Na kockách triumfoval Boom, medzi favoritmi rozdiely, naši šli dobre

21.6.2014, 10:40 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Monumentálna pamiatka na prvú svetovú vojnu v podobe dlažobných kociek mala patriť medzi najdivokejšie etapy v celom ročníku. Fabian Cancellara sa vyjadril v tom duchu, že ak bude na trati pršať, bude to doslova katastrofa.
   
5. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
9.7. streda rovinata-pave-etapa rovinatá ciel rovina Ypres > Arenberg Hain. 155,5 km víťaz: Boom
 
 
Čierne predpovede sa naozaj naplnili a na štarte skutočne pršalo. Z toho dôvodu, že celý deň mal byť upršaný, organizátori kvôli bezpečnosti vyradili z programu dva kockové úseky, ale nič to nemenilo na tom, že na posledných dvadsiatich piatich kilometroch mačacie hlavy zaberali až tretinu povrchu. Pred všetkými jazdcami tak stála obrovská výzva, ktorej prvoradým cieľom bolo, prekonať túto etapu čo najbezpečnejšie.
 
Prvých šesťdesiat kilometrov sa odohralo na belgickom území, kde sme videli veľkú snahu niektorých jazdcov dostať sa do úniku. Nakoniec sa to podarilo deviatim cyklistom, medzi ktorých sa dostali Lieuwe Westra (Astana), Tony Martin (OPQS), Samuel Dumoulin (Ag2r), Janier Acevedo (Garmin-Sharp), Tony Gallopin (Lotto-Belisol), Marcus Burghardt (BMC), Simon Clarke a Matthew Hayman (obaja Orica) a Rein Taaramae (Cofidis).
 
Pelotón pustil túto skupinu dopredu bez problémov, do úniku sa ešte chceli dostať aj Giovanni Visconti (Movistar) a Brice Feillu (Bretagne-Séché),
14°C
ktorí sa nachádzali medzi týmito dvomi skupinami. Pretekári jazdili skutočne v zlom počasí, ktoré mal ešte vyšperkovať aj nepríjemný bočný vietor.
 
Do brejku sa dostali veľmi silní jazdci ako časovkársky majster sveta Tony Martin, ktorému robili spoločnosť takisto výborní tempári Samuel Dumoulin, Lieuwe Westra či Marcus Burghardt. Matthew Hayman je zas špecialistom na kockové povrchy, ktorý mal pri sebe aj tímového kolegu. Najnebezpečnejším jazdcom bol ale Tony Gallopin, ktorý v celkovom poradí strácal iba dve sekundy. Prekvapujúca tu bola len účasť kolumbijského vrchára Janiera Aceveda a lotyšského borca Reina Taaramaeho.
 
Visconti a Feillu doplatili na vysoké tempo hlavnej skupiny a rezignovali na svoju snahu dostať sa do úniku. Dnes sme teda mali vidieť totálnu cyklistiku, pretože účasť Tony Gallopina v brejku nútila pelotón svižne kontrolovať odstup utečencov. Okrem toho sa na mokrých cestách razantne zvyšovala možnosť pádu, takže všetci dôležití muži týchto pretekov museli byť celý deň na čele pelotónu. A všetko to malo vyvrcholiť v druhej polovici etapy.
 
Chris Froome potom prežil ďalšiu nepríjemnosť, keď znovu spadol, tentoraz na pravú stranu, čo určite nepridalo na pohode britskému jazdcovi, ktorý si navyše musel dobiehať minútovú stratu. Obhajca prvenstva mal pri sebe štyroch pomocníkov, ale hlavná skupina išla veľmi rýchlo, nikto nechcel spomaliť a stratiť tak svoju výhodnú a bezpečnú pozíciu. Froome teda musel už na začiatku etapy riešiť komplikovanú situáciu namiesto toho, aby šetril sily na mačacie hlavy.
 
V úniku spadli aj Tony Martin a Janier Acevedo, kolumbijský jazdec sa preto čoskoro objavil späť v pelotóne. Nemecký borec sa ale pokúšal dostať dopredu. To isté mal v pláne aj Samuel Dumoulin, ktorý mal defekt. Obidvaja teda strácali 25 sekúnd. Medzitým sa Froome znovu spojil s hlavnou skupinou. Z úniku odpadol aj Marcus Burghardt, ktorý sa chcel vrátiť do pelotónu. Na samom čele pretekov teda zostali Westra, Gallopin, Taaramae, Clarke a Hayman, za nimi bola dvojica Martin a Dumoulin, ktorým sa podarilo vrátiť na čelo pretekov a v úniku bolo hneď veselšie.
 
Prvá hodina pretekov mala veľmi vysokú priemernú rýchlosť, ktorá presahovala 49 km/h. Na čele hlavného balíka nebol zoradený jeden tím, ktorý udával tempo, ale svoje formácie tu mal zoradený každý celok, ktorý takýmto spôsobom ochraňovali svojho lídra. Jeden z dnešných favoritov Alexander Kristoff mal pád a po chvíli musel meniť bicykel. Na čele pelotónu sa potom objavil tím Cannondale, ktorý chcel zabrániť tomu, aby utečenci zvyšovali svoj odstup.
 
Potom sa na zemi ocitli aj André Greipel a Matthew Busche. Za pelotónom sa už teraz vytvorila skupina jazdcov, ktorí nestíhali, medzi ktorými sa nachádzal prekvapujúco Arnaud Démre, ale aj Rodríguez, Voeckler či Atapuma. Na trati bolo stále veľa pádov a pred nami už bol prvý úsek pavé, takže nervozita stúpala. Potom mali takéto problémy van Garderen a Valverde, ktorí sa museli vracať do pelotónu.
 
Oveľa horšie to vyzeralo byť s Froomom, ktorý bol znovu na zemi, a vôbec sa mu nechcelo pokračovať v pretekoch. Potom nasadil krívajúci do mechanického vozidla svojho tímu a jeho účasť na Tour de France tak skončila! Britský jazdec mal dnes dva pády a jeho bolesti ešte znásobil ten včerajší, po ktorom mal na pravom zápästí špeciálnu dlahu.
 
Prvý úsek mačacích hláv najlepšie zvládli na čele hlavného balíka Contador, Nibali a Van Den Broeck. V tejto skupine tu zostalo len okolo tridsať borcov, Peter Sagan bol medzi nimi, podobne ako Mollema, Bardet, Porte, Roche. Za nimi strácali jazdci ako Costa, Talansky niekoľko sekúnd, ale Valverde a Van Garderen mali už vyššie manko. Costa a Talansky sa spojili s pelotónom, ale Valverdeho skupina stále zaostávala za van Garderenovov.
 
Na rýchlostnej prémii úradoval Liewe Westra, v pelotóne zobral Peter Sagan osem bodov. Van Garderen spolu s Petrom Velitsom a za chvíľu aj Valverde so svojou partiou sa nakoniec vrátili do pelotónu. Na druhom kockovom úseku ťahali v hlavnej skupine jazdci z Orici, pelotón mal na starosti Sep Vanmarcke. Contador stratil svoju dobrú pozíciu na čele, tam zostávali za holandským jazdcom Nibali, Kwiatkowski a aj Sagan. Pred španielskym jazdcom mala táto skupina už veľký náskok.
 
Z úniku vypadol Taaramae, ale v pelotóne začali ťahať Astana a Lotto-Belisol, pretože na druhom úseku sa im podaril zbaviť Contadora. Ten už zaostával 50 sekúnd. Medzi týmito dvomi skupinami sa nachádzal van Garderen aj s Petrom Velitsom. Na ďalších kockách zas padli v pelotóne van den Breock a Talansky. Ten sa z toho dôvodu roztrhol a situácia na trati pripomínala bojisko. Contador mal pri sebe Costu, Porteho, Valverdeho, ale títo už zaostávali za Nibalim približne jednu minútu.
 
Na čele pretekov zostali už iba piati jazdci, keď odtiaľ vypadol Gallopin. Pôvodný únik prenasledovala dvojica z Belkinu Vanmarcke a Boom, tesne za nimi sa nachádzali Peter Sagan a Nibali. Potom nasledovala skupina s van Garderenom a až za nimi spomínaný Contador. Vincenzo Nibali potom k sebe stiahol Westru z úniku, dvadsaťosem kilometrov pred cieľom už boli na čele spojené skupiny s Nibalim, Vanmarckem a pôvodného úniku.
 
Contadorova partia stále zaostávala jednu minútu, ktorá sa spojila aj s van Garderenom, kde bol Peter Velits. Takže na čele pretekov zostali Nibali, Sagan, Cancellara, Martin, Kwiatkowski, Fuglsang. Za nimi ťahali spoločne BMC, Movistar a Tinkoff-Saxo, ale do cieľa zostávali ešte štyri úseky pavé, ktoré mohli znovu narušiť túto spoluprácu.
 
Peter Sagan jazdil na úplnom čele pretekov spolu s Boomom, Kwiatkowskim a Fuglsangom, ale čoskoro sa k nim vrátil aj Nibali a jeho skupina. Contador strácal už 1:50. Od španielskeho jazdca sa odpojil aj Talansky a Romain Bardet, takže Alberto Contador mal pred sebou ešte veľmi ťažké chvíle. Nibali a Astana naopak jazdili s veľkou chuťou a chceli z tejto situácie vyťažiť čo najviac. A to mali jazdci pred sebou ešte najdlhší úsek.
 
Richie Porte a Geraint Thomas potom zaútočili z Contadorovej skupiny. Medzitým Westra udával perfektné tempo, za ktorým sa udržali iba Fuglsang, Nibali a Boom. Prenasledovali ich Sagan, Cancellara, Lemoine a Keukeleire. Pred posledným úsekom strácali 16 sekúnd. Tu sa podarilo zaútočiť Larsovi Boomovi. Na čele sme nevideli Westru, zvyšní dvaja jazdci z Astany už pravdepodobne nemali silu, aby si s ním poradili. Saganova skupina zaostávala pol minútu.
 
Lars Boom nakoniec po parádnej jazde a parádnej etape vyhral túto upršanú a zablatenú bitku. Na druho mieste dorazila dvojica z Astany Fuglsang a Nibali. Štvrté miesto získal Peter Sagan s minútovou stratou. Z favoritov na celkové poradie prišiel do cieľa najvyššie van den Broeck so stratou 2:02. Deväť sekúnd za ním skončil Richie Porte. Andrew Talansky zaostal 2:22. Tejay van Garderen a Peter Velits mali stratu 2:28, spolu s nimi sa tu ocitli aj Thibaut Pinot, Alejandro Valverde, Rui Costa a Romain Bardet. Pred Albertom Contadorom, ktorý stratil dokonca 2:54, ešte finišoval Bauke Mollema s mankom 2:44.
 
Lars Boom ukázal perfektnú výkonnosť a počas celého dňa jazdil výborne. Rozhodujúci krok za víťaztvom urobil na poslednom úseku pavé, kde sa zbavil dvojice z Astany. Ale Vincenzo Nibali môže byť maximálne spokojný so svojím výsledkom, pretože na svojich konkurentov získal ohromné množstvo času. Taliansky jazdec len potvrdil, že extrémne podmienky mu náramne vyhovujú. V podstate celá Astana zvládla vynikajúco túto výzvu, keď hlavne Westra odviedol pre svojho kapitána neuveriteľnú prácu.
 
Slovenský borec Peter Sagan sa pohyboval na čele pretekov až do predposledného úseku, keď mu odišli výborní jazdci Astany. Potom sa mu už nepodarilo preklenúť medzeru aj napriek tomu, že mal pri sebe Cancellaru. Dnes mu znovu ušlo etapové víťazstvo a blízko bol aj k žltému dresu, ale aspoň si v bodovacej súťaži zvýšil náskok o 27 bodov.
 
Najväčší favoriti na zisk žltého trička v Paríži dnes obišli najhoršie. Chris Froome odstúpil a Alberto Contador musí po zvyšok pretekov jazdiť s vysokou, takmer trojminútovou stratou. Pritom na začiatku etapy vyzeral veľmi dobre, pohyboval sa na čele, ale zlomil ho v poradí druhý úsek pavé, kde vyslovene zaostal a odvtedy sa začalo na trati jeho utrpenie. Určite nebol pripravený na takúto apokalypsu na trati, ktorá sa presunula aj do celkového poradia. Ani ostatní jazdci istotne nečakali taký dobrý výkon Nibaliho, ktorý má pred horskými etapami na svojej strane obrovskú výhodu. 
 
Lars Boom (Belkin): "Bola to epická etapa. Vždy som sníval o upršanom Paríž - Roubaix a dnes som to dostal na Tour de France. Toto je moje najkrajšie víťazstvo. Celý deň pršalo a cesty boli extrémne klzké. Bol to bláznivý deň, plný pádov, ale ja som zostal v bezpečí na čele pretekov. Po druhom sektore som povedal tímovému kolegovi Vanmarckovi, aby šiel tvrdo, aby sme to ešte viac rozdelili. Obaja sme išli preč, ale Nibali bol vo veľmi dobrej forme a vybral si tú správnu taktiku. Keď som videl dnes ráno počasie, usmial som sa. Bol som uvoľnený a celý deň sebaistý. Keď som videl, že vyhrám, bol to úžasný pocit."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY:
1. vlajka BOOM Lars BELKIN PRO CYCLING TEAM 3h 18' 35''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 19''
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 19''
4. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 01' 01''
5. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 01' 01''
6. albansko KEUKELEIRE Jens ORICA GREENEDGE + 01' 01''
7. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 07''
8. vlajka WESTRA Lieuwe ASTANA PRO TEAM + 01' 09''
16. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 02' 02''
20. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 02' 11''
22. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 02' 22''
25. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 02' 28''
26. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 28''
27. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 28''
30. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 02' 28''
31. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 02' 28''
34. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 44''
37. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 54''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 5. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 20h 26' 46''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 44''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 50''
5. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 01' 17''
6. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
7. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
8. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 54''
9. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 02' 05''
10. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 11''
11. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 11''
12. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 02' 11''
19. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 37''
21. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 02' 44''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 5. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 185 bodov
2. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 135 bodov
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 121 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 5. ETAPE:
1. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 5 bodov
3. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 5. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 20h 27' 30''
2. vlajka

KWIATKOWSKI Michal

OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 06''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 27''
 
 
Horské, rýchlostné prémie a pavé:
68,5 km Carrefour de l'Arbre (1,1 km) (na Roubaix sa jazdí 2,1 km *****)
sprint-20 58,5 km - Templeuve (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
52 km Pont-Thibault (1,4 km) ***
45,5 km Mons en Pevele (1 km) (na Roubaix 3 km *****)
41 km Bersée (1,4 km) (na Roubaix 2,7 km ****)
30 km Beuvry-la-Foret (1,4 km)
24,5 km Tilloy-lez-Marchiennes (2,4 km) ****
20,5 km Warlaing (1,4 km) (na Roubaix 2,4 km ***)
15,5 km Hornaing (3,7 km) ****
6,5 km Wallers (1,6 km) ***
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
Dnešok bude mimoriadne náročný a pelotón sa nám bude deliť, ale akým spôsobom, to si netrúfame odhadovať. Pôjde sa cez kockové úseky Paríž - Roubaix, ale bude to iba 15,2 km (na P-R 50 km) a organizátori sa pokúsili najťažšie úseky obísť. Zaujímavé bude aj to, že sa budú dopredu tlačiť borci, ktorí túto klasiku vôbec nejazdia a nevieme presne tipovať, či to zvládnu, alebo nie. Rozdiely v celkovom poradí sú minimálne, dá sa tiež očakávať, že Astana nebude mať dostatočnú kontrolu nad balíkom. Žltý dres sa môže meniť. Finiš veľkej skupiny by bol asi malým sklamaním. Dôležitým faktorom môže byť dážď. Meteorológovia sa do predpovedí v posledných dňoch skôr netrafili, ako trafili, ale na dnešok popoludní to už naozaj vyzerá nelichotivo. Neprajeme nikomu nič zlé, ale v daždi to zaváňa pádmi a možno aj ukončením šancí niektorého z favoritov.
 
 
Krátky opis trasy:
Pre favoritov na celkové poradie jedna z najdôležitejších etáp, po ktorej už nebude nič také, ako predtým. Sté výročie vypuknutia prvej svetovej vojny si organizátori uctia štartom v meste Ypres, ktoré bolo počas tohto konfliktu takmer úplne spustošené. Pre cyklistov tak pripravili spúšť na dlažobných kockách, ktoré sú na záverečných sedemdesiatich kilometroch rozdelené do deviatich sektorov v celkovej dĺžke 15,2 km. Niektoré z nich poznáme aj z legendárnej klasiky Paríž – Roubaix, ale tentoraz budú na trati v skrátenej verzii. V piatej etape preto uvidíme dva preteky. V tých prvých sa bude odohrávať bitka o etapové víťazstvo, pre ktoré si sem prišli špecialisti na kockové klasiky. Oveľa zaujímavejší však bude pohľad na adeptov na celkové víťazstvo, ako si poradia so zlovestným terénom, z ktorého ma asi každý z ich veľké obavy. Jeden pád alebo defekt im totiž môže zničiť celú Tour. Okrem jazdeckej šikovnosti a potrebnej tímovej podpory tak budú potrebovať aj porciu šťastia.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Martin Velits
 
 
tdf-2014-profil-05
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop