Cicli Pinarello

17.1.2012, 18:57 | Značky bicyklov | Martin Lindák

pinarello-logoFanúšikom cyklistiky veľmi známa talianska spoločnosť vznikla v roku 1952 v meste Treviso. Založil ju Giovanni Pinarello, pretože bol sklamaný zo svojej cyklistickej kariéry, ktorá mu nevyšla podľa predstáv. Vtedy ekonomicky prosperujúca krajina priniesla Giovanniho novej spoločnosti rýchly rast. Už v roku 1957 sponzoroval miestny tím Padovany. O tri roky neskôr vstúpil do profesionálnej cyklistiky podporou tímu Mainetti.

Prvý väčší úspech dosiahlo Pinarello v roku 1975, keď Fausto Bertoglio z tímu Jolly Ceramica vyhral Giro d'Italia. Ďalší veľký úspech Pinarella prišiel v roku 1984, keď americký pretekár Alexej Grewal získal zlatú medailu na olympijských hrách. Obrovskú slávu priniesol spoločnosti legendárny Miguel Indurain, ktorý päťkrát vyhral Tour de France a dvakrát Giro d'Italia. Aj Bjarne Riis či Jan Ullrich patria k menám, ktoré firme priniesli pódiové umiestnenia na "starej dáme".

Technika Pinarello Dogma 2 (obrázok č.1)

Už na prvý pohľad vidieť, že bicykel má asymetrický rám. Pri veľkosti 54 cm má hmotnosť 920 gramov. Vylepšeniami prešla Vidlica Onda 2. Je "ostrejšia", čím výrobca dosiahol lepšiu aerodynamiku. Hlavová rúrka je dlhšia o päť milimetrov a zúžená pre lepšiu ovládateľnosť a torznú tuhosť rámu (Obrázok č.2). Vývojári popracovali aj na stredovom zložení. Pre lepší prenos sily zlepšili tuhosť na strane prevodníkov.

Rám vďaka novým technológiám pri výrobe získal lepšiu tuhosť približne o 15 percent a lepšiu aerodynamiku o 6 percent oproti predchádzajúcim modelom. Pinarello Dogma 2 používajú pretekári tímu Sky. Tento špičkový tím dostal modely osadené výbavou Dura-Ace Di2, čo je elektronická verzia. Tím využíva kolesá Shimano Dura Ace C50 (Obrázok č.3). Celý bicykel váži 7,6 kilogramu spolu s príslušenstvom SRM, ktorého hmotnosť je 200 gramov.

Sponzoring

Ako sme už uviedli vyššie, Pinarello podporuje tím Sky a to už od roku 2010. Prvá sezóna vyniesla britskému tímu a aj výrobcovi bicyklov skvelých 22 víťazstiev a  50 pódiových umiestnení. Hneď na prvých pretekoch Tour Down Under v Austrálii družstvo obsadilo prvé miesto. Neskôr na Gire vyhral skvelý časovkár Bradley Wiggins krátky prológ. V tretej etape Tour de France si vybojoval druhú priečku Geraint Thomas.  V celkovom poradí sa najlepšie umiestnil Thomas Löfkvist na 17. mieste a Bradley skončil 24-tý.

Sezóna 2011 vyšla tímu ešte lepšie a dobré meno Pinarella sa šírilo ďalej. Thomas Löfkvist skončil na pretekoch Giro d´Italia na peknom 21. mieste, hoci ambície boli oveľa vyššie. Vynikajúco však bodoval Bradley Wiggins. Na pretekoch Paríž - Nice skončil na treťom mieste. Skvelú formu potvrdil na Critérium du Dauphiné, ktoré vyhral. Toto víťazstvo predpovedalo skvelú Tour, ale Bradley mal smolu. Ako líder tímu si v siedmej etape zlomil kľúčnu kosť a pre tento nešťastný úraz musel z pretekov odstúpiť. Výborne ho však zastúpil Nór Edvald Boasson Hagen, ktorý vybojoval aspoň čiastkové úspechy vo forme dvoch etapových víťazstiev.

Potom v sezóne nasledovala Vuelta a Espaňa, ktorá bola pre Sky čerešničkou na torte po útrapách z predchádzajúcich mesiacov. Bradley Wiggins si vyliečil zlomeninu z Tour a skončil celkovo tretí. Zdá sa, že minulý rok mal skutočne výbornú formu a ktovie ako by dopadla Tour, ale aj Vuelta, ak by nebolo nešťastnej zlomeniny. Vynikajúcu formu predviedol na Vuelte Chris Froome, ktorému sa podarilo vyhrať 17.etapu a celkovo skončil druhý. Hlavu pre ním musel skloniť aj líder Wiggins.

Na bicykloch Pinarello jazdí aj tím Movistar. Aj tento tím robí dobré meno značke. Medzi nezabudnuteľné úspechy určite môžeme zaradiť víťazstvo Vasilija Kirjenku v 20. etape Gira 2011. V štartujúcej sezóne sa očakávajú víťazstvá práve od dopingového navrátilca Alejandra Valverdeho.