Bojovník Blel Kadri vyhral ôsmu etapu Tour, naši záver vypustili

21.6.2014, 11:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Vytúžená kopcovitá etapa mohla konečne ponúknuť bezpečný záver bez pádov, keď sa nervozita mal preniesť na úvodné kilometre, v ktorých sa vytváral hlavný únik dňa. Prvý finiš na vrchole stúpania síce vždy končí v rukách najväčších favoritov, ale dnešný záverečný kopec bol len vrchárskou rozvičkou, čo zvyšovalo šance pre únik.
   
8. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
12.7. sobota kopcovitá ciel rovina Tomblaine > Mauselaine 161 km víťaz: Kadri
 
 
Ani jeden z najlepších vrchárov nechcel pred dnešnou etapou priznať úlohu favorita. Na záverečnom kopci sa malo bojovať skôr o psychologickú výhodu ako o dôležitý čas, pretože La Mauselaine bol určený hlavne pre explozívnych pretekárov, ktorí majú výborný špurt do kopca. Veľké časové rozdiely sme teda v závere nečakali, ale určite sme sa mohli tešiť na atraktívny finiš.
 
Počasie bolo na štarte veľmi dobré, ale v samotných záverečných kopcoch znovu pršalo. Na prvých dvadsiatich kilometroch sme nevideli žiadny úspešný atak, o ktorý sa napríklad pokúšal aj Daniel Oss (BMC).
ÚNIK DŇA
.alm14. Blel Kadri
(Ag2r)
.opq14. Niki Terpstra
(OPQS)
.oge14. Simon Yates
(Orica)
.iam14. Sylvain Chavanel
(IAM Cycling)
.cof14. Adrien Petit
(Cofidis)
Na čele hlavnej skupiny sa pohybovali tímy Orica, Trek a Bretagne-Séché, ale nikto nemal ľahkú cestu dostať sa do úniku.
 
Potom vyrazil dopredu Sylvain Chavanel, ku ktorému sa pridalo ešte päť jazdcov. Tempo bolo veľmi vysoké, pelotón sa rozdelil na tri časti, zaostával aj TalanskyCosta a Voeckler. Po niekoľkých kilometroch zostali pred pelotónom už len Chavanel a Terpstra. Do hlavnej skupiny sa vrátili jazdci, ktorí pred chvíľou zaostali, ale na jej čele pokračovali ataky dobehnúť vedúcu dvojicu.
 
Úspešný pohyb sa podaril Blelovi Kadrimu (Ag2r), Simonovi Yatesovi (Orica) a Adrienovi Petitovi (Cofidis), ktorí sa po štyridsiatich kilometroch spojili so Sylvainom Chavanelom a Nikim Terpstrom (OPQS). Po tomto veľmi rýchlom začiatku, ktorý sa pohyboval rýchlosťou 50 km/h, tempo v hlavnej skupine upadlo a utečenci začali navyšovať svoj odstup.
 
V priebehu etapy odstúpil Bart de Clercq (Lotto-Belisol), ktorého trápili zranenia z predchádzajúcich pádov, ale najvážnejšie bolo poranenie členka. Pre Jurgena van den Broecka tak zostal do kopcov už iba Tony Gallopin, ktorý ale nepatrí medzi vychýrených vrchárov. Astana na čele hlavného balíka nedostávala pomoc od žiadneho tímu, preto náskok utečencov postupne narastal.
 
V úniku sa nachádzali silní jazdci, ktorí by pri dostatočnom náskoku pred hlavnou skupinou mohli prekonať aj záverečné tri kopce na čele pretekov. Medzi nich určite patril Sylvain Chavanel, ktorý by chcel nadviazať na svoje tri víťazné etapy zo Starej dámy. Podobne bol na tom aj jeho krajan a typický francúzsky
Bodovanie vrch. klasifikácie:
HC: 25-20-16-14-12-10-8-6-4-2
1. kategória: 10-8-6-4-2-1
2. kategória: 5-3-2-1
3. kategória: 2-1
4. kategória: 1 bod
útočník Blel Kadri, ktorý sa navyše mohol z druhého miesta vo vrchárskej súťaži dostať na prvú pozíciu. Simon Yates mal zas dostatočné lezecké schopnosti, aby prekonal tri krátke stúpania.
 
Adrien Petit bol v Cofidise určený pre šprintérske koncovky, takže dnes nemal veľa šancí. Aj pre víťaza Paríž - Roubaix Nikiho Terpstru mali byť pripravené kopce ťažkým sústom, ale medzi dnešných favoritov naopak patril jeho tímový kolega Michal Kwiatkowski, takže vyslaním svojho jazdca do úniku sa mohol zvyšok celku OPQS šetriť v hlavnom balíku. Ale ten nevyzeral byť veľmi ochotný venovať sa piatim jazdcom na čele, ktorých šanca vyhrať etapu bola zatiaľ najvyššia v doterajšom priebehu. No na konci etapy si to aj tak medzi sebou museli rozdať tie najväčšie mená. 
 
Ani ďalšie kilometre nepriniesli nejaký náznak toho, že únik sa bude v závere triasť o svoj náskok. Nikto z jazdcov v čelnej skupine neohrozoval Vincenza Nibaliho, jeho kazašský celok preto zvolil relaxačné tempo. Šprintérsku prémiu vyhral bez boja Niki Terpstra, pelotón si prišiel pre zvyšných desať bodov o jedenásť minút. Dopredu sa preto vytiahol aj tím Cannondale. Na jej konci sme videli súboj medzi Saganom a Coquardom,
18°C
do ktorého sa zaplietol aj Marcel Kittel. Slovenský jazdec si za celkové ôsme miesto pripísal osem bodov bez väčšieho vypätia síl. A to bola pravdepodobne posledná možnosť, kedy sme mohli vidieť týchto pretekárov v pohotovosti.
              
Potom sa na trati objavil silný dážď, ktorý teda znovu túžil prehovoriť do ďalšej etapy na Tour de France. Dážď a mokré cesty automaticky znamenali zvýšenú nervozitu v pelotóne, pretože vzrástlo riziko kolízii. Všetky dôležité tímy sa preto tlačili na čelné pozície, aby ich lídri boli chránení pre týmto nebezpečenstvom. Z toho dôvodu hlavná skupina zvýšila tempo. Za desať kilometrov sa jej podarilo stiahnuť odstup vedúcej skupiny o dve minúty. Veľmi aktívna bola hlavne Kaťuša, ale všetky celky tvrdo bojovali o dobré pozície.
 
Pred príchodom na prvé stúpanie už pelotón nemal dôvod, aby spomalil, pretože sa blížili rozhodujúce okamihy dnešnej etapy. Hneď na tomto kopci zaútočil Sylvain Chavanel, za ktorým sa vydal len Blel Kadri. Čoskoro sa na čele pretekov usadili obidvaja francúzsky borci.  Peter Sagan si potom vystúpil z tempa a etapu došiel v grupete. Blel Kadri tri kilometre pred vrcholom opustil Chavanela a išiel si pre päť bodov do vrchárskej súťaže, ktoré ho mali posunúť na jej čelo. Na vrchole prvého kopca sa mu to aj podarilo.
 
V pelotóne zatiaľ úradoval tím Tinkoff-Saxo a Michal Kwiatkowski (OPQS) nedokázal udržať toto tempo. Simonovi Yatesovi sa nepodarilo nadviazať kontakt so Chavanelom, na ktorého strácal tridsať sekúnd. Cyklistov potom okamžite čakal najprudší dnešný kopec, ktorého druhá polovica bola veľmi tvrdá. Navyše sa jazdilo na mokrých cestách, takže rozdiely mohol robiť aj zjazd. Contador mal pred sebou na tomto stúpaní troch spolujazdcov, Nibali sedel hneď za ním. Ale hlavná skupina postupne strácala svojich členov.
 
Kadri si udržiaval svoj náskok a bral všetky body aj na druhej prémii. Na tomto kopci mali problémy Mollema, Fuglsang, Rolland, Petra Velitsa sme tam už nevideli. Odstup francúzskeho jazdca na čele pretekov zostával stále vo veľmi pekných hodnotách, takže kráčal k veľkému víťazstvu svojej kariéry. Na poslednom kopci mal pred Chavanelom náskok už dve minúty. Smolu mal opäť Andrew Talansky, ktorý na jednej klesajúcej pasáži padol a musel riešiť technické problémy. Na posledných kilometroch ešte zvýšil tempo Tinkoff-Saxo, ktorému sa darilo okresávať hlavnú skupinu. Odpadli Costa a van den Broeck.
 
Blel Kadri nakoniec udržal svoje vedenie až do cieľa a mohol sa tešiť z veľkého triumfu. Okrem toho si vybojoval aj vrchársky dres. Na konci potom zrýchlil aj Alberto Contador, za ktorým sa udržal len Vincenzo Nibali, ostatní začali mierne zaostávať. Španielsky jazdec si vybojoval druhé miesto, Vincenzo Nibali skončil tretí. Na štvrtom mieste prišiel Richie Porte.
 
kadri-blel-tdfJazdec tímu Ag2r Blel Kadri získal dnešné víťazstvo takmer po celodennom pobyte v úniku, keď hneď na prvej horskej prémii zaútočil pre vrchárske body a napokon sa mu bojovným výkonom podarilo udržať svoju časovú výhodu pred pelotónom až do cieľa. Tam prevzal na konci zodpovednosť tím Tinkoff-Saxo, ktorý nastavil vysoké tempo, aby v úplnom závere Alberto Contador predviedol zrýchlenie, aby otestoval svojich súperov. Za ním sa udržal len Vincenzo Nibali, ktorý posledné metre úplne vypustil.
 
Peter Velits prišiel do cieľa so stratou cez desať minút, keď stratil kontakt s hlavnou skupinou na záverečných stúpaniach. Aj niektorí favoriti dnes zaváhali, Jurgen van den Broeck mal v cieli manko 3:37, Jakob Fuglsang dokonca 4:02 a ani Andrew Talansky nebude po etape spokojný, pretože po páde stratil 4:37. 
 
Peter Sagan si dnes zašprintoval na rýchlostnej prémii a potom celú etapu odpočíval v balíku. Zelený dres stále drží neohrozene vo svojich rukách. Po dnešnej etape vypadol z najlepšej desiatky a stratil aj biely dres, ale to neboli jeho ciele na tomto podujatí. Naopak dopredu sa po dnešnom výkone posunul Alberto Contador, ktorého si ustriehol Vincenzo Nibali. Zajtra majú títo jazdci voľno, pretože nasleduje etapa s úplne opačným profilom, aký bol dnes. Na začiatku niekoľko kopcov a jednoduchý záver.
 
 
Blel Kadri (Ag2r): "Som veľmi, veľmi šťastný. Momentálne prežívam úžasný pocit. Chcem poďakovať môjmu tímu. Povedal som im, že dnes chcem ísť do úniku od samého začiatku a že chcem vydržať až do cieľa. Bol to deň, ktorý mi veľmi vyhovoval, a som veľmi rád, ako to dopadlo. Najviac som sa bál Chavanela a Terpstru. Vedel som, že zaútočia. Keď Chavanel atakoval, hneď som bol za ním, bol som pripravený. Zistil som, že nie je taký silný, tak som zaútočil, lebo som nechcel, aby nás dobehol Yates, ktorý je lepším vrchárom ako ja. Na druhej strane, keby som zostal so Chavanelom, striasol by sa ma v zjazde."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 8. ETAPY:
1. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 3h 49' 28''
2. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 17''
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 02' 20''
4. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 02' 24''
5. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 02' 28''
6. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 02' 28''
7. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 36''
8. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 02' 40''
9. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 48''
10. vlajka CHAVANEL Sylvain IAM CYCLING TEAM + 02' 54''
11. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 55''
12. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 03 01''
55. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 10' 34''
130. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 19' 53''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 8. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 33h 48' 52''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 44''
3. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 58''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 02' 26''
5. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 27''
6. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 34''
7. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 02' 39''
8. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 02' 52''
9. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 03' 02''
10. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 03' 02''
35. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 17' 06''
38. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 18' 17''
 
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 8. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 267 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 156 bodov
3. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 146 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 8. ETAPE:
1. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 17 bodov
2. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
3. vlajka CHAVANEL Sylvain IAM CYCLING TEAM 6 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 8. ETAPE:
1. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 33h 51' 18''
2. vlajka

BARDET Romain

AG2R LA MONDIALE + 00' 13''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 01' 06''
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 61 km - Dinozé (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2-20 19 km - Col de la Croix des Moinats (891 m.n.m.): 7,6 km (6 %)
2-20 11 km - Col de Grosse Pierre (901 m.n.m.): 3 km (7,5 km %)
3-20 Cieľ - Côte de La Mauselaine: 1,8 km (10,3 %)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
Včerajšok bol plný pádov. Lámali si kosti, vznikali odreniny. Ošetrených bolo až 22 cyklistov. Najhoršou správou je, že kopce majú ešte len pred sebou a tu sa ukáže, koho budú problémy limitovať. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude radovať niekto, koho problémy obchádzali, alebo chce ukázať svoju dominanciu. Valverde - Contador - Nibali. Peter Sagan si dnes potrebuje vydýchnuť. V teoretickej rovine mu môže sadnúť nedeľňajšia etapa. Aj u nás platí to, čo napísal do svojej rubriky Peter Zánický. Ak je Peter z planéty Zem, dnes o popredné priečky bojovať nebude.
 
 
Krátky opis trasy:
Organizátori cielene viedli pelotón až na východ krajiny k hraniciam, pretože vrcholom prvej časti pretekov bude trojdňový pobyt v pohorí Vogézy. Tie síce nie sú také legendárne ako Alpy či Pyreneje, ale aj ony dokážu ponúknuť vzrušujúcu cyklistiku, ktorá prinúti jazdcov na GC vystúpiť do popredia. Prvá etapa najskôr ponúka jednoduchý profil, ktorý ale v záverečných tridsiatich kilometroch exploduje. Tri prudké stúpania pekne oddelia pelotón, a aj keď sa nehodia na kľúčovú vrchársku bitku, určite ukážu najlepších lezcov na podujatí. Prvý z kopcov je najdlhší, ale má najmenší sklon. Na druhom v poradí vyletia hodnoty až na 16 percent, ale rozhodujúci bude záver, pretože Cote de la Mauselaine (1,8 km; 10,3 %), ktorý sa volá aj Vogézska Perla, bude po rýchlom dni najťažší. Tieto stúpania sa veľmi hodia pre ardénskych špecialistov, ale len pre tých odolných, pretože idú za sebou v tesnom poradí. Pre nich bude dôležité, aby sa do úniku nedostali silní bojovníci.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:55
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Riška
moderátor štúdia: Ján Hudok
 
 
tdf-2014-profil-08
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop