Na Tour ide do žltého Kittel, Peter Sagan druhý

21.6.2014, 10:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Presne na pravé poludnie odštartoval sto prvý ročník Tour de France, ktorý touto slávou poctil grófstvo Yorkshire na Britských ostrovoch. Všetci sa tešili na záverečnú šprintérsku bitku o žltý dres a zároveň si želali, aby sme na trati videli čo najmenej kolíznych situácii.
   
1. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
5.7. sobota zvlnená ciel rovina Leeds > Harrogate 190,5 km víťaz: Kittel
 
Prvá etapa ponúkala veľký súboj najlepších šprintérov na svete, ktorí mali okrem prestížneho víťazstva zvýšenú motiváciu v podobe vedúcej priečky v celkovej klasifikácii. Kittel, Cavendish a Greipel jasne dominovali pred ostatnými rýchlymi pretekármi, ale štartové pole bolo tak nabité aj pre takúto koncovku, že v závere mohol zvíťaziť
18°C
 len skutočne ten najlepší. Svoj nový bicykel Wolverine tu predstavil Peter Sagan, ktorý chcel dnes úspešne začať obhajobu zeleného trička.
 
Ešte včera dorazila z tábora Orici-GreenEdge správa, že Michael Matthews kvôli svojmu pádu, ktorý utrpel pred niekoľkými dňami, nebude štartovať na tomto podujatí. Namiesto neho sa tak v Leedsi predstavil Christian Meier. Pelotón najskôr čakala dlhá cesta neutrálnou zónou v tomto meste, ktorú však spríjemňovalo množstvo fanúšikov a našťastie slnečné počasie.
 
Oficiálny štart pretekov sa uskutočnil krátko pred trinástou hodinou, o ktorý sa postarala obľúbená dvojica kráľovskej rodiny Wiliam a Kate. Okamžite po začiatku pretekov sa od pelotónu odpútala trojica Jens Voigt (Trek Factory),
ÚNIK DŇA
.tfr14. Jens Voigt
(Trek)
.cof14. Nicolas Edet
(Cofidis)
.bse14. Benoit Jarrier
(Bretagne-Séché)
  Nicolas Edet (Cofidis) a Benoit Jarrier (Bretagne-Séché). Nebolo prekvapením, že na čele hlavného balíka sa usadili tímy OPQS a Lotto-Belisol.
 
Hneď v prvej etape sa do úniku dostal najstarší jazdec celej Tour Jens Voigt, ktorý na tomto podujatí dokázal v minulosti ukoristiť dve etapy. Prítomnosť nemeckého veterána v čelnej skupine je vždy pre pelotón veľkou výstrahou, pretože Voigt zakaždým bojuje do posledného metra. Spoločnosť mu robili francúzski cyklisti z pro-kontinentálnych tímov, Edet je výborný jazdec do únikov v kopcovitých etapách a Jarrier zas chcel prezentovať značku svojho celku.
 
OPQS a Lotto-Belisol dostali na čele hlavného balíka čoskoro pomoc od tímu Giant-Shimano. Všetky tieto celky mali na túto činnosť presne určených pretekárov ako Lars Bak či Michal Golas, za Giant-Shimano odvádzal túto prácu Cheng Ji, ktorý bol prvým čínskym jazdcom v histórii Tour de France. Aj v priebehu etapy sprevádzali pretekárov zástupy divákov, ktorí neváhali podporovať svojich obľúbencov aj hlasitým povzbudzovaním. Šprintérske tímy pracovali od začiatku veľmi koncentrovane a nedovolili vedúcej trojici vypracovať si značný náskok.
 
Prvú výmenu bicykla počas pretekov vo francúzskom majstrovskom drese si vyskúšal Arnaud Démare (FDJ), ktorý dnes mohol v závere prekvapiť najväčších favoritov. Podobné problémy musel prekonať aj Nicolas Edet.
Bodovanie vrch. klasifikácie:
HC: 25-20-16-14-12-10-8-6-4-2
1. kategória: 10-8-6-4-2-1
2. kategória: 5-3-2-1
3. kategória: 2-1
4. kategória: 1 bod
Na trati nebolo tempo príliš vysoké, ale v hlavnom balíku sa aj tak ukazovala mierna neistota, pretože jednotlivé tímy zostávali pokope, keďže prvé etapy na Grand Tour bývajú veľmi nervózne, z čoho pramenia nepríjemné kolízie.
 
Najviac pretekárov na čele hlavného balíka mal Lotto-Belisol a vpredu sa pohyboval aj André Greipel, ktorý v tomto roku zatiaľ vybojoval najviac víťazstiev. Aj keď 31-ročný šprintér sa v absolútnej rýchlosti už nemusel vyrovnať Kittelovi a Cavendishovi, jeho veľkou zbraňou bol takmer dokonalý lead-out. Vedúca trojica si udržiavala pravidelný náskok okolo troch minút. Zatiaľ sa jazdilo skutočne veľmi pokojne, prvá hodina mala rýchlostný priemer 37 km/h.
 
Dnes boli k dispozícii aj prvé vrchárske prémie, na ktorých mohla vedúca trojica bojovať celkove o päť bodov. Prvé stúpanie prišlo 122 km pred cieľom. Jediný bodík ukoristil Benoit Jarrier. Na tejto prémii vytvorili domáci fanúšikovia atmosféru takmer ako na Alpe d´Huez. O necelých desať kilometrov bola postavená šprintérska prémia, kde bodovalo až 15 jazdcov, čiže prvý muž v pelotóne získal až trinásť bodov. Boli sme zvedaví, kto okrem Petra Sagana si bude chcieť pripísať body na tejto rýchlostnej prémii.
 
Vo vedúcej skupine sa tentoraz tešil Jens Voigt, ktorý si vyrazil pre maximálny počet bodov, ale po prémii pokračoval v nasadenom tempe a dvojica francúzskych cyklistov ho musela dobiehať. V hlavnom balíku sa na čele medzitým usadil tím Cannondale, ktorý chcel prvýkrát na podujatí dostať do akcie Petra Sagana. Nakoniec sa tu presadil šprintér celku Europcar Brian Coquard, za ním skončili André Greipel a Peter Sagan, ktorý si tak pripísal desať bodov. Mark Cavendish ukoristil deväť, z tímu Giant-Shimano sa do súboja nezapojil nikto.
 
Nemecký pretekár Jens Voigt sa efektne zbavil svojich spoločníkov z úniku, pred ktorými si postupne dokázal vypracovať poriadny náskok. Dvojica Edet a Jarrier zaostávala vyše dvoch minút, ale aj odstup hlavnej skupiny sa zvýšil na päť minút. Na čele potom začal pracovať aj  Cannondale. Jazdec tímu Trek Factory sa vedel parádne pohybovať v tejto situácii, ale pred sebou mal ešte dlhých sto kilometrov.
 
Aj na druhej horskej prémii sme videli veľmi veľké množstvo fanúšikov, ktorí najskôr povzbudzovali Jensa Voigta, ktorý si neohrozene išiel pre dva body do vrchárskej súťaže. Aj keď to bolo len stúpanie tretej kategórie, obsahovalo niekoľko zaujímavých úsekov. Pred vrcholom Nicolas Edet nechal za sebou svojho kolegu a získal jeden bod. Na úzkych cestách sa rozdelil aj pelotón na dve časti, ale ani jeden tím v prvej skupine sa nepokúšal využiť túto situáciu.
 
Hlavná skupina ale zostala poriadne natiahnutá, na jej čele zostávali tímy Lotto-Belisol a Cannondale, čo znamenalo, že Greipel a Sagan zvládali túto etapu bez problémov. 75 kilometrov pred cieľom zostával pred pelotónom už len Jens Voigt. Za hlavnou skupinou ale stále zostávalo niekoľko pretekárov, medzi ktorými boli prekvapujúco aj Thibaut Pinot (FDJ) či Christophe Riblon (AG2r), ďalej sa tam zabudli Joaquim Rodríguez (Kaťuša) a Chris Horner (Lampre-Merida).
 
O malú chvíľu sa začalo stúpať na posledný dnešný kopec, ktorý mal podobné parametre ako predchádzajúci. Na úzkych cestách tentoraz nechcel nikto zostať vzadu, aby sa pred rozhodujúcou fázou etapy nedostal do zbytočných problémov. Na vrchole tohto stúpania mal Voigt náskok už len tridsať sekúnd, ale mohol sa tešiť pre dres najlepšieho vrchára. Ešte na tomto kopci sa do pelotónu vrátil aj Pinot a niektorí ďalší jazdci. Z malú chvíľu bol aj nemecký pretekár späť v hlavnom balíku.
 
45 kilometrov pred cieľom už boli obidve skupiny spojené a na pretekárov čakal po týchto dramatických úsekoch už len jednoduchý príjazd do cieľového mesta. Tieto pasáže prežili všetci dôležití šprintéri bez komplikácii, i keď vpredu stále chýbal Viviani a prekvapujúco aj Modolo. Keďže pred hlavným balíkom sa nepohybovali žiadni utečenci, mohli sme v závere ešte vidieť nejaké ataky.
 
V týchto momentoch sa nechcelo nikomu poriadne pretekať, hlavná skupina sa blížila do záverečných kilometrov bez akýchkoľvek pokusov atakovať. V hlavnej skupine stále chýbali Modolo, Viviani a Petacchi. Cez prvú etapu sa teda rozhodli cyklisti prebehnúť bez akéhokoľvek pridaného rizika, preto sa jazdilo veľmi opatrne, aby sa predišlo nebezpečným kolíziám. Viviani a Modolo sa nakoniec vrátili do pelotónu, ale boli sme zvedaví, či budú mať ešte dostatok síl, aby sa zapojili do záverečného špurtu.
 
Desať kilometrov pred cieľom boli na čele pelotónu zoradené tímy, ktoré potrebovali svojich lídrov bojujúcich o celkový triumf udržať ešte chvíľu v bezpečí. Šprintérske celky zatiaľ čakali na svoj čas, ale prichádzajúci hromadný dojazd sľuboval napínavý finiš. Štyri kilometre pred cieľom už zobrali všetko do rúk špurtérski špecialisti, ktorí mali dostať na čo najlepšiu pozíciu svojho najrýchlejšieho cyklistu.     
 
Na zvlnenom teréne atakoval na poslednom kilometri Cancellara, ale tím Giant-Shimano si s ním poradil. Na posledných metroch sme ale videli nepríjemný pád, ktorý ovplyvnil celý špurt. Etapové víťazstvo nakoniec ukoristil Marcel Kittel, Peter Sagan skončil na druhom mieste. Tretí dorazil Ramunas Navardauskas. Do pádu bol zapletený aj Mark Cavendish, ktorý tak stratil šancu bojovať o vysnívaný žltý dres a v cieli vyzeral veľmi dobitý. Kolíziu spôsobil stret Simona Gerransa a Briana Coquarda, ktorý ale zapríčinil Cavendish, pretože sa chcel v závere dostať do pozície, ale nebolo tam miesto. V páde sa zastavili aj Greipel a Démare.
 
Tesne pred dobehnutím Cancellaru začal šprintovať ako prvý Peter Sagan a z toho dôvodu sa vyhol nepríjemnému pádu. Pred cieľovou páskou bol ale Marcel Kittel rýchlejší. Nemecký jazdec si tak zopakuje obliekanie sa do žltého dresu, keď sa mu podobný kúsok podaril aj v minulom roku na Korzike. Zároveň sa dostal aj na prvé miesto v bodovacej súťaži, kde má rovnaký počet ako Peter Sagan, ale na svojom konte aj víťaznú etapu. Slovenský borec sa po dnešnej etape stal najlepším jazdcom do 25 rokov. Peter Velits takisto absolvoval prvý deň bez problémov a v cieli si pripísal rovnaký čas ako víťaz.
 
V celkovej klasifikácii je poradie totožné s výsledkami z dnešnej etapy. Všetci najväčší favoriti dorazili do cieľa bez časových strát, len Michal Kwiatkowski a Andrew Talansky doplatili na záverečný pád, ale keďže ten sa odohral v ochrannej zóne, obidvaja preťali cieľovú pásku bez časovej straty. Pelotón sa tak celý deň snažil jazdiť bezpečne, aby sa predišlo nepríjemnej kolízii, ktorá sa nakoniec uskutočnila tesne pred cieľom. Zajtra sa musia pretekári pripraviť na poriadne zvlnenú etapu, kde sa bude meniť držiteľ žltého trička a do boja pravdepodobne zasiahnu aj jazdci na GC.
 
 
Marcel Kittel (Giant-Shimano): "Bolo to tak ťažké! Pre stúpanie v poslednom kilometri bolo naozaj ťažké vyhrať. Bolo tam toľko ľudí, že v závere som sa cítil ako v tuneli, kde je obrovský hluk. Je to neuveriteľné, že sa mi znovu podarilo vyhrať prvú etapu na Tour. Mal som dobré nohy a moji spolujazdci odviedli dobrú prácu. Naším plánom bolo kontrolovať etapu s ostatnými šprintérskymi celkami. Žltý dres venujem mojim kolegom, pretože boli veľmi oddaní pre tento cieľ. Je to pre mňa veľká úľava splatiť im to víťazstvom. Zajtra bude ďalší deň s množstvom stúpaní a klesaní, ale neviem, či sa mi špurtéri dostaneme v závere do hry."       
 
 
 
 
VÝSLEDKY 1. ETAPY:
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 4h 44' 07''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
3. NAVARDAUSKAS Ram. GARMIN - SHARP + 00' 00''
4. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
5. albansko ROGERS Michael TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
6. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 00''
7. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
8. albansko VANMARCKE Sep BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 00''
9. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 00' 00''
10. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
45. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
 
 
PORADIE BODOVACEJ SÚŤAŽE PO 1. ETAPE:
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 45 bodov
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 45 bodov
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 39 bodov
      
 
PORADIE VRCHÁRSKEJ SÚŤAŽE PO 1. ETAPE:
1. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
2. vlajka JARRIER Benoit BRETAGNE - SECHE ENVIRON. 1 bod
3. vlajka EDET Nicolas COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 1 bod
 
 
PORADIE SÚŤAŽE DO 25 ROKOV:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 44' 07''
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
3. vlajka DELAPLACE Anthony BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 00' 00''
 
 
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 122,5 km - Côte de Cray: 1,6 km (7,1 %)
sprint-20 113,5 km - Newbiggen (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 87 km - Côte de Buttertubs: 4,5 km (6,8 %)
3-20 61 km - Côte de Griton Moor: 3 km (6,6 %)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Vážení priatelia, dočkali sme sa. 101. ročník najslávnejších pretekov dnes začína. Tak ako v roku 2007, aj tentoraz budú Briti deliť svoju pozornosť medzi cyklistov, finále Wimbledonu a Grand Prix Formuly 1. Rovnako ako Lewis Hamilton, aj Mark Cavendish chce na domácej pôde vyhrať a po prvý raz sa obliecť do žltého dresu. Neúspešne to skúša už sedem rokov. Bolo by to naozaj epické, veď v Harrogate sa narodila jeho matka. V grófstve Yorkshire naštastie nehlásia dážď, takže prípadné pády spôsobí "iba" nervozita. My veríme, že to Peter Sagan ustojí a zabojuje o víťazstvo aj prvé body do zelenej súťaže a čo najskôr si svoj obľúbený dres oblečie. Dnešný dojazd vyzerá zaujímavo a nemusel by to byť klasický špurt. Nemyslíme si však, že je Peter najväčším favoritom. Za dnešný deň "život" položí Mark Cavendish a pre nás je tým najväčším favoritom. Všetko však môže dopadnúť inak.
 
 
Krátky opis trasy:
Grand Départ pristane tretíkrát v histórii na Britských ostrovoch, ktoré si tak po začiatku Giro d'Italia vychutnajú aj príchod najsilnejšej cyklistickej karavány. Tentoraz zavítajú pretekári do grófstva Yorkshire, ktoré sa nachádza severne od Londýna. Stoprvý ročník Tour de France odštartuje v administratívnom a hospodárskom centre regiónu Leeds a finišovať sa bude v kúpeľnom mestečku Harrogate. Organizátori znovu vynechali na začiatku podujatia prológ alebo tímovú časovku, takže na konci prvého dňa čaká na najrýchlejšieho šprintéra pelotónu žltý dres. Na trati sa nachádzajú len tri prudké, ale krátke stúpania, to posledné z nich približne hodinu pred cieľom, takže by naozaj nič nemalo zabrániť hromadnému dojazdu. Teda okrem nevyspytateľného anglického počasia a úzkych cestičiek.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 13:00 štúdio, živý prenos, krátke záverečné štúdio, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Velits
moderátor štúdia: Ján Hudok
 
 
tdf-2014-profil-01
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop