Kaliforniu ukončil klasický špurt, vyhral Cav, Sagan tretí

10.5.2014, 20:50 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
To bolo otázok, či tento rok s Cavendishom či Degenkolbom akýsi nemastný-neslaný Sagan v Kalifornii vôbec vyhrá etapu a zabojuje o zelený dres. Žiličan dal včera všetkým pochybovačom jasný odkaz a so zeleným dresom vo vačku bez zbytočných stresov nastúpil do poslednej etapy.
 
8. etapa Tour of California 2014 (UCI America Tour, 2.HC, USA)
18.5. nedeľa zvlnená ciel rovina Thousad Oaks 122 km víť: Cavendish
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 
Ako ste si prečítali v úvode k etape, v Thousad Oaks preteky vyvrcholili v rokoch 2010 aj 2011. Ani v jednom prípade sa tu neradoval Peter Sagan. Pred troma rokmi mal k tomu blízko, v špurte ho zdolal Matthew Goss.
 
Zaujímavejší je však rok 2010, pretože trasa bola veľmi podobná. Nešiel sa Rock Store trikrát, ale až štyrikrát a cieľ bol umiestnený iba päť kilometrov po skončení klesania z tohoto kopca. Tento rok je síce cieľ na tom istom mieste, ale organizátori tam vypísali iba šprintérsku prémiu a posledných dvadsať kilometrov je už na inom okruhu, a ten je rovinatý. To by mala byť väčšia motivácia pre šprintérov udržať sa tam. Pred štyrmi rokmi sa to mladučkému jazdcovi Liquigasu pri poslednom výstupe nepodarilo. Dnes to však bol výkonnejší a skúsenejší Sagan.
 
ÚNIK DŇA
.opq14. Niki Terpstra
(Quick-Step)
.bpc14. Jack Bobridge
(Belkin)
Dnešný deň však bol vhodný aj pre únik. Bolo tu dosť známych jazdcov, ktorí sa ešte v doterajšom priebehu pretekov výraznejšie neukázali. Na desiatom kilometri sa zrodila v skutku prestížna partia Niki Terpstra a Carlos Verona (2x OPQS), Jens Voigt (Trek), Jack Bobridge (Belkin), Mathew Hayman (Orica), Chad Haga (Giant), Christopher Jones (UnitedHealthcare) a Alexander Candelario (Optum). Veronovi trvalo chvíľu, kým sedemčlennú partiu dobehol, ale podarilo sa mu to.
 
Sila partie a jedenásťminútový zásek Bobridga v celkovej klasifikácii im nepriniesli voľnosť od balíka. Navyše, viacero ľudí sa ešte v prvej hodine chcelo dostať dopredu, čím zvyšovali rýchlosť hlavnej skupiny. Tam dnes, samozrejme, nemusel pracovať Quick-Step, ostávalo to iba na borcoch Cannondalu, jazdci Sky pôsobili ako maskoti. Vpredu ale bez tvrdej reálnej práce.
 
Rozostup nebol veľký, navyše, Rock Store (4,2 km; 276 m; 7 %) nebol ľahký kopec, takže sme mali v polovici etapy inú situáciu ako na konci prvej hodiny. Cadelario sa vrátil do pelotónu a čelná sedmička sa rozdelila. Úplne na čele ostali Jack Bobridge s Nikim Terpstrom. Päťka Haga, Jones, Voigt, Hayman a neťahajúci Verona im bola v pätách. 50 km pred cieľom bola medzera medzi skupinami rovnaká, v oboch prípadoch 90 sekúnd.
 
S približujúcim sa posledným výstupom na Rock Store, ktorý začínal 40 km pred páskou, zelení mužíci zvyšovali tempo a rozbili spomínanú päťku. Poslední sa porúčali Jones s Veronom. Pod kopcom mali Terpstra s Bobridgom asi minútu a pol.
 
Na kopci sa diali veci. Najprv nastúpil José Pimenta z NetAppu, no dôležitejší bol atak Janiera Aceveda (Garmin), ktorý so sebou vzal aj Petra Stetinu (BMC). Deviaty a šiesty pretekár celkového poradia však žiadnu paniku v očiach Sira Bradleyho nevyvovali. Ten si v pohodičke stúpal ďalej. Peter Sagan za jeho zadným kolesom. Keď sa hlavná skupina preriedila zhruba na štyridsať borcov, Wiggins si ju sám ťahal, nemal s tým žiadny problém.
 
Vrcholom spoločne prešla zhruba 30-členná partia vrchárov spolu s Petrom Saganom. Vyzeralo to tak, že má pri sebe už iba jedného kolegu. Vzhľadom na to, že sa Wigginsovci veľmi nemali kam ponáhľať, koniec-koncov, bol tam už iba Joe Dombrowski, dalo sa očakávať, že skupina bude postupne rásť odzadu. Do cieľa ostávalo ešte 30 kilometrov.
 
Kým začala rásť, ochudobnila sa o Jensa Keukeleireho (Orica), Lucasa Eusera (UnitedHealthcare), nevyčerpateľného Jacka Bobridga (Belkin) a včerajšieho komika Eloya Teruela (Jamis). Toto kvarteto zaútočilo na konci zjazdu a vydalo sa na 25 rovinatých kilometrov.
 
podium-toc-posledna-etapaProti nim hral fakt, že sa naše predpoklady začali napĺňať a z tridsiatich borcov za nimi bolo zrazu šesťdesiat a stále sa to zväčšovalo. Aj Saganovi by viac hral do karát ten záver z roka 2010. Vrcholom bolo, keď sa do boja o etapové víťazstvo vrátil i Mark Cavendish. Videli sme tam aj Johna Degenkolba s Thorom Hushovdom. Problémom bola ešte vyššie spomínaná štvorica, ale jej náskok nebol veľký a tých 20-30 sekúnd bolo v silách domestikov dobehnúť. Samorzejme, žiadne 5-6-členné vláčiky sme už nemohli čakať. Každý šprintér tam mal už iba zo dvoch-troch pomocníkov.

Záver bol klasický, žiadne prekvapenia. Zvíťazil Mark Cavendish bez početného vláčika. Ten mal k dispozícii John Degenkolb, ktorý bral tesné druhé miesto. Peter Sagan začal špurt spred Marka, takže bolo jasné, že Brit cez neho pôjde. Peťo ale môže byť s treťou pozíciou spokojný. V momentálnom silovom rozpoložení na Marka s Johnom nemá.
 
Získal ale zelený dres s pohodlným 13-bodovým náskokom, takže kalifornské zvyklosti boli dodržané. Májová Amerika bola opäť úspešná. Celkovým víťazom sa bez problémov stal Bradley Wiggins. Počas preberania žltého dresu si nedal námahu zosadiť slnečné okuliare. Vrchársky dres bral William Routley z Optumu, tretí muž celkového poradia Lawson Craddock z Giantu bol oblečený do bieleho trička pre najlepšieho mladého jazdca.
 
Deviaty ročník pretekov budeme sumarizovať v osobitnom článku v utorok...


VÝSLEDKY 8. ETAPY:
1. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 2h 53' 50''
2. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
4. albansko GOSS Matthew ORICA GREENEDGE + 00' 00''
5. vlajka VAN POPPEL Danny TREK FACTORY RACING + 00' 00''
6. vlajka HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM + 00' 00''
pelotón s favoritmi na GC + 00' 00''
85. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 14' 07''

  
CELKOVÉ PORADIE PRETEKOV:
1. vlajka WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING 28h 22' 25''
2. albansko DENNIS Rohan GARMIN - SHARP + 00' 30''
3. vlajka CRADDOCK Lawson TEAM GIANT - SHIMANO + 01' 48''
4. vlajka MACHADO Thiago TEAM NETAPP - ENDURA + 02' 02''
5. vlajka YATES Adam ORICA GREENEDGE + 02' 14''
6. vlajka STETINA Peter BMC RACING TEAM + 02' 30''
7. CHAVEZ Esteban ORICA GREENEDGE + 02' 39''
8. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 03' 01''
9. ACEVEDO Janier GARMIN - SHARP + 03' 05''
10. vlajka DE LA CRUZ David TEAM NETAPP - ENDURA + 03' 06''
55. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 43' 49''
83. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 08' 33''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 47 bodov
2. vlajka CAVENDISH Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 34 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO 30 bodov
 
 
 
 
Preview etapy:
122,4 km vyvrcholenie deviateho ročníka Tour of California je pripravené pre cyklistov v domovskom meste hlavného sponzora podujatia Thousand Oaks, kde sa končil ročník 2010 a tiež 2011. Pre cyklistov sú pripravené tri 32-kilometrové okruhy, v každom budú musieť zvládnuť výstup na Rock Store (4,2 km; 276 m; 7 %) po ktorých je pripravený náročný technický zjazd. Pred absolútnym vyvrcholením deviateho ročníka si pelotón trikrát zakrúži v centre mesta a potom už nič nebude brániť rýchlikom, aby si to opäť medzi sebou rozdali. Je však dosť možné, že sa z víťazstva môže tešiť aj niekto z úniku, ako tomu bolo v roku 2010, keď to dokázal Ryder Hesjedal. Peter Sagan bude mať možnosť vrátiť prehratý špurt Matthew Gossovi z roku 2011. Jedno je isté - Tejay Van Garderen vlaňajší triumf neobháji, keďže na pretekoch neštartuje. Rovnako tak ani Gesink, Horner, Rogers a Leipheimer už dôchodkuje. Uvidíme teda nového víťaza.
 
 
kalifornia-2014-8
 
 
 
Súhlasíme s diskusiou bez urážok a vulgarizmov. Za akékoľvek hrubé slovo v budúcnosti rušíme účet. Odporúčame nereagovať na niektorých diskutérov.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop