Mladý Holanďan Hofland ovládol špurt druhej etapy Paríž - Nice

8.3.2014, 16:50 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Aj na druhý deň čakala pretekárov Paríž - Nice rovinatá etapa. O 11:09 vyštartovali z mesta Rambouillet a šprintérsky dojazd sa očakával o 205 kilometrov v Saint Georges sur Baulche. Obe mestá sa objavili ako etapové na týchto pretekoch po prvý raz.

2. etapa PARÍŽ - NICE 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
10.3. pondel. rovinatá ciel rovina Rambouillet > St.Georg. 205 km víťaz: Hofland
HISTÓRIA - ÚVOD - PRETEKÁRI - ETAPY: ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8

Ešte pred samotným štartom došlo k veľmi zvláštnej situácii. 27 pretekárov sa nedostavilo na pódium a nepodpísalo sa na štartovú listinu. Napriek tomu sa tvárili akoby sa nechumelilo, sadli si na bicykle a etapu absolvovali. Riaditeľ pretekov Thierry Gouvenou sa to dozvedel až tesne po štarte a vydal veľmi stručné vyhlásenie, že ak sa to bude ešte raz opakovať, pretekárov vylúčia. Dôvod akéhosi miniprotestu cyklistov doteraz nie je jasný. Nevieme zatiaľ ani to, ktorí pretekári sa nepodpísali. Vylúčenie 27 ľudí by výrazne ovplyvnilo priebeh pretekov.

Hneď po ostrom štarte atakovala dvojica Aleksejs Saramotins (IAM) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séche). FDJ ani žiadny iný celok nereagovali a únik druhého dňa bol jasný. Prvú prémiu
ÚNIK DŇA
.iam14. A. Saramotins
(IAM Cycling)
.bse14. A. Delaplace
(Bretagne-Séche)
vyhral Delaplace. Tretie miesto bral Gianni Meersman (OPQS), ktorý sa virtuálne vyrovnal Bouhannimu v čele celkovej klasifikácie.

Na 65. kilometri 31-ročný Lotyš Saramotins dostal defekt. Delaplace ho kolegiálne počkal. Francúz je už druhým človekom z Bretagne-Séche v úniku. Včera to skúšal jeho kolega Laborie. Obaja pred sezónou prišli zo skrachovaného Sojasunu. Delaplace je zvučnejším menom. Na konte nemá výraznejší výsledok, ale vlani štartoval aj na Tour de France. Pamätáme si ho najmä z únikov v piatej a dvanástej etape.

Hodnota náskoku sa dostala na maximálnu hranicu jedenásť a pol minúty až došlo ku spomínanému defektu Lotyša a rozostup sa začal zmenšovať. V polovici etapy, teda 102 km pred cieľom bola strata pelotónu na hranici 7:45. Všetko bolo pod kontrolou. Dvaja osamotení ľudia vpredu nemohli "prežiť" dvesto kilometrov bez ujmy na fyzických silách.

Druhá polovica etapy sa niesla v duchu dobiehania dvojčlenného úniku na čom sa podieľali najmä borci Omega Pharma - Quick-Step. Meersman mal dnes chúťky dostať sa do žltého dresu. Rýchlostný priemer etapy sa pohyboval na hranici 41 km/h.

Saramotins vyhral vrchársku prémiu. Laborie bral tretie miesto, aby bezpečne ostal na čele vrchárskej klasifikácie.

Zaujímavo to začalo vyzerať vo chvíli, keď Saramotins a Delaplace preťali métu dvadsať kilometrov pred cieľom a balík stále strácal tri minúty. Klobúk dole za statočný výkon oboch borcov. Nemenilo to však nič na prognózach, že sa bude špurtovať.

Druhú rýchlostnú prémiu vyhral opäť Saramotins a tretí bol opäť Meersman čím sa o jednu sekundu virtuálne dostal do žltého dresu. Ešte v cieli bolo k dispozícii 10-6-4 bonifikačných sekúnd.

Belgičan sa však stal obeťou pádu, ktorý nastal desať kilometrov pred cieľom. Okrem neho tam bolo viacero šprintérov ako Tyler Farrar (Garmin), Lars Boom (Belkin) alebo Edvald Boasson Hagen (Sky). Pelotón sa rozdelil a vzadu ostalo asi tridsať ľudí.

3500 metrov pred páskou podľahol pelotónu Saramotins (IAM), Delaplace tak urobil o osem kilometrov skôr. Medzi tým sa Meersman dostal na dohľad balíka, ale bolo zrejmé, že nebude mať šancu špurtovať o víťazstvo. Dobiehanie ho stálo príliš veľa síl.

hofland-moreno-belkinŠpurt bol na rovine po ťažšom technickom úseku plnom zákrut, takže sa balík poriadne natiahol. Jeden z pretekárov Kaťuše spadol. Vyhral Holanďan Moreno Hofland z Belkinu. John Degenkolb (Giant-Shimano) zopakoval druhé miesto zo včerajka a tretie miesto Nacera Bouhanniho (FDJ) nemusí až tak veľmi mrzieť, pretože si udržal žltý dres.

Najaktívnejší pretekár doterajšieho priebehu Gianni Meersman (OPQS), ktorý bodoval na všetkých štyroch rýchlostných prémiách tohto ročníka, to napokon nestihol a finišoval so stratou čo ho stálo pozíciu v žltej aj zelenej klasifikácii, takže malá tragédia v Quick-Stepe.

BMC svoju tragédiu zažilo včera, dnes to tiež nebolo ružové. Počas etapy spadol Taylor Phinney. Nás teší fakt, že bez problémov pokračuje v pretekoch Peter Velits, ktorému dnes rozhodcovia nadelili sedem sekúnd straty a 52. miesto. S touto stratou prišla do cieľa veľká časť pelotónu. Druhá polovica s mankom osemnástich sekúnd, kde bol aj nový spolulíder BMC Peter Stetina.

Prvé dva dni teda ukázali množstvo nervozity a pádov. Viacero favoritov je mimo hry o celkové víťazstvo. Niektorí si to minimálne skomplikovali. Zajtra je na programe ďalšia rovinatá etapa z Toucy na motoristický okruh Magny-Cours, kde sa do roku 2008 konala Veľká cena Formuly 1.