Sagan v siedmej etape druhý, cieľová fotka víťazstvo prisúdila Trentinovi

21.6.2014, 11:00 | Preteky vo svete | Juraj Jedinák
Počas víkendu sa môžu pretekári tešiť na zaujímavé kopce, ale ešte predtým sa organizátori rozhodli osviežiť transportnú etapu, keď pred cieľ postavili dva krátke kopce. Pre klasických šprintérov mali byť ťažkou prekážkou, svoju šancu preto cítili iné typy cyklistov.
     
7. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
11.7. piatok zvlnená ciel rovina Épernay > Nancy 234,5 km víťaz: Trentin
 
Dnešná poriadna porcia kilometrov začala znovu za daždivého počasia. Po ôsmich kilometroch vyprovokovali hlavný únik dňa Martin Elminger (IAM Cycling) a Bartosz Huzarski (NetApp), ku ktorým sa za chvíľu pridali aj Alexandre Pichot (Europcar),
ÚNIK DŇA
.euc14. Alexandre Pichot
(Europcar)
.tfr14. Matthew Busche
(Trek)
.iam14. Martin Elminger
(IAM Cycling)
.tne14. Bartosz Huzarski
(NetApp)
.cof14. Nicola Edet
(Cofidis)
.bse14. Anth. Delaplace
(Bretagne-Séché)
Matthew Busche (Trek Factory), Nicolas Edet (Cofidis) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché). Hlavný balík nemal s týmto zložením problémy.
 
Keď bol na čele pelotónu poskladaný celok Astana, odstup utečencov presiahol štyri minúty. Približne po štyridsiatich kilometroch sa dopredu vysunul tím Cannondale a začal okresávať túto výhodu, ktorú sa mu podarilo stiahnuť o jednu minútu. Zelení chlapci dnes chceli utečencom poriadne dýchať na krk, pretože Peter Sagan chcel konečne zvíťaziť. Všetci to vedeli, takže Cannondale mohol len ťažko čakať významnú pomoc od niektorého iného zoskupenia počas tejto dlhej etapy.
 
Aj dnes sme videli na trati ďalší pád, po ktorom musel z pretekov odstúpiť Stef Clement (Belkin), ktorý bol odvezený do nemocnice. Skúsený holandský cyklista mal byť podporou do kopcov pre Baukeho Mollemu.
 
V brejku sme videli jazdiť úradujúceho švajčiarskeho majstra Martina Elmingera, ktorý patrí medzi najskúsenejších jazdcov v pelotóne. Bartosz Huzarski je veľmi dobrým vrchárom, na ktorého sa bude neskôr spoliehať Leo Konig. Alexandre Pichot sa ako jeden z mála francúzskych borcov dokáže pohybovať na dlažobných kockách, ale jeho výsledok z piatej etapy ho neuspokojil. Anthony Delaplace bol zas jedným z posledných členov svojho tímu, ktorý sa ešte neobjavil v úniku. Túto pozíciu si už vyskúšali aj výborný vrchár Matthew Busche, ktorý dnes znovu dostal voľnú ruku, a známy bojovník Nicolas Edet, pre ktorého by to mohla byť etapa šitá na mieru.
 
Tím Cannondale nič nenechával na náhodu a po prvej tretine dnešnej etapy nedovolil utečencom vzlietnuť ďalej ako na 2:40. Priemerná rýchlosť sa zatiaľ pohybovala na úrovni 42,7 km/h.
 
Dôležité bolo, že Peťo Sagan mal na trati zase dobrú náladu a do kamier sa usmieval. Bodaj by aj nie. Veď jeho tím pracoval a všetci sme dúfali, že uvidíme úspešnú prácu okorenenú hádam aj top výsledkom?
 
Únik okolo pol tretej prešiel stravovacou zónou a v pelotóne sa ukrývali rôzne mená, ktoré by mohli zabojovať o triumf v etape, okrem nášho Peťa. Vedenie Giant-Shimano sa vyjadrilo, že dnes to nie je ani pre Kittela, ale ani pre Johna Degenkolba. Pre Marcela je jednoducho záver náročný a John má vraj natrhnutý sval. Samozrejme, v poli jazdili aj chlapci ako Albasini či Gerrans. Týmto dvom pánom by záver tiež mohol sadnúť.
 
Svižne sa jazdilo aj ďalej, po ďalšej hodine jazdy sme mali priemer stále nad 42 km/h. Ak sme hovorili o možných bojovníkoch o záverečný etapový triumf, tak by sme nemali zabudnúť ani na Alexandra Kristoffa, ktorý sa v posledných dňoch ukazoval tiež vo veľmi dobrej forme.
 
86,5 kilometrov pred cieľom bola naplánovaná šprintérska prémia. Nejaký špeciálny alebo vážny boj sme o ňu nevideli. Bral ju Coquard pred Renshawom a Peťom Saganom. Samozrejme, pred nimi prešiel líniou prešiel šesťčlenný únik. My píšeme o súboji chlapcov o zelený dres.
 
Počas pretekov prišla aj ďalšia správa o odstúpení. Tentokrát išlo o mladého a nádejného Danny Van Poppela. Greipela sme v týchto chvíľach videli v zadnej časti balíka. 63 kilometrov pred cieľom skúšal ešte rozprúdiť energiu v úniku Edet, ale krátkym útokom sa mu to nepodarilo. V tom momente mali chlapci náskok už len zhruba trištvrte minúty.
 
V úniku sa naďalej niektorí z pretekárov nechceli uspokojiť so situáciou a Huzarski s Elmingerom sa vpredu oddelili. Asi 40 kilometrov pred cieľom zvyšok úniku zanikol. Iniciatívu na čele po Cannondale prebral tím Sky a jeho mašiny Kirienka a Eisel, čo naznačovalo, že možno sa tím pokúsi urobiť niečo pre Porteho.
 
Na prvom stúpaní sa začali diať veci. Už tradične útočil Thomas Voeckler. V tom momente už bolo po úniku. Vpredu sa však držala spomínaná Orica Green Edge. Postupne odpadávali Kittel a Degenkolb, ako to naznačovali ich šefovia, ale aj Greipel. Takže práca Cannondalu priniesla ovocie. Oveľa viac však bolo treba dávať pozor na pretekárov ako Gerrans či Van Avermaet.
 
Podľa predpokladu to Voeckler vpredu dlho nevydržal. Tesne pred vrcholom stúpania sme videli pád, v ktorom bol Tejay Van Garderen. Peťo Velits ho ako pomocník počkal a dokonca mu odovzdal svoj bicykel. Dúfali sme, že Peťo nechytí veľkú stratu, v ideálnom prípade žiadnu.
 
Vtedy začal ťahať tím Tinkoff-Saxo, lebo túto situáciu chceli využiť. Tejay a jeho pomocníci strácali 47 sekúnd a narástla na 51 sekúnd. Vo vysokom tempe mali chlapci z BMC veľmi ťažkú úlohu pelotón dotiahnuť. Po páde v pelotóne odstúpil z pretekov Atapuma z BMC.
 
Ďalší útočil Gautier a vpredu sa chvíľu mihol aj Canellara, no neskôr odpadol. Potom útočil Peťo Sagan s ním išiel Van Avermaet. To všetko sa už dialo na poslednom stúpaní. Vybudovali si asi 20-sekundový náskok. Hlavná skupina ich však dotiahla. Tempo tam udával Albasini.
 
sagan-trentin-7-etapaOpäť tam boli pred cieľom až dva pády, našťastie, Peťo tam nebol. Bol to dramatický súboj a už sme sa tešili z víťazstva, no cieľová fotografia nakoniec ukázala, že to bol Trentin. Peťo teda opäť druhý. Tretie miesto patrí Gallopinovi.
 
Van Garderen stratil 1:02, čo mu poriadne skomplikovalo situáciu v celkovom poradí. Vypadol tak z prvej desiatky. Inak tam veľké zmeny neboli. Peťo Velits stratil vyše šesť minút. Pomohol lídrovi svojim bicyklom, no preňho to bola katastrofa. V páde pred cieľom bol Van Den Broeck, uvidíme, ako sa prejaví na jeho zdraví. Ďalej táto kolízia zastavila Königa, Scarponiho, Kangerta, ten Dama alebo Albasiniho. Talansky tak isto spadol, ale tesne pred cieľom, no čas nestráca.
 
Peťo Sagan urobil dnes vynikajúcu robotu. Žiaľ, to potrebné šťastie sa stále nepriklonilo a na etapové víťazstvo si ešte musí počkať, a my s ním. V súťaži o zelený dres už má doslova gigantický náskok. Zatiaľ zostáva aj lídrom súťaže o najlepšieho mladého pretekára. Na záverečnom kopci si strážil na samom čele pretekov všetkých konkurentov, no na jeho vrchole sa ocitol v chúlostivej situácii, keď si objavil pred hlavnou skupinou s Van Avermaetom s malým náskokom.
 
Sagan sa rozhodol pokračovať, ale približne kilometer pred cieľom ich balík dobehol. Slovenský šampión nechcel znovu zažiť situáciu z druhej etapy, keď mu z vedúcej skupiny odišiel Nibali. Na konci ale výborne rozbehol špurt pre Trentina Kwiatkowski a v najtesnejšom doterajšom dojazde sme videli prehru Petra Sagana. Peter Velits napriek výbornému výkonu stratil 6:08, keďže svojmu lídrovi po jeho páde ponúkol bicykel, s ktorým majú takmer rovnaký posed. Tým pádom zhasli jeho šance v celkovej klasifikácii.
 
Zajtra sa máme na čo tešiť, keďže uvidíme konečne prvý finiš na vrchole stúpania, ktorý sa bude veľmi hodiť pre výbušných borcov.
 
 
Matteo Trentin (OPQS): "Bolo to veľmi tesné, vyhral som len o niekoľko centimetrov. Kvôli tomuto komplikovanému finále bol celý deň nervózny, a navyše opäť boli pády. Na prekvapenie, ráno som sa necítil vôbec dobre. Nemal som dobré nohy, počas etapy som nevedel, či zvládnem záverečné kopce, ale postupne sa to zlepšovalo. Po prvom z nich som vedel, že to môže byť dobré. Na konci urobil pre mňa Kwiatkowski perfektnú prácu a ja som to musel dokončiť. Najskôr som si myslel, že vyhral Sagan. Je to skvelé pre náš tím, pretože sme mali veľa smoly."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 7. ETAPY:
1. vlajka TRENTIN Matteo OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 5h 18' 39''
2. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
3. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 00' 00''
4. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
5. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 00''
6. vlajka OSS Daniel BMC RACING TEAM + 00' 00''
7. vlajka GAUTIER Cyril TEAM EUROPCAR + 00' 00''
8. vlajka CHAVANEL Sylvain IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
9. albansko VANMARCKE Sep BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 00''
10. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 00''
43. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 01' 03''
113. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 06' 08''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 7. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 29h 57' 04''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 44''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 50''
5. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
6. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
7. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 54''
8. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 02' 05''
9. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 11''
10. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 11''
37. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 08' 52''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 7. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 259 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 146 bodov
3. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 137 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 7. ETAPE:
1. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 5 bodov
3. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 7. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 29h 57' 48''
2. vlajka

KWIATKOWSKI Michal

OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 06''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 27''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 86,5 km - Hannonville (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 17 km - Côte de Maron: 3,2 km (5 %)
4-20 5,5 km - Côte de Boufflers: 1,3 km (7,9 %)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Siedmy deň je postavený na Petra Sagana, ale to ešte zďaleka nezaručuje jeho triumf. Videli sme v doterajšom priebehu, ako blízko bol k víťazstvu v každej jednej etape. Ľahko sa môže stať, že bude niekto bude mať správny cit pre okamih, dobré nohy a so šťastím zvíťazí. Zdá sa, že to opäť bude nervózne a možno budú hrať vysokými kartami aj favoriti. Dnes sa môže stať hocičo. Jedno je však isté, Petrovi by etapové víťazstvo mimoriadne pomohlo, pretože takého smutného ako v posledných dňoch sme ho na pódiu ešte nikdy nevideli.
 
 
Krátky opis trasy:
Druhá najdlhšia etapa v tohtoročnej edícii ponúka skutočne napínavý finiš, pretože o ďalšom víťazovi rozhodnú dve krátke stúpania na samom konci, pričom to záverečné Côte de Boufflers (1,3 km; 7,9 %) stojí iba päť kilometrov pred cieľom. Pre samotných šprintérov môže byť tento finiš veľmi náročným sústom, takže ak ich tímy nebudú chcieť kontrolovať vytvorený únik, utečenci získajú veľkú šancu na ukoristenie etapy. V ich neprospech ale hovorí značná dĺžka etapy a ochota niektorých celkov dostať svojho puncheura na poslednom stúpaní do konečného trháku. Odolní šprintéri zas budú uprednostňovať dojazd oklieštenej hlavnej skupiny.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Peter Zánický
cena v SMS súťaži: podpísaný ružový dres Michaela Matthewsa z Gira 2014
 
 
tdf-2014-profil-07
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop