Specialized Bicycle Components

2.2.2012, 12:00 | Značky bicyklov | Martin Lindák

specialized_logoSpoločnosť založil v roku 1974 Američan Mike Sinyard. Mike bol hardcore cyklistom, ktorý nedokončil štúdium na univerzite v San Jose a tak sa rozhodol vytvoriť vlastnú firmu Specialized. V začiatkoch spoločnosť dovážala talianske komponenty do USA, kde boli ťažko dostupné. O dva roky neskôr už začala s produkciou vlastných komponentov. V roku 1979 vyšiel z tovární prvý cestný bicykel Allez, ktorý sa vyrábal v Japonsku. O ďalšie dva roky predstavil Specialized celoodpružený horský bicykel Stumpjumper, ktorý sa stal symbolom spoločnosti. Rok 1989 bol pre spoločnosť prelomový, keď ako prvá predstavila horský rám z uhlíkových vlákien. V roku 2001 kúpila spoločnosť Merida 19%  spoločnosti Specialized, napriek tomu je firma je jedným z najväčších predajcov spolu so ďalšími zvučnými značkami Giant a Trek Corporation.

 

S-Works Tarmac SL4 (Obrázok č.1)

Model Tarmac SL4 je nový karbónový rám od spoločnosti Specialized vyrobený technológiou FACT IS (Obrázok č.2). Spočíva  v rozdelení rámu na štyri celky (horná, spodná a hlavová rúrka, sedlová rúrka, jednodielny stred a vidlice), následne táto metóda umožňuje plynulé prechádzanie vlákien z jednej rúrky do druhej. Rám využíva stredové zloženie s keramickými ložiskami pre najlepší prenos sily a pre dlhú životnosť. Bicykel je osadený najvyššou elektronickou radou Shimano Dura-Ace Di2, ktorá v kombinácii s jeho rámom tvorí špičku rady Tarmac.

 

S-Works Roubaix (Obrázok č.3)

Model Roubaic je rovnako ako Tarmac SL4 vyrobený techológiu FACT IS.  Rám váži pod 1000 gramov, vyniká výbornou torznou tuhosťou. Využíva celokarbónovú vidlica FACT s prvkami Zertz, ktoré pohlcujú vibrácie. Bicykel rovnako ako Tarmac SL4 využíva stredové zloženie OS s keramickými ložiskami a s elektronickým radením Shimano Dura-Ace Di2. Už z názvu je jasné, že bicykel je vytvorený špeciálne na pavé (mačacie hlavy, nepríjemné kocky, ktoré preslávili okrem pretekov Paríž - Roubaix aj ďalšie jarné klasiky napríklad v Belgicku), na ktorom rám skvelo pohlcuje vibrácie.

 

S-Works McLaren Venge (Obrázok č.4)

Tento bicykel patrí do špeciálnej edície McLaren, ktorý využíval šprintér Mark Cavendish v sezóne 2011 v tíme HTC-Highroad. Je skutočnou pastvou pre oči. Váži 7,65 kilogramu, čo je takmer o kilogram viac ako je minimálna povolená hmotnosť podľa UCI. Bicykel má stredové zloženie OS, jednodielnu zadnú stavbu, vnútorné vedenie bovdenov a kónickú hlavovú rúrku. Všetko spolu vytvára dokonalú tuhosť a aerodynamiku. Na bicykli sú aj špeciálne riadidlá s  vynikajúcou tuhosťou, vyrobené na Markovu postavu od spoločnosti Pro (Obrázok č.5). Využíva pedále  Shimano  PD-7900 (Obrázok č.6), ktoré majú väčšiu vztyčnú plochu ako obyčajné sériovo vyrábané pedále.  Bicykel je osadený elektronickým radením Shimano Dura-ace Di2, ktoré je nevyhnutné pre Markove záverečné šprinty. „Cav" používa aj aerodynamické karbónové kolesá Zipp 404.

 

Sponzorstvo

O tom, že Specialized dodáva kvalitné bicykle a príslušenstvo hovorí aj jeho účasť v Pro Tímoch. Spoločnosť ešte donedávna sponzorovala tím HTC-Highroad, ktorý však po sezóne 2011 zanikol. Od roku 2012 sponzoruje tímy Astana a Saxo Bank. Najnovším tímom, ktorému dodávajú bicykle je Omega Pharma-Quick-Step našich dvojičiek Velitsovcov.

 

Saxo Bank

Pretekári tohto tímu využívajú bicykle S-Works Tarmac SL4 a S-Works Roubaix. Na  oboch dosiahli špičkové úspechy. Sezónu 2010 začal Fabian Cancellara belgickým hattrickom z jarných klasík. Zvíťazil na E3 Prijs Vlaanderen, Ronde van Vlaanderen a Paris-Roubaix. Neskôr vyhral starší z bratov Schleckov, Frank,  preteky Okolo Švajčiarska. Formu opäť ukázal Fabian, ktorému sa podarilo vyhrať prológ a 19.etapu na Tour de France. Obidve boli samozrejme časovkami. Vynikajúce nasadenie ukázal aj mladší Schleck, Andy, ktorý si odniesol dva etapové vavríny a celkovo druhé miesto.

Sezóna 2011 priniesla do tímu zmeny. Trojica víťazov z predchádzajúcej sezóny prestúpila do novo vytvoreného tímu Leopard Trek, ale ako náhrada prichádza do tímu svetová jednotka Alberto Contador, ktorý má zaplniť dieru po bratoch Schleckoch na grand tours. Novú sezónu otvára klasik Nick Nuyens, ktorý vyhráva klasiky Dwars door Vlaanderen a Ronde van Vlaanderen. Po týchto jarných úspechoch už prichádza na scénu Alberto, ktorému sa s prehľadom podarí zvíťaziť na talianskej grand tour. Alberto si chce pôvodne zopakovať víťazstvo z minulého roka na Tour de France, čo sa mu však nepodarilo a po mnohých sklamaniach a bolestivých etapách si celkovo odniesol piate miesto. Alberto sa po dvoch zdolaných grand tours rozhodol odpočívať a naberať sily do novej sezóny.

 

Astana

Tím Astana využíva podobne ako Saxo Bank bicykle S-Works Tarmac SL4. Začiatok sezóny 2012 predpovedal veľa úspechov,  keď sa kazašskému tigrovi, Alexandrovi Vinokurovovi, podarilo zvíťaziť na klasike Liège-Bastogne-Liège. Neskôr sa predpovede potvrdili, keď Alberto Contador vyhral dve etapy a odniesol si celkovo druhé miesto Critérium du Dauphiné. Toto víťazstvo pred Tour de France ukázalo jeho skvelú formu. Potvrdila sa o pár týždňov,  keď Alberto vyhral starú dámu a tým pádom si aj splnil predsavzatie do novej sezóny.

Sezóna 2011 priniesla zmenu v súpiske jazdcov v kazašskom tíme. Alberto odišiel do tímu Saxo Bank a naopak namiesto neho prišiel český cyklista Roman Kreuziger, ktorý mal s Alexandrom tvoriť líderské duo. Roman v novej sezóne spĺňal požiadavky vedenia tímu a odniesol si z Gira biely dres a celkové šieste miesto. Tour de France mu nevyšla podľa predstáv pre únavu z Talianska a aj pre zranenie zápästia, ktoré sa neskôr ukázalo ako zlomenina. Naopak „Vino" ukázal výbornú  formu na generálke pred Tour de France.  Na pretekoch Critérium du Dauphiné skončil celkovo tretí. Snaha a najazdené kilometre nakoniec vyšli nazmar, keď si v deviatej etape Tour zlomil stehennú kosť. Po zranení vyhlásil, že končí s kariérou, ale neskôr svoje rozhodnutie zmenil a rozhodol sa skúsiť ešte jednu sezónu.

 

Omega Pharma - Quick Step

Ako sme už naznačili pozmenený tím do ktorého prišli aj bratia Velitsovci tiež v novej sezóne siahol po bicykloch značky Specialized. V podstate iná možnosť ani nebola. Do tímu prišli špičkoví časovkári ako Tony Martin, Levi Leipheimer, či náš Peťo a tak potrebovali špičkové časovskárske a veľká časť pretekárov bývalého HTC bola zvyknutá aj v klasických pretekoch práve na Specialized, takže voľba tímu bola logická. Lepší úvod sezóny si Specialized v novom tíme ani nemohol predstaviť. Levi Leipheimer ovládol nie len časovku na Tour de San Luis, ale aj celkovo vyhral. Navyše skvelo zajazdil aj kopce a v oboch ťažkých etapách prišiel hneď za Contadorom. Okrem toho ešte aj Francesco Chicchi vyhral prvé dve rovinaté etapy a v poslednej zase dominoval Tom Boonen. Ak teda zrátame jedno celkové  a štyri etapové víťazstvá Omegy, a dve etapové víťazstvá Contadora tak Specialized mal vstup do sezóny ako hrom.


Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop