Dážď, vysoké tempo, pády a úspech Dukly, to je 1. etapa Kuriérov

25.4.2013, 20:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Kohútka. Sen vrchárov, nočná mora šprintérov a menej odolných mladých cyklistov. Posledné tri kilometre kopca priemerný sklon 12 %, ten maximálny cez 20 %. Potom ešte 23 kilometrov s finišom identickým ako včerajší prológ. To čakalo 150 pretekárov z 28 tímov.
 
 
1. ETAPA kopcovitá ciel rovina Dohňany > Dohňany 154 km víťaz: Meijers
 
 
Prológ rozdelil štartovú listinu, no minimálne. Desať sekúnd na oranžový dres lídra strácal ešte 38. pretekár, dvadsať 125. cyklista v poradí. Druhý deň bol maximálne vypätý. Došlo k mnohým pádom, technickým problémom, ale aj početným atakom a neustálym deleniam pelotónu, ktorý bol preplnený výkonnostne veľmi rozdielnymi pretekármi.
 
Tempo bolo svižné, priemerná rýchlosť prvých sto kilometrov sa pohybovala na hranici 42 km/h. Balík sa stihol viackrát premiešať. Na okruhoch pri Lednici skúšal šťastie vpredu aj domáci pretekár Ján Chalupčík (CK EPIC Dohňany), v úniku pobudol iba krátko, no stihol byť druhý na prvej vrchárskej prémii celých pretekov.
 
Žiadnému pretekárovi sa nepodarilo na slovenskej strane dostať do výraznejšieho trháku, a tak o rýchlostnú prémiu v Nemšovej mohli zabojovať šprintéri. Jednoznačným spôsobom ju vyhral Erik Baška (Dukla Trenčín Trek), za juniorov ešte jazdec Dohnian. Dôležitým faktorom bolo získanie troch bonifikačných sekúnd, ktoré Erika posunuli v celkovej klasifikácii na virtuálne piate miesto. Za ním špurtoval líder pretekov Vallee, takže súperom mierne poodskočil. Boli to však nepodstatné zmeny vzhľadom na blížiacu sa Kohútku.
 
Až následne sa vytvoril klasický únik s deviatimi ľuďmi zväčša zo západnej Európy a Poľska. Ten vyhral vrchársku aj šprintérsku prémiu v Česku, no vybudoval si minimálny náskok. Pred tým ako sa začal terén lomiť, teda pretekári odbočili späť na Slovensko, sa vytvorila nová skupina so staršími, ale aj novšími uprchlíkmi. Bolo iba tam zhruba osemnásť 45 km pred cieľom. Z našich tam bol Erik Baška, dnes najaktívnejší Slovák. Škoda, že jeho šprintérske kvality sú výrazne pred vrchárskymi.
 
Takmer celú etapu mohutne pršalo. Už v prvej hodine mal výkonnostné problémy Stanislav Béreš z našej reprezentácie, takže v pretekoch zrejme nepokračoval. Problémy technického rázu musel riešiť Mário Daško (Dukla), po defekte sa úspešne vrátil do pelotónu. Všetci ostatní Slováci pokračovali v pelotóne.
 
Pred Novým Hrozenkovom (35 km do cieľa) mal únik náskok 1:40 a zdalo sa, že pelotón nemá veľkú snahu dostihnúť ho. Bolo tam takmer dvadsať ľudí z rôznych tímov aj národností, takže mal veľkú nádej na úspech. Čakala ho však Kohútka, kde sa predpokladalo, že aj z pelotónu môžu vyskočiť veľmi dobrí vrchári a minimálne časť úniku zlikvidovať.
 
Napriek tomu, že vedúci tím Color Code - Biowanze nemal vpredu zastúpenie, nedokázal systematicky viesť pelotón a sťahovať skupinu, kde bol z Top 10 Sjors Roosen (Jo Piels), Jonas Rickaert (Ovyta) aj Erik Baška (Dukla). Ostatné družstvá im tiež veľmi nepomáhali, a tak sa už iba čakalo na najťažšie pasáže najťažšieho kopca celých pretekov.
 
Počas nich sa podľa predpokladov medzera medzi únikom a balíkom rapídne znižovala a celé pole poriadne delilo. Borci sa začali miešať, mechanické auta zostávať ďaleko vzadu a nastal mierny chaos. V následnom zjazde došlo k pádom a aj so Slovákmi. Do nemocnice musel putovať Ján Chalupčík.
 
Pozitívnym prekvapením bol fakt, že sa na čele počas Kohútky udržal aj šprintér Erik Baška. Zozadu skupinu na čele dorazili okrem iných Filip Taragel a Mário Daško. 22 pretekárov sa zišlo dokopy v zjazde a rozdali si to v cieľových Dohňanoch. Ešte pred nimi poodskočila dvojica J. Meijers a D. Meijers. Žiaľ, Dukláci ich dostihli až tesne po páske, Daško rozbehol špurt Baškovi a ten vzal štvrtú pozíciu, keďže ho o pár centimetrov zdolal Van Meirhaeghe. Zvíťazil Holanďan Jeroen Meijers z De Jonge Rennen, ktorý sa nenachádza na oficiálnej štartovej listine. Taragel finišoval sedemnásty, Daško dvadsiaty.
 
Mladá trojica Slovákov vďaka dnešnému výkonu putuje na čelné priečky celkového poradia. Žiaľ, Baška v cieli nezískal bonifikácie, a to ho pripravilo o dres lídra pretekov. Získal však modré tričko janom pre lídra bodovacej súťaže na šprintérskych prémiách. Celkovo vedie dnešný víťaz Meijers, Baška je na treťom mieste so stratou štyroch sekúnd. Daškovi patrí šiesta pozícia. Taragel je štrnásty. Pre Duklu to výborne vyzerá aj v klasifikácii do 21 rokov, kde je Baška druhý, Daško štvrtý. Erik je vysoko aj v bodovacej súťaži za body v cieli, tam je tretí. Dukle patrí tretia pozícia medzi tímami.
 
Najhoršie zo Slovákov dopadol Ján Chalupčík, ktorý v zjazde z Kohútky škaredo spadol a po kontakte so zvodidlami mu museli zašívať stehno. Bol odvezený do nemocnice a v pretekoch, samozrejme, nebude pokračovať. V CK EPIC Dohňany prišli o lídra.
 
 
Erik Baška, Dukla Trenčín Trek, 4. miesto: "Išlo sa mi výborne. Snažil som sa byť aktívny, no obával som sa Kohútky. Keďže som sa pod ňu dostal v úniku, mal som dobrý prehľad o situácii a aj správnu pozíciu. Kopec som vyšiel medzi prvými, a keď sa po zjazde vytvorila väčšia skupinka, no nie celý pelotón, začalo to vyzerať dobre. Mrzí ma, že sa na konci nastupovalo a nezachytili sme dvoch pretekárov. V cieli ma ešte jeden tesne prešpurtoval. Verím, že nám ešte nejaká etapa vyjde."
 
Ján Valach, šéf Dukly Trenčín: "Vynikajúci deň. S chalanmi som maximálne spokojný. Najviac ma pozitívne prekvapil Erik Baška. Bojoval celý deň, vyhral šprintérsku prémiu, potom skočil do správneho úniku. Dokázal vyjsť na Kohútku na čele a nieže s problémami, na vrchole bol druhý! Potom v závere to už bola lotéria. Škoda, že im asi 4 km pred cieľom ušli dvaja, mohlo to byť aj pódium. Veľká poklona pred Erikom. Skvelá jazda. Rovnako Taragel a Daško. Dnes to nebolo ideálne pre Kolářa, bude sa sústrediť na ďalšie etapy. Sme vysoko v celkovom poradí, chceme udržať modrý dres. Na dosah sú ďalšie dresy. Máme to výborne rozohraté a musíme v týchto výkonoch pokračovať. Byť aktívni, znova v únikoch. Ak bude možnosť špurtovať, dostať tam Bašku s Kolářom."
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY
1. vlajka MEIJERS Jeroen WV DE JONGE RENNER 3h 36' 07''
2. vlajka MEIJERS Daan CYCLING TEAM JO PILES + 00' 00''
3. albansko VAN MEIRHAEGHE Jef LOTTO - BELISOL U23 + 00' 00''
4. vlajka BAŠKA Erik DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
17. vlajka TARAGEL Filip DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
20. vlajka DAŠKO Mário DUKLA TRENČÍN - TREK + 00' 00''
vlajka ďalší Slováci straty
DNF vlajka BÉREŠ, GLAJZA, CHALUPČÍK odstúpenie
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY KURIÉROV 2013: ikona-pikona-2ikona-3ikona-4
 
 

 
 
Krátke preview 1. etapy:
Hneď na druhý deň sa začne dosť z ostra. Jazdcov preverí a určite prinesie aj nejaké väčšie či menšie odstupy v celkovom poradí prvá 154 km dlhá etapa. Táto etapa bude náročná ani nie tak pre svoju dĺžku, ale najmä vďaka stúpaniam, ktoré sa na jej trase nachádzajú. Etapa odštartuje o 13:00 v Dohňanoch a nasledovať budú dva okruhy cez Lednicu a Horovce, čiže hneď na 19. a 37. kilometri sú pripravené prvé horské prémie. Následne sa pelotón presunie smerom na Nemšovú, kde je prvá rýchlostná prémia. Potom sa bude pokračovať do Českej republiky cez Brumov a na ďalšiu horskú prémiu pred Lačnovom, ktorá bude na 87. kilometri. Pelotón sa zdrží na území ČR až po Nový Hrozenkov, kde sa už začína stúpanie na najťažšiu prémiu prvej etapy, na Kohútku, ktorá je na 131. kilometri. Posledné tri kilometre tohto kopca majú priemerný sklon 12 % a ten maximálny sa pohybuje cez 20 %. Tu sa pretekári opäť vrátia na územie Slovenska, kde ich ešte čaká pomerne dlhý zjazd cez Čertov až po Lazy pod Makytov. Po ďalších stovkách metrov klesavého profilu bude prvá etapa finišovať opäť v Dohňanoch.
 
1-etapa
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop