Organizátori Tirreno - Adriatico pripravili na víkend veľmi atraktívny program. Po nesmierne náročnej sobote prišla na rad nedeľňajšia piata etapa s dĺžkou 230 kilometrov a ďalšími stúpaniami, ktoré znova mali za úlohu preriediť štartové pole.
 
 
5. ETAPA kopcovitá ciel rovina Ortona > Chieti 230 km víťaz: Rodríguez
 
 
Na Tirrene teda čakala pretekárov ďalšia náročná etapa, ale našťastie aspoň na štarte to vyzeralo, že počasie sa konečne umúdri a na cyklistov čaká aj o niečo príjemnejšia teplota ako v posledných dňoch. Do pretekov už nenastúpil Francesco Chicchi (Vini Fantini), v poli teda zostalo 168 pretekárov.
 
Na 22. kilometri sa dopredu vybral Kaisen. Za ním s oneskorením asi 26 sekúnd išla veľká skupina, z ktorej neskôr vznikol únik. Boli tam Agnoli (Astana), Schar (BMC), Belkov (Kaťuša), Cunego (Lampre-Merida), Langeveld (GreenEdge), Devolder (RadioShack), Benedetti (NetApp), Flecha (Vacansoleil) a Gatto (Vini Fantini). Niektoré mená prekvapením neboli a v akcii sme ich už videli.
 
Benedetti neskôr stratil kontakt a skupina mu odišla.  Jej náskok sa postupne zvyšoval až dosiahol maximum, teda osem minút. Prvú horskú prémiu Forchetta di Palen ovládol Cunego pred Flechom a Agnolim. 80 km pred cieľom náskok klesol na 6:40 a to sa už blížil obávaný jedenásťkilometrový Passo Lanciano.
 
Medzitým z pretekov prišli nepríjemné správy z tímu Blanco. Ešte v neutrálnej zóne spadol jeho pretekár Sep Vanmarcke a musel odstúpiť z pretekov. Vyšetrenia ukázali úplne rozbité koleno. O niekoľko dní by sa malo rozhodnúť, či bude nevyhnutná aj operácia. Vyzerá to tak, že v blížiacich sa dôležitých jednorazových pretekoch sa tím bude musieť zaobísť bez tohto vynikajúceho klasika.
 
Zaujímavé správy počas prenosu prišli aj z domácej cyklistickej scény, konkrétne zo snemu Slovenského zväzu cyklistiky. Petra Privaru jednohlasne znovuzvolili za jeho šéfa. Mandát sa mu tak predlžuje o päť rokov. O podrobnostiach z konferencie vám prinesieme podrobný článok v stredu.
 
Počas stúpania na  Passo Lanciano sa ako prvý predviedol Cunego. Nasadil a úniku ušiel na 36 sekúnd. Ten sa už poriadne rozbil a hlavné pole vedné tímom Sky malo asi trojminútovú stratu. Na čelo pelotónu sa dral aj Alberto Contador.
 
Cunego sa držal veľmi dobre. Išiel sám a náskok na rozbitý únik ešte dokázal zvýšiť na 1:43. Hlavné pole si ho už ale držalo na troch minútach. Bolo len otázkou času, kedy pelotón pohltí aj zvyšných uprchlíkov. Na vrchole bol podľa očakávania najrýchlejší Cunego. 2:07 stratili Schar, Arrow a Devolder. Tesne za nimi so stratou 13 sekúnd bol už pelotón a na jeho čele Sky.
 
Tento tím nenechával nič na náhodu a postupne Cunega sťahoval, 30 km pred cieľom sa náskok scvrkol na 1:30. Skvelé ale bolo, že v tejto skupine bol aj Peťo Sagan. Nechýbal však ani líder pretekov Kwiatkowski (OPQS). Nabité hlavné asi 25 - 30 členné pole išlo veľmi dobre a Cunega postupne sťahovali. Peťo si tam ukazoval na lýtkový sval, dúfajme, že o nič zdravotné nešlo. Asi 15 km pred cieľom sa Sagan posilnil gélom.
 
Cunego bojoval ako sa patrí a 10 km pred cieľom si stále udržiaval zhruba 57-sekundový náskok. Potom to už ale rýchlo išlo dolu. 7 km pred cieľom totiž bolo ďalšie stúpanie a Cunego veľmi rýchlo odpadol. Hlavné pole sa okolo neho doslova prehnalo.
 
Sky opäť nasadilo pekelné tempo. Peťo Sagan sa však stále dokázal držať. O 500 metrov neskôr opäť Sky nasadilo a Peťo už nestíhal a začal sa trápiť a prepadávať. Naopak v skupine sa stále držal Roman Kreuziger.
 
5 km pred cieľom sa už útočilo a odišli Contador, Kreuziger, Nibali, Froome. Stále sa to preskupovalo. Potom to sám skúsil Roman. O chviľu ho dostihol Amador (Movistar). 1,5 km pred cieľom už boli opäť všetci spolu. Boli tam všetci podstatní, ale aj Purito, ktorému mal strmý záver do kopca  vyhovovať.
 
A presne to sa aj stalo. Rodríguez zaútočil a ako vždy na tom najstrmšom úseku. Išiel perfektne a bolo jasné, že si ide po víťazstvo. To sa aj potvrdilo a jasne vyhral.
 
Molema prišiel s Contadorom a Froomom v skupine asi s deväť-sekundovou stratou. Boli tam aj Santambroggio, Horner, Nibali, Niemiec. Deviaty prišiel Roman Kreuziger a desiatku uzatvoril Dan Martin. Kwiatkowski mal stratu 1:07 a bolo jasné, že Froome ide do čela celkového poradia. Druhý je už Contador a tretí Nibali. Kwiatkowski spadol na štvrté miesto. Roman ostal na peknom celkovom deviatom mieste. Celková klasifikácia tu.
 
 
Alberto Contador, aktuálny líder bodovacej súťaže: "Získal som červený dres, ale to nebol môj cieľ. V celkovom poradí je to dobré. Včera ani dnes som nemal svoje najlepšie dni. Nevadí, musím sa zajtra držať a možno ešte nastanú posuny po časovke. Joaquim bol dnes veľmi silný. Keď nastúpil, radšej som sa držal s Froomom a ostatnými. Bez ohľadu na výsledok sú tieto preteky pre mňa dobré. Vidím systém Sky fungovať na vlastné oči. Doteraz som iba žasol pri televíznej obrazovke."
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 6h 06' 40''
2. vlajka MOLLEMA Bauke BLANCO PRO CYCLING + 00' 08''
3. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 08''
4. vlajka SANTAMBROGIO Mauro VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 00' 08''
5. vlajka HORNER Christopher RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 08''
6. vlajka FROOME Christopher SKY PROCYCLING + 00' 08''
7. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 17''
8. vlajka NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE - MERIDA + 00' 22''
9. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 22''
10. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 28''
32. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 46''
127. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 22' 25''
 
 
 
 
 
Naj kopce:
190 km: Passo Lanciano (11,3 km; priemer 8,5 %; max. 13 %)
229 km: Chieti-via Salomone (1,2 km; priemer 10,2 %; max. 19 %)
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TIRRENO - ADRIATICO 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-6ikona-7
 
 

 
 
tir-2013-5