Všetci proti jednému (Úvod k Paríž - Roubaix)

6.4.2013, 11:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor

Na tohtoročný štart Paríž - Roubaix sa postaví svorka hladných vlkov, ktorá bude mať jediný cieľ: za každú cenu uštvať švajčiarskeho leoparda. Fabian Cancellara nemá inú možnosť, len rozpútať také peklo, aké na severe ešte nevideli. Lenže matka všetkých klasík je nevyspytateľná. Šancu vyhrať má nielen favorit favoritov (ako sa to podarilo Tomovi Boonenovi v roku 2012), ale aj nenápadný jazdec (Johan Van Summeren rok predtým). Okrem potrebnej výkonnosti tu rozhoduje tiež náhoda, šťastie, defekt v nesprávnom momente, nečakaný pád, únava, malá chvíľka nepozornosti. No poznáte niekoho, kto jazdí za týchto okolností po žulových kockách lepšie ako rozbehnutý Spartakus?

 

pariz-roubaix-kocky-1Na cyklistov čaká 27 úsekov pavé, ktoré dokopy tvoria bezmála 53 kilometrov. Prvý úsek mačacích hláv je až na méte 98,5 km. Tento rok pribudol nový sektor Wallers - Hélesmes (Pont Gibus), ktorý bude nasledovať takmer okamžite za legendárnym Trouée d'Arenberg. Arenbergský les je prvým päťhviezdičkovým sektorom. Napriek tomu, že po ňom zostáva do cieľa ešte 94 kilometrov, niektorí jazdci tu rozhodne stratia svoje šance na víťazstvo. Druhým rozhodujúcim miestom je Mons-en-Pevele, ktorý je zo všetkých úsekov najdlhší a pretekári budú mať vtedy v nohách už 205 kilometrov. Tu napríklad v roku 2008 podnikol Quick-Step rozhodujúci útok pre víťazstvo Toma Boonena. Poslednou šancou urobiť niečo s výsledkom je populárny Le Carrefour de l'Arbre, ktorý striehne len 20 km pred cieľom.

 

Ak sa nestane nič nepredvídateľné, Cancellara zvíťazí. Všetko hovorí v jeho prospech. Výkonnosť, výsledky, skúsenosti, spoluhráči. Švajčiarova jar je zatiaľ impozantná. Poučil sa. V rozhodujúcich chvíľach už netrhá pelotón, aby potom priviedol do cieľa svojich konkurentov, ktorí mu v poslednej chvíli uchmatnú víťazstvo. Tohto roku sú jeho ataky premyslenejšie, efektívnejšie a pre zvyšok pelotónu majú devastujúce účinky. A ak sa niekto udrží, môže si to potom rozdať s Cancellarom v niekoľkokilometrovej časovke. Máte záujem? "Veľa ľudí tvrdí, že som jediný favorit, ale uvidíme, ako to dopadne. Sú to špeciálne preteky a môže nastať niekoľko scenárov. Bude tam množstvo tímov, ktoré budú mať silnú podporu - Sky, BMC, Lotto, Omega. Každý bude chcieť vyhrať, ale my chceme to isté!“ Okrem toho na Okolo Flámska mal vynikajúcu podporu svojho tímu. Devolder, Popovič, Roulston vyšťavili súperov a pripravili mu pozíciu pre smrteľný útok. Veľké otázniky vyvolávajú jeho dva pády počas prípravy na Paríž - Roubaix. Tím Radioshack-Leopard tvrdí, že je v poriadku. Samotný pretekár sa na tlačovke vyjadril: "Som šťastný, že tu môžem sedieť a teším sa na nedeľu. Neviem však, či som pripravený na sto percent tak, ako minulý týždeň. Po dvoch pádoch som zničený.“ Možno je to len mediálna hra. No nič to nemení na veci, že Cancellaru môže poraziť len on sám.

 

pariz-roubaix-summeren-2Je veľkou škodou, že pri neúčasti Toma Boonena a Petra Sagana nikto z účastníkov nedosahuje Švajčiarovu úroveň. Áno, na Paríž - Roubaix budú štartovať vynikajúci cyklisti, aj okruh favoritov je široký, lenže ani jeden z nich nie je superhviezda, kvôli ktorej Cancellara nemôže spávať. Takže všetci ostatní majú takpovediac životnú šancu, lebo za najväčším favoritom je veľká medzera, v ktorej sa budú tlačiť mnohí uchádzači. Preto dôležitú úlohu bude zohrávať silný tím.

 

BMC. Gregory Van AvermetDaniele Oss výborne jazdili na predchádzajúcich klasikách, ale vždy tomu chýbalo čosi prekvapivé. Niečo, čím by zlomili priebeh pretekov vo svoj prospech. Thor Hushovd tu dosiahol v minulosti dobré výsledky a jeho  účasť môže byť pre BMC kľúčová. Taylor Phinney má ako výborný časovkár a silový jazdec predpoklady byť v budúcnosti na týchto pretekoch úspešný. "Mojím najväčším cieľom je byť čo najlepšie pripravený na Paríž - Roubaix. Pre mňa ako cyklistu sú to najlepšie preteky na svete a znamenajú pre mňa čosi ako svetlo na konci tunela.“

 

OPQS sa aj tentoraz predstaví v nebezpečnom zložení, Sylvain Chavanel dostal do rúk tímové karty. "Odkedy som začal v zime trénovať, neustále myslím na Roubaix. Budem sa riadiť inštinktom a uvidíme, ako to pôjde. Želám si len jedno, aby sa mi vyhýbali problémy, rôzne pády a defekty, ako tomu bolo v minulosti. Len potom uvidím, aká je moja skutočná výkonnosť.“ Ďalší jazdci ako Vandenbergh, Terpstra, Steegmans majú schopnosti presadiť sa v silnom úniku. A mali by to veru vyskúšať, lebo manažér tímu Patrick Lefevere začína byť nervózny z chýbajúcich bodov UCI, ktoré pravidelne počas jarných klasík zbieral Tom Boonen.

 

Sky neskladá zbrane, aj keď ich výkony na jednorazovkách zaostávajú za očakávaniami. Ešte však nemusí byť všetko stratené. Ian Stannard jazdí výborne na dlažobných kockách, Mathew Hayman dokonca miluje Roubaix a raz by ho chcel vyhrať. Boasson Hagen sroubaix-divacia prezentuje dobrou formou, no v rozhodujúcich okamihoch sa vždy prepadol do druhého sledu jazdcov, zatiaľ čo Geraint Thomas sa vďaka smole do rozhodujúcich okamihov mnohokrát ani nedostal. Manažér tímu Servais Knaven povedal: "Cancellara bude opäť favoritom. Nemôžete čakať na Carrefour de l'Arbre alebo niekoľko sektorov pre ním. Snáď sa s ním udržíte, ak budete pri ňom, ale pozrite sa, čo sa stalo v nedeľu a možno to budú preteky len o druhé miesto.“

 

Šanca zostať na Švajčiarovom zadnom kolese je väčšia ako na Okolo Flámska, čo si určite uvedomuje aj druhý z minulého roku Sébastien Turgot, či bývalý skvelý cyklokrosár Lars Boom, alebo minulotýždňovým úspechom posmelený Jürgen Roelandts. Jeden z dvojice ruského tímu Kaťuša Alexander Kristoff a Luca Paolini by v popredí nemal chýbať. Skúsená dvojica Juan Antonio Flecha a Fillipo Pozzato má poslednú možnosť napraviť zbabraný úvod sezóny.

 

Náš textový komentár z pretekov začína o 12:45. Prvý raz v históriii si Paríž-Roubaix môžete naživo pozrieť aj na obrazovkách slovenskej televízie. Prostredníctvom nadnárodných televízií je Roubaix dostupné takmer pre stovku krajín sveta, avšak iba pre obyvateľov 15-tich štátov v domácej televízii. Na Dvojke RTVS prenos začne o 15:00 (dostupný aj online na stránkach stv.sk). Komentovať ho bude Ivan Niňaj, keďže Vladimír Genda je súkromne odcestovaný v zahraničí. Z redaktorov Cycling-Info.sk sa na vysielanie pripravuje Juraj Jedinák a hosťom z prostredia Roubaix bude Peter Doležal, vlani šéfmechanik NetAppu na týchto pretekoch. Aj tento rok budeme mať na najslávnejšej klasike sveta zastúpenie, hoci nie na bicykli. Do Francúzska cestoval masér Cannondalu Maroš Hlad.
Peter Sagan, žiaľ, na "Pekle severu" tentoraz neštartuje, no televízia myslela dopredu a vysielať najprestížnejšiu klasiku sveta bude aj v nasledujúcich dvoch rokoch.

 
 
 
AUDIO: Maroš Hlad, masér Cannondalu, večer pred pretekmi:
(ospravedlňujeme sa za horšiu kvalitu zvuku, v budúcnosti to zlepšíme)
 
a) príprava na preteky, masáže
{saudioplayer}hlad-maros-roubaix-1-c.mp3{/saudioplayer}
 
b) deň pretekov, rozdelenie úloh, bufet
{saudioplayer}hlad-maros-roubaix-2-c.mp3{/saudioplayer}
 
 


ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ŠTARTOVÁ LISTINA - PRIEBEH PRETEKOV

 

 

Tlačová konferencia Fabiana Cancellaru pred tohtoročným Roubaix

 

 

 

Víťazstvo Fabiana Cancellaru v roku 2010

 

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop