Rui Costa pokoril kráľovskú etapu Okolo Švajčiarska

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Albulapass bol názov dnešnej nočnej mory mnohých cyklistov na Tour de Suisse. Piatková siedma etapa cez Alpy diferencovala najväčších favoritov, bola tiež veľmi zaujimavá pre únik a vrchárov, ktorí mali z rôznych dôvodov väčšie straty v celkovom poradí.
 
 
7. ETAPA 14.6. horská ciel rovina Meilen > La Punt 206 km víťaz: Da Costa
 
 
Po troch jednoduchších dňoch pre adeptov na celkové víťazstvo dnes prišla na rad náročná kráľovská etapa, ktorá vyvrcholila výstupom na Albulapass, ktorý mal dramaticky a v niektorých prípadoch fatálne prehovoriť do postavenia jednotlivých jazdcov v GC. Začiatok etapy bol rovinatý, čo poskytovalo veľkú príležitosť pre utečencov, aby si vypracovali vysoký náskok ešte pred náročnými stúpaniami, ktorý by im mohol postačiť aj na víťazstvo v etape.
 
Prvé ťažké stúpanie smerovalo cez lyžiarske stredisko Davos, ktoré malo dĺžku vyše 22 kilometrov s priemerom 2,6 %. Najkrajšie vrchárske predstavenia sme však očakávali len na záverečnom alpskom priesmyku, ktorý sa dĺžkou podobá svojmu predchodcovi. Stúpanie začína pozvoľna, ale jeho posledných 14 kilometrov malo priemer 6,6 % a táto fáza bola odštartovaná tromi kilometrami, kde priemerná hodnota presahovala hranicu desiatich percent. A práve tu bol priestor pre rozhodujúce momenty pre umiestnenie v celkovej klasifikácii. Dnes sme sa tešili aj na Petra Velitsa, ktorý vo Švajčiarsku jazdí každý deň lepšie, a verili sme, že ukáže výborný výkon. 
 
Kráľovský deň lákal mnohých pretekárov a od začiatku sa predbiehali v tom, kto sa usadí v úniku. Množstvo atakov sprevádzalo úvodnú hodinu etapy a jedným z prvých pokusov bol únik 12 jazdcov, ktorí si pred pelotónom udržiavali pol minútový náskok, a v tejto skupine bol aj Peter Velits, ktorý vyzeral byť na štarte s dobrými nohami. Avšak niekoľko kilometrov po prvom stúpaní dnešného dňa sa ich misia skončila a zatiaľ aj Petrova Velitsova.
 
Hektická jazda v pelotóne potom pokračovala ďalej, ktorá čoskoro vytvorila hlavný únik dnešného dňa, v ktorom sa nachádzalo podľa očakávaní väčšie množstvo pretekárov. Kondíciu si v ňom vyskúšali Rojas (Movistar), Vorganov (Kaťuša), Kloden (Radioshack), Terpstra (OPQS), Mori (Lampre), Caruso (Cannondale), Morkov (Saxo-Tinkoff), Sanchez (Blanco), Saez (Euskaltel), Impey (Orica), Marczynski (Vacansoleil), Frohlinger (Argos), Preidler (Argos) a Marino (Sojasun). 
 
Najlepšie postaveným pretekárom v priebežnom poradí bol Luis Leon Sanchez, ktorý za vedúcim Mathiasom Frankom zaostával 6:29. Táto jeho strata získala dôležitosť v tom okamihu, keď si vedúca skupina vypracovala náskok až 5:11. Naháňačku pelotónu a uprchlíkov už neabsolvovali napríklad Renshaw (Blanco), Feillu (Vacansoleil) a Ulissi (Lampre-Merida), ktorí opustili preteky. 
 
V najťažšej etape na Okolo Švajčiarska sa utečenci nedočkali podcenenia zo strany favoritov, ako sa to stalo včera, pretože ich náskok na prvej horskej prémii Wolfgang Pass začal klesať a už v polovici kopca sa znížil na 3:40. Boj o víťaztvo v týchto pretekoch a prítomnosť Sancheza v brejku zamietli benevolentnú jazdu pelotónu. Terpstra bol prvým jazdcom, ktorý opustil únik na tomto stúpaní. V zjazde sa však dvadsaťdeväťročný Holanďan opäť zaradil na čelo pretekov. A pelotón okresal zo svojhu odstupu ďalšiu minútu a aktuálne strácal 2:40.
 
Potom na cyklistov čakalo stúpanie štvrtej kategórie, ktoré nebolo príliš náročné, ale pre favoritov v letiacom pelotóne znamenalo súboj o predné pozície pred rozhodujúcim kopcom. Po predposlednej horskej prémii bol odstup pelotónu od vedúcej skupiny už len niečo cez dve minúty, takže pred rozhodujúcim HC stúpaním to začalo  medzi favoritmi vrieť.
 
Začiatok stúpania zastihol vedúcu skupinu s náskokom 1:10 a bol to tím Saxo-Tinkoff, ktorý útočil na vedúceho muža priebežného poradia Franka, pretože Roman Kreuziger bol druhý v poradí a dnes to chcel zmeniť. Na čele pretekov sa potom skupina rozpadla, dopredu vyrazil najskôr Sanchez. V hlavnej skupine bolo už len okolo päťdesiat jazdcov, Peter Sagan si z tejto spoločnosti vystúpil. Odtiaľ zaútočil americký talent Dombrowski (Sky). Ďalší slovenský reprezentant Peter Velits mal dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom problémy, ktoré ho stáli miesto v hlavnej skupine. Žiaľ, ani dnes Velits nenaplnil naše očakávania.
 
K Sanchezovi sa pripojil Preidler a obidvaja si udržiavali náskok okolo jednej minúty. Medzi nimi a hlavnou skupinou sa ešte nachádzali roztrúsení pretekári z pôvodného úniku a DombrowskiSaxo-Tinkoff zatiaľ zo svojho tempa vôbec nepoľavoval. Mladý Američan bol dnes veľmi odhodlaný a čoskoro si doskočil vedúcu dvojicu. Dvadsať kilometrov pred cieľom útočil v prudkých pasážach Scarponi (Lampre-Merida). V hlavnej skupine sa zatiaľ držal aj Andy Schleck (Radioshack).
 
Joseph Dombrowski na nikoho nečakal a na čele pretekov bojoval s náskokom 40 sekúnd. Šestnásť kilometrov pred cieľom sa v hlavnej skupine držali všetci členovia najlepšej desiatky. Pred hlavnou skupinou bol už iba Scarponi a vedúci pretekár z tímu Sky, ktorý si udržiaval stabilný odstup 35 sekúnd. Pokojnú jazdu Nicolasa Rocha (Saxo-Tinkoff) na čele hlavnej skupiny narušil atak Baukeho Mollemu (Blanco) trinásť kilometrov pred cieľom.
 
Štyri kilometre pred vrcholom sa k Holanďanovi pridali van Garderen (BMC), Costa (Movistar) a Pinot (FDJ). Za nimi zostali Martin (Garmin-Sharp), Meyer (Orica) a Frank (BMC).  Kreuziger prekvapujúco zaostával v týchto momentoch. Kilometer pred vrcholom sa na čele pretekov vytvorila vedúca šestica, keď sa k útočiacim štyrom jazdcom pridal Martin a tí potom spoločne dobehli Dombrowskeho. Avšak pôvodná štvorica Pinot, van Garderen, Costa a Mollema preťahala vrchol ako prvá. Do cieľa zostávalo už len deväť kilometrov v zjazde a medzi skupinkami boli rozdiely už niekoľko desiatok sekúnd. 
 
Za prvou skupinou išla dvojica Martin - Dombrowski, za nimi ešte Kreuziger, Frank, Meyer a Špilak, ktorí strácali už len dvadsať sekúnd na čelo pretekov. V závere nakoniec vyhral šprint už len trojice Rui Costa. Druhý dorazil Mollema, tretie miesto patrí van Garderenovi. Štvrtý Pinot stratil v cieli osem sekúnd. Meyer vyhral šprint ďalšej skupiny, v ktorej bol aj vedúci muž klasifikácie Frank, ktorí si pripísali v cieli manko 22 sekúnd. Okrem nich boli v tejto skupine aj Kreuziger, Martin, Špilak a Dombrowski. Peter Velits prišiel do cieľa so stratou 10:08 na 54. mieste.
 
Vedúcu priečku si udržal Mathias Frank, ktorý si v zjazde ubránil žltý dres pred Ruiom Costovi. Ten sa po dnešnom dni posunul na druhú priečku, keď využil zaváhanie Romana Kreuzigera, ktorému patrí priebežná tretia priečka. Z prvej desiatky dnes vypadol Peraud a jeho miesto zaujal Špilak. Vo vrchárskej súťaži sa dostal na čelo Thibaut Pinot, ktorý ukoristil rozhodujúcich dvadsať bodov na Albulapasse. Zelený dres stále patrí Petrovi Saganovi.    
 
 
VÝSLEDKY 7. ETAPY
1. vlajka FARIA DA COSTA Rui MOVISTAR TEAM 5h 11' 08''
2. vlajka MOLLEMA Bauke BLANCO PRO CYCLING + 00' 00''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka PINOT Thibault FDJ + 00' 09''
5. albansko MEYER Cameron ORICA GREENEDGE + 00' 22''
6. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 22''
7. vlajka KREUZIGER Roman TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 22''
8. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 22''
9. vlajka FRANK Mathias BMC RACING TEAM + 00' 22''
10. vlajka DOMBROWSKI Joseph SKY PROCYCLING + 00' 22''
11. vlajka KANGERT Tanel ASTANA PRO TEAM + 00' 39''
12. vlajka DJAČENKO Alexander ASTANA PRO TEAM + 00' 49''
13. vlajka ANTON Igor EUSKALTEL-EUSKADI + 00' 49''
14. vlajka ROCHE Nicolas TEAM SAXO-TINKOFF + 01' 15''
15. vlajka SCHLECK Andy link-ikonka RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 01' 18''
16. vlajka REICHENBACH Sébastien IAM CYCLING TEAM + 01' 27''
56. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 10' 08''
107. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 22' 11''
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ROZHOVOR PV - PRETEKÁRI - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-8ikona-9
 
 

 
 
Krátky opis trasy:
Prívlastok kráľovská etapa si bezpochyby zaslúži tá siedma v poradí, pretože ponúka štyri kopce, z toho dva mimoriadne náročné. Druhá polovica dvestošesťkilometrovej porcie je takmer celá v stúpaní, chvíľku pre oddych si cyklisti nájdu len v krátkych zjazdoch. Najskôr pelotón prejde známe lyžiarske stredisko Davos ťahavým výstupom, po ktorom ešte nasleduje malá prekážka štvrtej kategórie. Nájazd na záverečný kopec Albulapass postupne graduje, samotné stúpanie meria sedemnásť kilometrov s priemerom 6,9 %. Krátke deväťkilometrové klesanie do cieľa možno len na chvíľu oddiali oslavujúce gesto prvého muža na vrchole horského priesmyku vysokého 2315 metrov nad morom.
 
 
7-etapa-profil
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop