Záverečné desiatky kilometrov dnešnej etapy sú notoricky známe. Na Dauphiné a Tour de France sa doteraz jazdili viac ako dvadsaťkrát. Col de Manse nezvykol deliť vrchárov, ale v Gape sa neraz tešil z víťazstva únik.
 
4. etapa Critérium du Dauphiné 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
11.6. streda kopcovitá ciel rovina Montélimar > Gap 169,5 km víť: Trofimov
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 
Ešte pred štartom v Montélimari zaujala informácia o odstúpení Thora Hushovda, ktorú rozoberáme v krátkej správe. Dvojnásobný držitel zeleného trička z Tour de France a majster sveta z Melbourne bojuje s veľmi zlou formou, ktorá ho sprevádza už od jari. Zatiaľ márne hľadá príčiny.
 
Po úvodných bojoch sa vpredu ustálila až 13-členná skupina, ktorá mala veľmi slušné šance prísť až do cieľa pred lídrami v celkovom poradí. Pre nás bola najdôležitejšia informácia, že sa vpredu nachádzal Peter Velits a s ním Grivko (Astana), Meier (Orica), Erviti (Movistar), Bouet (AG2R), Sicard (Europcar), Ligthart (Lotto), Larsson (IAM), Caruso (Cannondale), Jungels (Trek), Trofimov (Kaťuša), Bakelants (OPQS) a Nordhaug (Belkin).
 
Pelotón najprv nemal kto ťahať. Jazdci Sky síce pelotón viedli, ale skupia ich príliš nezaujímala. Potom sa k nim pridalo zoskupenie NetAppu, pretože tí vpredu nemali svojho človeka. Po úvodnej hodine sa náskok vyšplhal na štyri minúty a na tejto hranici ostal celú druhú hodinu, až si Bakelants s Jungelsom zašpurtovali o prvú vrchársku prémiu dňa Cote de Rosans. Etapa sa niesla vo veľmi pokojnom duchu.
 
Frooma hypoteticky ohrozovali Maxime Bouet (Ag2r) a Gustav Larsson z IAM, ktorí mali pred dnešným dňom stratu 2:43, reps. 3:35, takže z toho určite nebola jedenástka spolubojovníkov vpredu nadšená. Velits bol mimo poriadia už po druhej etape, kde nabral takmer celú svoju stratu 9:24.
 
Na hranici stého kilometra od štartu strata balíka ešte trošku narástla a prekonala hranicu 4:30. Všetko to vyzeralo veľmi zaujímavo a nádejne, sila skupiny vpredu bola nesporná, no predchádzajúce dni príliš nenasvedčovali tomu, že má Peter také nohy, aby mohol bojovať o etapové víťazstvo. Neostávalo nám nič iné, iba veriť, že dnes bude mať svoj deň.
 
O šprintérsku prémiu sa nebojovalo, čelná skupina si ju ani nevšimla. Pelotón aj 40 km pred páskou viedol celok Sky bez pomoci ostatných tímov a to naďalej signalizovalo nádej pre únik. Pochváliť sa stále mohol odstupom v okolí štyroch minút. Výstup na Col de Manse začínal 25 km pred páskou. Ešte pred ním mal malé technické problémy Chris Froome. Menil bicykel a na chvíľu Sky prestalo ťahať balík.
 
Pod kopec prišla partia s Petrom Velitsom s náskokom 2:40 a boli sme zvedaví, ako a kedy sa bude trinástka deliť. Zo začiatku sa hlavne naťahovala, ale nesekala. Peter sa stále ukazoval vpredu a často partiu ťahal. Problém nastal tesne pred polovicou Col de Manse, keď nastúpil pelotónu Thomas Voeckler a spolu s ním aj Lieuwe Westra. Celkovo neboli vysoko, ale tempo balíka to zvýšilo. Ostalo tam asi 60 ľudí.
 
Vpredu atakoval Jurij Trofimov z Kaťuše, no nikto sa ho nechytal, ostatní zvolili pravidelné tempo. Vzadu nevydržal jazdiť s balíkom Ryder Hesjedal (Garmin). Kanaďan s rozbehnutými nohami z Gira v Gape už neraz bojoval o triumf. Po ňom skúšali šťastie Van Garderen, Peraud aj Bardet. Tímu Sky sa to však nepáčilo a nič nepúšťali.
 
Trofimov vyhral prémiu s náskokom asi 20-tich sekúnd pred Velitsovcami. Peter prešiel prémiou tretí. Pelotón strácal viac ako dve minúty, takže to vyzeralo naozaj nádejne. Konečne sa aj podaril únik z hlavného poľa. Boli tam Van Garderen (BMC), Bardet (Ag2r) a Hesjedal (Garmin). Boli to ľudia mimo Top 10, pre Sky nepredstavovali veľké riziko.
 
trofimov-jurij-dauphineV zjazde sa porúčali na zem Erviti aj Jungels z úniku, Velits sa držal, ale Trofimov mal stále slušný náskok a zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté už päť kilometrov pred cieľom. Bolo to tak. Rus dokázal svoj náskok udržať až do Gapu a vyhral už druhú etapu na Dauphiné v živote. Druhý prišiel do cieľa Gustav Larsson pred Pimom Lighardtom. Potom sa špurtovalo o štvrté miesto a najrýchlejší bol Peter Nordhaug. Peter Velits finišoval piaty a zaznamenal najväčší etapový úspech sezóny. Vybojoval jeden bod do UCI World Tour.
 
Hesjedal, Van Garderen a Bardet prišli do cieľa so stratou 1:31 a balík až 2:10, takže chlapci si trošku polepšili. Ešte viac Bouet, ktorý prišiel v skupine s Velitsom a putoval z 23. pozície na siedmu. Všetci ostatní favoriti prišli do cieľa pokope.
 
Púchovčan nám teda dnes trošku pookrial. Pôsobil veľmi dobre aj na Col de Manse, často bral do rúk tempo, aj vrcholom prešiel ako tretí. V závere stavil na špurt a ten sa mu celkom podaril, aj keď pár ľudí ušlo. Uvidíme, aké úlohy bude mať v ďalších dňoch. Dobre vyzeral aj kolega Tejay Van Garderen, ktorý má však stále viac ako dvojminútovú sekeru. Voľná ruka pre Petra ešte určite príde.
 
Peter Velits (BMC): "Pokyny pred etapou boli jasné, aby sme mali v úniku, ktorý by mal cez 10 cyklistov svoje zastúpenie. Po štarte sme sa tam snažili dostať viacerí, mne sa to napokon podarilo. Nohy boli dobré, takže som sa snažil prejsť čo najlepšie kopec, ktorý bol najdôležitejším miestom etapy. Skúšal som pár nástupov a aj ďalší súperi, takisto sme to chytali, ale Trofimov bol nakoniec ten, ktorému sa podarilo odskočiť. Rovnako v zjazde sa to miešalo, snažil som sa chytať ľudí, o ktorých som vedel, že ich môžem poraziť v špurte. Nakoniec nám tam Larsson ušiel. Piate miesto nie je nejaký výborný výsledok z tohto dnešného dňa. Mohlo to byť aj lepšie. Ale najdôležitejšie je to, že som sa dnes cítil dobre a bol som asi jeden z najlepších ľudí v úniku, takže z tejto etapy si odnášam dobrý pocit, že nohy sa rozbiehajú."
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY
1. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM 3h 59' 22''
2. vlajka LARSSON Gustav IAM CYCLING TEAM + 00' 23''
3. vlajka LIGTHART Pim LOTTO BELISOL TEAM + 00' 25''
4. vlajka NORDHAUG Peter BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 28''
5. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 28''
6. vlajka BOUET Maxime AG2R LA MONDIALE + 00' 28''
7. albansko BAKELANTS Jan OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 28''
8. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 28''
10. vlajka HESJEDAL Ryder GARMIN - SHARP + 01' 31''
14. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 31''
15. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 01' 31''
favoriti na celkové poradie + 02' 10''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE:
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 14h 09' 19''
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 12''
3. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 21''
4. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 00' 33''
5. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 00' 35''
6. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 50''
7. vlajka BOUET Maxime AG2R LA MONDIALE + 01' 01''
8. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 01' 22''
9. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 22''
10. vlajka YATES Adam ORICA GREENEDGE + 01' 31''
51. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 07' 42''
 
 
 
 
Preview etapy:
Vo štvrtej etape sa môžu fanúšikovia tešiť na známy finiš v meste Gap, ktorý vedie cez stúpanie Col de Manse (9,6 km; 5,2 %). Pre cyklistov je znovu pripravený celodenný zrolovaný terén, ktorý zakončí spomínané stúpanie dvanásť kilometrov pred cieľom. Tento kopec nie je dostatočne vhodný na vytvorenie veľkých rozdielov medzi favoritmi, oveľa väčšiu pozornosť si však vysluhuje nasledujúci zjazd, ktorý je technický a prudký. V minulosti sa tu odohralo na Tour de France niekoľko zaujímavých súbojov, v minulom roku tu Alberto Contador svojou riskantnou jazdou takmer poslal k zemi Chrisa Frooma.
 
 
etapa-4