Vo Švajčiarsku strojové výkony Ruia Costu a Petra Sagana

23.6.2014, 18:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor

Švajčiarske podujatie pripravilo na Tour de France už aj druhú skupinu výborných pretekárov, medzi ktorými si znovu užíval prajné prostredie Rui Costa, ktorého konzistentnosť tu po tretíkrát dominovala. Podobne bol na tom aj Peter Sagan.

 

 

Nemecká mašina vystrašila vrchárov

 

Počas deviatich dní sme videli len dvoch držiteľov žltého trička, ale toto prezliekanie sa odohralo v najdôležitejšej chvíli na samom konci pretekov. Preto okrem víťazného šampióna Ruia Costu bol najväčším hrdinom Tony Martin, ktorý počas ôsmich dní bravúrne obhajoval svoju vedúcu pozíciu. V súčasnosti najlepší časovkár na svete podľa predpokladov zvládol obidve jazdy proti chronometru, ale po tej dôležitejšej bol prekvapený, že sa mu nepodarilo na portugalského jazdca najazdiť viac času. Aj tak vstúpil do záverečných horských etáp veľmi motivovaný a jeho výkon na Verbieri bude pre neho ešte dlho pôsobiť ako motivačný faktor. V tej poslednej už ale nedokázal zabrániť vrchárskej presile ostatných tímov, ktorým sa nakoniec podarilo podkopať jeho vedenie.

 

Pritom ani po rozhodujúcom útoku v záverečnej etape nepodal rezignovaný výkon, ale jeho čas martin-tony-tds-zltyna tom finálnom kopci bol v podstate len o 25 sekúnd pomalší, aký dosiahla vedúca trojica, čo len potvrdzuje jeho slová o tom, že určite mohol toto podujatie vyhrať. Ale tím OPQS nebol ani zďaleka pripravený na túto výzvu. Tony Martin si musel niekoľkokrát v závere zvlnených etáp sám kontrolovať pozíciu na čele pretekov, počas jednej z nich dokonca sám suploval pre víťazného Mattea Trentina šprintérsky vláčik, ktorý sa v tej chvíli premenil na TGV. Nemecký borec bol veľmi blízko v obrovskému úspechu v GC, ale na spôsob, akým jazdil počas celého podujatia, môže byť neuveriteľne hrdý.

 

 

Costa vyletel do histórie podujatia

 

Rui Faria da Costa predvádzal vo vyrovnanom štartovom poli asi najvyrovnanejšie výkony. Staronový kráľ krajiny helvétskeho kríža nemusel pre svoj triumf vytiahnuť z vrecka parádny kúsok, ktorým by eliminoval svojich súperov, ale vždy sa nachádzal tam, kde mal byť. Ani v záverečnej etape nebol on tým jazdcom, ktorý vyprovokoval kľúčový atak na predposlednom kopci, ale dostal sa do vedúcej skupiny a počkal si na svoju šancu. Potom  si vystúpil na samé čelo pretekov len tri kilometre pred vrcholom a ako správny aristokrat majestátne dorazil do cieľa pre svoju víťaznú korunu.

 

Portugalský jazdec ukázal počas týchto pretekov správny pud sebazáchovy, ktorým sa udržiaval na čele pretekov bez zbytočného míňania energie. Výborný výkon predviedol v časovke, kde sa mierne odpútal od svojich konkurentov, ale hneď na druhý deň na Verbieri prežil krízu, ktorá ho však nestála žiadne stratené sekundy, pretože konkurencia nemala dostatok síl a on krvopotne dokázal eliminovať straty. Na poslednom stúpaní pretekov ale dokázal vyhrať sekundovú drámu medzi najsilnejšou trojicou a predviedol, že aj lezecky je na tom výborne. Pred Tour de France tak získal dôležitý impulz, s ktorým sa mu bude ľahšie prichádzať bojovať o najlepšiu desiatku. Uvidíme, ako si s tým nakoniec poradí, pretože na Starej dáme je všetko väčšie, ťažšie, náročnejšie. A pre dúhový dres obzvlášť.

 

 

Pódium im vybojoval pekný atak

 

Domáci borec Mathias Frank bol nakoniec po poslednej etape veľmi spokojný, že obsadil celkové druhé miesto, aj keď ho pred posledným dojazdom delilo od Da Costu len deväť sekúnd. Dvadsaťsedemročný jazdec ale s podporou svojho tímu zvládol toto podujatie na výbornú. IAM Cycling bol totiž jedným z mála tímov, ktoré sa snažili aktívne jazdiť proti Martinovi počas celého týždňa, a v poslednej etape sa im podaril uskutočniť výborný taktický manéver, aj vďaka ktorému sa Frank dostal na druhé miesto. Samotný cyklista sa predviedol ako veľmi odhodlaný vrchár, ktorý podal výborný výkon aj v časovke. Pri blížiacej sa premiére tohto tímu na Tour de France tak dopadla pre nich generálka veľmi dobre.

 

Pred francúzskou Grand Tour ukázal primeraný výkon Bauke Mollema, ktorý na Okolo Švajčiarska patril k najlepším jazdcom, ale ešte sa nepredviedol v stopercentnej forme. Holandský jazdec postupne rozvíjal vrchársku spoluprácu s Laurensom ten Damom, čiže znovu by mali na Tour vytvoriť silný tandem. Jediným sklamaním bol jeho výkon v časovke, kde sa nepriblížil k svojim možnostiam. Ale víkendové predstavenie v kopcoch ho znovu ukázalo vo výbornom svetle, takže určite bude pripravený začať boj minimálne o obhajobu šiestej pozície na Tour de France.

 

 

Mladíci prekvapili, mazáci majú ešte chvíľu čas

 

Statočné výkony predvádzal aj Tom Dumoulin, ktorý dvakrát skončil v časovke za Martinom, a to je práve tá disciplína, v ktorej tento 23-ročný jazdec zatiaľ najviac vyniká. Ale podobne ako nemecký cyklista aj on urputne bojoval vo švajčiarskych kopcoch, kde mal veľkú oporu v osobe Warrena Barguila. Keby ste mu povedali pred podujatím, že v celkovej klasifikácii skončí piaty, asi by vám neveril.  

 

Výbornú formu a stabilné výkony predvádzal aj 21-ročný Davide Formolo, ktorý sa dokázal formolo-chavezv prvej sezóne medzi profesionálmi prepracovať medzi najlepších v tak náročných pretekoch. Ani raz nemal slabú chvíľku, stále finišoval v prednej skupine a popri Petrovi Saganovi bol najspoľahlivejším jazdcom tímu Cannondale. Formolo sa tak v tejto sezóne ukazuje ako veľmi perspektívny jazdec. Podobne to môžeme povedať aj o Estebanovi Chavezovi, ktorý svojím prestupom do Oricy zobral svoju šancu pevne do rúk a víťaznou etapou na Verbieri určite získal sebavedomie, že v blízkej budúcnosti môže napodobniť svojich vynikajúcich krajanov.

 

Roman Kreuziger mal v pláne útok na popredné umiestnenia, ale nevydarená časovka a chýbajúca sila v poslednej etape, keď jednoducho nemal nohy, aby nasledoval Costu a spol., ho nakoniec posunuli na celkovú ôsmu priečku. Ale pre českého reprezentanta to nič neznamená, pretože jeho hlavnou úlohou bude na Tour stáť pri Albertovi Contadorovi. Jeho výkon nebol vôbec zlý, len nevyužil možnosť dosiahnuť vysoké umiestnenie ako kapitán tímu Tinkoff-Saxo. S výsledkom nebol spokojný ani Thibaut Pinot, ktorý však počas záverečného víkendu ochorel, čo sa prejavilo na jeho výkonoch. Aj tak ale stihol potvrdiť obrovské zlepšenie v časovke, a keď sa pred Starou dámou dostane do svojho rytmu aj v kopcoch, táto Pinotova lepšia verzia si bude môcť znovu vychutnať domáci úspech.

 

 

Sagan je znovu silný

 

Peter Sagan znovu bezkonkurenčne ovládol bodovaciu súťaž, štvrtýkrát v rade, tentoraz s jedným víťazným zárezom. V tretej etape parádne zvládol šprint do kopca, ktorý je stále v jeho podaní lahôdkovým finišom. Podobne ako Rui Costa podával konzistentné výkony, v prvých šiestich etapách neskončil horšie ako šiesty. Je neuveriteľná, akým spôsobom sa Sagan vždy udrží vpredu. Jeho obrovskou výhodou pred konkurenciou je teda fakt, že na konci etapy len málokedy zlyhá a vždy sa udrží na tej správnej pozícii.

 

Všetko síce nešlo podľa plánu, sklamaný mohol byť po druhej etape, keď bol najrýchlejším v špurte hlavného balíka, ktorý ale tesne nedokázal zlikvidovať odstup utečencov. V šiestej etape zas doplatil na turbo-vláčik Tonyho Martina, keď sa potom v závere nedostal do poriadneho špurtu, hoci bol znovu najsilnejším. Aj keď neprišli tieto víťazstvá, musí byť spokojný s jeho výkonnosťou, pretože vo všetkých hromadných dojazdoch hral významnú úlohu. Pred Tour de France je jeho forma na potrebnej úrovni, takže už teraz sa môžeme tešiť na hektické závery jednotlivých etáp.

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop