Dukla s dobrým výkonom v Srbsku, body však domov nepriniesli

21.6.2014, 18:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Jún je v kontinentálnej cyklistike jeden z najbohatších mesiacov. V závere mesiaca sa konajú národné šampionáty a každý tím v týchto dňoch ladí formu, aby poriadne potrápil miestnych favoritov z World Tour.
 
Všetky naše kontinentálne tímy absolvujú týždeň pred Majstrovstvami v Slavkově u Brna svoje preteky, zhodou okolností, všetky iné.
 
Dukla Trenčín Trek s Milanom Kunicom cestovala do Srbska (Tour de Serbie, 2.2). Kvôli chorobe ostali doma Erik Baška s Patrikom Tyborom. Naopak, po dlhodobých zdravotných problémoch sa do pretekov vo svojej záverečnej sezóne vracia Roman Broniš. S najskúsenejším jazdcom Dukly cestovali na Balkán Maroš Kováč, Matej Jurčo, Martin Mahďar a Ľuboš Malovec. Organizátori si vyžiadali päťčlenné družstvá. Národná Tour mala iba tri etapy, od štvrtka do soboty.
 
 
CK Banská Bystrica cestovala do ďalekého Iránu na preteky vyššej kategórie 2.1 Tour of Iran. Veľké oči si zostava športovej riaditeľky Zuzany Vojtášovej nerobila. Proti silnej konkurencii sa postavili Lukáš Bátora, Miroslav Debnár, Martin Fraňo, Jozef Palčák, Jakub Vančo a Ivan Viglaský. Itinerár pozostával zo šiestich etáp v okolí trojmiliónového mesta Tabriz, ktoré dlhé roky vychováva špičku iránskej cyklistiky. Tá dlhodobo kraľuje UCI Asia Tour, a preto každý rok na MS vidíme šesť iránskych pretekárov.
 
 
Jeden z najmladších kontinetálnych celkov (podľa veku cyklistov) epic janom greenway cestoval zdvihnúť si náladu do Rakúska. Konal sa tam piaty ročník Oberösterreichrundfahrt (2.2) s tradičnou konkurenciou strednej Európy ako na Okolo Slovenska, Czech Cycling Tour a pod. Martin Riška vzal k západným susedom Jána Chalupčíka, Roberta Málika, Juraja Lajchu, Juraja Kováčika, Mateja Krajíčka a Martina Dubeňa.

Vo farbách Amplatzu-BMC sa nevydal obhajovať dres pre najlepšieho vrchára z minulého roka Marek Čanecký. Trápi ho choroba.
 
 
V susednom Slovinsku sa postavil na štart domácej Tour (2.1) Juraj Sagan. Spolu s Cannondalom sem pricestovali aj tri ďalšie Pro tímy.
 
 
 
6. etapa Tour of Iran: Tabriz > Tabriz, 124 km
Banskobystričania dobojovali iránske dobrodružstvo so cťou. Miroslav Debnár vydržal posledný deň v pelotóne, Jozef Palčák stratil dve minúty.
Celkovo vyhrala známa iránska firma na úspechy Ghader Mizbani. Palčák skončil 57. Druhoročák Jakub Vančo strávil na trati o takmer celú etapu viac, stratil cez dve a pol hodiny na víťaza.
 
3. etapa Oberösterreichrundfahrt: Traun > Garsten, 138 km
Poriadne trápenie epic janom greenway pokračovalo aj v nedeľu. Dubeň, Lajcha, Malík aj Chalupčík z pelotónu vypadli a do cieľa prišli medzi poslednými. Celkovým víťazom pretekov sa stal Patrick Konrad z Gourmetfeinu.
 
4. etapa Okolo Slovinska: Škofja Loka > Novo mesto, 153 km
Juraj Sagan zažil v Slovinsku aj radostné chvíle. Jeho práca v záverečnej etape priniesla ovocie v podobe víťazstva Eliu Vivianiho. V celkovom poradí skončil z jazdcov Pro tímov najhoršie.
 
 
 
3. etapa Okolo Srbska: Ruma > Belehrad, 82 km
V záverečnej etape srbského etapáku sa Dukláci opäť nestratili a štyria bez problémov vydržali prísť do cieľa v hlavnej skupine, ktorá sa zredukovala na 25 ľudí. Chýbal tam však Baška do špurtu, a tak obsadil Maroš Kováč piate miesto.
Slováci však neboli súčasťami toho správneho úniku v druhej etape, a tak si body do rebríčka UCI nevybojovali. Kováč, Jurčo a Malovec obsadili miesta v druhej desiatke celkového poradia. Najmä v prípade Malovca ide o výrazný posun dopredu po výkonnostných problémoch na Okolo Slovenska. V súťaži tímov obsadila Dukla piatu priečku.
 
5. etapa Tour of Iran: Sareyn > Sahand, 188 km
Iránčania síce pozvali na preteky trinásť družstiev zo zahraničia, ale tie sa iba ako štatisti pozerajú na to, čo stvárajú domáci borci v tunajších kopcoch. V priatej etape ovládli prvú sedmičku výsledkovej listiny a ovládajú aj Top 5 celkového poradia.
Zo Slovákov potvrdil status najlepšieho Jozef Palčák. V sobotu dorazil na 36. mieste.
 
2. etapa Oberösterreichrundfahrt: Linz > Aigen-Schlägl, 138 km
V sobotu veru nebolo za čo pretekárov epic janom greenway pochváliť. Ani jednému zo štvorice Chalupčík, Malík, Lajcha, Dubeň sa nepodarilo udržať v zhruba 70-člennom pelotóne a kopce ich z hlavnej skupiny vytriasli. Do cieľa tak prišli so stratou viac ako sedem minút.
Etapu vyhral Pawel Cieslik, ktorého akvizíciou zo skrachovaného Bank BGZ český Bauknecht - Author jednoznačne zarobil. Poliak sa stal aj lídrom celkovej klasifikácie.
 
3. etapa Okolo Slovinska: Rogaška Slatina > Trije Kralji, 192 km
Aj v tretí deň na pretekoch Okolo Slovinska pokračoval Juraj Sagan v nevýrazných výkonoch a do cieľa prišiel v poslednej skupine s polhodinovou stratou. Kráľovskú etapu vyhral Francesco Bongiorno (Bardiani), ktorý sa stal známy najmä vďaka 20. etape Gira. Lídrom celkového poradia sa stal Tiago Machado z Treku.
 
 
 
2. etapa Okolo Srbska: Pozarevač > Ruma, 224 km
Piatok bol v Srbsku veľmi náročný. Cieľ sa nachádzal až 224 kilometrov od štartu a v profile sa nachádzal výživný kopec, z ktorého jazdci zišli do cieľa. Okrem Romana Broniša sa všetci Dukláci držali v pelotóne aj počas stúpania. Najlepšie nohy mal Maroš Kováč, no jeho desaťčlenná skupina neprišla do cieľa prvá. Ušla im sedemčlenná partia, ktorá finišovala o 36 sekúnd skôr. Ďalší štyria Slováci prichádzali do cieľa postupne s malým mankom.
Celkové poradie vyzerá podobne s výsledkami druhej etapy. Maroš je štrnásty. Na UCI body stráca šesť sekúnd.
 
4. etapa Tour of Iran: Kaleybar > Meshgin Shahr, 150 km

Organizátori pripravili vo štvrtej etape pre štartujúcich poriadny a nepravidelný cieľový kopec, na ktorom zjavne mnoho Iráncov celý rok trénovalo a konkurenciu rozbili prvými štyrmi miestami vo výsledkovej listine. Slušný výkon predviedla dvojica Debnár (32.) - Palčák (37.), ktorí stratili niečo cez 11, resp. 12 minút. Celkovo sa Palčák posunul na 62. priečku, ale stráca viac ako hodinu na lídra Nizbaniho.

 
1. etapa Oberösterreichrundfahrt: Wels > Altheim, 181 km
Riškovci sa do Rakúska napokon vybrali iba štyria. Dôvod absencie Kováčika s Krajíčkom zatiaľ nepoznáme. Prvý deň mal pokojný charakter a do cieľa prišiel pelotón pohromade. Vydržali v ňom všetci štyria Dohnianci. Do špurtu sa nikto nedostal.
 
2. etapa Okolo Slovinska: Ribnica > Kočevje, 161 km
Na druhý deň Juraj Sagan pomáhal svojim tímovým kolegom a do cieľa dorazil s mankom 18:44. Ďurov model jedny preteky za 1,5 mesiaca je žalostný. Takto sa výkonnosť ani nedá nabrať.
 
 
1. etapa Okolo Srbska: Pozarevač > Pozarevač, 123 km
Prvá etapa v Srbsku mala najmenej členitú trať, kopce nedokázali výraznejšie vyselektovať pelotón a 3/4 pretekárov prišlo do cieľa bez straty na víťaza, ktorý vzišiel zo špurtu a stal sa ním Liam Bertazzo z MG Kvis Willer. Všetci Dukláci boli v pelotóne. Do záveru sa snažil tlačiť Matej Jurčo, ale bolo z toho iba typické umiestnenie v druhej desiatke.
 
3. etapa Tour of Iran: Aras > Kaleybar, 152 km

Štvrtok bol v Iráne selektívnejší než predchádzajúce dni. Do cieľa prichádzali menšie skupinky. Až do závrečnej polhodiny sa v pelotóne udržal Jozef Palčák, ale potom sa to delilo a napokon stratil takmer tri minúty. Ďalší štyria Slováci dostali väčšie manko. Z víťazstva sa tešil Milan Kadlec z Dukly Praha. 39-ročný veterán je opäť vo vynikajúcej forme pred domácim šampionátom, ktorý v Púchove pred dvoma rokmi vyhral.

 
1. etapa Okolo Slovinska: Ľubľana > Ľubľana, 8,8 km
V hlavnom meste odštartovali slovinské preteky prológom. Výborných časovkárov Diega Ulissiho (Lampre-Merida) a Kristijana Korena (Cannondale) zdolal šprintér Michael Matthews (Orica), ktorý dokazuje neuveriteľnú formu z tejto sezóny a na Tour de France bude poriadne podkurovať konkurentom. Juraja Sagana klasifikovali na 111. priečke so stratou 62 sekúnd.
 
 
2. etapa Tour of Iran: Urmia > Aras, 210 km

Druhý deň na Blízkom východe mal 210 km pri teplote 38°C, čo prinieslo Banskobystričanom ďalšie straty. Keď vás na určitom mieste odpoja, nemáte šancu dostať sa späť. Miroslav Debnár dostal 13 minút, ostatní opäť viac ako 23. Martin Fraňo nedokončil. Tentoraz vyhral po špurte pelotónu William Clarke, bývalý jazdec Ag2r, Leopardu aj Argosu. Dostal sa aj do žltého trička.

 
 
1. etapa Tour of Iran: Tabriz > Urmia, 144 km
Úvodná etapa v Iráne bola šialene rýchla. Prvá polovica štartového poľa dorazila do cieľa s priemernou rýchlosťou etapy 50,5 km/h. Víťaz vzišiel zo špurtu, stal sa ním Nemec Fabian Schnaidt (Voralberg). Z našich vysoké tempo neudržal nikto. Lukáš Bátora prišiel do cieľa so stratou desiatich minút, ostatní s mankom viac ako 23 minút.
 


 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop