Tento týždeň slovenská cyklistika zažíva "horúčku". Po roku si opäť majú našinci možnosť pozrieť najlepších slovenských a českých cyklistov na Spoločných MSR a ČR v Dubnici nad Váhom. Pred štartom šampionátu sme sa rozprávali so Stanislavom Holecom, riaditeľom podujatia.

 
 
Veľa fanúšikov cyklistiky sa "zrodilo" až po príchode Petra Sagana do najvyššej cyklistiky. Skúste nám preto priblížiť Váš klub. Mnohí možno dubnickú cyklistiku nepoznajú.
 
"Športový klub cyklistiky v Dubnici nad Váhom vznikol už v roku 1958. Bol liahňou a vychoval množstvo skvelých cyklistov, československých a slovenských reprezentantov. Spomenúť môžem napríklad Jozefa Regeca, Milana Dvorščíka, Milana Novosada, Milana Jurča a zo súčasných cyklistov sú to Patrik Tybor alebo Martin Mahďar. Päťdesiat rokov sme usporadúvali Medzinárodné dni cyklistiky, čo bolo vôbec prvé slovenské podujatie zaradené do kategórie UCI. V roku 2010, žiaľ, zaniklo z finančných dôvodov."
 
 
Tesne pred vlaňajšími MSR a ČR v Púchove sa začalo hovoriť o opätovnom usporiadaní majstrovstiev na Slovensku, keďže Česi organizujú júlové Majstrovstvá Európy. Boli ste ihneď pripravení do toho ísť? Mali ste protikandidáta?
 
"Samozrejme. Boli na začiatku dvaja kandidáti. Prihlásili sa aj Piešťany. Každý si vypracoval vlastný projekt a valné zhromaždenie cestnej cyklistiky na zväze rozhodlo, že náš zvíťazil. Stavili na tradíciu a skúsenosť pri usporadúvaní pretekov."
 
 
V dnešnej dobe je mimoriadne ťažké nájsť sponzorov a finančné prostriedky. Darilo sa vám v tejto sfére alebo ste mali aj vy veľké problémy?
 
"Je to veľmi ťažké. Pôvodný rozpočet bol viac než dvakrát vyšší než ten, s ktorým napokon pracujeme. Museli sme mnohé veci škrtať, čo bolo veľmi náročné, aby sme sa nedotkli športovej úrovne a celkovej spoločenskej prestíže. Verím, že sa nám tieto veci napokon podarí zachovať. To bolo od začiatku naším kľúčovým heslom."
 
 
Povedzme si niečo o trase časovky aj pretekov. Je to prirodzene veľký zásah do cestnej premávky, keďže je viacero disciplín počas štyroch dní, krúži sa po okruhoch. Museli ste zároveň vybrať kvalitné cesty.
 
"Na Slovensku naozaj nemáme toľko kvalitných ciest a ešte aby šli aj paralelne vedľa seba, aby sme jednu uzavreli a tým neodstavili polovicu kotliny. Problém bol najmä s časovkou. Pracovali sme ešte aj s takou verziou, že Piešťany zorganizujú časovky, no nakoniec od toho odskočili. Jej trasa bude trošku netypická. Pôjde sa aj cez jeden úzky železničný most, ale cyklisti sa nemusia ničoho obávať. Zvýšime tam počet organizátorov a poriadne to vyznačíme. Za úspech považujem fakt, že sa nám podarilo vybaviť odstavenie diaľničného privádzača Nemšová.
Čo sa týka pretekov, špecifikom tejto doby je, že do módy prišli kruhové objazdy, rôzne ostrovčeky. Neboli sme schopní vymyslieť dojazd tak, aby aspoň tristo - štyristo metrov pred cieľom nebolo nejaké nebezpečné miesto. Samozrejme, aby bola aj lokalita atraktívna pre divákov. Museli sme preto rozmýšľať nad nejakou alternatívou a napokon sa ukázal dojazd na štadióne ako dobrá varianta. Prečo nie, kedysi sa Preteky mieru bežne končili na štadiónoch. Ceľ teda bude na tartanovej dráhe a nie len cieľ. Prechádzať sa tadiaľto bude šesťkrát."
 
 
Diváci sa tešia aj na sprievodné atrakcie. Čo všetko ich v Dubnici, najmä na štadióne čaká?
 
"Atrakcií bude veľa. Spomenúť môžem Desmod, ktorý bude hrať na štadióne, ďalej parašutisti a iný kultúrny program. Diváci tiež uvidia preteky malých detí na trojkolkách a bicykloch. Sme milo prekvapení, že sa doteraz prihlásilo asi 180 detí z materských aj základných škôl. Verím, že to nebude iba akési jednorazové prebudenie (úsmev). Na štadióne aj na námestí v Novej Dubnici budú veľkoplošné obrazovky, na ktorých bude prenášaný prenos z priebehu pretekov. Žiaľ, je asi svetovou raritou, že majstrovstvá krajiny s účasťou druhého najlepšieho cyklistu sveta, podľa rebríčka World Tour, nebude vysielať v priamom prenose žiadna televízia. Pozitívneho prístupu zo strany STV sme sa nedočkali a komerčné televízie chceli, aby sme prenos kompletne zaplatili my. To sme už len z princípu kategoricky odmietli. Takýto prístup si neviem kdekoľvek inde, minimálne v Európe predstaviť."
 
 
Ako zatiaľ vyzerá predaj vstupeniek na štadión? Predpokladáte, že nedeľu vypredáte?
 
"Veríme, že áno. Hlavné tribúny sú už takmer vypredané a dúfame, že bude záujem aj o oblúky a postupne sa to zaplní. Mnohí sa určite spamätajú až na poslednú chvíľu."
 
 
Čo sa týka pretekárskeho obsadenia kategórie Elite, slovenská špička bude kompletná, sú tam však nejaké, nazvyme to, nedostatky na českej strane. Ktorí cyklisti neprídu?
 
"Už dávnejšie vieme, že sa kvôli zraneniu u nás nepredstaví Zdeněk Štybar a nepríde ani jeho kolega z OPQS František Raboň, ktorý očakáva prírastok do rodiny, teda ostane pri manželke. Črevnú virózu hlásil Leopold König. O účasti Romana Kreuzigera sa rozhodne na poslednú chvíľu. Každopádne, Česi majú v nominačných kritériách pre účasť na MS podmienku, že pretekár musí absolvovať aj majstrovstvá republiky, ak mu nebráni žiadny vážny dôvod. Veríme teda, že Kreuziger pricestuje. Neviem, či má počas MS v Taliansku nejaké iné plány... Účasť v oboch disciplínach potvrdil Jan Bárta z NetAppu. Čo sa týka našich bratských dvojičiek, všetko bude ako vlani. Velitsovci absolvujú kompletný program, Saganovci nedeľňajšie preteky s hromadným štartom."
 
 
Na záver vás poprosíme o výzvu fanúšikom, ktorí možno váhajú, či majú pricestovať do Dubnice. S čím ich pozývate na šampionát?
 
"Najväčšou výzvou pre fanúšikov budú a musia byť naše cyklistické hviezdy, ktoré sa iba raz za rok predstavujú na domácich pretekoch v plnom nasadení. Čo môže byť lepšou pozvánkou ako sledovať na vlastné oči týždeň pred štartom Tour de France kandidáta na zelený dres a víťazstvá v etapách? Domáci dubnickí diváci zasa majú možnosť v pelotóne držať palce svojim odchovancom. Koniec-koncov, Patrik Tybor skončil vlani s bronzovou medailou na krku a iba pred pár dňami ukázal v Srbsku, že má opäť výbornú formu. Nebude to žiadna exhibícia. Bude to tvrdý boj o každý centimeter vozovky. Titul majstra republiky má veľký význam a každý tím chce mať takéhoto šampióna vo svojich radoch."