Marcel Kittel s víťazným hetrikom, Sagan tentoraz štvrtý

21.6.2014, 10:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Tour de France sa vrátila domov a pretekári dostali na rozhliadnutie jednoduchú etapu. Koncovka mala byť znovu šprintérska, ale na ceste ležali dva vrchárske bodíky a zaujímavá šprintérska prémia, ktoré mohli nahradiť profilovú jednotvárnosť.
 
4. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
8.7. utorok zvlnená ciel rovina Le Touquet > Lille 163,5 km víťaz: Kittel
 
Akýkoľvek transport celého štartového poľa je vždy komplikovaný, preto po dnešnom príchode do Francúzska si favoriti na celkové poradie želali pokojný deň, počas ktorého by sa nemuseli príliš namáhať a mohli sa koncentrovať na zajtrajšiu náročnú etapu. Po včerajšom páde odstúpil z pretekov Andy Schleck, ktorý si poranil meniskus a väzivá v kolene. Z formy jazdiaci luxemburský cyklista bol z toho veľmi sklamaný, i keď by bolo veľkým prekvapením, keby sa mu podarilo na tomto podujatí nechať pozitívnu črtu.
 
Začiatok etapy bol podobný ako včera, keď šprintérske tímy kontrolovali vytváranie úniku. Najskôr to skúšali
ÚNIK DŇA
.euc14. Thomas Voeckler
(Europcar)
.cof14. Luis Mate
(Cofidis)
Thomas Voeckler a Luis Mate, ktorí si vytvorili malý náskok. Potom sa ale nenaplnili slová o kľudnej etape, pretože sme videli veľmi nepríjemný pád v pelotóne, keď jeden jazdec z Oricy poslal k zemi Chrisa Frooma. Obhajca žltého dresu vyzeral byť veľmi zodratý, šortky mal úplne roztrhnuté a vyzeralo to tak, že cítil bolesť v zápästí. Okrem neho sa v páde objavili aj Mollema a Izagirre.
 
Britský jazdec si musel nechať ošetriť pravé zápästie a celú ľavú stranu mal odretú, ale po chvíli sa objavil späť v hlavnej skupine. A každý si okamžite premietol jeho nevinný pád na nedávnom Critérium du Dauphiné. Tento incident sa odohral pre neho vo veľmi nešťastnej chvíli, pretože zajtra sa bude celý pelotón natriasať na dlažobných kockách.
 
Thomas Voeckler (Europcar) a Luis Mate (Cofidis) si postupne vybudovali dvojminútový náskok, takže na túto dvojicu sa dnes zamerali pohľady televíznych kamier. Pelotón viedol celok Astana a obidvaja utečenci ho vôbec nemuseli zaujímať, preto sa očakávalo, že na čelo hlavného balíka pošlú svojich mužov aj šprintérske tímy. Za Astanou sa však po Froomovom incidente zoradili dresy Tinkoff-Saxo, ktoré ani dnes nechceli nič podceniť a Contadora držali v ochrannej zóne.
 
Jazdec tímu Europcar je notorickým útočníkom v brejkoch, atakovať sa pokúšal už v druhej etape. Jeho najobľúbenejšie terény sa však nachádzajú v horskom prostredí, takže tento dnešný pokus bral skôr ako potrebné rozjazdenie
18°C
sa pred svojím skutočným útokom o čosi neskôr v pretekoch. Španielsky jazdec Luis Mate je cyklistom do kopcov, v tejto sezóne skončil v Katalánsku na štrnástom mieste a na Starej dáme prišiel podporovať v rozhodujúcich chvíľach Navarra a Tarramaeho. Vo zvlnenej etape tak dostal voľnú ruku na osobné zviditeľnenie.
 
Prvý horský bodík ukoristil Luis Mate, čím bránil pozíciu lídra vrchárskej súťaže a svojho kolegu Cyrila Lemoineho. Voeckler proti tomu nenamietal. V hlavnom balíku sa potom objavili na čele dresy Giant-Shimano a Lotto-Belisol. Situácia na trati potom zostala nezmenená, vedúca dvojica jazdila so stabilným náskokom tri a pol minúty. Pretekári sa dnes obávali aj počasia, pretože boli hlásené dažďové prehánky, ale zatiaľ jazdili na suchých cestách. 
 
Medzitým sa športový riaditeľ tímu Sky Nicolas Portal vyjadril, že Chris Froome je v poriadku, obávali sa jeho pravého zápästia, ale aj samotný jazdec potvrdil, že to nie je nič vážne. Pred príchodom do bufetu už bol odstup utečencov na úrovni dvoch minút, v pelotóne zatiaľ všetko prebiehalo podľa plánov. Jazdci na celkové poradie boli chránení svojimi spolujazdcami a šprintéri mali hromadný dojazd pevne vo svojich rukách.
 
Šprintérska prémia sa nachádzala netradične na vrchole krátkeho stúpania a maximum bodov putovalo do rúk Thomasa Voecklera, Luis Mate tu mal mechanické problémy, ale francúzsky jazdec ho počkal. Kilometer pred vrcholom sa začal pripravovať na šprint Cannondale, ktorý sa nakoniec zúžil na dvojicu Sagan, Coquard, ale slovenský jazdec na tomto teréne nemal problémy a získal dôležitých 15 bodov. Pred franzúskym špurtérom ešte bodoval Marco Marcatto.
 
Po tomto kopci sa začalo v pelotóne jazdiť veľmi tvrdo, Cannondale za pomoci BMC rozdelil pelotón. Taliansky tím nasadil vysoké tempo, ale Greipel a Kittel boli v prvej skupine. To spôsobilo, že náskok utečencov klesol na tridsať sekúnd. Strata druhej skupiny sa vyšplhala už na jednu minútu, kde sa objavili Rodríguez, Atapuma, Zubeldia, Kwiatkowski, Démare. Tím OPQS preto vyslal dozadu svojich jazdcov, aby sa pokúsili vrátiť poľského borca do hlavného balíka. Ocitli sa tu aj Intxausti, Voigt alebo Bárta. Potom dostal defekt Luis Mate, ale Thomas Voeckler ho už nemohol čakať.
 
Belgický celok odviedol výbornú prácu, pretože sa mu podarilo spojiť obidve skupiny. Táto situácia najviac vyhovovala Vocklerovi, ktorý sa zatiaľ stal pre ostatné tímy nezaujímavým a mohol tak postupne zvyšovať svoj odstup. Ten preskočil druhú vrchársku prémiu ako prvý. Ešte predtým mal pád Niki Terpstra, ktorý sa musel vracať späť do hlavného balíka po predchádzajúcej veľkej snahe priviesť tam Kwiatkowskeho.
 
Tempo v hlavnej skupine potom neprestávalo klesať, osamelý Voeckler postupne strácal pôdu pod nohami. Okrem šprintérskych tímov sme videli na čele poskladaných aj všetkých dôležitých jazdcov na GC. Pri kontrole utečencov však padli na zem traja jazdci Lotto-Belisol, medzi ktorými bol aj Gregory Henderson, ktorý tak bude podľa všetkého veľmi chýbať v závere pri rozbiehaní špurtu Andrého Greipela.
 
Thomas Voeckler v závere svojho úniku ešte poriadne žmýkal svoje nohy, ako to býva v jeho prípade zvykom. Na čele pelotónu najaktívnejšie pracoval tím Giant-Shimano, pretože Lotto-Belisol už stratil väčšinu svojich mužov, čo nebola dobrá správa pre Greipela. Na druhej strane holandský celok už nemohol mať veľa síl na rozdávanie, čo mohlo vyprovokovať nejaké neskoré útoky. Sedemnásť kilometrov pred cieľom bola Voecklerova misia na konci. Zlou správou pre Lotto bolo, že Gregory Henderson musel po svojom páde opustiť podujatie.
 
V tom momente sa ocitol za pelotónom Peter Sagan, ktorý si to musel sám dobiehať do hlavnej skupiny, čo sa mu aj podarilo, ale cesta na úplné čelo bola ešte dlhá. Tam úradovali jazdci na celkové poradie, ktorým sa bezpečne darilo prechádzať poslednými kilometrami. Petra Sagana sme stále nevideli tam, kde by sme chceli, a technické úseky vôbec nenahrávali nášmu jazdcovi do kariet. Približne päť kilometrov pred cieľom sa už ale objavil na tej správnej pozícii, no boli sme zvedaví, ako sa na jeho šprinte prejaví jeho cesta cez celý pelotón.
 
Na poslednom kilometri bola už pripravená ďalšia šprintérska bitka. Marcel Kittel opäť nemal konkurenciu, tentoraz za ním skončil Kristoff. Na treťom mieste dorazil Démare, Peter Sagan obsadil štvrtú priečku. Slovenský jazdec sa znovu držal zadného kolesa Marcela Kittela, ale zatiaľ v najtesnejšom záverečnom špurte sa dostalo na cieľovú pásku viac šprintérov, ktorí len veľmi tesne predbehli nášho borca. Ale aj tak je to veľmi dobrý výsledok vzhľadom k tomu, že ešte desať kilometrov pred cieľom bol Sagan na konci pelotónu.
 
Nemecký jazdec tak vyhral svoju tretiu etapu v tomto ročníku, ale dnes mu bol zdatným súperom Alexander Kristoff, ktorý vyťažil z dobrej pozície na posledných metroch. Pre francúzskeho pretekára Arnauda Démara je to zas prvé pódium na Tour de France, s ktorým bude určite veľmi spokojný. Peter Velits znovu finišoval v hlavnej skupine bez časovej straty.
 
V celkovom poradí sa nič nemenilo, Vincenzo Nibali si udržal dvojsekundový náskok pred konkurenciou. Druhý Peter Sagan zostal na čele bodovacej súťaže, z bieleho dresu ho dnes takisto nikto nevyzliekol. Zajtra sa ale musia jazdci pripraviť na jednu z najdramatickejších etáp na mačacích hlavách, po ktorej môže žltý dres zmeniť svojho majiteľa.
 
Marcel Kittel (Giant-Shimano): "Som stále dosť unavený. Bolo to vyčerpávajúce a veľmi náročné. Posledných tridsať kilometrov bolo skutočne rýchlych, stále cez 60 km/h. Bolo ťažké zostať pokope. Na konci som videl len cieľovú čiaru a dal som do toho všetko, no bolo to náročné. Kristoffa sme nepodcenili, vedeli sme, že je nebezpečný. Dnes bolo vidno, že nie sme neporaziteľní. Musíme zostať koncentrovaní a zamerať sa na naše špurty." 
 
 
 
 
VÝSLEDKY 4.ETAPY:
1. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 3h 36' 39''
2. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka DÉMARE Arnaud FDJ + 00' 00''
4. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
5. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
6. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
7. albansko RENSHAW Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
8. vlajka VAN POPPEL Danny TREK FACTORY RACING + 00' 00''
9. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
10. vlajka OSS Daniel BMC RACING TEAM + 00' 00''
46. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
 
 

CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE:

1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 17h 07' 52''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 02''
3. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 02''
4. vlajka VAN AVERMAET Greg ORICA GREENEDGE + 00' 02''
5. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 02''
6. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 02''
7. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 02''
8. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 00' 02''
9. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 02''
10. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
33. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 35''
 
 
PORADIE BODOVACEJ SÚŤAŽE PO 4. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 158 bodov
2. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 135 bodov
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 121 bodov
      
 
PORADIE VRCHÁRSKEJ SÚŤAŽE PO 4. ETAPE:
1. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 5 bodov
3. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
 
 
PORADIE SÚŤAŽE DO 25 ROKOV PO 4. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 17h 07' 54''
2. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 129,5 km - Côte de Campagnette: 1 km (6,5 %)
sprint-20 71,5 km - Cassel: 1,7 km (5 %) (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 46 km - Mont Noir: 1,3 km (5,7 %)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Marcelovi Kittelovi pomaličky odpadáva konkurencia a v hromadných dojazdoch je, zdá sa, neporaziteľný. Poraziť ho však môže dojazd štvrtej etapy. Organizátori totiž prinútia pretekárov prejsť celé mesto Lille zo západu na východ. Čaká ich tam vyše dvadsať zákrut. Mala by to byť široká cesta, ale to je poriadna porcia, aby nenastali žiadne problémy. Navyše, celý deň má na severe Francúzska pršať a hoci sa už dážď na dojazd nepredpokladá, cesty budú istotne mokré. Zaujímavosťou je aj šprintérska prémia, ktorú organizátori umiestnili do Casselu, kde sa každý rok jazdí Gent - Wevelgem a v belgickej klasike je to stúpanie týchto parametrov: 1700 m; 5 %; max. 10 %. Na Tour de France teda kopec štvrtej kategórie ako vyšitý. To bude zaujímavý špurt, čo poviete?
 
 
Krátky opis trasy:
Po zložitom transfere na francúzske územie pripravili organizátori pre pretekárov ideálnu etapu, ktorá na rovinatom teréne z nich najskôr vytiahne únavu, aby na jej konci mohli znovu zaburácať šprintérske vláčiky. Pelotón pristane hneď na brehoch Atlantického oceána v prímorskom mestečku Alt Le Touquet-Paris-Plage a potom sa vydá smerom na severovýchod k belgickým hraniciam do Lille, kde by sme mali byť svedkami ďalšieho hromadného dojazdu. Postupom času budú šprintérom ubúdať takéto jednoduché etapy, preto ani dnes sa nemôžu utečenci spoliehať na svoju hviezdnu chvíľku. V cieľovom meste už ale zavanie na celé štartové pole ťarcha mačacích hláv, pretože sa nachádzame v blízkosti legendárnej cyklistickej destinácie Roubaix.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:35
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Martin Fraňo
 
 
tdf-2014-profil-04
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop