Prekvapivý triumf Meyera, Velits na dostrel žltému dresu!

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris
Obľúbené preteky Petra Sagana odštartovali, ako inak, prológom - oficiálne 1. etapou. Po dvoch rokoch úvodných dní v Lugane sa pozornosť presunula do Quinta v južnom Švajčiarsku. Boli sme zvedaví na výsledky našich Petrov, keďže v posledných dvoch rokoch v Lugane skončili v úvodnej etape Okolo Švajčiarska vždy v najlepšej dvadsiatke, no a Peter Sagan dokonca minulý rok vyhral...

1. ETAPA 8.6. indiv. čas. ciel rovina Quinto > Quinto 8,1 km víťaz: C. Meyer

Dve hodiny pred štartom otvorili švajčiarske dobrodružstvo akrobatickí letci pekným predstavením. Ako prvý cyklista na menej technickú trať (oproti Luganu) vyštartoval o 13:48 Yannick Talabardon (Sojasun). Po ňom postupne štartovalo v minútovom intervale ďalších 166 cyklistov. Počasie prialo dobrým časom, padlo iba pár dažďových kvapiek. Neskôr však začal robiť problémy vietor.

Prvý významnejší čas zašiel už druhý štartujúci - Reto Hollenstein (IAM Cycling). Zaujímavosťou je, že tento vyštudovaný elektrikár meria až 197 centimentrov a pravdepodobne je najvyšším cyklistom v pelotóne! Na tohto "obra na bicykli" nestačil o štyri sekundy ani minuloročný víťaz Gira - Ryder Hesjedal (Garmin). Reta prekonal až jeho kolega a 35. štartujúci Alex Rasmussen (Garmin), ktorý je špecialistom na dráhu aj časovky. O pár minút sa však do čela dostal Niki Terpstra (OPQS) a po ňom Cameron Meyer (GreenEDGE) časom 09:39. Rodák z Perthu postavil latku vysoko.

Žiaľ, podliezol ju aj Peter Velits (OPQS), ktorý síce patril na medzičasi k najlepším a prekonal aj Meyera, ale v poslednej časti mu zrejme stvrdli nohy a stratil na Austrálčana 19 sekúnd. Posledná časť bola pre všetkých veľmi náročná a sprevádzali ju ubolené tváre cyklistov. Pripomeňme, že Peťo bol šesť týždňov bez súťažnej cyklistiky. Včera nám v rozhovore potvrdil, že podujatie Okolo Švajčiarska bude dôležitým faktorom pri rozhodovaní tímu o tom, či sa dostane na Tour de France (odkaz TU).

Meyer sa dlho držal na čele a Peter Velits na ôsmom mieste s o pár stotín lepším časom od Hesjedala. Dlho sa poradie medzi najlepšími nemenilo. Dopomohla k tomu zrejme aj zmena vetra, ktorá možno ovplyvnila aj záver Púchovčanovej jazdy. Po Velitsovi sa viac ako hodinu nemenilo poradie v najlepšej desiatke!

O 16:22 odštartoval Roman Kreuziger (Saxo - Tinkoff), víťaz Okolo Švajčiarska 2008 a Okolo Romandie 2009, ktorý má rád tieto podujatia a chce ísť na výsledok. Počas dlhej pauzy si prešiel etapy Tour de France a v Taliansku trénoval aj časovku. Krátko po Romanovi sa na trať vydal v plnom nasadení Peter Sagan (Cannondale). Na medzičase strácal okolo 26 sekúnd, pričom ale patril k najlepším po Velitsovi, teda odvtedy čo všetci začali výrazne strácať. Medzitým spadol domáci Marcel Wyss (IAM Cycling), ale hrdinsky pokračoval doudieraný ďalej.

Sagan stratil v cieli 34 sekúnd. Víťazstvo neobhájil, ale zašiel jeden z najlepších časov po zmene vetra. Cancellara naňho stratil na medzičase až 10 sekúnd! Náš mladší Peter teda s prispením vetra nepokračuje v tradícii umiestnení v najlepšej desiatke v úvodnej etape Okolo Švajčiarska. Cancellara ešte v druhej časti výrazne zrýchlil a skončil šestnásty. Ani Spartakova sila ale nestačila na silný protivietor, ktorý výrazne ovplyvnil úvodnú etapu Okolo Švajčiarska a dočkali sme sa teda prekvapenia.

Vyhral Cameron Meyer (GreenEDGE), ktorý približne dve hodiny od svojho dojazdu sledoval s úsmevom neúspešné jazdy favoritov. Symbolicky si na pódiu obliekol všetky dresy. Druhý skončil Terpstra, tretí Haussler. Výbornou správou je, že ôsmeho Petra Velitsa už nikto nepredbehol a z vrchárov má najlepšiu pozíciu pred zajtrajšou horskou etapou! Držíme palce! Roman Kreuziger stratil 44 sekúnd a aj naňho budeme zajtra zvedaví. Peter Sagan skončil na 40. mieste a bude čakať na ďalšie príležitosti v ďalších dňoch.

Krátky opis trasy:
Štvrté najvýznamnejšie preteky World Tour tradične otvára krátky prológ, ktorý tento rok presunuli organizátori z okolia mesta Lugano do maličkej dedinky Quinto nachádzajúcej sa v regióne Leventina. Úvodných osem kilometrov v nadmorskej výške tisíc metrov rozhodne o prvom držiteľovi žltého trička a preverí jazdecké zručnosti pretekárov, pretože druhá polovica trate je celkom technická, čo môže na krátkej vzdialenosti viac vyhovovať výbušným a silovým jazdcom ako vyhláseným časovkárom. Zopakuje Peter Sagan víťazstvo z vlaňajška?