoch sa im podarilo predvídať boom horských bicyklov a tak sa Lapierre stalo jednotkou na svete v tejto kategórii. Od roku 1988 začala spoločnosť s podporou MTB tímov. Skupina Acell Group sa v roku 1993 rozhodla kúpiť tretinu spoločnosti. Neskôr o tri roky sa rodina Lapierre rozhodla odpredať aj zvyšok podielu, pričom sa syn Jacka, Gilles Lapierre stal riaditeľom spoločnosti.  Po tomto odkúpení sa spoločnosť začala venovať aj výrobe cestných bicyklov a zároveň začala v roku 2002 sponzorovať profesionálny tím Francaise des Jeux.


Rámy

Karbónový monocoque rám Lapierre Xelius (Obrázok č. 1,2)

Rámy Xelius sú vyrábané technológiou monocoque, s využitím High Modulus a Very High Modulus karbónových vlákien v silikónových formách, ktoré sú vyrobené tak, aby mali presný tvar, ktorý určuje vnútorný tvar rámových rúrok. To znamená, že tlak počas procesu výroby zabezpečuje dokonale hladký povrch a taktiež lepšiu priľnavosť medzi jednotlivými vrstvami karbónu. Vďaka tomu sa už nepridávajú ďalšie vrstvy v oblastiach hlavovej rúrky alebo stredového zloženia.

Tento rám využíva aj tím FDJ. Samotný rám váži 900 gramov. Využíva integrovanú sedlovku a vnútorné vedenie laniek. Jazdci majú bicykle vybavené elektronickým radením Shimano Di2.

Karbónový T2T rám Lapierre Sensium 2 (Obrázok č. 3)

Formy na rám Sensium druhej generácie boli navrhnuté tak, aby rám čo najlepšie pohlcoval otrasy, pričom čo najefektívnejšie prenášal energiu na zadné koleso. Novinkou je použitie technológie Comfort+. Je to elastomerová vložka, ktorá je súčasťou sedlových vzpier a zvyšuje pohodlie pre jazdca. Technológia Lapierre T3 (Tube-To-Tube) umožňuje skutočnú úsporu hmotnosti na spojoch rúrok v porovnaní s klasickou technológiou výroby rámu monocoque. Každá rúrka profituje z presnej orientácie karbónových vlákien pri výrobe.


Francaise des Jeux

FDJ bol založený v roku 1997. Jeho trvalým sponzorom je francúzska lotéria. Spoločnosť Lapierre sponzoruje tím už 10 sezón. Za tento čas sa tímu podarilo byť 10-krát na Tour de France (6 etapových víťazstiev), 7-krát na Gire (2 etapové víťazstvá), 6-krát na Vuelte (2 etapové víťazstvá). V súčasnosti medzi najväčších favoritov v tíme patria mená ako Sandy Casar, Jimmy Casper, Mickael Delage, Anthony Roux či Jauhenij Hutarovič. Lapierre nedodáva bicykle žiadnému inému tímu, v sezóne 2012 sa však vracia do kolotoča ProTour čo môže byť pre francúzskeho výrobcu pozitívny faktor z hľadiska marketingu.

 

Fotografia 1 z 3
Fotografia 1 z 3
Fotografia 1 z 3Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop