Peter Sagan si vychutnal 8. etapu Okolo Švajčiarska

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Dnes mali naše farby poslednú šancu vyhrať etapu. Šesť kilometrov pred cieľom čakalo krátke ale prudké stúpanie, ktoré vedelo zúžiť zoznam favoritov na záverečný šprint. Okrem Petra Sagana mal šancu aj Peter Velits. Základom bolo zlikvidovať únik.
 
 
8. ETAPA 15.6. kopcovitá ciel rovina Zernez > Bad Ragaz 180,5 km víťaz: Sagan
 
 
Organizátori pripravili pre tohtoročnú edíciu Okolo Švajčiarska niekoľko dramatických dojazdov a ôsma etapa nebola výnimkou. Tentoraz stratégiu jednotlivých tímov určoval náročný kopec, ktorý bol šesť kilometrov pred cieľom. Kopcovitý profil ponúkal vyrovnané šance tak pre šprintérov, ako aj pre útočiacich jazdcov.
 
V šiestej zvlnenej etape Cannondale rezignoval pri sťahovaní náskoku uprchlíkov, keď nedostal podporu od ostatných tímov, a podobný scenár sa mohol zopakovať aj dnes, pretože adepti na celkové víťazstvo by určite opäť privítali pokojnú etapu pred zajtrajšou rozhodujúcou časovkou a pre niektorých šprintérov mohlo byť záverečné stúpanie príliš ťažké. Na druhej strane v pelotóne bolo dosť pretekárov, ktorí sa chceli naposledy predviesť pred Tour de France, čo im skvele umožňovalo práve toto stúpanie. A obidvaja naši Petrovia boli medzi nimi.
 
Takmer okamžite po štartovom výstrele sa vzdialili štyria pretekári a pelotón ich viac nevidel. Boli to Maxime Bouet (Ag2r), Reto Hollenstein (IAM Cycling), Robert Vrečer (Euskaltel) a Manuele Mori (Lampre-Merida). Už po pätnástich kilometroch mali náskok necelých päť minút. Zámer posledných dvoch menovaných bol jednoznačný: vyhrať King of Mountain. Vrečer bol v súťaži o najlepšieho vrchára na druhom mieste, Malori sa nachádzal na štvrtom mieste. A keďže líder tejto súťaže Pinot (FDJ) zostal v pelotóne, medzi týmito cyklistami sa dnes rozhodlo o držiteľovi červeného dresu na týchto pretekoch.
 
Avšak pelotón zaujímal hlavne Maxime Bouet, ktorý bol v priebežnej klasifikácii na dvadsiatom mieste a strácal len 5:59. Akonáhle náskok vedúcej štvorice prekročil päť minút, hlavná skupina musela reagovať a teda mohla zabudnúť na harmonický priebeh etapy. Ani tak však tempo dnešného dňa nebolo príliš závratné, pretože zaostávalo aj za tými najpomalšími predpoveďami. Posledný člen úniku Hollenstein obsadil v úvodnej etape vo Švajčiarsku výborné šieste miesto.
 
Vrečer ukoristil všetky body na Julierpasse, Malori bol na vrchole druhý. Lenže francúzsky borec Thibaut Pinot sa nechcel ľahko vzdať prestížneho dresu a z pelotónu bral najviac vrchárskych bodov, čo znamenalo, že virtuálne bol v červenom slovinský pretekár, ale Pinot ho mal stále šancu poraziť na poslednom stúpaní. Na vrchole prvej horskej prémie mali uprchlíci náskok 5:17, potom sa už v nasledujúcom zjazde ich odstup len zmenšoval.
 
V dnešnej etape šprintérske tímy napokon nenechali nikoho na pochybách, že ich najrýchlejší muži sú pripravení bojovať o víťazstvo v etape. Po prekonaní prvého kopca, kde bolo tempo prijateľné pre ich šprintérske esá, Orica, Argos-Shimano a Cannondale zvýšili obrátky pelotónu a medzera medzi ním a brejkom sa dramaticky scvrkávala. 60 kilometrov pred cieľom to boli dve minúty. 
 
Jednotlivé zoskupenia na čele pelotónu, ktoré sa zaslúžili o výrazné zníženie náskoku čelnej skupiny, sa potom odmenili opätovným poľavením tempa, keďže do cieľa zostávalo dostatok času a utečenci boli na dostrel. 47 kilometrov pred cieľovou páskou bol odstup 1:50 a nikto už nechcel prepáliť tempo, aby sa po skorom dobehnutí brejku nezačalo odznovu nastupovať.
 
Víkendové tempo dnešnej etapy potvrdzoval fakt, že pokiaľ v predchádzajúcich dňoch bol dojazd do cieľa okolo 18:30, dnes zostávalo pelotónu v tých chvíľach ešte 32 kilometrov. Náskok vedúcej štvorice zatiaľ mierne prekračoval jednu minútu.
 
Dvadsaťšesť kilometrov pred cieľom, keď odstup klesol na pol minútu, z vedúcej skupiny sa odpútal Hollenstein, ktorý sa nechcel zmieriť s hromadným špurtom. Posledných 18 kilometrov si však aj on dorazil do cieľa v pelotóne a od tej chvíle sa začalo poriadne pretekať. Na čele sa ukazovali okrem šprintérskych tímov aj zoskupenia, ktoré chceli vystreliť dopredu svojich jazdcov na poslednom stúpaní. Prítomnosť najväčších favoritov na GC bola samozrejmá.
 
Mimoriadne rýchly nábeh na posledné stúpanie bol bitkou o pozície na čele pelotónu. Cannondale prevzal zodpovednosť za celý kopec a Moser viedol pelotón cez toto stúpanie, aby Petrovi Saganovi zredukoval šprintérske pole. Čo sa im podarilo, keďže na vrchole stúpania mala vedúca skupina len okolo tridsať jazdcov, hlavne útočiacich na celkovú klasifikáciu.
 
Po kopci však zaútočil Gilbert, Sagan si ho dobehol, ale zúročené sekundy pre vedúcu skupinu boli ohrozené, pretože nikto nechcel ťahať na čele. Velits bol tiež vpredu. Zredukovaná skupina však postupovala bezpečne do cieľa a obidvaja naši Petrovia boli v hre o víťazstvo. Sagan mal ešte dvoch spoluhráčov.
 
A Peter Sagan opäť vyhral! Druhý Benatti, tretí Gilbert. Druhé víťazstvo v tohtoročnej edícii pre Petra Sagana sa zrodilo na poslednom stúpaní, kde Cannondale odstrihol v podstate všetkých šprinérov a v cieli si musel slovenský reprezentant poradiť len s Benattim, čo zvládol bez problémov. Peter Velits dorazil na výbornom siedmom mieste. Pred ním ešte prišli do cieľa AlbasiniRiblon a Elmiger. Skvelý deň pre slovenskú cyklistiku!          
 
Po dnešnej etape zostávajú rozostupy medzi favoritmi v prvej desiatke nezmenené, na čele je naďalej Mathias Frank a o všetkom sa rozhodne zajtra v náročnej časovke. Bodovaciu súťaž druhý raz po sebe získal na Tour de Suisse slovenský fenomén Peter Sagan a pred Tour de France poriadne vystrašil svojich konkurentov. Vrchársky dres ukoristil v tomto ročníku Slovinec Robert Vrečer.
 
 
VÝSLEDKY 8. ETAPY
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 33' 26''
2. vlajka BENNATI Daniele TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 00''
3. albansko GILBERT Philippe BMC RACING TEAM + 00' 00''
4. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
5. vlajka RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
6. vlajka ELMINGER Martin IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
7. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''

favoriti na celkové poradie

+ 00' 00''
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ROZHOVOR PV - PRETEKÁRI - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-9
 
 

 
 
Krátky opis trasy:
Na začiatku predposlednej etapy sa týči záverečný vysoký priesmyk pretekov Okolo Švajčiarska Julierpass, ktorého sedem kilometrov s priemerom 6,7 %  zavedie pelotón naposledy do vysokej nadmorskej výšky. Po veľmi dlhom klesaní sa cesta vyrovná, avšak dojazd do cieľa nebude jednoduchý, lebo vrchol horskej prémie tretej kategórie stojí len šesť kilometrov pred cieľom. St. Luzisteig Pass má síce len dva kilometre, ale s náročným priemerom 9,9 %, pričom maximálna hodnota sklonu je až 12 %. Šancu na víťazstvo v tejto etape majú veľmi odolní šprintéri, ktorí sa udržia vo vedúcej skupine po prekonaní posledného stúpania. Peter Sagan bude určite aktívny.
 
 
8-etapa-profil
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop