Disciplína: Tímová časovka mužov Elite na MS 2013 vo Florencii
Majstri sveta 2013: Omega Pharma - Quick-Step
Vlanajší víťazi: Omega Pharma - Quick-Step (odkaz)
Dátum a čas: Nedeľa, 22. september 2013, od 14:00
Trasa a dĺžka: Montecatini Terme > Florencia; 57,2 km
Slováci: Peter Velits (OPQS), Peter Sagan (Cannondale)
Úvod/preview k tejto disciplíne:  TU!
Štartová listina: TU!
 
 
Tímová časovka ponúkla len po druhý raz jednotlivým cyklistickým zoskupeniam možnosť bojovať o titul majstra sveta v tejto disciplíne, preto sme na 57-kilometrovej trati očakávali napínavý súboj o honor najsilnejšieho tímu vo svetovom pelotóne. Mimoriadne rýchla trať favorizovala hlavne tie zoskupenia, ktoré mali vo svojich radoch skutočne silných časovkárskych špecialistov ako OPQS, BMC, Orica, Sky, Garmin a Radioshack.
 
Naším dnešným želiezkom v ohni bol Peter Velits, ktorý sa dostal do poriadne nabitej zostavy OPQS a mal veľkú šancu obhájiť svoju minuloročnú zlatú medailu. Na druhej strane sme boli zvedaví, ako sa k tomuto podujatiu postaví Cannondale a samotný Peter Sagan, ktorého jednoznančné ambície sihajú len na cestné preteky.
 
Na začiatku tímovej časovky sa najskôr predstavili kontinentálne zoskupenia, ktoré nemali žiadnu šancu prehovoriť do celkového poradia, preto sa medzi nimi odohrávala takpovediac vlastná súťaž. Prvým profesionálnym tímom na štarte bol Vacansoleil, ktorý rozpútal tú skutčnú bitku o medaile. Jedným z najsilnejších tímov v úvode pretekov bolo americké zoskupenie Optum, ktoré sa usadilo na čele priebežného poradia po druhom medzičase, no na prvom meranom úseku mu patrilo len desiate miesto. To znamenalo, že úvodné kilometre s krátkym stúpaním mohli byť pre niektoré tímy náročným vstupom do tejto časovky.
 
Vacansoleil nenechal nikoho na pochybách, kto bude kraľovať v týchto pretekoch a na prvom medzičase okamžite pokoril svojich doterajších súperov. Na tomto meranom úseku ho onedlho vystriedal na čele Lotto-Belisol a do popredia sa tak dostávali všetky profi tímy okrem FDJ, ktorý začal zaostávať už po prvých kilometroch. Medzitým sa už dostal na trať jeden z favoritov Garmin-Sharp, ktorý prišiel do Florencie veľmi odhodlaný. Hneď za ním vystrelil aj Cannondale a tak sme držali palce Petrovi Saganovi
 
Taliansky tím odštartoval veľmi motivovaný, pretože na prvom medzičase bol zatiaľ najrýchlejší. Zosadnutý z tohto trónu Lotto-Belisol však jazdil stále veľmi konštantne, preto úradoval aj na druhom medzičase. Zatiaľ výrazne najlepší čas v cieli dosiahol holandský kontinentálny tím Rabobank Development Team. Keď sa postavil na štartovú rampu Radioshack-Leopard so skvelým Cancellarom bolo jasné, že konečne prichádzajú na rad tí najväčší favoriti. Cannondale medzi nich síce nepatril, ale aj druhý medzičas bol v jeho réžii.
 
Lotto-Belisol zatiaľ dorazil na tretí meraný úsek a aj tentoraz dosiahol priebežne najrýchlejší čas. Medzitým Sky prekonal Cannondale na prvom medzičase o štyri sekundy. Potom sa na trasu už postavil aj OPQS a netrpezlivo sme začali sledovať časomieru Petra Velitsa.
 
Hneď prvý profi tím v cieli, ktorým bol Vacansoelil, posunul doterajšieho lídra pretekov Rabobank na druhé miesto s mankom až 50 sekúnd. To isté urobil Garmin-Sharp na treťom meranom úseku belgickému zoskupeniu Lotto-Belisol. Ten sa však medzitým v cieli prepracoval na vedúcu pozíciu po tom, čo zajazdil veľmi slušnú tímovú časovku. Na prvom meranom úseku nakoniec jasne dominoval OPQS, hneď za ním zo stratou 12 sekúnd sme evidovali Oricu, BMC a Sky. Cannondale zatiaľ išiel skvelú časovku, keď ovládol aj tretí medzičas, čo už bol jasný signál pre perfektné umiestnenie. 
 
Do cieľa dorazil aj FDJ, ktorý stratil na Lotto-Belisol 17 sekúnd. Argos-Shimano bol ešte lepší ako francúzsky tím, pretože za lídrom pretekov zaostal len päť sekúnd. Skvelý výkon Cannondalu potvrdzuje fakt, že jeho víťazné medzičasy dokážala porážať len najlepšia štvorica Sky, BMC, Orica a OPQS. Medzitým tímovú časovku ukončil aj Euskaltel-Euskadi, ktorý si pripísal manko až jednu minútu. Lampre-Merida dopadol v cieli podobne ako španielsky tím. Naopak Garmin-Sharp pokoril Lotto-Belisol o jednu minútu a právom sa dostal na čelo priebežného poradia. Nie však nadlho, pretože Cannondale s naším Petrom Saganom ich odsunul na druhé miesto so stratou 33 sekúnd. Taliansky tím tak bol zatiaľ najväčším prekvapením týchto pretekov.
 
Aj druhý medzičas ovládol skvele idúci OPQS o 14 sekúnd pred Oricou. Tá zas porazila tím Sky o štyri sekundy a BMC na ňu strácal len osem sekúnd. Do cieľa bolo ešte ďaleko a rozdiely stále minimálne. Po tomto úseku prišla Orica-GreenEdge o jedného svojho pretekára. Ag2r mal v cieli narátanú stratu necelé štyri minúty a z profi tímov dopadol zatiaľ najhoršie. Na druhej strane Belkin sa zaradil v cieli na tretie miesto so stratou 80 sekúnd. Takmer okamžite ho však predbehol Saxo-Tinkoff. Kazašský tím Astana sa počas celých pretekov držal tesne za Cannondalom a v cieli ho nakoniec porazil o osem sekúnd. Netrpezlivo sme čakali aj na Radioshack-Leopard, ktorý však pokoril všetkých konkurentov a usadil sa na čele poradia. Pri skvele idúcich posledných štyroch tímoch bolo jasné, že Radioshack, Astana a Cannondale sa umiestnenia hneď za nimi. 
 
Na treťom medzičasa bol opäť najrýchlejší OPQS, ale už len o necelé dve sekundy pred Oricou. Tretí Sky strácal na tomto úseku už 20 sekúnd, kým BMC sa stále prepadal viac a viac, keď jeho strata bola vyše 40 sekúnd. Kaťuša zatiaľ zaknihovala v cieli stratu 1:28, potom sa Movistar zaradil tesne pred ruský tím. 
 
Prvý z najlepšej štvorice bol v cieli tím Sky a bez akýchkoľvek pochybností porazil Radioshack o 55 sekúnd. Orica podľa doterajšieho priebehu nemala s britským tímom v cieli problémy, ktorý pokorila o 21 sekúnd a už len čakala na výsledný čas OPQS. BMC naopak nestačil na najlepších a do cieľa dorazil so stratou jednu minútu na austrálsky tím.
 
Skutočne v mimoriadne tesnom dojazde mal nakoniec najviac šťastia tím OPQS, ktorý o necelú sekundu porazil Oricu-GreenEdge a tento belgický tím aj s naším borcom Petrom Velitsom tak obhájil prvé miesto v tejto disciplíne z minulého roku!
 
Belgické zoskupenie potvrdilo úlohu najväčšieho favorita pretekov a vo veľmi vyrovnanom a napínavom závere vrátilo austrálskemu tímu podobnú tesnú prehry z tímovej časovky na Tour de France. OPQS dominoval na všetkých medzičasoch, ale na poslednom meranom úseku sa sily vyrovnali a o víťazovi rozhodovali doslova metre. Víťazný tím dorazil do cieľa vo štvorici Terpstra, Vandewalle, Martin a Peter Velits, čo len potvrdzuje skvelý výkon nášho reprezentanta. So zlatej medaile sa ešte tešia Kwiatkowski a Chavanel.
 
Orica-GreenEdge sa v tejto disicplíne stáva čoraz nebezpečnejším tímom a v nasledujúcej sezóne bude určite zakaždým patriť k favoritom na každých pretekoch. Tím Sky aj bez niekoľkých svojich vynikajúcich časovkárov odviedol perfektný výkon, a aj keď nestačil na celkové víťazstvo, tretie miesto uhájil s prehľadom. Štvrtý BMC dnes nemal na lepší výsledok, ale jeho talentovaný tím si to môže v budúcnosti ľahko vynahradiť. Piaty Radioshack-Leopard takisto dosiahol svoje maximum a so svojím výkonom musí byť maximálne spokojný. Podobne ako šiesta Astana.       
 
Najväčším prekvapením však bolo umiestnenie talianskeho tímu Cannondale, ktorý aj za pomoci Petra Sagana bol na všetkých medzičasoch pokorený len najlepšou štvoricou. Keby mu v závere mierne nedošli sily, mohol byť v cieli ešte vyššie ako na siedmom mieste. Až ôsma pozícia musí byť pre Garmin-Sharp sklamaním, pretože skúsení časovkári s talentovanými pretekármi mali dosiahnuť istotne lepšiu priečku. Desiatku uzatvárajú Saxo-Tinkoff a Movistar, ktorí si v podstate splnili svoj cieľ, pretože pred časovkou nemali prehnané ambície.
 
 
Peter Velits pre RTVS: "Chalani išli úplne najlepšie, ako sa dalo, preto sme v podstate iba štyria došli do cieľa, lebo každý išiel, čo mohol. Som strašne šťastný, že nám to vydalo. Na Tour to nevyšlo, teraz áno. Vedeli sme, že v závere je to tesné. Museli sme ísť, čo to dá. Jasné, že sme nešli na úplné riziko, takže tam neboli nejaké krízové situácie, žeby hrozil nejaký pád. Myslím, že sme to veľmi dobre zvládli."  
 
 
Výsledky:
1. Omega Pharma - Quick-Step 1:04:16
2. OricaGreen-Edge + 00:01
3. Sky Procycling + 00:25
4. BMC Racing Team + 01:02
5. Radioshack-Leopard + 01:17
6. Astana Pro Team + 01:21
7. Cannondale Pro Cycling + 01:28
8. Garmin-Sharp + 02:02
9. Team Saxo-Tinkoff + 02:14
10. Movistar Team + 02:31
11. Kaťuša + 02:45
12. Belkin Pro Cycling + 02:59
13. Lotto-Belisol + 03:01
14. Team Argos-Shimano + 03:06
15. FDJ + 03:19
16. Vacansoleil-DCM Pro Cycling + 03:38
17. Lampre-Merida + 03:56
18. Euskaltel-Euskadi + 03:59
19. Rabobank Development Team + 04:28
24. Ag2r La Mondiale + 05:18
 
 
 
ms-2013-ttt