Fantastické víťazstvo Petra Sagana v 6. etape Tirrena

27.2.2013, 19:48 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Šprintéri si cez víkend vybrali svoju daň za slabú odolnosť v kopcoch a dnes sa sústredili na šiestu etapu Tirreno - Adriatico. Mala veľmi zvlnený profil, takže málo odolní rýchlici na rovine mohli mať problémy najmä so zvyšujúcim sa tempom v závere. Bola to ideálna príležitosť pre Petra Sagana.
 
 
6. ETAPA zvlnená ciel rovina Porto Sant'Elpidio 209 km viťaz: Sagan
 
 
Ako na hojdačke. Takto sa dala v stručnosti charakterizovať dnešná etapa. Cyklisti jazdili celý deň hore-dole, aj keď stúpania nemali rozsiahlu dĺžku, boli veľmi strmé, veď ich priemerný sklon bol okolo 10%. Keď k tomu prirátame vytrvalý dážď, ktorý opäť znepríjemňoval jazdcom život, na prgrame dňa bola akási obdoba ardenskej klasiky.
 
Tím Sky mal dnes náročnú úlohu ustrážiť vedúcu pozíciu Chrisa Frooma, pretože pred zajtrajšou poslednou etapou, ktorou bude časovka, mali najmä Nibali (Astana) a Contador (Saxo-Tinkoff) jednu z mála príležitostí, ako sa dostať na čelo pretekov. Hlavne záverečné kilometre sľubovali napínavé vyvrcholenie, veď len 10 kilometrov pred cieľom bolo posledné prudké stúpanie a asi nikto nepochyboval, že tu sa bude útočiť. Zároveň bola dnešná etapa poslednou previerkou pre jazdcov pripravujúcich sa na Miláno-San Remo. Z niekoľkých známych mien preteky dnes nedokončia Andy Schleck (RadioShack), Marc Cavendish (OPQS), Matthew Goss (Orica) a Jelle Vanendert (Lotto Belisol).
 
Na čele pretekov sa vytvorila mimoriadne početná skupina, v ktorej boli Cancellara (RadioShack), Nocentini, Montaguti (obaja AG2R), Dumoulin, Sprick (obaja Argos-Shimano), Boom (Blanco), Cunego (Lampre-Merida), Visconti, Intxausti (obaja Movistar), Martinez (Euskaltel), Vicioso (Kaťuša), Impey, O´Grady (Orica), Finetto (Vini Fantini), Voss (NetApp-Endura), Selvaggi (Vacansoleil) a vybudovali si priebežný náskok tri minúty.
 
Nepríjemné a chladné počasie prinútilo odstúpiť z pretekov počas dnešného dňa dvadsiatku cyklistov. Vo vedúcej skupine doľadoval formu Cancellara pred víkendovým vyvrcholením jarnej sezóny na Apeninskom polostrove na Miláno - San Remo. Peter Sagan bol v pelotóne a pohyboval sa v prítomnosti favoritov na celkové prvenstvo. Damiano Cunego si zopakoval včerajší atak, Lars Boom trénoval na klasiky. Giovanni Visconti strácal v celkovej klasifikácii na vedúceho Frooma tri minúty, takže Sky na čele pelotónu nemohlo podceniť situáciu.
 
Približne 45 km pred cieľom sa na prudkom stúpaní odtrhla z vedúcej skupiny dvojica Cunego - Dumoulin, ktorú už predtým opustilo niekoľko vyčerpaných jazdcov. Aj pelotón pokračoval v oklieštenej podobe, obsahoval zhruba len okolo 50 jazdcov. Peter Sagan stále udržiaval kontakt s favoritmi. Náskok vedúcej dvojice zostával nemenný, ale do cieľa zostávalo ešte niekoľko prudkých stúpaní, ktorých maximálna hodnota v niektorých momentoch predstavovala až 27%! Sagan sa aj v týchto náročných úsekoch držal s favoritmi a po vozovke postupoval od boku do boku. 
    
Na čelo pretekov sa vrátili na rovinatom úseku ďalší piati jazdci, takže vedúca sedemčlenná skupina mala 30 km pred cieľom náskok dve a pol minúty. Cancellara a Boom boli naspäť v pelotóne, kde iniciatívu prebral tím Cannondale. Mali sme sa opäť tešiť na skvelé predstavenie mladíkov v zelených dresoch? Cunego, Dumoulin, Visconti, Impey, Martinez, Selvaggi a Inxausti príkladne spolupracovali, ale zrýchlený pohyb pelotónu zmenšil ich náskok pod dve minúty.  
 
Na predposlednom stúpaní sa odhodlal Dumoulin na sólový útok, neskôr atakoval aj Inxausti. Pelotón sa pohyboval za vedúcou dvojicou pol minúty, medzi týmito dvomi skupinami sa nachádzali zvyšní jazdci z úniku. Sagan vyzeral v pelotóne stále výborne. Ako prvý z favoritov atakoval Vinzenzo Nibali, ktorý pri zjazde roztrhal pelotón. K nemu sa takmer ihneď pridali Peter Sagan a Samuel Sanchez (Euskaultel), ktorí spoločne s Inxaustim vytvorili silnú vedúcu skupinu.
 
Posledné stúpanie ovládla len trojica Sagan, Nibali, Rodriguez (Kaťuša), ktorí si vybudovali sľubný náskok. Froome zaostával a Nibali mal šancu na víťazstvo v celkovej klasifikácii. Na borcov čakal už len zjazd a rovinatý úsek. Saganovu skupinu prenasledoval Contador, Horner, Sánchez, ktorí strácali pol minúty. Froome bol ešte ďalej, jeho strata bola okolo jednej minúty.
 
sagan-tirreno-vitazNa rovine vedúca skupina príkladne bojovala a udržiavala si výrazný odstup. V závere mal najviac síl do šprintu, kto iný, Peter Sagan a vyhral svoju druhú etapu  na Tirreno-Adriatico! Nibali finišoval druhý a vybojoval si pozíciu lídra celkového poradia. Purito Rodríguez sa dnešným tretím miestom katapultoval na celkové tretie miesto. Na druhé padol Froome.
 
Pred poslednou etapou má Nibali na Frooma 34 sekúnd a vzhľadom na dĺžku časovky, teda 9,2 km, je jasné, že Talian by mal celkové víťazstvo na týchto pretekoch obhájiť. Zaujímavá je súťaž o červený dres pre najlepšieho v bodovacej súťaži, kde má šance Peter Sagan. Dnes sa dostal na druhé miesto za Alberta Contadora a ako Petra poznáme, v zajtrajšej krátkej časovke zabojuje o druhý najcennejší dres pretekov! Stav v súťaži o červený dres je nasledovný: 1. Contador 27 bodov, 2. Sagan 26 bodov, 3. Nibali 25 bodov, 4. Santambrogio 24 bodov. Jednotlivé poradia po dnešnej etape tu.
 
 
Peter Sagan prostredníctvom manažéra Jozefa Korbela: "Som veľmi rád, že som dnes znova zvíťazil a poďakovanie patrí opäť celému tímu. Dnešná etapa bola znova v daždi, išlo sa hore-dolu, takmer žiadna rovina a prudké stúpania. Najskôr dva veľké okruhy, po ktorých som sa cítil v pohode, takže sme v tíme rozhodli, že potiahneme vpredu aj my. To posledné strmé tridsaťstupňové stúpanie bolo náročné, nemohol som sa v sedle ani postaviť, pretože by koleso prešmyklo. V tom stúpaní ušiel môj bývalý kolega Vincenzo Nibali, ale došiel som ho. Samozrejme, že s Vincenzom sme priatelia, pomohol som mu, veď on išiel na celkové prvenstvo. Potiahli sme spoločne, ešte sa k nám pridal aj Rodriguez a urobili sme si dobrý náskok. V závere som vedel, že mám na prvenstvo a v špurte som aj zvíťazil. Radosť je veľká, avšak stále mám problémy s kašlom, ba ešte som chytil aj nádchu."
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 5h 45' 17''
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 02''
4. vlajka SANTAMBROGIO Mauro VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 00' 44''
5. vlajka SÁNCHEZ Samuel EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 44''
6. vlajka HORNER Christopher RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 44''
7. vlajka CONTADOR Alberto TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 44''
8. albansko ROELANDTS Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 00' 50''
16. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 50''
19. vlajka FROOME Christopher SKY PROCYCLING + 00' 50''
24. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 02' 16''
108. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 23' 02''
 
 
 
 
 

 
 
 
ĎALŠIE ETAPY TIRRENO - ADRIATICO 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7
 
 

 
 
tir-2013-6
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop