9. etapa vo Švajčiarsku priniesla etapový a celkový triumf da Costu

21.5.2013, 13:44 | Sprav. z pretekov - staršie | Tomáš Šandor
Tour de Suisse vyvrcholilo v nedeľu podvečer individuálnou časovkou na 26,8 km. Vzhľadom na náročný profil posledných desiatich kilometrov bolo jasné, že rozdiely medzi jednotlivými cyklistami budú značné. Pred životnou skúškou stál Mathias Frank. Ak by udržal žltý dres, bolo by to jeho najväčšie víťazstvo v kariére.

9. ETAPA 16.6. indiv. čas. ciel rovina Bad Ragaz > Flumserberg 26,8 km víťaz: Da Costa

Zaujímavejší koniec pretekov Okolo Švajčiarska sme si ani nemohli želať, pretože posledný deň bola na programe atraktívna časovka jednotlivcov a odstupy medzi favoritmi na čele priebežného poradia boli minimálne, čo sľubovalo drámu až do samého konca.

Záver týchto pretekov tradične zdobí jazda proti chronometru, no tento rok vybrali organizátori pre cyklistov skutočnú lahôdku. V podstate to boli dve časovky. Kým úvodných 16 kilometrov vyhovovalo čistokrvným časovkárskym špecialistom, druhá časť trate brutálnym stúpaním všetko zmenila. Ak si niektorý z nich vybudoval na rovine solídny náskok, nemuselo to nič znamenať, pretože posledných desať kilometrov s priemerom 9,3 % (max. nad 10 %) vyžadovalo mimoriadne vrchárske zručnosti. Víťazom sa mohol stať len skutočne univerzálny pretekár.

Z prvej polovici štartového poľa najlepšie zvládol náročných 26,8 km pretekár Daryl Impey (Orica), ktorý si v cieli pripísal čas 55:25. Juhoafričan výborne zvládol najmä vrchársky finiš a v cieli nechal za sebou aj takých skvelých časovkárov ako David Millar (Garmin-Sharp) či Fabian Cancellara (Radioshack). Potom sa postavil na štart prvý zo slovenských účastníkov na týchto pretekoch Peter Sagan a na prvom meranom úseku mu patrila priebežná siedma pozícia. Onedlho sa posadil na svoj časovkársky špeciál aj Peter Velits s úmyslom vylepšiť svoju tridsiatu prvú priečku.

Zaujímavosťou bolo, že mnohí pretekári menili svoje špeciály po rovinatom úseku a pred stúpaním na Flumserberg si nasadli na klasické bicykle. Novým lídrom etapy sa stal Andreas Kloden (Radioshack), ktorý porazil Impeyho o 49 sekúnd. Peter Velits mal na prvom medzičase zatiaľ druhý najlepší čas a v stúpaní tiež menil bicykel. Druhé naše želiezko v ohni Peter Sagan mal na druhom medzičase momentálne tretí najlepší čas. Netreba zabúdať, že to bolo v polovici mimoriadne ťažkého stúpania.

Jesus Herrada (Movistar) dosiahol v cieli na stotinu presne rovnaký čas ako Kloden a spoločne sa usadili na čele poradia. Dlho to však neplatilo, pretože do cieľa dorazil Peter Sagan. Neuveriteľným výkonom zdevastoval predchádzajúcich pretekárov a s časom 53:57 sa posadil na priebežnú vedúcu priečku! Zanechal za sebou vyhlásených vrchárov a časovkárov a v bielom drese pre najrýchlejšieho cyklistu týchto pretekov dosiahol obrovskú senzáciu. Vo výbornom svetle jazdilo aj druhé slovenské želiezko v ohni a pri prejazde druhým medzičasom mal Velits najlepší čas.

Päť minút pred sedemnástou hodinou boli už na trati všetci pretekári, vrátane najväčších favoritov. Prvý Frank (BMC) mal náskok pred piatym Mollemom (Blanco) len 46 sekúnd, jeho tímový kolega a najväčší favorit dnešnej časovky Tejay van Garderen strácal 1:17. Čoskoro vystriedal v cieli na piedestále Petra Sagana Arnold Jeannesson (FDJ) o sedem sekúnd. Slovenský borec však musel byť so svojím výkonom nadmieru spokojný, aj keď už mal len klesať v poradí, a po niekoľkýkrát opäť prekvapil cyklistický svet.

Peter Velits dosiahol v cieli čas 53:32 a aj keď si vybojoval priebežnú druhú priečku, bol to konečne vynikajúci výkon, ktorý mohol slovenského reprezentanta posunúť v záverečnej klasifikácii o čosi vyššie. Van Garderen bol podľa očakávaní najrýchlejší po rovinatej pasáži, ale výborne jazdil aj da Costa (Movistar), ktorý zaostával len o desať sekúnd. Vedúci muž Frank momentálne strácal na Costu dvanásť sekúnd, čiže vo virtuálnom poradí mal stále jednu sekundu k dobru.

Ako prvý pokoril hranicu 53 minút Kostaričan Andrey Amador (Movistar) časom 52:39, ale čoskoro ho o jednu sekundu predbehol Peraud (Ag2r). V stúpaní van Garderen nepokračoval v nasadenom tredne a svoj náskok nezvyšoval. Bitka o celkové víťazstvo sa teda odohrávala len medzi Frankom a da Costom, pretože ostatní jazdci za nimi  zatiaľ nepodávali výkon, ktorým by ohrozovali týchto dvoch pretekárov. Kreuziger, Pinot a Mollema sa sústredili na udržanie svojich pozícii.

Už na poslednom medzičase začal výrazne strácať Mathias Frank a Portugalčan da Costa mal všetko vo svojich rukách pri svojom zatiaľ perfektnom výkone. Švajčiar vyzeral byť vo veľkých problémoch a mohol stratiť aj pódiové umiestnenie. Tanel Kangert (Astana) potom porazil v cieli Perauda o 21 sekúnd.

Van Garderen nepotvrdil úlohu favorita a s časom 53:15 zaostal za vedúcim Tangertom o 58 sekúnd. Naopak Mollema (Blanco) poriadne vystrašil v cieli Estónca a aj keď sa zaradil za neho v etape, útočil na druhé miesto v celkovej klasifikácii po mimoriadne zlepšenom výkone na posledných piatich kilometroch. Pinot stratil v cieli 26 sekúnd na Mollemu a ten ho prebehol v priebežnej klasifikácii. Kreuziger takisto nestačil na Holanďana a pustil ho pred seba.

Faria da Costa nenechal nikoho na pochybách a vyhral etapu. A vybojoval si celkové prvenstvo na Okolo Švajčiarska. Domáci pretekár Mathias Frank stratil v cieli na da Costu dve minúty a rozlúčil sa aj s pódiovým umiestnením. Na druhom mieste v etape teda skončil Tangert, tretí bol Mollema. Potom miesta v najlepšej desiatke obsadili Peraud, Amador, Pinot, Kreuziger, Špilak, Brajkovič a van Garderen. Peter Velits dosiahol výborné trináste miesto. Peter Sagan skončil na neskutočnom dvadsiatom mieste, keď stratil len dve minúty na víťaza etapy.

Z najlepšej desiatky v záverečnej etape nikto nevypadol, len sa preskupilo poradie. Po druhom etapovom triumfe sa z víťazstva na Tour de Suisse tešil  Faria da Costa, ktorý obhájil minuloročné prvenstvo. Na druhé miesto poskočil po dnešnej časovke Bauke Mollema, tretiu priečku si udržal Roman Kreuziger. Thibaut Pinot takisto zostal na štvrtom mieste a pred Tour de France je veľkou nádejou pre Francúzov. Priebežný líder Mathias Frank klesol po poslednom dni až na piatu priečku. Naopak Tanel Kangert sa posunul na šieste miesto a zúročil predchádzajúcu prípravu na Giro d´Italia.

Van Garderen obsadil len siedme a nenaplnil svoje najvyššie ambície. Daniel Martin sa prepadol o jednu pozíciu a s ôsmou priečkou na Tour de Suisse ide nenápadne na Tour. Deviaty Simon Špilak potvrdil tohtoročnú výbornú fazónu a desiaty Cameron Meyer obhájili svoju pozíciu pred dnešnou etapou. Peter Velits poskočil v celkovom poradí o osem miest a obsadil asi spravodlivé 23. miesto so stratou šestnásť minút. Petrovi Saganovi patrí 48. priečka so splnenou misiou.

Peter Sagan dosiahol svoj cieľ a vyhral dres pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži na týchto pretekoch po tretíkrát v rade a v celkovom súčte už dosiahol osem víťazných etáp vo Švajčiarsku. Slovinský pretekár Robert Vrečer (Euskaltel), ktorý vyhral Okolo Slovenska v roku 2010, sa stal najlepším vrchárom a vybojoval jeden z najväčších úspechov vo svojej kariére. Zároveň vyhral aj šprintérsku súťaž, ktorá bola určená pre jazdca, ktorý získal najviac bodov na šprintérskych prémiách.

Krátky opis trasy:
Necelých dvadsaťsedem kilometrov v deviatej etape je vyčlenených pre časovku jednotlivcov, ktorá definitívne rozhodne o víťazovi 77. ročníka Tour de Suisse. Prvých sedemnásť kilometrov je rovinatých. Potom sa terén zdvihne a na desiatich kilometroch jazdci prekonajú takmer tisíc výškových metrov (928 m), čo zodpovedá priemernému sklonu 9,3 %. Podľa mnohých sú tieto záverečné pasáže strmšie a náročnejšie ako známa horská časovka na Col d'Eze, ktorá sa jazdí na Paríž - Nice.