V Maďarsku vyvrcholil týždeň V4, Čanecký tretí, Tybor vyhral celkovo

17.5.2014, 12:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Maďarská republika tento rok predsedá krajinám V4, takže pretekový kolotoč sa uzavrel u našich južných susedov a symbolicky vo Vyšehrade, kde sa v minulosti politici dohodli na tejto spolupráci.

Slováci na prvej jednorazovke v Maďarsku (17.5.):
Dukla Trenčín Trek: Maroš Kováč, Patrik Tybor, Matej Jurčo, Martin Mahďar, Erik Baška, Ľuboš Malovec
epic janom greenway: Ján Chalupčík, Juraj Kováčik, Robert Málik, Milan Holomek, Juraj Lajcha, Martin Dubeň
CK Banská Bystrica: Jozef Palčák, Roman Zrelica, Ivan Viglaský, Martin Fraňo, Miroslav Debnár, Lukáš Bátora
Amplatz-BMC: Marek Čanecký

Na pravé poludnie v Gyóri odštartovala 153-kilometrová porcia. Na štart sa postavilo už iba obvyklých 19 Slovákov v kontinentálnych tímoch. Jasným cieľom Dukly bolo celkové víťazstvo, ku ktorému sa chceli dostať v podobe Patrika Tybora. Výhodou trenčianskeho celku bol cieľ na kopci, ktorý organizátori pripravili. Bolo to zhruba 5,6 % na 3500 metroch. To Tyborovi zvykne vyhovovať.

V úvodnej hodine sa žiadna unikajúca skupina nevytvorila, pútal najmä pohľad na vysokú hladinu Dunaja. Na 50. kilometri sa situácia rapídne zmenila, keď sa od hlavného poľa odpojila 20-členná skupina. Boli tam štyria Slováci, a to Matej Jurčo, Martin Mahďar (Dukla Trenčín Trek), Marek Čanecký (Amplatz-BMC) a Lukáš Bátora (CK Banská Bystrica). Jazdci epic janom greenway, žiaľ, trochu zaspali, a tak ako jeden z mála tímov ťahali pelotón.

Tempo bolo vysoké a náskok nedosahoval veľkých hodnôt. Už aj minúta však bola veľmi dôležitá pri veľkosti čelnej skupiny. Vo Vyšehrade a okolí bol pripravený krátky deväťkilometrový okruh a cieľový kopec sa prechádzal štyrikrát. Pri prvom prejazde došlo k riedeniu skupín. Z čela vypadol Bátora aj pár ďalších borcov. V pelotóne bola selekcia ešte výraznejšia. Okruh bol veľmi technický a nebol na ňom ani kúsok roviny, čo sťažilo prácu pelotónu.

Výkonnostné rozdiely boli badateľné a postupne sa situácia vyvinula tak, že na čele pretekov ostalo šesť ľudí s Čaneckým, potom ďalšia partia s Mahďarom a Jurčom. Pelotón deliaci sa odzadu strácal aj pod posledným prejazdom kopca minútu. Vyzeralo to tak, že radovať sa bude niekto zo stokilometrového úniku.

Vyhral opäť Poliak Pawel Bernas z družstva BDC Marcpol. 23-ročný borec vyhral aj včera na Devíne. Aj dnes mal najviac síl a finišoval osamote. Do Brna vo štvrtok však nedorazil, takže nemohol byť klasifikovaný do celkového poradia. Za ním sa do série atakov pustil aj Čanecký, ale napokon sa dostal dopredu Kamil Zielinski z Mexxleru, ktorý prišiel takisto sám druhý. Marek Čanecký ostal spolu s trojicou súperov Poliakom, Čechom a Slovincom. Banskobystričan si počkal na kopec a v ňom stupňoval tempo. Minišpurt jasne vyhral a potvrdil svoje kvality na takýchto kopcovitých dojazdoch. Marek získal prvý výsledok na pódiu v tomto roku.

Jasne najlepším tímom bola Dukla, ktorá prišla v Top 15 až zo štyrmi pretekármi. Šesť UCI bodov ešte bral siedmy Matej Jurčo. Martin Mahďar prišiel jedenásty, dve miesta za ním Patrik Tybor a šprintér Erik Baška vyšliapal kopec na štrnástej pozícii. Výborný výkon Duklákov.

Patrik Tybor sa po 54., 5., 2. a 13. mieste stal celkovým víťazom prvého ročníka pretekov V4 (neoficiálna klasifikácia).

Marek Čanecký (Amplatz-BMC): "Nemal som za sebou najlepší týždeň a po žalúdočných problémoch som už včera vyslovene šetril sily na dnešok. Vedel som o tom dojazde na kopci. Bol som aktívny od začiatku a dostal sa do skupiny. Tam som bol sám z tímu, čo bolo veľmi riskantné a nevýhodné, ale nedalo sa nič robiť. Myslel som si, že nás pelotón dobehne, ale keď sme prvý raz prešli celý okruh, bolo mi jasné, že balík nemá šancu. Bolo to stále hore-dole. Tak som si povedal, že úspech tímu je dnes na mojich ramenách a veril som v pódium, lebo štvrtých a piatych miest som mal už strašne veľa. V poslednej polhodine sme sa tam vpredu stále miešali. Tí prví dvaja nám ušli v zjazde a na krátkej rovine, ja som sa snažil počas stúpaní. Jazdil som chvíľu sám tretí, ale traja ma stále videli pred sebou, tak som ich počkal, že to rozhodnem v tom poslednom kopci. Som rád, že to vyšlo.
Od začiatku sezóny tvrdo bojujeme o miestenku na Okolo Rakúska, čo je môj tohtosezónny cieľ, opäť si zajazdiť preteky 2.HC. Práve dnešným výsledkom sme už trochu odskočili súperom. Som veľmi šťastný. Ešte zabojujeme na dvoch Tchibo cupoch a na Okolo Slovenska."

V pondelok večer budeme publikovať krátky sumár podujatí V4...