Novým majstrom sveta po daždivom dni Da Costa, Sagan šiesty + audio aj foto

6.8.2013, 20:50 | Sprav. z pretekov - staršie | L. Timko, T. Šandor
Disciplína: Preteky s hromadným štartom mužov Elite na MS 2013
Majster sveta 2013: Rui Alberto Faria Da Costa (Portugalsko)
Vlanajší víťaz: Philippe Gilbert (Belgicko) (odkaz)
Dátum a čas: Nedeľa, 29. september 2013, od 10:00 do 17:00
Trasa a dĺžka: Lucca > Florencia, 272,2 km (nájazd 106 km + 10 okruhov)
Slováci:  Matej Jurčo (Dukla Trenčín Trek), Juraj Sagan (Cannondale Pro Cycling), Peter Sagan (Cannondale Pro Cycling), Patrik Tybor (Dukla Trenčín Trek), Martin Velits (Omega Pharma - Quick-Step), Peter Velits (Omega Pharma - Quick-Step)
Úvod/preview k tejto disciplíne:  TU!
Štartová listina: TU!
 
 
Veľký vrchol sezóny je tu! Oči celého cyklistického sveta sa dnes sústredili na Florenciu a jej okolie. Jedným z favoritov bol aj náš Peter Sagan, čo bolo síce prestížne, ale zaväzujúce. Naši chlapi sa zobudili do daždivého rána. Pred šiestou hodinou ešte za tmy prišiel prvý lejak sprevádzaný nepríjemným vetrom. Trvalo to našťastie iba krátko. O siedmej už poctivo prichádzal na raňajky Juraj Sagan, ktorého v zápätí nasledovali ostatní pretekári. Všetci mali pred pretekmi dobrú náladu bez zdravotných a iných komplikácií. Panovala priateľská atmosféra. Dve hodiny pred štartom sa v tímovom autobuse reprezentácie, teda v origináli Cannondalu, vybrali na štart v Lucce. V Toskánsku sa vietor utíšil, občas mrholilo.
 
repre-dres-podpisŠoférom nášho mechanického auta bol tréner Elite Ján Valach, ktorého v doplnil športový riaditeľ Cannondalu a tiež mechanik taliansko-amerického tímu. Servis sme robili aj Malajzijčanovi Keong Lohovi. Po prvý raz sa podarilo Janovi do auta nainštalovať aj televíziu, aby mali dostatočný prehľad o vývoji pretekov. Podľa jeho slov by nám vysielačky, ktoré sa na MS používať nemôžu, pomohli. Trénerovi je náročné sledovať preteky, bez možnosti niečo ovplyvniť v záverečných momentoch, keď už nie je čas, aby pretekár prišiel k svojmu autu.
 
Bufet, ktorý je jediným povoleným miestom so stacionárnym občerstvením a nachádza sa kilometer po prejazde priestorom cieľa, mal na starosti Maroš Hlad. Pomáhali mu Martin Riška, masér Štefan Fejko a ďalší taliansky mechanik slovenskej reprezentácie (z Cannondalu), ktorý mal k dispozícii aj ďalšiu rezervnú techniku, najmä kolesá.
 
Presne o 10:00 sa 208 cyklistov vydalo z mesta Lucca (nachádza sa iba 17 kilometrov od slávnej Pisy, ktorú si boli viacerí pretekári našej výpravy pozrieť počas týždňa) na 106-kilometrový nájazd k okruhu vo Florencii. Cesty boli zmáčané, mierne mrholilo. Priamo vo Florencii nie.
 
Úvod sa obišiel bez problémov, ale nie atakov. Juraj Sagan kontrolujúci situáciu z piateho miesta v pelotóne sledoval únik pätice Raaffa Chtioui (Tunisko), Bartosz Huzarski (Poľsko), Jan Bárta (Česko), Yonder Godoy (Venezuela) a Mathias Brandle (Rakúsko). Prví dvaja menovaní atak vyprovokovali. Slováci jazdili v čele pelotónu na výborných pozíciách.
 
Môžeme potvrdiť, že žiadne koalície medzi štátmi sa tvoriť nebudú a nikto z našich trénerov sa o ničom takom so zahraničnými tímami nerozprával. Situácia sa vždy nejako vyvíja a do určitej miery je potrebné s niekym spolupracovať, dnes to nebude nič výnimočné.
 
Po prvej hodine boja o dúhový dres malo päť unikajúcich pretekárov náskok 5:30 a stále boli viac ako 65 kilometrov pred nájazdom na okruh. Vo Florencii sa znova rozpršalo a náš fotograf sa vydal na pospas osudu k prudkému stúpaniu Via Salviati (600 metrov; 10,2 %). Pri trati bolo okrem zahraničných fanúšikov mimimum domácich priaznivcov, najmä kvôli dažďu. Z hľadiska diváckej účasti to bolo sklamanie. Ani o 10-tej hodine sa pred a priamo vo Florencii netvorili dopravné zápchy a mesto bolo pokojné.
 
Prvým zo známejších cyklistov mal technické problémy po menšom páde Konstantin Sivtsov. Jediný Bielorus na štartovej listine nemal ani pláštenku v národných farbách. Bunda Sky vyzerala troška komicky. Viaceré veľké hviezdy svetovej cylistiky tu mali malé tímy. Dáni boli iba traja, Nóri v silnom, no málo početnom zložení Hagen, Hushovd, Nordhaug. Aj Faria Da Costa mal k dispozícii iba dvoch kolegov. Štartová listina tu. 
 
Na druhom dnešnom zahrievacom stúpaní San Baronto si vedúca pätica udržala 7-minútový náskok, pričom na čele pelotónu neustále pracoval britský tím a najväčšiu aktivitu tam vyvíjal Mark Cavendish, ktorý prišiel do Florencie splatiť svoj dlh pre Chrisa Frooma, ktorý sa pre neho obetoval na minuloročnej olympiáde. Od tej chvíle začal odstup vedúcej skupinky postupne klesať, takže účastníci dnešného prvého úniku mohli zabudnúť na akékoľvek potrápenie favoritov. Tí zatiaľ zostávali v pelotóne ukrytí na bezpečných miestach a netrpezlivo čakali, čo prinesú prvé okruhy vo Florencii.
 
Pretekárov privítal v tomto nádhernom talianskom meste hustý lejak, pričom dovtedy tam vôbec nepršalo, a aj opäť sa zvyšujúci odstup vedúcej skupiny od pelotónu, ktorý už presahoval osem minút. Na čele hlavnej skupiny sme zaznamenali zvýšený pohyb viacerých pretekárov, ktorí sa chceli prepracovať na výhodné pozície, pretože na mokrých technických cestách hrozili nepríjemné kolízie.
 
Na prvom oficiálnom meranom úseku strácal pelotón 7:44 a začali sa jeho galeje na upršanom a veľmi ťažkom okruhu. Všetci naši šiesti cyklisti boli zatiaľ v hlavnej skupine. Pri prvom prejazde cez Fiesole zobrali pelotón do svojich rúk Taliani, preto najmä ich zásluhou klesol odstup na sedem minút. Peter Sagan a Peter Velits sa pohybovali na predných pozíciách. Všetci vedeli, že v takýchto náročných podmienkach bude zjazd z tohto kopca rovnako dôležitý ako samotné stúpanie.
 
Talianom sa v nebezpečnom zjazde podarilo rozdeliť pelotón na dve časti, čím dostali pod veľký tlak na prichádzajúcom Via Salviati tých pretekárov, ktorí zaostali. Z našich to boli Jurčo, Tybor a Martin Velits. Nakoniec sa po prvom koliečku Talianom podarilo urobiť v pelotóne poriadnu paseku, ktorej sa nevyhol ani Peter Sagan, ktorý strácal  na ich skupinu okolo 50 sekúnd. Ďalšie zlé správy sa týkali v týchto neprehľadných chvíľach aj Petra Velitsa, ktorý zaostával už jednu minútu za pelotónom spoločne s Van Garderenom, Hornerom a ďalšími. Medzitým sa hlavná skupina rozrástla, kde už nechýbal ani Peter Sagan.
 
Po druhom kole sa v pelotóne nachádzalo cez 90 cyklistov, kde bol definitívne potvrdený aj Peter Sagan, ktorý však musel vynaložiť obrovskú snahu, aby sa vrátil späť. Táto skupina strácala na utečencov 4:15 a pred sebou mali ešte 8 okruhov. Veľmi ťažké podmienky poslali na zem napríklad Atapumu, Barguila, Evansa, ale aj obidvoch bratov Velitsovcov a Juraja Sagana, ktorí už v pretekoch, bohužiaľ, nefigurovali.
 
Vedúca pätica zatiaľ bezpečne prechádzala ulicami Florencie, kým v pelotóne na každom kroku striehlo nebezpečenstvo pádu. Ich náskok však postupne klesal, na treťom prejazde cez Via Salviati to boli len necelé tri minúty. Tam už však bola opäť rozdelená hlavná skupina a v jej druhej časti sa objavil aj Sagan spoločne s Valverdem, Contadorom, Froomom a Rodríguezom a zaostávali 15 sekúnd. Toto rozdelenie však dlho netrvalo. Vo veľkej skupine bolo potom vidieť okrem Petra Sagana aj Mateja Jurča.
 
Talianske družstvo zatiaľ s prehľadom kontrolovalo preteky, vyhýbali sa im nepríjemnosti, takže ich kapitán Vincenzo Nibali to mal skvele rozohraté. Pohodlne vyzerali aj Cancellara, Gilbert, Van Avermaet, Mollema či Fuglsang. Uvidíme, ak sa prvé tri zbesilé okruhy vo Florencii nakoniec podpíšu pod výkon Petra Sagana, ktorý mal určite doteraz spomedzi všetkých favoritov najviac smoly.            
 
Slovensko zažilo v prvej polovici pretekov veľkú pohromu. Podobne ako mnohí ďalší cyklisti viackrát spadli. Juraj Sagan dvakrát, Peter Velits takisto. Svoje si odtrpel aj Martin Velits. Napriek tomu ešte pomoholi Petrovi Saganovi vrátiť sa späť do pelotónu po jeho páde a následnej výmene bicykla. Patrik Tybor ako jediný z nášho tímu nespadol, ale dostal dva defekty a doplatil na vysoké číslo nášho mechanického vozidla. Po druhej výmene nemal šancu vrátiť sa späť do hry. Všetci Slováci našťastie vážnejšie zranenia neutrpeli. Len Peter Velits mal odretý pravý lakeť.
 
Na čele pretekov sa v piatom okruhu udržala len dvojica Huzarski a Bárta, pričom obidvaja počas sezóny jazdia za tím NetApp. V hlavnej skupine bola klasická situácia, keď tempo určovali talianski borci, ale neboli sme svedkami žiadnych útokov. Päť okruhov pred cieľom sa už nekonala žiadna demolačná cyklistika, tempo v hlavnej skupine sa mierne upokojilo a ich strata sa preto zvýšila na 3:20. Tak sme boli svedkami očakávaného priebehu, keď sa najväčší favoriti šetrili na posledné dve koliečka.   
 
Vyjadrenia Petra Velitsa na otázky Petra Štefanca z RTVS:
{saudioplayer}florencia-2013-velits-peter-preteky.mp3{/saudioplayer}
Patrik Tybor:
{saudioplayer}florencia-2013-tybor-preteky.mp3{/saudioplayer}
 
Už len štyri okruhy delili pretekárov od vytúženého odpočinku, najmä dvojica si Huzarski - Bárta si zaslúžila za svoju bojovnosť na čele pretekov veľké absolutórium. Prechodnú strnulosť v hlavnej skupine narušili Georg Preidler (Rakúsko) a Wilco Kelderman (Holandsko), ktorí atakovali v siedmom okruhu. Ďalšia zmena v priebehu pretekov už bola výrazná, pretože tempo sa rozhodol určovať belgický tím, a tak sme sa pomaly dostávali do rozhodujúcej fázy majstrovstiev sveta.
 
Na Via Salviati v siedmej verzii sme mali na čele pretekov klasickú dvojicu, za nimi boli Preidler s Keldermanom a pred pelotónom bola ešte ďalšia dvojica Cyril Gautier (Francúzsko) a Giovanni Visconti (Taliansko), ktorí mali pre ním náskok už 50 sekúnd. Táto štvorica sa nakoniec spojila a na čelo pretekov strácala 30 sekúnd.  Na ôsmom prejazde na Fiesole zostal na čele pretekov už len Huzarski. Výborný výkon tu odviedol Visconti, ktorý sa zbavil všetkých konkurentov. Títo dvaja sa spojili po Via Salviati. Potom sme boli svedkami ďalšieho pádu, keď sa ocitol na zemi Paolini a videli sme v problémoch aj Nibaliho, ktorý stratil kontakt s pelotónom.
 
Pri vchode na deviaty okruh bola strata hlavnej skupiny na vedúcu dvojicu jednu minútu. Tam všetku prácu odvádzal Visconti. Vincenzo Nibali sa však nevzdával a pokúšal sa zlikvidovať svoju 60-sekundovú stratu, čo sa mu na Fiesole aj skutočne podarilo. Na tomto stúpaní si úspech pripísal aj celý pelotón, keď dobehol jazdcov v úniku. Prvýkrát bolo na čele hlavnej skupiny vidieť Kolumbijčanov. 
 
Potom tesne pred vrcholom Via Salviati zaútočil Romain Bardet (Francúzsko), ale nepodarilo sa mu rozdeliť hlavnú skupinu, ktorá bola stále celkom početná, pretože mala okolo 40 cyklistov. Posledný okruh sa začal zrýchleným tempom a my sme len mohli s napätím čakať, ako sa bude vyvíjať boj medzi favoritmi, medzi ktorých jednoznačne patril aj Peter Sagan.
 
Prvý atak na Fiesole predviedol Scarponi. Na vrchol stúpania sa tak po niekoľkých atakoch dostala ako prvá dvojica Nibali - Rodríguez, za ktorými boli v tesnom závese Uran, Valverde a da Costa.  V zjazde však spadol Uran a bolo po jeho šanciach na úspech. Rodríguez si vypracoval mierny náskok, zatiaľ čo k Nibalimu sa pridali Valverde a da Costa. Na vrchole Via Salviati mal Rodríguez náskok pred tou trojicou len štyri sekundy. Ďalšia skupina bola vzadu už o tridsať sekúnd, takže o víťazovi sa malo rozhodnúť medzi touto štvoricou.
 
faria-da-costa-msVeľkú bitku veľkých pretekárov o majstrovský titul nakoniec vyhral Rui Faria da Costa, ktorý porazil v tesnom finiši Joaquima Rodrígueza. Tretí Alejandro Valverde zas pokoril v boji o bronzovú medailu Vincenza Nibaliho. Piaty dorazil Grivko a na šiestom mieste sme videli Petra Sagana, ktorý mal stratu 34 sekúnd. Siedma priečka patrí Clarkovi, ôsmy skončil Iglinski, deviaty Gilbert a až desiaty po dnešnom dni určite sklamaný Cancellara.
 
Pre Portugalčana je toto životná sezóna, keď po dvoch víťazných etapách na Tour de France vybojoval titul majstra sveta na veľmi ťažkej trase. Dvojica Španielov v závere asi pretaktizovala svoj finiš, no a pre motivovaného Nibaliho zostalo len štvrté miesto po tom, čo musel odpovedať na všetky ataky a v rozhodujúcom okamihu mu chýbali sily.                  
 
Nakoniec boli teda v súboji o dúhový dres úspešnejší vrchári, ktorí na poslednom prechode cez Fiesole utiekli všetkým ostatným pretekárom. Peter Sagan si napriek tomu pripísal nejlepšie umiestnenie zo svetových šampionátov a po smoliarskom priebehu pretekov, keď stratil všetkých svojích spolujazdcov, po bojovnom výkone obsadil skvelé šieste miesto. Jednoducho vrchári boli dnes silnejší, ale v takej silnej konkurencii a na mimoriadne náročných pretekoch dosiahol vynikajúci výsledok.   
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV ELITE
1. vlajka FARIA DA COSTA Rui PORTUGALSKO 7h 25' 44''
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim ŠPANIELSKO + 00' 00''
3. vlajka VALVERDE Alejandro ŠPANIELSKO + 00' 15''
4. vlajka NIBALI Vincenzo TALIANSKO + 00' 15''
5. vlajka GRIVKO Andrij UKRAJINA + 00' 31''
6. vlajka SAGAN Peter SLOVENSKO + 00' 34''
7. albansko CLARKE Simon AUSTRÁLIA + 00' 34''
8. vlajka IGLINSKIJ Maxim KAZACHSTAN + 00' 34''
9. albansko GILBERT Philippe BELGICKO + 00' 34''
10. vlajka CANCELLARA Fabian ŠVAJČIARSKO + 00' 34''
11. vlajka MOLLEMA Bauke HOLANDSKO + 00' 34''
12. vlajka NORDHAUGH Petter NÓRSKO + 00' 34''
 
 
 
Peter Sagan po pretekoch:
{saudioplayer}florencia-2013-sagan-preteky.mp3{/saudioplayer}
Tréner Ján Valach po pretekoch:
{saudioplayer}florencia-2013-valach-preteky.mp3{/saudioplayer}
 
 
 
sagan-florencia-finis
Špurt Petra Sagana v cieli pretekov
 
 
 
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
Fotografia 1 z 30
 
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
 

 
 
elite-pretekari
Matej Jurčo - Martin Velits - Peter Velits - Juraj Sagan - Peter Sagan - Patrik Tybor
 
 
 
ms-2013-rr
 
 
ms-2013-okruh-maly
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop