1. etapa KPK: Špurt vyhral Nemec Willwohl, Baška s bonusom na prémii

25.4.2014, 09:05 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Úvodný deň Kuriérov mal rovinatý charakter neďaleko našich hraníc s Maďarskom. Dukla aj epic si v tejto etape verili. Chceli bojovať o víťazstvo či už únikom alebo klasickým špurtom.

1. etapa KPK 2014 (UCI Europe Tour 2.2U, Maďarsko)
29.4. utorok rovinatá ciel rovina Veszprem > Veszprem 109 km víťaz: Willwohl
ÚVOD - PRETEKÁRI - ETAPY: ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6

Prvá hodina pretekov bola rýchla, a preto sa žiadny únik nevytvoril. Našťastie nedošlo ani k žiadnemu pádu. Defektov bolo dosť, zo Slovákov si to odniesol Filip Taragel. Jazdec trenčianskej Dukly sa bez problémov vrátil späť. Kolóna je mimoriadne dlhá, takže sa v úvodzovkách mal sa za čo zavesiť. Nevýhodou našich celkov boli nízke štartové čísla, ktoré si pre mechaničáky včera vyžrebovali.

Na 44. kilometri prišla prvá šprintérska prémia pretekov. Tretie miesto si na nej vybojoval Erik Baška (Dukla Trenčín Trek), víťaz minuloročnej šprintérskej klasifikácie. Vysielačky hlásili Erika na druhej priečke, ale v oficiálnom zápise bol tretí. Vyhral Belgičan Capiot Amaury z Lotto-Belisol U23.

Po úvodnej päťdesiatke kilometrov sa už podarilo vytvoriť únik šiestim pretekárom. Koen Bouwman (Jo Piels), Daniel Turek (Česko), Andrejs Podans (Lotyšsko), Nikolaj Šumov (Bielorusko), Julian Schulze (Brandenburg) a  Przemyslaw Kasperkiewicz (Bauknecht). Táto šestica si to zákonite namierila na druhú rýchlostnú a prvú vrchársku prémiu.

Tento úsek však bol pre únik osudový a pelotón skupinu postupne vymazal z priebehu etapy. Blížila sa dažďová prehánka a začal fúkať silný vietor. Ostávalo niečo vyše dvadsať kilometrov do cieľa. Z dažďovej prehánky sa vykľuli obrovské krúpy. Boli to katastrofálne podmienky pre cyklistiku, no zároveň priestor pre špekulantov využiť chaos.

Skúšali to niektorí, no krúpy rýchlo prešli a pelotón bol opäť silný. Žiadne ataky nevyšli, vyzeralo to na špurt. Chystať sa začali Baškovci aj Dubeňovci.

Baškovcom to dnes nevyšlo. Celý pelotón čakal 400 metrov pred cieľom kruhový objazd, kde sa to celé veľmi zúžilo a chlapci z Dukly sa na správnom mieste nenachádzali. Do špurtu sa teda nezapojili. Podobne dopadli aj jazdci epicu. Milan Holomek doplatil na chybu organizátorov, keď na posledný kruháč vchádzal okolo desiatej pozície, no prvú partiu zle odklonili a razom sa prepadli dozadu.

Vyhral Nemec Willi Willwohl z LKT Brandenburg. Na druhom mieste cieľová fotografia zaznamenala Jeroma Kerfta (Color Code). Tretí skončil Eduard Grosu (Vini-Fantini). Najlepším Slovákom bol Erik Baška na 21. mieste. Holomeka taktiež klasifikovali v tretej desiatke.

Wihllwohl sa dostal aj do žltého dresu pre vedúceho pretekára. Erik Baška je vďaka bonifikačnej sekunde na prémii celkovo ôsmy. Valach sa teda v konvoji bude môcť posunúť dopredu a zabezpečiť lepší servis pre svojich pretekárov. Dnes mal číslo 30, Riška 27.

Jeden Slovák ponesie zajtra špeciálny dres a bude to Martin Šmýkal z reprezentačného tímu. Dnes skončil posledný a tak má papierovo najväčšie predpoklady vyhrať "klasifikáciu postupu", teda postúpiť počas pretekov o čo najviac miest vyššie v celkovom poradí. Táto súťaž má čierny dres.

Ján Valach (Dukla Trenčín Trek): "Dnes sme chceli bojovať o víťazstvo, ale nevyšlo nám to. Chlapci nezvládli posledný kruhový objazd. Neboli tam, kde mali byť. Budeme bojovať ďalej. Dnes sa na nás pekne vyvŕšilo počasie. Zo slnečných dvadsiatich stupňov bolo zrazu osem a cesta zasypaná krúpami."

Martin Riška (epic janom greenway): "Dnes sa ukázala sila obrovského pelotónu v krátkej etape. Úniky nemali šancu. Milan Holomek bol na tom dobre, ale organizátori to trochu pokazili. Aspoň, že všetci došli v pelotóne bez straty a vážnejších problémov, takže sme v hre. Zajtra to už bude iné. Čaká nás náročnejší profil aj dlhšia etapa. Biela cesta pokrytá ľadovcom na 80. kilometri bola zaujímavým spestrením. Aj v cieli bol kvôli silnému dažďu chaos s výsledkami."

kurieri-2014-1-etapa-krupy
"Biela cesta" po krupobití na 80. kilometri (foto: Martin Riška)

Krátke preview etapy:
Netradične sa prvý deň nezačína časovkou alebo prológom, ale priamo prvou etapou. Štartovať sa bude na námestí vo Vespréme o 11:15. Etapa by podľa profilu nemala byť náročná, možno mierne zvlnená a svoju úlohu v nej môže zohrať najmä počasie. Ak by totiž fúkal vietor, aj takýto profil v otvorenom teréne môže pelotón pekne roztrhať. Takmer prvých 45 km, až po mestečko Tapolca, kde sa nachádza najnižší bod trasy, má mierne klesajúci charakter. V tomto meste je na 44 kilometri naplánovaná prvá šprintérska prémia dňa i celých pretekov. Naopak najvyšší bod etapy, ktorý je vo výške len 341 metrov, sa nachádza na 72. kilometri a jazdci sa tu pobijú o prvé body do hodnotenia vrchárov. Táto vrchárska prémia sa nachádza približne štyri  kilometre za obcou Halimba, kde je na pláne ešte pred spomínanou vrchárskou aj druhá šprintérska prémia. Tento päť kilometrov dlhý úsek medzi dvoma prémiami, bude pre jazdcov náročný a v neprehľadnej situácii tu môže vzniknúť rozhodujúci únik dňa, keďže táto etapa meria len 109 km. Cieľ je naplánovaný medzi 13:40 a 14:00 pred športovou Vesprém Arénou. Organizátori tiež očakávajú pomerne rýchlu etapu, počítajú s priemernou rýchlosťou medzi 42 až 46 km/h. Po dojazde pretekárov čaká 150 km dlhý automobilový transfer do Nitry.
autor: Matej Vyšňa