Sky valcovalo aj na Tirreno-Adriatico, horská etapa pre Frooma

27.2.2013, 19:48 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
Po Saganovom dni prišiel na rad deň bolesti. Dva náročné kopce v závere etapy z Narni do Prati di Tivo sľubovali poriadné zmeny v celkovej klasifikácii a veľký súboj špičkových vrchárov ako Contador, Froome, Evans či Rodriguez.
 
 
4. ETAPA horská ciel rovina Narni > Prati di Tivo 165 km víťaz: Froome
 
 
Jediná horská etapa Tirreno - Adriatico 2013 privítala cyklistov o niečo lepším počasím ako v predchádzajúcich troch dňoch. Spoza oblakov vykúkalo slniečko a teplota sa vyšplhala na príjemnejších 15 stupňov. Prvý kopec dňa Forca di Arrone dopomohol k štvorčlennému úniku, ktorý vytvorili Fredrik Kessiakoff (Astana), Anthony Roux (FDJ), Tomasz Marczynski (Vacansoleil) a podobne ako včera aj Francesco Failli (Vini Fantini). Štvorica si rýchlo vybudovala náskok vyše 7 minút, keďže na čele pelotónu ešte nikto nechcel pracovať. Rýchlostnú prémiu po 90 kilometroch vyhral Francúz Roux pred Švédom Kessiakoffom
 
V druhej náročnejšej polovici štvrtej etapy sa postupne zvyšovalo tempo. Na čele pelotónu začali pracovať najmä favorizované tímy Sky a Saxo - Tinkoff. Takmer kompletný pelotón aj so Saganom a Martinom Velitsom viedli i v stúpaní na predposledný kopec Passo Capannelle. Medzitým preteky z neznámych dôvodov vzdal šprintér John Degenkolb, ktorému sa v Taliansku príliš nedarilo. Forma a zdravotný stav Saganovho konkurenta sú pred Miláno - San Remo otázne.
 
Predposledný kopec výrazne znižoval šance úniku, kvartetu zostal približne dvojminútový náskok. V pelotóne pracoval aj tím OPQS, čo potvrdzovalo slová Cavendisha, že i keď on si zrejme dres lídra neudrží, tak tím si tento dres môže udržať. Lenže oveľa väčšími favoritmi ako napríklad Cavendishov kolega Tony Martin boli Contador, Froome, Evans, Rodriguez, Nibali alebo Samuel Sánchez. Lákadlom navyše bol práve azúrový dres lídra celkového poradia.
 
Vrchársku prémiu Passo Capannelle vyhral podľa nepotvrdených informácií Talian Failli. Nasledoval zjazd k poslednému a rozhodujúcemu kopcu Prati di Tivo. Minulý rok na ňom zvíťazil Vincenzo Nibali pred Romanom Kreuzigerom, ale dnes čakala Taliana oveľa väčšia konkurencia. Počas zjazdu sa do prác pelotónu zapojilo i BMC. Na druhej strane pelotónu začal strácať líder Cavendish. Išli s ním niekoľkí domestici. 
 
14,6 kilometra pred cieľom sa začal kráľovský výstup celého podujatia na Prati di Tivo s priemerom 7,1% a maximálnym stúpaním 12%. Štvorica uprchlíkov mala stále náskok 01:30. Postupne po Cavendishovi odpadli z pelotónu aj Greipel či Goss. Neskôr si z pelotónu vystúpil aj Peter Sagan, ale očividne bol v dobrej nálade a usmial sa do kamery. Pelotón ťahali tradičným strojovým tempom borci zo Sky. Uprchlíci cítili pelotón za chrbtom, a tak to individuálne skúsil mladý Poliak Marczynski.
 
10 kilometrov pred cieľom pokračovalo Sky vo vražednom tempe a poriadne preriedilo pelotón. Pred pelotónom bojoval už iba Marczynski s náskokom necelej minúty. 8 kilometrov pred cieľom prevalcovala štvorica cyklistov zo Sky aj sympatického Poliaka. Tempu nestačil Cunego a do druhej skupiny sa prepadli aj Rodriguez, Evans, Samuel Sánchez a Tony Martin. Naopak výborne vyzerali Chris Horner a Alberto Contador, ktorý sa 6 kilometrov pred cieľom neúspešne pokúsil o únik. 
 
5 kilometrov pred cieľom bola v čele trojica zo Sky - Froome, Uran, Henao a už iba ďalší šiesti cyklisti - Contador, Horner, Nibali, Poels, Santambrogio a ďalší mladý Poliak Kwiatkowski z OPQS. Druhú veľkú skupinu s Rodriguezom alebo Evansom viedol Puritov domestik Moreno. Ten odviedol obdivuhodnú prácu a dve skupiny favoritov sa 3 kilometre pred cieľom spojili.
 
Chvíľu nato sa o ďalší útok pokúsil Contador, ale Froome ani nereagoval a strojovým tempom Henaa a Urana útok znova zlikvidovali. Potom sa k Španielovi pridali aj Nibali a Santambrogio, podarilo sa im vytvoriť malý náskok. V záverečných metroch napokon najaktívnejšie útočil Vincenzo Nibali, ale minuloročné víťazstvo z Prati di Tivo neobhájil. Tempo totiž vo finále zmenil aj Chris Froome a po ďalšom strojovom predstavení domestikov Sky si prišiel v záverečných metroch po tretie víťazstvo v tejto sezóne! 
 
Santambrogio skončil druhý, Nibali tretí a Kwiatkowski štvrtý. Contador to prepálil a v posledných metroch sa vytrápil na šieste miesto. V posledných 500 metroch stratil na Frooma viac ako 10 sekúnd! Sky to napriek tomu nedotiahlo do úplne víťazného konca. Mladý Poliak Kwiatkowski sa dostal iba o štyri sekundy pred Froomom do čela celkového poradia! Naplnili sa slová kolegu Cavendisha a tím OPQS si týmto spôsobom udržal azúrový dres celkového lídra. Druhý muž vlaňajšieho Tour de Pologne, samozrejme, vedie aj súťaž U25. Cavendishovi ostáva aspoň červený dres.
 
 
Chris Froome, víťaz etapy: "Bol to pre nás veľký deň. Videli ste, že nikto nebol ušetrený nášmu vysokému tempu. Snažil som sa, ako sa dalo, aby práca mojich kolegov nevyšla nazmar. Kwiatkowski je v čele trochu neočakávane, ale ukázal výbornú formu. My do toho, samozrejme, dáme všetko, aby sme sa dostali na prvú pozíciu. Videli ste, čo urobili naši chlapci na Nice. To nám dodáva veľké psychické sily. Sme v podobnej situácii."
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka FROOME Christopher SKY PROCYCLING 4h 41' 31''
2. vlajka SANTAMBROGIO Mauro VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 00' 06''
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 11''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 13''
5. vlajka HORNER Christopher RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 15''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 15''
7. URAN Rigoberto SKY PROCYCLING + 00' 20''
8. vlajka POELS Wouter .vac. + 00' 43''
9. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 43''
10. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 58''
98. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 17' 16''
158. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 19' 51''
 
 
 
 
 
Naj kopce:
31,3 km: Forca di Arrone (5,5 km; priemer 4,8 %; max. 7 %)
132 km: Passo Capannelle (13,8 km; priemer 4,5 %; max. 9 %)
Cieľ: Prati di Tivo (14,6 km; priemer 7,1 %; max. 12 %)
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TIRRENO - ADRIATICO 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7
 
 

 
 
 
tir-2013-4
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop