MSR a ČR 2014: Časovku mužov obhájil Peter Velits, titul U23 pre Daška

22.6.2014, 15:01 | Slovensko a Slováci | Tomáš Šandor
Najsledovanejšie kategórie sa postavili na štart kopcovitej časovky až popoludní, ale zároveň priniesli aj najdramatickejšie zápolenie. V pretekoch do 23 rokov sa tešil z víťazstva Mário Daško a Peter Velits sa podľa predpokladov tretíkrát za sebou radoval z tohto triumfu.

MSR SLAVKOV 26.06. 16:00 ČASOVKA MUŽOV U23
40 km víťaz: Daško
MSR SLAVKOV 26.06. 17:45 ČASOVKA MUŽOV ELITE
40 km víťaz: Velits

Hlavná kategória mužov mala na trati najsilnejšie obsadenie, ale aj jasného favorita v osobe Petra Velitsa. Slovenský jazdec tímu BMC, ktorého nominácia na Tour de France bola nedávno definitívne potvrdená, bol po prvom kole najrýchlejším z domácich jazdcov. Za ním sa nachádzali traja jazdci z Dukly Trenčín v poradí Maroš Kováč, Patrik Tybor a až štvrtý v poradí sa zatiaľ pohyboval Matej Jurčo. Medzitým na českej strane mal mechanické problémy Leo Konig, ktorý dnešnú časovku nedokončil.

V spoločnej súťaži zatiaľ suverénne vládol jazdec celku OPQS Petr Vakoč, ktorý časom 57:11 porazil o 31 sekúnd aj svojho tímového kolegu Zdeňka Štybara. Z našich bol zatiaľ najvyššie Martin Mahďar, ale ten strácal v cieli cez štyri minúty. Potom sa v cieli objavil už Patrik Tybor, ktorý dosiahol čas 1:00:39. V samom závere pretekov sa zopakoval minuloročný súboj medzi Petrom Velitsom a Janom Bártom, ktorí sa umiestnili na prvých dvoch priečkach v celkovej klasifikácii, a stali sa tak majstrami svojich krajín.

Najrýchlejší čas nakoniec dosiahol český borec, ktorému  v cieli namerali hodnotu 55:38. Peter Velits zaostal o 32 sekúnd, ale pred tretím Petrom Vakočom mal k dobru jednu minútu. Na druhom mieste v slovenskom šampionáte dorazil Maroš Kováč, ktorý na nášho časovkárskeho majstra stratil dve minúty, ale jeho jazda bola vynikajúca. Iba jeden kontinentálny Čech mal rýchlejší čas. Aj tretie miesto putovalo do tímu Dukla Trenčín Trek, keď sa z neho radoval Patrik Tybor. Až štvrtá priečka padla Matejovi Jurčovi, ktorý dnes nemal svoj deň.

Za zmienku stojí aj mini duel pretekárov s amputovanými nohami. Slovák Jozef Metelka aj Čech Jíří Ježek predviedli krásne výkony a vo výsledkoch sa nestratili. Obaja skončili v druhej desiatke celkovo. Metelka mal z našich šiesty najrýchlejší čas.

Peter Velits (BMC): "Slovenský titul bol pre mňa viac menej povinnosť, ale treba sa porovnávať skôr s Bártom, ktorý je výborným časovkárom. Mohlo to byť aj lepšie, keby som sa mu viac priblížil. Chcel som skončiť pri ňom bližšie, ale keby som od neho dostal 30 sekúnd na majstrovstvách sveta, tak by to bol dobrý výsledok. Trať bola spravodlivá, zaujímavá, stále sa to trochu menilo. Začal som opatrne, pretože som vedel, že dôležitejšie bude druhé kolo, ktoré som už potom išiel naplno. Ale na posledných piatich kilometroch, ktoré boli z kopca, by sa mi viac hodili väčšie prevody. V nedeľu to bude proti Petrovi Saganovi ťažké, všetci vieme, že na žiadnom kopci ho neodtrhneme, a v cieli nás všetkých prešprintuje. Na druhej strane je natoľko inteligentný, že si nikoho z nás nenechá odísť, takže ťažko proti nemu hrať výkonnostne. Uvidíme, ako sa budú vyvíjať preteky. Ale tieto majstrovstvá beriem aj z toho pohľadu, že o týždeň začína vrchol sezóny Tour de France, čiže bude dôležité, aby sa nič vážne nestalo."

casovka-velits
Peter Velits na pódiu po obhájení titulu v časovke (foto: Cycling-Info.sk)

Cyklisti do 23 rokov mali pred sebou poriadnu 40-kilometrovú porciu, na ktorej bolo prevýšenie až 750 metrov. Najväčšie ambície mala Dukla Trenčín Trek, ktorá si chcela zopakovať minuloročný triumf z tejto disciplíny. Samotné preteky potvrdili oprávnenosť jej vysokých cieľov, pretože na ťažkej trati začali od začiatku medzi sebou bojovať jej dvaja jazdci Mário Daško a Luboš Malovec, proti ktorým sa postavil Johann Schwabik z Interu Bratislava.

Už na prvom medzičase sa táto trojica odpútala od svojich súperov a vedenie si udržala až do cieľa. Najskôr bol najrýchlejší Malovec pred Daškom, ale po prvom kole sa dostal na priebežnú prvú priečku Mário Daško, ktorý ju už v druhom okruhu nikomu nepožičal, a na konci dnešnej časovky si tak mohol vychutnať pocit majstra krajiny. Na druhom mieste dorazil jeho tímový spoluhráč Luboš Malovec, ktorému chýbalo v cieli 32 sekúnd. Tretí Johann Schwabik sa silno snažil o striebornú medailu, ale nakoniec tento boj prehral len o tri sekundy.

V celkovom poradí stratil Mário Daško na víťazného českého jazdca Davida Dvorského z Bauknecht-Author 2:18, ten však ovládol túto disciplínu pred svojím krajanom Michalom Schlegelom len o necelú sekundu. V najlepšej desiatke sa umiestnili iba naši prví traja borci. Potvrdilo sa, že v časovke výrazne zaostávame za západnými susedmi.

Mário Daško (Dukla Trenčín Trek): "Na dnešnú časovku som sa pripravoval, takže som očakával, že budem na pódiu, čo sa mi podarilo, preto som rád. Myslel som si, že my traja budeme bojovať o najvyššie priečky, a na trati rozhodne momentálna výkonnosť. Pre mňa hral do kariet jej kopcovitý profil, pretože v časovke jazdím dobre do kopcov. V úzkych zjazdoch som síce strácal, ale v kopcoch sa mi išlo lepšie, a tam som aj dosť získal, ale v závere som už mal kŕče."