Tretia etapa mala byť odškodnením pre hviezdnych šprintérov za nevydarenú druhú etapu. Greipel a Sagan sa po nej sťažovali na stuhnuté nohy kvôli zime a dažďu, Cavendish kritizoval nevydarenú tímovú podporu v záverečnom kilometri. Všetci traja si to chceli vynahradiť v zvlnenej tretej etape, ktorá ale svojím profilom ponúkala možnosť aj únikom.
 
 
3. ETAPA zvlnená ciel rovina Indicatore > Narni Scalo 190 km víťaz: Sagan
 
 
Aj do tretej etapy vstúpili cyklisti v pláštenkách a dážď bol od začiatku na spadnutie. Cesta bola miestami mokrá. Pred pelotón sa hneď vydala bojovať trojica Garikoitz Bravo (Euskaltel-Euskadi), Cesare Benedetti (Team NetApp - Endura) a Francesco Failli (Vini Fantini). Vypracovali si maximálny náskok osem minút. Bravo a Benedetti boli vpredu aj včera a ich motiváciou zostávala súťaž vrchárov, keďže obaja mali na čele osem bodov.
 
Približne po 100 kilometroch čakal cyklistov kopec dňa v Todi s dĺžkou 1500 metrov. Benedettimu sa podarilo pred kopcom odpútať od dvojice kolegov z úniku a za svoju snahu si zaslúžene vytvoril náskok v súťaži vrchárov s 15 bodmi. Bravo získal dva body a dostal sa na úroveň 10 bodov. Po kopci v Todi trojica stratila hlavnú motiváciu k úniku a ich náskok ešte výraznejšie klesal. Bravo to dokonca zabalil a vrátil sa do hlavnej skupiny. Vpredu pred pelotónom bojovala už iba dvojica Talianov.
 
Počas stúpania v Todi sa objavilo na čele pelotónu aj BMC s Evansom, no najviac práce odvádzali podľa očakávania domestici z OPQS. Na čele pracovali tiež jazdci z Lotta alebo Astany65 kilometrov pred cieľom zaujal - no až tak neprekvapil - Andy Schleck a ďalšie jeho problémy. Tentoraz sa našťastie aspoň vrátil do pelotónu. Krátko potom z neho na chvíľu vystúpil Martin Velits, ktorý bol v tímovom aute zobrať bidóny pre kolegov. Spoluprácu a vzájomnú pomoc typickú pre cyklistiku predviedla aj dvojica uprchlíkov, keď jeden Talian napravil tomu druhému pláštenku vo vrecku, aby mu nevypadla.
 
50 kilometrov pred cieľom bol náskok dvojice niečo vyše minúty. Martin Velits naďalej pracoval na kontrole úniku a Peter Sagan sa pohyboval približne v tretine pelotónu. Maťo sa tradične striedal s kolegami aj na čele pelotónu. Bol to zaujímavý moment vzhľadom nato, že brat Peťo sa približne v tej istej chvíli ocitol na čele pelotónu vo Francúzsku na Paríž-Nice, kde sa spolu so Chavanelom nečakane snažili potrhať pelotón.
 
Zaujímavé veci sa začali diať aj v strednom Taliansku, kde začalo približne 35 kilometrov pred cieľom v Narni Scalo pršať. Predpoveď hlásila dokonca búrku, no hviezdni šprintéri nechceli nato doplatiť ako v druhej etape. Navyše záverečné kilometre obsahovali aj zjazd a úzke uličky. Bolo to dvojzmyselné ticho pred búrkou.   
 
20,5 kilometra pred cieľom sa skončil únik talianskej dvojice Benedetti a Failli. Na čele pelotónu bol v tom momente Canonndale so Saganom na treťom mieste. Tlačili sa dopredu a v zvlnenom profile Žilinčana ťahal Caruso. Canonndale to výborne kontroloval a správne očakával útoky.
 
19 kilometrov pred cieľom to skúšali napríklad Jorge AzanzaTony Martin. Po nich to vyskúšali Rigoberto Uran, neskôr Flecha, Boom či Nibali. V hustom daždi a na mokrej vozovke to bolo znova pomerne nervózne, čo dopomohlo aj k pádu štyroch cyklistov. Pelotón sa poriadne natiahol a potrhal. 10 kilometrov pred cieľom chceli navrátiť príležitosť klasickým šprintérom najmä cyklisti z GreenEDGE. 7 kilometrov pred cieľom bol dostihnutý aj posledný uprchlík Boom.
 
Zredukovaný pelotón viedli jazdci z GreenEDGE, OPQS a Ag2R. Niektorí jazdci z OPQS si nechcene nadbehli pár metrov a vláčik pre Cava znova nebol ideálny. Vpredu sa držali Cavendish, Goss, Sagan a dokonca aj Contador. Približne 3 kilometre pred cieľom nastala ďalšia vlna nástupov. Matteo Rabottini to vydržal iba pár metrov, ale následný útok Sergeya Lagutina vyzeral o niečo sľubnejšie. Uzbeka Lagutina prevalcovali až šprintéri v záverečných metroch. Šprintérsky súboj sa znova odohral takmer v búrke a bol to poriadny risk.
 
Najlepšiu pozíciu mal Goss, ktorému to rozbiehal aj jeden z pomocníkov. Ale všetkých znova predbehol slovenský Forrest Gump - Peter Sagan. Peťo šprintoval až z piatej pozície, ale záver zvládol výborne po technickej stránke a nepustil pred seba druhého Cavendisha ani tretieho Greipela. Dokonca nestihol predviesť ani novú originálnu oslavu, keďže vyhral iba o dĺžku necelého bicykla!
 
Tourminátorovi gratulujeme k štvrtému a zatiaľ najcennejšiemu triumfu v sezóne 2013. Zároveň to bolo prvé víťazstvo Sagana v priamom súboji s Cavendishom a Britovi vlastne vrátil druhé miesto z poslednej etapy Tour de France 2012!
 
Mark Cavendish sa vrátil do čela bodovacej súťaže a zostal aj v čele celkového poradia. Zajtra však príde o túto poctu, keďže pelotón v Taliansku čaká horská etapa s cieľovým Prati di Tivo. Môžeme sa tešiť na veľký súboj Contadora, Frooma, Evansa a ďalších špičkových vrchárov.
 
Mark Cavendish po tretej etape: "Chlapci dnes odviedli naozaj skvelú prácu a boli naozaj namotivovaní. Gert Steegmans ma priviedol až k posledným 500 metrom. Snažil som sa vyviezť za kolesami Greipela, ale Sagan odviedol vo finále naozaj skvelú prácu. Víťazstvo si naozaj zaslúžil. Zajtrajšok s Prati di Tivo bude náročný pre každého ako som ja, ale určite sa budeme snažiť udržať dres lídra v tíme. Máme v tíme ľudí, ktorí môžu bojovať o tento dres v ďalších dňoch."
 
Peter Sagan na svojom webe petersagan.net: "Som veľmi rád, že po včerajšku, keď mi nevyšiel záver, som dnes dokázal v záverečnom špurte zvíťaziť. Posledné metre boli dramatické, Cavendish sa ma snažil trochu vytlačiť, ale potom sa zaradil a posledné metre som dal do finišu všetko. Opakujem, mám z triumfu veľkú radosť a musím poďakovať celému tímu, ktorý mi veľmi pomohol a skvele pracoval. Znova pršalo, hlavne posledných 40 km. Mám pocit, že sa mi znova vrátil kašeľ. Verím však, že to prekonám. Ďakujem za podporu fanúšikov."
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 15' 12''
2. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
3. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
4. vlajka CIOLEK Gerald MTN - QHUBEKA + 00' 00''
5. albansko GOSS Matthew ORICA GREENEDGE + 00' 00''
6. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
7. vlajka FARRAR Tyler GARMIN - SHARP + 00' 00''
8. vlajka HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
159. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 08' 53''
 
 
 
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TIRRENO - ADRIATICO 2013: ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7
 
 

 
 
 
tir-2013-3