Na poľskej V4 Patrika Tybora zastavili kŕče v poslednom kopci

15.5.2015, 11:54 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Seriál V4 v nedeľu 17. mája pokračoval podujatím v južnom Poľsku. Pretekárov čakal najnáročnejší profil s viacerými silnými poľskými konkurentmi a celými tímami, ktoré včera neštartovali, ale dnes sa prišli pobiť o cenný triumf i UCI body.

Jednorazovka V4: GP Poľsko 2015 (UCI Europe Tour; 1.2; 2. ročník)
17.5. nedeľa kopcovitá ciel rovina Jelenia Góra > Jel. Góra 135 km cieľ cca.: 18:35
vlanajsi-rocnik

Slováci štartovali v rovnakom zložení ako včera, vypadli iba Marek Ganc a Simon Mičuda, ktorí cestovali domov kvôli maturitám a Filip Taragel sa presunul zo svojho X23 - Saroni do regionálneho výberu.

Včera Slováci bohužiaľ nedokázali držať krok s konkurenciou. Jediným borcom, ktorý vydržal na čele až do samotného záveru, bol Marek Čanecký, ten ale v poslednom kopci pri nástupe dostal kŕče a finišoval šestnásty. Do cieľa prišlo deväť Slovákov. Report nájdete tu. Dnes sa dal očakávať ešte horší scenár. Pretekári museli v okolí Jelenej hory nastúpať približne 2500 výškových metrov iba na 135 kilometroch.

V úvode sa nedialo nič netradičné. Neustále sa nastupovalo a situácia menila. Menovať niekoľko stometrové úniky by nemalo zmysel. Znova boli aktívni hlavne poľskí a českí pretekári, hoci početná prevaha sa vymenila a dnes logicky štartovalo výrazne viac Poliakov.

Už v polovici pretekov bolo v pelotóne zhruba iba 45 % pretekárov. Tempo bolo v kopcovitom teréne obrovské. Nikto nedokázal odskočiť do úniku. Opraty mali pevne v rukách jazdci ActiveJetu a CCC Sprandi, ktoré už ako prokonti tím na domácej pôde mohlo oficiálne štartovať.

V nájazde do posledných dvoch okruhov, teda 50 km pred cieľom, boli vpredu odídení Jakub Foltyn (Domin Sport) s Piotrem Brožynou (CCC). Mali k dobru pol minúty. V pelotóne bolo už iba 45 pretekárov. Medzi nimi už iba traja Slováci Patrik Tybor, Martin Mahďar (obaja Kemo Dukla Trenčín) a ich bývalý kolega Filip Taragel. Ostatní Slováci boli vzadu, resp. svoju snahu ukončili.

V predposlednom okruhu boli Foltyn s Brožynou dostihnutí a riedenie pelotónu odzadu pokračovalo. ActiveJet s CCC ukazovali obrovskú silu. Do posledného okruhu vstupovali v prvej skupine sotva pätnásti pretekári. Zo Slovákov tam boli Patrik Tybor a Martin Mahďar. Dnes to už vyzeralo na výsledok v Top 10.

Na prvom kopci v poslednom okruhu atakoval Leszek Plučinski (CCC), ktorého sa chytili Tomáš Koudela (Prostějov) a Adam Stachowiak (Kolss-BDC). Patrik Tybor sa snažil reagovať, ale nepodarilo sa mu k nim dostať. Trojica si v kopci budovala slušný náskok.

Pretekári Cycling Academy v posledných týždňoch dostávajú krídla. Bartosz Warchol z tohto tímu, ktoré dnes viedol Ján Valach, zaútočil a dokázal sa dostať na dostrel čelnej trojky. 20 km pred páskou v poslednom kopci šla za čelnou štvorkou osemčlenná skupina s Patrikom Tyborom. Strácala už ale 65 sekúnd, takže bolo zrejme vymaľované. Boli tam hlavne ľudia CCC a tí nemali prečo ťahať. Pol minúty za nimi, teda na pomyselnom trinástom mieste pretekov šla trojica, kde bol Martin Mahďar.

Na vrchole posledného kopca dokonca Warchol nechal za sebou Plučinského, Koudelu a Stachowiaka. Bolo definitívne rozhodnuté, že ako prví prejdú cieľom títo štyria pretekári. 23-ročný Poliak z izraelského tímu dokázal suverénnym spôsobom zvíťaziť. Zostatok úniku finišoval nadelený v poradí Plučinski, Koudela, Stachowiak.

Patrikovi Tyborovi sa stalo to isté čo Marekovi Čaneckému v sobotu. Na poslednom kopci dostal silné kŕče a prišiel o možnosť bojovať o piate miesto. Do cieľa prišiel spolu s Martinom Mahďarom na 17. resp. 18. mieste a statou piatich minút. Filip Taragel obsadil 26. miesto s mankom dvanástich minút a vzhľadom na náročnosť trasy sa to dá považovať za jeho možno životný výkon.