Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Sagan v San Reme siahal na triumf, zdolal ho Ciolek

16.3.2013, 12:19 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
104. ročník Miláno - San Remo, to bola znova napínavá najdlhšia klasika sveta, ktorá napokon nebola až taká dlhá kvôli vynútenému prerušeniu! Viac ako 50 kilometrov preteku bolo neutralizovaných. Možno aj to dopomohlo k tesnej výhre Cioleka nad Saganom.
 
Čierne predpovede počasia sa naplnili. Už v Miláne strašil cyklistov dážď a teplota iba 6°C. Nepríjemné podmienky sa pokúsili využiť najmä tímy, ktoré nemali vo svojich radoch veľkých favoritov, takže prvý únik vytvorili Maxim Belkov (Katusha), Lars Bak (Lotto Belisol), Filippo Fortin (Bardiani Valvole - CSF Inox), Diego Rosa (Androni Venezuela), Matteo Montaguti (Ag2R La Mondiale) a najznámejší i najskúsenejší Pablo Lastras (Movistar Team). Šestica si veľmi rýchlo vypracovala veľký náskok, ktorý bol približne po 40 kilometroch až 11 minút.
 
Kým si šestica budovala náskok pred pelotónom, tak organizátori museli okamžite riešiť kritickú situáciu, ktorá nastala na trase. Výstup a zjazd z prvého i najdlhšieho kopca Passo del Turchino bol kvôli zasneženej ceste a vetru veľmi nebezpečný. Navyše sneženie neprestávalo. Organizátori sa napokon rozhodli neutralizovať úsek od 117. kilometra po 163. kilometer vrátane Passo del Turchino! Cez tento nebezpečný úsek previezli cyklistov tímové autobusy.
 
Počas nevídaného cyklistického polčasu sa mohli cyklisti aspoň zohriať. Niektorí pridávali fotky svojich zamrznutých tvárí na Twitter. Peťo Sagan tam cez prestávku napísal: "Hej, to je pekná prestávka na kávu počas Miláno - San Remo." Vtipne zareagoval aj Holanďan Koen de Kort: "Tak veľmi sneží, žeby to mohol byť biatlon. Ak áno, môžem strielať prvý?"
 
Po prerušení sa malo začať bojovať znova o 14:30. Následne však organizátori kvôli problémom niektorých autobusov rozhodli, že podujatie sa reštartuje až o 15:00! Navyše z programu vyradili aj ďalší kopec Le Manie. Práve na tomto kopci v minulosti odpadávali šprintéri a minulý rok tu odpadol aj Mark Cavendish. Pre Sagana či Cancellaru znamenal tento kopec strategické miesto, takže jeho neutralizácia zmenila celý deň. Až takýto vplyv počasia čakal asi málokto. 
 
milano-san-remo-snehPred 15:00 sa začali cyklisti zahrievať, no stále ich hneval nepríjemný dážď. Približne o 15:02 sa po dlhej prestávke do preteku vrátila šestica uprchlíkov. Do diania sa vrátili za spomínaným strategickým kopcom Le Manie, do cieľa zostávalo 130 kilometrov. Pelotón zatiaľ čakal v pláštenkách na mieste, kým si uprchlíci vypracovali pôvodný náskok. Čoskoro sa rozbehol aj pelotón na čele s tímami Astana a Cannondale, ale už bez šprintéra Toma Boonena z OPQS, ktorý zostal v autobuse a preteky vzdal. Belgičan kritizoval organizátorov zato, že nereagovali skôr a hovoril, že je poriadne premrznutý.
 
Podobne z autobusu nevystúpili ani Terpstra a Vandenbergh, čiže Cavendishovi zostali už iba štyria kolegovia vrátane Martina Velitsa a Zdeňka ŠtybaraOrganizátori spravodlivo využili status quo a uprchlíci dostali po reštarte pôvodný náskok 07:10. Až po reštarte sa objavila ďalšia informácia o odstúpení, ešte pred neutralizáciou odstúpil kvôli pádu víťaz z roku 2011 Matthew Goss. Sagan, pohybujúci sa v pelotóne, si mohol škrtnúť jedného z konkurentov.
 
95 kilometrov pred cieľom klesol náskok šestice na 06:20 a stále klesal. Pracovitosť ukazovali tímy Cannondale, Astana, RadioShackLampre alebo Sky. Ruky si v pelotóne rozcvičoval Vincenzo Nibali, ktorému bola očividne zima. Práve Nibaliho šéf Giuseppe Martinelli sa pred prvým monumentom sezóny vyjadril, že pre ich tím by bolo ideálne chladné a upršané počasie. Našťastie pre ostatných - teplota sa približovaním San Rema zvyšovala a dážď ustával. Napriek tomu ako ďalší sa vzdal Taylor Phinney (BMC), informácia o odstúpení Chavanela bola chybná.
 
60 kilometrov pred cieľom sa výhoda kvinteta zmenšila pod tri minúty, ďalej v úniku nevládal pokračovať Fortin. Postarali sa o to hlavne Astana, Cannondale a Sky. Viacerí jazdci odniesli svoje pláštenky do aút. Tempo sa zvyšovalo a cyklistov čakali tri kopčeky v krátkom slede. MeleCervoBerta mohli nahradiť zrušený kopec Le Manie a preriediť pelotón, a to najmä od menej odolných šprintérov. Ešte pred kopčekmi mal na konci pelotónu problémy Nibali a vyzeral utrápene. Už počas vynútenej prestávky hovoril, že je mu veľká zima a nedá sa mu zahriať. Napokon odstúpil.
 
Počas troch spomínaných kopčekov viedol natiahnutý pelotón suverénnym spôsobom tím Sky a čelná päťka sa možno aj od strachu potrhala. Ich náskok klesol pod minútu. Následne 30 kilometrov pred cieľom bol únik definitívne pohltený. Uprchlíci si aspoň vyskúšali netradičný únik aj s prestávkou na  oddych. Po zdolaní úniku čakali pelotón a favoritov dva záverečné a rozhodujúce kopce. Cipressa a Poggio. Navyše po nich nasledovali nebezpečné zjazdy, ktoré mohli vyhovovať Saganovi. Všetci najväčší favoriti, čo neodstúpili, boli zrejme v pelotóne.  
 
To sa zmenilo 27 kilometrov pred cieľom, keď sa do pádu zaplietli Sky a Garmin, no a hlavne Geraint Thomas a Tyler Farrar, ktorému práve kratšia vzdialenosť mohla sedieť. Následne na začiatku stúpania na Cipresso zaútočila silná pätica: Chavanel, Bouet, Roelandts, Lofkvist a takticky Saganov kolega Caruso. Žilinčan si to všetko strážil na čele pelotónu a potešil sa odpadnutiu Boasson Hagena i problémom Petacchiho, Greipela či Gerransa. Cipresso začalo prerieďovanie. Na vrchole vpredu zostalo už asi iba 40 cyklistov.

Pri zjazde z Cipressa zaútočil veľký favorit Philippe Gilbert! Všetko sa potrhalo a majstra sveta dohnala skupinka s Cancellarom, Chavanelom, Degenkolbom a Saganom. Následne sa dopredu dostala silná trojica Stannard, Chavanel a Vorganov. Trojica ukážkovo pracovala podobne ako tímy na čele skupiny favoritov, ktorá sa dala znova dokopy. Blížilo sa Poggio.
 
Postupne ale nemal kto v pelotóne pracovať, keďže v ňom zostali zväčša iba favoriti bez domestikov. Čakalo sa na útoky a ako prvý sa oňho na Poggiu pokúsil Maxim Iglinskij. Medzitým čelnú trojicu svojimi útokmi trhal najsilnejší Chavanel. Cannondale už nemal načo čakať a Moreno Moser začal ťahať Petra Sagana veľmi rýchlym tempom. Za Saganom sa schovával ďalší šprintér Degenkolb.
 
milano-san-remo-2013-dojazd6 kilometrov pred cieľom zaútočil z pelotónu Cancellara, zaňho sa zavesili Sagan, Paolini, Pozzato a prekvapivo šprintér Ciolek. Sagan striedal Cancellarovi a snažili sa dostihnúť dvojicu Stannard a Chavanel. V zjazde pred cieľom išiel Peťo na maximum a spolu s Cancellarom, šprintérom Ciolekom a Paolinim dvojicu Chavanel a Stannard dohnali. Tri kilometre pred cieľom bola na čele šestica cyklistov a pripravovali sa na veľké finále!
 
Stannard musel ako slabý šprintér útočiť. Sagan to nechcel nechať na náhodu a dva kilometre pred cieľom nastúpil tiež. Žilinčan dosiahol to, že pätica dostihla Stannarda. Šestica sa znova spojila a dotiahla to až do šprintérskeho súboja. Peter Sagan mal dobrú pozíciu za Stannardom a začal šprintovať približne v rovnakej chvíli ako Ciolek za ním.
 
Žilinčan sa dostal do vedenia zrejme príliš skoro a napokon ho oddýchnutejší Ciolek v záverečných metroch lišiacky a tesne prešpurtoval. Nádherný súboj! Nemec dosiahol životné víťazstvo a stal sa tretím víťazom z Nemecka po Zabelovi a AltigoviSagan vyrovnal druhé miesto z Gent-Wevelgem 2012. Peťo dokázal svoju všestrannosť a takto málo mu k prvému víťazstvu na veľkej klasike ešte nechýbalo. Verme, že sa to blíži! Dnes si Peťo za svoju prácu zaslúžil vyhrať, ale aj taká býva cyklistika. Tretí Fabian Cancellara o tom vie svoje...
 
 
Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka), víťaz pretekov: "Neuveriteľné. Neuveriteľný úspech pre mňa, pre náš tím. Úžasný deň. Nevedeli sme, či vôbec dostaneme pozvánku, ale nakoniec sa to podarilo a teraz sme tu s trofejou. Fantázia. Vedel som, že musím ísť Poggio s najlepšími jazdcami a vyšlo to. Keď som si vybral tento tím, ľudia sa ma pýtali, prečo som šiel do prokontinentálneho a dokonca neeurópskeho. Bola to skvelá voľba. Šéfovia aj tréneri sú veľmi profesionálni. Nikdy som nevidel takú ochotu a záujem o cyklistov. Som šťastný, že som v tomto tíme."
 
Peter Sagan (Cannondale), dnes tesne druhý: "Počasie bolo nevľúdne. Zima, dážď, sneh, niečo podobné som nezažil... V závere pršalo, boli to skutočne zvláštne a nepríjemné preteky, hlavne v zjazdoch som musel dávať pozor, aby neprišlo k pádu. Posledné dva kilometre sa išli už po rovine, nastúpil som, ale Cancellara ma hneď zišiel. A ten finiš? Podľa mňa som vyštartoval o niečo skôr, všímal som si viac Cancellaru a Chavanela, ale za mnou číhal Nemec Ciolek a na posledných metroch ma predbehol. Škoda, mrzí ma to, pretože som chcel zvíťaziť. Mám to však už oveľa ťažšie, pretože keď nastúpim, hneď idú po mne a viac si ma všímajú. Nevadí, bola to prvá klasika a ukázala mi, že som v dobrej forme. Bol som znova vpredu a pred nami sú ďalšie v Belgicku."
 
 
 
 
VÝSLEDKY
1. vlajka CIOLEK Gerald MTN - QHUBEKA 5h 37' 20''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
3. vlajka CANCELLARA Fabian RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 00''
4. vlajka CHAVANEL Sylvain OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
5. vlajka PAOLINI Luca KATUSHA TEAM + 00' 00''
6. vlajka STANNARD Ian SKY PROCYCLING + 00' 00''
7. vlajka PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM + 00' 00''
8. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 14''
9. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 14''
10. vlajka EISEL Bernhard SKY PROCYCLING + 00' 14''
125. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 13' 09''
 
 
 
 

 
 
 
 
milano-sanremo-2013-profil-uprava
 
 
 
milano-la-manie-odchadzka
 
 

 
 
Krátky úvod:
 
La classica di Primavera, prvý z piatich monumentov svetovej cyklistiky. Klasika množstva mien a rekordov štartujúca v Miláne a končiaca v meste San Reme iba 30 kilometrov od Monte Carla. To je najdlhšia klasika sveta Miláno - San Remo s dĺžkou 298 kilometrov a zvlneným profilom.
 
Často tu vyhrávajú šprintéri, ktorí sa udržia v menšej čelnej skupinke a využijú svoje schopnosti v záverečnom dojazde. Spomedzi nich sa už radovali aj také mená ako Óscar Freire (2004, 2007), Alessandro Petacchi (2005), Mark Cavendish (2009) či Matt Goss (2011). Druhým najčastejším scenárom je únik jednotivca alebo dvojice-trojice typických klasikárov. Tak tu zvíťazil Fabian Cancellara (2008) aj Simon Gerrans (2012). Dnes je už veľmi málo pravdepodobné, aby preteky dopadli ako v roku 2006, keď vyhral Filippo Pozzato a v čelnej skupine prišlo 74 pretekárov. Slovenský rekord drží Peter Sagan vlaňajším štvrtý miestom. Peter sa predstaví na Primavere tretíkrát. Druhý najlepší výsledok má na svedomí Peter Velits - 10. miesto v roku 2009.
 
Najslávnejším stúpaním pretekov je Poggio di San Remo, ktorého vrchol sa nachádza 6 100 metrov pred cieľom. Meria 3,3 km a jeho sklon je tesne nad hranicou štyroch percent. Zjazd končí presne tri kilometre pred cieľom. Potom je to už rovina.
Ešte pred Poggiom je zaujímavý kopec Cipressa, ktorý má 5,5 km a sklon 4,1 %. Nachádza sa iba 20 kilometrov pred posledným stúpaním.
 
V presne dvesto-člennom štartovom poli (štartová listina tu) sa nachádza množstvo favoritov. Za najhorúcejších kandidátov na víťazstvo považujeme štvoricu Cancellara - Gilbert - Nibali - Sagan. Každý z týchto borcov má momentálne zhruba rovnaké šance. Ak by sme predsa mali niekoho vybrať, pri stopercentnom zdraví, dobrej pomoci tímu a s prispením šťastia by sme pokojne mohli označiť za najväčšieho favorita Petra Sagana. Za touto štvoricou je široká plejáda ďalších skvelých ľudí ako Degenkolb, Boasson Hagen, Cavendish, Visconti, Greipel, Pozzato, Farrar, Hushovd, Van Avermaet, Gerrans a i. Ktokoľvek z nich môže zvíťaziť. Pomáhať Markovi Cavendishovi bude v tíme OPQS Martin Velits.
 
V Miláne sa štartuje o 10:10. Dojazd predpokladáme presne o sedem hodín, teda okolo 17:10. Záležať bude aj na poveternostných podmienkach, hlásených je 8°C a dažďové prehánky.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop