Presne o jeden mesiac začnú najväčšie cyklistické preteky na svete, čo znamená len jediné, že hlavní favoriti majú pred sebou už iba niekoľko posledných možností, ako otestovať svoju formu. A Critérium du Dauphiné je jednou z nich.

 

Obrovskou výhodou tohto podujatia je to, že sa odohráva v hornatom kraji v blízkosti francúzskych Álp, takže pre mnohých pretekárov sa stalo pred cestou na Starú dámu obľúbenou a finálnou destináciou, keďže ponúka pretekanie na identických terénoch, kopcoch a v rovnakom počasí, aké budú na nich čakať na samotnom vrchole sezóny. Na druhej strane, keďže sa koná len týždeň po skončení Gira, mnoho zo zúčastnených jazdcov v tejto bitke prichádza do tohto regiónu využiť zostatkovú formu na dosiahnutie dobrého výsledku. V tejto sezóne síce organizátori nepripravili pre cyklistov na vyskúšanie presne tie isté terény, ktoré ich budú čakať na Tour de France, ako tak urobili v minulých rokoch, ale trať bude napriek tomu nesmierne zaujímavá.

 


Viac kopcov, slabá časovka

 

Oproti minulým sezónam je trasa oveľa viac kopcovitejšia, ploché etapy jednoducho zmizli z itinerára a v programe nedominuje ani dlhšia časovka. Preteky odštartujú krátkou desaťkilometrovou jazdou proti chronometru, a keďže to bude jediná časovka v pretekoch, táto individuálna disciplína nebude mať kľúčový charakter na celkové poradie. Ten ale budú mať kopce, o čom nás presvedčí finiš na vrchole stúpania už v druhej etape. Záverečný kopec Col du Beal (13,6km; 6,6 %) však nie je až taký náročný, aby vyrobil veľké rozdiely medzi favoritmi, ale na jeho vrchole určite uvidíme skupinu tých jazdcov, ktorí budú mať v priebehu týždňa dobré nohy na celkové víťazstvo.

 

Ak je nejaká etapa, kvôli ktorej pocestovali na Dauphiné šprintéri, tak je to tá tretia. Posledná kopcovitá prekážka sa totiž nachádza necelých 50 kilometrov pred cieľom, čo by malo byť froome-tdf-2013-2motiváciou pre špurtérske zoskupenia, aby kontrolovali priebeh tretieho dňa. Potom si prídu na svoje útočiaci pretekári alebo sa otvoria dvere pre úspešný únik. Nasledujúci deň síce nestriehne na pelotón značná vrchárska porcia, ale dvanásť kilometrov pred cieľom si musia poradiť so stúpaním Col de Manse, odkiaľ ich čaká už iba známy a nepríjemný zjazd do alpského mestečka Gap. Aj počas piatej etapy sa musia vysporiadať s kopcom, ktorý sa nachádza 20 kilometrov pred cieľom, ale pred ním ešte stojí ďalších päť stúpaní. V šiestej etape zas nie sú na programe ťažké vrchárske prekážky, ale zvlnený terén na jej konci môže kvôli náročnej kontrole brejku odradiť špurtérske tímy od celodennej aktivity.

 

Vrcholom podujatia budú potom víkendové súboje v naozajstných kopcoch. V sobotu sa môžeme tešiť na najťažší finiš tohtoročnej edície, pretože v závere siedmej etapy sa rozhodne o víťazovi podujatia na dvoch HC stúpaniach. Prvým z nich je Col de la Forclaz (12,6km; 8,2 %), po ktorom okamžite nasleduje Finhaut-Emosson (10,2 km; 8 %), ktorého posledných 200 metrov je brutálnych zo sklonom cez 20 percent. Práve na týchto kopcoch vzniknú medzi favoritmi najväčšie rozdiely, a nič na tom nezmení ani posledné stúpanie pretekov Courchevel (5,9km; 6,2 %), ktoré príde na rad počas záverečného dňa, pretože mu chýba náročnejší sklon.

 


Exkluzívny súboj

 

Keďže po tomto podujatí do Tour de France zostávajú ešte tri týždne, ani jeden z najväčších favoritov sem nedorazí v stopercentnej forme, ale nebude od nej ďaleko, preto je Critérium du Dauphiné najlepším lakmusovým papierikom výkonnosti nielen pre fanúšikov, ale aj pre samotných cyklistov. V tomto ročníku si tu prvýkrát bezprostredne zmerajú sily Chris Froome, Alberto Contador a Vincenzo Nibali.

 

Britský cyklista mal nedávno zdravotné problémy, po ktorých sa však okamžite dokázal vrátiť do pretekov triumfom na Okolo Romandie, kde v najťažšej horskej etape útočil a predviedol úžasnú časovku. Tá mu bude na Dauphiné chýbať, ale o jeho vrchárskych schopnostiach nemôže nikto pochybovať. Spoločne so svojími súpermi sa stretol na vysokohorskom sústredení na ostrove Tenerife, odkiaľ vždy prichádza v parádnej forme. Jeho vrchárska zostava je znovu posilnená o Richieho Porta, čím určite vzrastie aj jeho výkon.

 

Alberto Contador mal konečne takú prvú časť sezóny, akú chcel a potreboval mať, pred ním už stojí iba jediný cieľ, ktorým je pokorenie Frooma na Tour de France. Z minulých sezón vieme, že contador-tirreno-2014-2El Pistolero nikdy nevyhral toto podujatie, pretože jeho forma našla tie správne grády o čosi neskôr. Keďže tohtoročná edícia bude ale dôležitou psychologickou bitkou, Contador bude mať istotne ohromný záujem uspieť. A preto budeme zvedaví, či sa mu ako jednému z mála podarí pokoriť Frooma na stúpaní. Vincenzo Nibali z tejto trojice prežíva zatiaľ najhorší ročník, ale Žralok z Messiny sa nemusí obávať zo straty rešpektu. Aj on cifroval formu na Tenerife a len teraz je potrebné, aby bola na najvyššom bode. Pre neho to bude dobrá skúška, ako si poradí so súpermi na francúzskych kopcoch a či je jeho výkonnosť sa správnom mieste.

 


Dôležitá skúška

 

Pre Tejaya van Garderena by bola výhodnejšia dlhšia časovka, pretože jeho výkony v kopcoch boli doteraz ako na hojdačke. V Katalánsku bol výborný, ale v Baskicku neoslnil. Po zranení, ktoré utrpel v Romandii, sa vracia do pelotónu, keď už všetci najlepší vrchári majú takmer top formu, preto bude zaujímavé sledovať, ako americký jazdec obstojí v takejto konkurencii. Spoľahnúť sa môže na oddaný tím, ktorý má vytvorený na mieru a v ktorom by mal hrať dôležitú úlohu Peter Velits. Slovenský reprezentant už bude musieť zodpovedne plniť svoje úlohy v kopcoch pre van Garderena, prípadne čakať na svoju šancu. Michal Kwiatkowski si na tomto podujatí môže takisto otestovať, ako bude reagovať na dlhých stúpaniach na tempo tých najlepších lezcov.

 

Jurgen van den Broeck zas bude prakticky bojovať o svoju účasť na Starej dáme, v prípade zlých výkonov tím Lotto-Belisol radšej zoberie silnejší tím pre Andrého Greipela. Simon Špilak si zatiaľ užíva túto sezónu a druhé miesto z Okolo Romandie bolo jeho vrcholom. Avšak už dlho sa mu nepodarilo nadviazať na dobré výkony aj v druhej časti sezóny. Andrew Talansky prichádza na Dauphiné so zdravím sebavedomím, aby nadviazal na siedme miesto z Katalánska a zodpovedne sa pripravil na prienik do top 10 na Tour de France. Udržanú formu z Gira sem prichádzajú využiť Hesjedal, Anton, Moreno, Cunego či Kelderman, pre ktorých by bolo etapové víťazstvo peknou cestou na chvíľkový odpočinok.