Talianske preteky Tirreno - Adriatico sú ďalšou cyklistickou lahôdkou, ktorá hneď po Paríž - Nice štartuje World Tour sezónu na starom kontinente. O tom, že ich 48. edícia bude naozaj lahôdkou, nesvedčí len zloženie jednotlivých etáp, kde nájdeme všetky druhy profilov, ale hlavne pohľad na hviezdami nabité štartové pole. Do siedmich súťažných dní organizátori natlačili tímovú časovku, individuálnu časovku, etapu s finišom na vrchole stúpania, zvlnenú etapu ako stvorenú pre klasikárov a takisto rovinatú pre špurtérov. Mimoriadne silné obsadenie pretekov sľubuje vzrušujúce súboje každý deň a na každom fronte.

Fanúšikovia cyklistiky, ktorí s napätím sledovali už vo februári na Tour of Oman konfrontáciu nibali-tirreno-2najlepších vrchárov, si aj tentoraz prídu na svoje. Chris Froome (Sky) sa bude snažiť potvrdiť víťazstvo z Ománu a zopakovať minuloročné víťazné ťaženie Bradleyho Wigginsa, ktorý pred ovládnutím Tour de France povyhrával všetko, čo sa dalo. Obhajca prvenstva Vincenzo Nibali (Astana), takmer vždy favorit Alberto Contador (Saxo-Tinkoff), motivovaný Joaquim Rodríguez (Kaťuša) alebo Cadel Evans (BMC) určite nezostanú v ústraní, ale sa budú aktívne pokúšať strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Bitka o zlatý trojzubec bude napínavá.

"Preteky dvoch morí" pritiahli aj najrýchlejších šprintérov. Prvýkrát v tomto roku sa uskutoční súboj Cavendish - Greipel. Obidvaja odštartovali sezónu vynikajúco, takže akýkoľvek úspech nad svojím konkurentom im poriadne zdvihne sebavedomie. My budeme držať palce Petrovi Saganovi, aby ani jednému z nich nenarástlo sebavedomie až príliš, nech môže zopakovať svoj minuloročný etapový triumf. Pri hromadných šprintoch nesmieme zabúdať na mená John Degenkolb (Argos-Shimano), Matt Goss (Orica-GreenEDGE) a Tyler Farrar (Garmin-Sharp), ktoré len potvrdzujú slová o nesmiernej konkurencii.

Tirreno – Adriatico začína 6. marca tímovou časovkou. Takmer sedemnásť kilometrov na pobreží Tyrrhenského mora nemusí patriť medzi rozhodujúce okamihy, ale tímy usilujúce sa o celkové prvenstvo určite nepohrdnú možnosťou získať na svojich súperov nejakú tú sekundu k dobru. Zálusk na víťazstvo si robí najmä tím Omega Pharma - Quick-Step, ktorého farby budú zastupovať aktuálny majster sveta v časovke Tony Martin alebo Bert Grabsch. V časovke výdatne pomôže aj Martin Velits. Druhá etapa je rovinatá, takže ťažko predpokladať, že si silné šprintérske tímy nechajú ujsť šancu triumfovať, preto sa už teraz môžeme tešiť na kráľovský šprint. Aj ďalší deň sa môže hromadne špurtovať, ale druhá polovica etapy je zvlnená a posledné kilometre majú klesajúci charakter, takže o prekvapenie sa môžu postarať jazdci s dobrými zjazdárskymi schopnosťami, ktorí sa neboja podniknúť rozhodujúci útok.

Štvrtá etapa najviac prehovorí do celkového poradia, pretože jazdci musia absolvovať tri horské stúpania, pričom to posledné na Prati di Tivo, ktoré má šesť kilometrov a priemerný sklon 7 %, bude zároveň cieľom etapy. Minulý rok tu zvíťazil sólovou jazdou Nibali, no tentoraz to bude mať cancellara-tirrenooveľa ťažšie. Ani nasledujúci deň nebudú kandidáti na prvenstvo oddychovať, pretože si musia poradiť so stúpaním na Passo Lanciano, ktoré je 40 km pred cieľom, a v cieľovom meste Chieti ich čaká prudký a strmý dojazd. Predposledná etapa má zrolovaný profil, čo je výborná príležitosť hlavne pre Fabiena Cancellaru (RadioShack), aby pred talianskym vrcholom jarnej časti sezóny Miláno - San Remo našiel konečne recept na Petra Sagana. Keďže sa mu to nepodarí, chuť si môže napraviť hneď na druhý deň v záverečnej desať-kilometrovej časovke jednotlivcov na pobreží Jadranského mora. Ale musí sa mať na pozore, pretože Tony Martin má dátum 12. marca určite zvýraznený vo svojom kalendári.

Ako sme už spomínali, tohto podujatia sa zúčastní aj Martin Velits, ktorý bude predovšetkým pracovať pre Cavendisha, no má veľkú šancu pripísať si etapový úspech v tímovej časovke. Peter Sagan spoločne s Morenom Moserom vytvorili v tomto roku silnú dvojicu, ktorá si poslednými úspechmi na G.P. Camaiore a Strade Bianche vyslúžila rešpekt pelotónu. Vzájomná spolupráca týchto dvoch mladíkov prináša pre tím Cannondale niekoľko taktických možností, ako víťaziť v etapách. Obidvaja majú po skvelom štarte do sezóny vysoké sebavedomie, preto na Tirreno - Adriatico prichádzajú s vysokými ambíciami.
 
 
celkovo-2013