Preteky dvoch morí odštartovala štvrtýkrát po sebe tímová časovka, ktorá nebola veľmi dlhá, aby narobila medzi pretekármi veľké rozdiely, ale mala dostatočne rýchly profil, aby v nej uspeli špecialisti na túto disciplínu.
 
1. etapa Tirreno - Adriatico 2014 (UCI World Tour, Taliansko)
12.3. streda čas. družstiev Donoratico > S.Vincenzo 18,5 km víťaz: OPQS
HISTÓRIA - ÚVOD - PRETEKÁRI - ETAPY: ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7
 
V úlohe najväčšieho favorita sa na štart postavilo zoskupenie Orica-GreenEdge, pre ktoré bol dnešný deň mimoriadne dôležitým, čo predznamenalo aj množstvo skvelých ťahúňov v jej farbách. Minuloročný víťaz OPQS sem tentoraz nedorazil v ohromujúcej časovkárskej partii, ale prítomnosť Martina a Kwiatkowskeho sľubovala z ich strany výborný výkon. Silným v tejto disciplíne býva Movistar a dnešok nemal byť výnimkou. Veľké zlepšenie predvádza v tímovej časovkárskej verzii aj Tinkoff-Saxo, čo by dnes malo pre Contadora cenu zlata. Zvedaví sme boli aj na výkon tímu Sky a Bradleyho Wigginsa, alebo na to, ako Cancellara potiahne Trek. V tejto silnej konkurencii však nenápadne čakal na svoju príležitosť aj tím Cannondale.
 
Z prvých štartujúcich družstiev boli najzaujímavejšie Astana a BMC. Kazašský celok potreboval podať dobrý výkon hlavne kvôli Scarponimu, BMC zas chcelo udržať na vysokých priečkach Cadela Evansa, aby pred rozhodujúcimi fázami tohto podujatia zbytočne nestratil cenné sekundy. Cannondale a Peter Sagan sa postavili na štart tesne po pätnástej hodine. Talianske zoskupenie dokázalo v minulosti prekvapiť v tímovej časovke, preto dnes bolo postavené do úlohy čierneho koňa. Hneď po ňom naopak odštartoval najväčší favorit, austrálsky tím Orica.
 
Prvý smerodajný čas dosiahol v cieli IAM Cycling, ktorému svietila na ukazovateľovi hodnota 21:03. Astana len tesne minula túto hranicu, keď na švajčiarsky tím stratila štyri sekundy. BMC však potom nešetril svojich krajanov a odsunul IAM Cycling na druhé miesto, keď ich predbehol o tri sekundy a dosiahol čas rovných 21 minút. Ich radosť však nemusela dlho vydržať, pretože Cannondale ich pokoril na medzičase o 13 sekúnd. Lampre-Merida potom mohla byť v cieli spokojná, pretože 6-sekundová strata na BMC nebola vôbec zlou vizitkou.
 
Cannondale s naším Petrom Saganom však v závere vôbec nešetrili priebežného lídra a po prekonaní cieľovej pásky sa dostali na prvé miesto, keď dosiahli o 21 sekúnd lepší čas ako BMC. To sa však už do cieľa blížila aj Orica, ktorá si nakoniec dokázala poradiť aj s výborným výkonom talianskeho celku a časom 20:24 suverénne kraľovala v doterajšom priebehu etapy. Cannondale si zatiaľ užíval hodnotu 20:39. A to bola veľmi dobrá správa pre Ivana Bassa.
 
Ag2r zvládol túto časovku takisto v rámci svojich možností časom 21:06 a Domenico Pozzovivo môže byť rád, že sa udržal v partii okolo Cadela Evansa a Chrisa Hornera. Miernym prekvapením bol výkon tímu Garmin-Sharp, pretože Andrew Talansky a Daniel Martin dosiahli v cieli stratu 53 sekúnd za Oricou, ale čo bolo dôležitejšie, časom 21:17 sa mierne vzdialili aj od favoritov na celkové víťazstvo na tomto podujatí. Na predné priečky sa potom dostalo zoskupenie Sky, ktoré však dosiahlo o jednu sekundu horší čas ako Cannondale, čo pre britský tím znamenalo tretiu priečku a pre talianske zoskupenie veľké polichotenie.
 
Cancellara a Trek sa v cieli zaradili s časom 20:49 za túto dvojicu na štvrté miesto. Veľký rozruch však spôsobil Tinkoff-Saxo, ktorý predbehol Cannondale o dve sekundy, a potvrdil tak obrovské zlepšenie v tímovej časovke. Potom mierne zaostala aj Kaťuša, ktorá dorazila do cieľa na rovnakej úrovni ako Garmin-Sharp. Na Daniho Morena tak bude v kopcoch čakať veľká fuška, ak chce byť na tomto podujatí úspešný. Výborný čas z favoritov dosiahol aj Belkin, ktorý si s výsledkom 20:50 udržal Mollemu a Gesinka na dobrej východiskovej pozícii.
 
Potom však cieľom prefrčal Movistar, ktorému chýbalo len sedem sekúnd, aby pokoril Oricu-GreenEdge na čele poradia. Aj tak však španielsky tím predviedol perfektný výkon, z ktorého bude najviac ťažiť Nairo Quintana. Pod 21 minút sa dokázal dostať aj FDJ, čo bolo určite solídne predstavenie pre tento francúzsky tím. Ale najväčšie vzrušenie dokázal urobiť v San Vincenzo tím OPQS, ktorému sa podarilo zosadiť Oricu z piedestálu s mohutným 11-sekundovým náskokom. Zahanbiť sa potom nedal ani posledný tím Lotto-Belisol, ktorý s časom 20:41 obsadil siedmu priečku. 
 
Z celkového víťazstva sa teda tešil tím OPQS, ktorý si ako jediný dokázal poradiť so silnou zostavou Orici-GreenEdge. V belgickom zoskupení tak bude mať zajtra na sebe líderský dres Mark Cavendish, ktorý z tohto zoskupenia preťal cieľ ako prvý.  Tento triumf je výbornou správou aj pre Kwiatkowskeho a Urána, ktorý budú mať teraz pred svojími súpermi v celkovej klasifikácii sľubný náskok. Na Naira Quintanu to bude 18 sekúnd, na Alberta Contadora 24 a na Porteho 25 sekúnd.
 
Orica bude po dnešnom dni určite sklamaná, pretože v sezóne nie je veľa príležitostí víťaziť v tímovej časovke. Naopak veľmi spokojní musia byť hlavne v Movistare, ktorý skončil tretí, a v ďalších nasledujúcich tímoch ako Tinkoff-Saxo, Cannondale a Sky, ktoré potvrdili svoju výbornú pozíciu v TTT. Tieto spomínané zoskupenia tak majú najväčšie šance bojovať o celkový triumf. Ostatné tímy, ktoré dnes mierne zaostali, majú pred sebou náročnú úlohu, ako zmazať stratené sekundy.         
 
 
VÝSLEDKY:
1. Omega Pharma - Quick-Step 20:13
2. Orica-GreenEdge 20:24
3. Movistar 20:31
4. Tinkoff-Saxo 20:37
5. Cannondale 20:39
6. Sky 20:40
7. Lotto-Belisol 20:41
8. Trek Factory Racing 20:49
9. Belkin 20:50
10. FDJ.fr 20:56
11. BMC Racing Team 21:00
12. IAM Cycling 21:03
13. Ag2r La Mondiale 21:06
14. NetApp-Endura 21:06
15. Lampre-Merida 21:06
16. Astana 21:07
17. Giant-Shimano 21:08
18. Garmin-Sharp 21:17
19. Kaťuša 21:19
20. Bardiani-CSF 21:30
21. MTN-Qhubeka 21:32
22. Europcar 21:41
 
 
 
1-etapa