Tento víkend Slováci pretekali na troch frontoch

25.5.2013, 11:14 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Ako by sme neformálne povedali - tento víkend preteká všetko, čo má nohy. Na východe republiky sa konajú známe trojdňové medzinárodné preteky Košice - Tatry - Košice, ktoré však nespadajú do kategórie UCI Europe Tour. Tento rok sú výrazne poznačené slabou účasťou, keďže sa konajú paralelne s Pretekmi mieru U23 v Česku a tiež dvoma ukrajinskými jednorazovkami.

Tradičné podujatie Košice - Tatry - Košice sa koná už 68-krát a usporiadateľom je Klub priateľov športu Košice. Trojdňové preteky začínajú v piatok trasou Košice - Starý Smokovec, pokračujú na druhý deň z Mengusoviec okruhmi cez Vysoké Tatry opäť do Starého Smokovca. Tu bude aj štart záverečnej etapy v nedeľu. Po inej trase sa pretekári vrátia opäť do Košíc. Celé KTK 2013 má 382 kilometrov. Štartová listina je bohatá na jazdcov Dukly Trenčín Trek, štartuje ich tu až sedem, keďže Elite nemali iný medzinárodný program.

Medzinárodný program však majú dvadsaťtrojkári. Ján Valach so štvoricou Baška - Daško - Kolář - Malovec (Taragel ochorel) cestoval do Čiech na UCI 2.2U Závod Míru. Preteky sú v rovnakej kategórii ako Karpatské preteky kuriérov. Zúčastnilo sa tu však menej tímov aj trochu menšia konkurencia. To ešte nie sú všetci Slováci na podujatí. Celkovo ich je desať, keďže sem cestoval aj Martin Riška s Josefom Dvořákom a vytvorili národný tím v zložení Chalupčík - Kováčik - Krajíček - Lajcha - Mačák - Schwabik.

Cyklistov sme počas posledného májového víkendu mali aj na Ukrajine. Cestovala tam šestica CK Banská Bystrica Bátora - Debnár - Fraňo - Palčák - Viglaský - Zrelica. V Kyjeve ich čakali dve jednorazovky s anglickým názvom Race Horizon Park v piatok a nedeľu.

PIATOK

Košice - Tatry - Košice (1. etapa z Košíc do Starého Smokovca, 145 km)
Žiaľ, iba 25-členné štartové pole so siedmimi cyklistami Dukly Trenčín Trek absolvovalo 145 kilometrov. Nemusíme ani hádať, ktorí pretekári dominovali. Prvých sedem miest obsadili Dukláci, ktorí sami sebe vytvárali úniky, brali všetky vrchárske aj rýchlostné prémie a rozdali si to, samozrejme, aj o víťazstvo. V záverčnom špurte vyhral Matej Jurčo pred Marošom Kováčom a Romanom Bronišom. Tesne za nimi finišoval Patrik Tybor. Prvotný únik vyčerpal Martina Mahďara s Matejom Vyšňom, tak tí spolu s Róbertom Gavendom stratili v cieli viac než tri minúty.

Race Horizon Park 1 (1. jednorazovka UCI 1.2 z Kyjeva do Kyjeva, 150 km)
Účasť Banskobystričanov na podujatí nezačala dobre. Prvú jednorazovku nedokončili takmer dve tretiny pretekárov a boli medzi nimi aj všetci jazdci CK Banská Bystrica. Zvíťazil Denis Kosťjuk z Kolssu. Šanca na nápravu príde v nedeľu.

SOBOTA

Košice - Tatry - Košice (2. etapa z Mengusoviec do Starého Smokovca, 103 km)
Druhý deň sa kompletne odohrával vo Vysokých Tatrách a absolútnu dominanciu Dukly chceli ohroziť najmä Maďari z regionálneho tímu CUBE Balaton. Aktívny bol aj Ondrej Glajza z Trek KCK Oslany. Všetky pokusy boli márne, opäť ostalo pri internom súboji jazdcom nášho jediného kontinentálneho tímu. Tentoraz Roman Broniš vrátil Jurčovi porážku z piatka a pripísal si víťazstvo. Bez straty finišovali ešte aj Tybor a Kováč. Ďalší cyklisti už nabrali straty. Glajza dorazil ako piaty najlepší Slovák so stratou 1:59.
Do čela celkového poradia sa dostal Maroš Kováč, keďže bol na prémiách v piatok aj sobotu najaktívnejší, nazbieral najviac bonifikácií. Druhý je Jurčo, tretí Broniš.

Závod Míru U23 (UCI 2.2U, 1. poletapa - prológ do vrchu na 2,1 km - Jeseník)
Organizátori pripravili na 125 cyklistov narodených v rokoch 1991 až 1994 zaujímavý úvod. Prológ na 2100 metrov bol do 9,5 % stúpania. Našim cyklistom sa nedarilo. Kolář nie je vrchár a Baška s Daškom sa stále stopercentne nedostali zo zdravotných problémov v Maroku. Malovec štartoval po dlhej pauze zapríčinenej zdravotnými problémami, kvôli ktorým vynechal aj Kuriérov. Najlepším z našich bol Mário Daško, ktorého klasifikovali na 31. mieste so stratou 33 sekúnd. Baška bol 45., Malovec 63. Najlepším Slovákom v reprezentačnom drese bol Johan Schwabik so stratou 61 sekúnd, no až na 95. mieste. Zvíťazil Dán Rasmus Sterobo. 2100 metrov do 9,5 % stúpania šiel priemernou rýchlosťou 24,6 km/h.

Závod Míru U23 (UCI 2.2U, 2. poletapa, z Jeseníka do Bruntálu, 112,5 km)
Druhá poletapa mala v profile pár kopcov a v úniku boli traja cyklisti, no reprezentácia Dánska usilovne pracovala a všetko si postrážila. Etapa rezultovala po veľmi technickom dojazde v Bruntále do špurtu pelotónu. Zvíťazil Dán Asbjorn Andersen. Z našich najlepšie špurtoval Erik Baška na ôsmom mieste, pomohol mu Michael Kolář. Tlačil sa aj sedemnásty Juraj Lajcha z CK EPIC Dohňany v reprezentačnom drese. Takmer všetci Slováci prišli bez straty.
Najvyššie v celkovom poradí je stále Mário Daško na 31. mieste, zajtra je náročná kopcovitá etapa s cieľom do kopca, takže sa pokúsi posunúť vyššie.
Ján Valach, manažér Dukly Trenčín Trek: "Nachádzame sa v medziobdobí sezóny. Kuriérov, prvý vrchol sezóny, máme za sebou, MSR a ME pred sebou, takže podujatia medzi tým chceme jazdiť bez stresu. Troška sme zmenili tréningové metódy, nemôžu si prvoročáci udržiavať top formu celý rok. Zajtra je veľmi náročná etapa, kde sa ukážu veľké rozdiely vo výkonnosti. Veríme, že Máriovi Daškovi sadne deň. Ak nie, nič sa nedeje."

NEDEĽA

Košice - Tatry - Košice (3. etapa zo Starého Smokovca do Košíc, 134 km)
Žiadne prekvapenie sa v nedeľu nekonalo. Opäť dominovala Dukla. Tentoraz si vzala prvých päť miest v etape. V stúpaní na Branisko sa od konkurentov odčlenila dvojica Maroš Kováč a Patrik Tybor. Toto duo prišlo spoločne aj do cieľa a keďže bolo jasné, že celkovým víťazom Košice - Tatry - Košice 2013 sa stane Kováč, etapu vyhral Tybor. Broniš, Jurčo, Vyšňa, O. Glajza a dvaja Maďari prišli do cieľa so stratou 2,5 min.
Najznámejšie preteky východného Slovenska ovládla jednoznačným spôsobom Dukla Trenčín - Trek a najlepšími mužmi boli Kováč s Tyborom. Skúsenejší Kováč, ktorý tento rok už skončil druhý na Okolo Maroka, zvíťazil aj vďaka najväčšiemu množstvu bonifikácií, ktoré počas pretekov nazbieral. Na pódium sa postavil aj Matej Jurčo, ktorého výsledný čas 9:59:40 bol o sekundu lepší než Romana Broniša. Matej Vyšna skončil celkovo piaty. Ondrej Glajza bol najlepším Slovákom mimo profíkov z Dukly.

Závod Míru U23 (UCI 2.2U, 3. etapa, z Jeseníka do Jeseníka, 150 km)
V nedeľu museli mladí pretekári nastúpať na 150 kilometroch viac než 3000 výškových metrov, a to radikálne preosialo pelotón. Slováci medzi najlepšími chýbali. Najlepším z našich bol podľa predpokladov Mário Daško z Dukly, no až na 31. mieste (+3:34), teda zopakoval si výsledok v časovke do kopca. Vtedy aj dnes ho žiadny mladší pretekár ako on nepredbehol. Prvoročák zo Športového gymnázia v Trenčíne obsadil celkové 29. miesto so stratou štyroch minút na dnešného a aj celkového víťaza Tomsa Skujinsa z Lotyšska. Druhým Slovákom celkovo bol až na 65. mieste Ján Chalupčík z CK EPIC Dohňany so stratou 18:14.

Race Horizon Park 2 (2. jednorazovka UCI 1.2 z Kyjeva do Kyjeva)
Ukrajinský Kolss Cycling sa radoval z víťazstva aj v druhej jednorazovke. Michailo Kononenko v závere ušiel bývalému jazdcovi Movistaru Branislavovi Samoilauovi a pripísal si prvý triumf v sezóne. Nie najlepšia sezóna CK Banská Bystrica pokračuje. Ani počas druhého dňa nebol žiaden Banskobystričan klasifikovaný.