V deviatke víťazstvo Tonyho Martina, Gallopin prekvapujúco v žltom

21.6.2014, 11:20 | Preteky vo svete | Juraj Jedinák
Vo včerajšej etape si vychutnal víťazstvo jazdec z úniku, dnes mali bojovní pretekári podobnú šancu na úspech. Druhý deň v pohorí Vogézy ponúkal peknú porciu vrchárskych bodov, takže sme mohli vidieť vpredu aj výborných borcov do kopcov.
   
9. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
13.7. horská horská ciel rovina Gérardmer > Mulhouse 170 km víťaz: Martin
 
Ani dnes sa nemohli pretekári tešiť na pekné počasie, na štarte bola obloha zatiahnutá, v priebehu etapy sme znovu očakávali dážď. Veľmi náročný profil tak v sebe skrýval nebezpečné zákutia, pre jazdcov na celkovú klasifikáciu by bolo teda ideálnym riešením, aby sa v brejku objavila silná skupina. Peter Velits a Peter Sagan sa v nej kľudne mohli objaviť.
 
Držiteľ zeleného dresu to zo svojou snahou dostať sa dopredu myslel skutočne vážne a dva kilometre pred štartom sa sám ocitol pred hlavným balíkom, ale nenašiel žiadnych spoločníkov. Okamžite sa začalo stúpať na prvý kopec a z pelotónu odpadali prví jazdci. Ale na čele sa podarilo usadiť početnej skupine, v ktorej bolo okolo 20 pretekárov, ktorí však mali len malý náskok.
 
V úniku to skúšali napríklad Rodríguez, Špilak, Voeckler, Bakelants, Konig, De Marchi, Navarro, Albasini alebo Gallopin, no na stúpaní na prvú horskú prémiu mali náskok len niekoľko sekúnd. Táto skupina sa nepozdávala tímu Trek Factory, ktorý ju držal na dostrel pelotónu. Na vrchole prvého stúpania bol prvý Voeckler, ale tento únik bol čoskoro minulosťou. Na krátko rovinatom úseku to potom skúšali Tony Martin a Alessandro de Marchi, ktorí si vypracovali 10-sekundový náskok. Za pelotónom zostávali prevažne šprintéri, pre ktorých sa dnešná etapa skončila veľmi skoro.
 
Napríklad taký Kittel strácal po prvom vrchole už dve minúty a viacerí šprintéri na tom boli podobne, preto dúfali, že stihnú limit. Hrdina včerajšej etapy Blel Kadri sa vyjadril, že bodkovaný dres chce držať dlhšie ako jednu etapu no situáciu mu skomplikovali mechanické problémy. Po nich sa vydal na stíhaciu jazdu pelotónu.
 
Tony Martin a de Marchi do druhého stúpania vyrazili s polminútovým náskokom. Kadri vtedy ešte stále nebol späť v hlavnom poli. Tempo etapy bolo v tomto momente veľmi vysoké. V pelotóne bol iniciátorom ďalšieho útoku opäť Rodríguez, pridal sa Chavanel. Neskôr sa vytvorila 28-členná skupina v ktorej boli napríklad Rojas (Movistar), Rodríguez a Špilak (Kaťuša), Paulinho (Tinkoff), Koreň (Cannondale), Boom a Kruijswijk (Belkin), Chérel a Montaguti (AG2R), Dumoulin (Giant), Valls (Lampre), Ladagnous (FDJ), Gallopin (Lotto), Moinard a Van Avermaet (BMC), Rolland, Gautier, Pichot, Quémeneur a Reza (Europcar), Cancellara (Trek), Navarro a Edet (Cofidis), Meier (Orica), Chavanel (IAM), Machado (NetApp), Feillu a Bideau (Bretagne). Pelotón ťahala Astana.
 
Druhý vrchol ako prvý preťal de Marchi pred Martinom. Za nimi spomenutá skupinka so 40 sekundovou stratou a asi s dvojminútovou dierou hlavný pelotón. Kadri dostihol hlavné pole až počas druhého zjazdu. Počas tretieho stúpania na Châteaux si držala dvojka vpredu polminútový náskok na 28-člennú skupinu a pred hlavným pelotónom 2:40. Kittelova skupina už vzadu strácala päť minút.
 
Na vrchole opäť čiaru preťal ako prvý de Marchi, hoci mal viditeľné problémy udržať sa s Martinom. Situácia sa už zastabilizovala a mali sme teda určené rozloženie síl. Počas zjazdu sa menili len časy rozostupov. Stíhacia Rollandova skupina strácala na lídrov 1:23 a pelotón už 4:23.
 
De Marchi bral víťazstvo pred Martinom aj na Gueberschwihre. V stíhacej skupine na chvíľu odskočil Purito, ale neskôr sa vrátil späť. Prémiou prešiel ako tretí. Podstatné však bolo, že dvojka vpredu už mala náskok na Rollandovu skupina vyše dvoch minút a na hlavné pole už takmer šesť. Toto bola veľmi zaujímavá situácia pred rozhodujúcim stúpaním. Kittel už strácal 11 minút. Greipel sa naopak držal stále v pelotóne.
 
Stále sa išlo vysoké tempo a to v stíhacej skupine nevydržali Reza, Chavanel a Boom. Postupne ich polcovalo hlavné pole. Gallopin bol v tomto momente virtuálnym lídrom, bolo však jasné, že to tak nezostane. Mohol z toho ale minimálne veľa vyťažiť v rámci celkového poradia.
 
59 kilometrov pred cieľom na stúpaní Le Markstein Tony Martinovi nastúpil de Marchimu a konečne sa ho zbavil. De Marchi mu veľmi nepomáhal a bolo jasné, že Tony chce etapu vyhraťTesne potom sme videli malý pád v hlavnom poli. Boli v ňom Busche (Trek) a Thomas (Sky), obaja pokračovali aj keď prvý menovaný musel riešiť technické problémy. Tony Martin išiel vytrvalo za svojim cieľom jeho náskok na favoritov v pelotóne narástol už na sedem minút.
 
Tony podľa očakávania vyhral predposlednú prémiu. Vyše dve minúty stratil druhý de Marchi. O tretie miesto na prémii si zašprintovali Edet a Purito, pričom Rodríguez bol úspešnejší. Títo dvaja previedli Rollandovu skupinu prémiou so stratou zhruba troch minút. Hlavný pelotón stratil 8:30 a Kittelovci už 15 minút. V tej stíhacej skupune sa to stále dobre vyvíjalo pre Gallopina ale aj pre Machada. Obaja v tomto momente boli veľkými skokanmi v celkovom poradí smerom hore. Machado by dokonca mohol prevziať líderstvo od Lea v NetAppe. Posun vpred by v tejto konštelácii zaznamenal aj Rolland. Otázne bolo čo s tým urobí Astana, ktorá zatiaľ vyzerala pokojne. 
 
martin-tony-tdfTesne pre vrcholom Grand Ballon de Marchiho predstihol Purito, ktorý si ušiel z Rollandovej skupiny po bod do vrchárskej súťaže. V zjazde skupina potom de Marchiho už dostihla. Už predtým samozrejme preťal prémiu Tony Martin a už bol takmer istým víťazom dňa. Dostal sa zároveň aj do čela vrchárskej súťaže. Na vrchole ešte v pelotóne nastúpil Pinot. Vybudoval si slušný náskok, takmer minútu. Išlo ale zrejme o to, aby mal pokoj v zjazde, lebo neskôr ho pelotón dostihol. Naopak Bardet mal defekt a musel bojovať, aby dostihol pelotón.
 
Gallopin si uvedomoval, že mu ide o žltý dres. Kým počas dňa veľmi neťahal, našetrené sily vrhol do záverečných kilometrov. Bojoval ako lev. Odskočil dokonca skupine o 15 sekúnd, neskôr sa k nemu pridal aj Cherel. Neskôr ich skupina opäť dostihla.
 
Tony Martin to s prehľadom dotiahol až do cieľa a zvíťazil. Gallopinovi sa podarilo uchmatnúť Nibalmu líderský dres čo dnes asi čakal len málokto. Uvidíme ako bude bojovať zajtra no bude to preňho veľmi náročné. Na druhom mieste došiel Cancellara, tretí Van Avermaet.
 
Dnes teda etapu ovládli dvaja fantastickí časovkári. Do hry v celovom poradí sa vrátil Pierre Rolland, poskočil z 23. miesta na ôsme a výrazne si polepšil aj Machado, ten skočil na tretie miesto. Prvá desiatka sa tak poriadne zatriasla, z hlavných favoritov je na tom stále najlepšie Nibali na druhom mieste. Zelený dres zostáva Saganovi, bodkovaný po skvelom dnešnom výkone pripadne Martinovi.
 
Všetci favoriti dorazili do cieľa v rovnakom čase, ani Peter Velits nechýbal v hlavnej skupine. Peter Sagan na samom konci etapy ešte viac spomalil. Astana sa dnes zbavila žltého trička, ale Vincenzo Nibali si stále udržiava výbornú pozíciu. Zajtra nás čaká prvý skutočný finiš na vrchole prudkého stúpania, kde uvidíme naozajstnú vrchársku formu hlavných favoritov.
 
 
Tony Martin (OPQS): "Nie je lepšie vyhrať takýmto spôsobom etapu ako v časovke, ale je to špeciálne. Rozdiel medzi nimi je v tom, že teraz som si to mohol vychutnať. S náskokom tri minúty som totiž vedel, že vyhrám, kým v časovke musím čakať až do konca. Rozhodol som sa nečakať na to, čo sa stane na konci, a išiel som na plný plyn. Vedel som, že nájdem miesto, kde sa odtrhnem od de Marchiho. A 60-kilometrová časovka nebol nikdy pre mňa problém. Bolo to ťažké, ale nikdy som sa nedostal mimo svojej pohodlnej zóny. Momentálne som v perfektnej kondícii a som hrdý na to, čo som dosiahol."
   
 
VÝSLEDKY 9. ETAPY:
1. vlajka MARTIN Tony OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 4h 09' 34''
2. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 02' 45''
3. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 02' 45''
4. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - SHIMANO + 02' 45''
5. vlajka MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE + 02' 45''
6. vlajka ROJAS José MOVISTAR TEAM + 02' 45''
7. vlajka KRUISWIJK Steven BELKIN PRO CYCLING TEAM + 02' 45''
8. vlajka CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE + 02' 45''
9. vlajka FEILLU Brice BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 02' 45''
10. vlajka MACHADO Tiago TEAM NETAPP - ENDURA + 02' 45''
16. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 02' 45''
58. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 07' 46''
favoriti na celkové poradie + 07' 46''
109. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 08' 06''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 9. ETAPE:
1. vlajka

GALLOPIN Tony

LOTTO BELISOL TEAM 38h 04' 38''
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 34''
3. vlajka MACHADO Tiago TEAM NETAPP - ENDURA + 02' 40''
4. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 03' 18''
5. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 03' 32''
6. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 04' 00''
7. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 01''
8. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 04' 07''
9. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 04' 08''
10. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 04' 13''
36. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 18' 40''
39. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 20' 11''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 9. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 267 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 156 bodov
3. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 146 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 9. ETAPE:
1. vlajka MARTIN Tony OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 18 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 17 bodov
3. vlajka DE MARCHI Alessandro CANNONDALE PRO CYCLING 17 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 8. ETAPE:
1. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 38h 08' 38''
2. vlajka

BARDET Romain

AG2R LA MONDIALE + 00' 13''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 01' 06''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
2-20 158,5 km - Col de la Schlucht (1 140 m.n.m.): 8,6 km (4,5 km %)
3-20 129 km - Col du Wettstein: 7,7 km (4,1 %)
3-20 100 km - Côte des Cinq Châteaux: 4,5 km (6,1 %)
2-20 86 km - Côte de Gueberschwihr (559 m.n.m.): 4,1 km (7,9 %)
1-20 84 km - Le Markstein (1 183 m.n.m.): 10,8 km (5,4 %)
sprint-20 65 km - Linthal (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 43 km - Grand Ballon: 1,4 km (8,6 %)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
spolu: 6 kat. stúpaní; 37,1 km; 5,7 %; 4127 nastúpaných metrov v etape
 
 
Krátke preview etapy:
Ťažko sa filozofuje nad etapami, ktoré vyzerajú tak ako táto dnešná. Silný únik by to mohol zvládnuť až do cieľa, ale vrchári sa zrejme budú chcieť tiež testovať a finišovať aspoň v menšej skupine. Mohla by to byť ideálna etapa na únik Petra Velitsa. A čo Peter Sagan? Ten si pred včerajšou etapou zrejme myslel, že je Eddy Merckx, lebo sedem dní bojoval o víťazstvo a ako tretí muž celkového poradia v sobotu skúšal únik, kde bola veľká pravdepodobnosť, že dôjde až do cieľa. Nečudo, že sa potom šla prvá polhodina rýchlosťou cez 55 km/h. Pri Petrovej povahe nie je vylúčené, že to bude skúšať aj dnes.
 
 
Krátky opis trasy:
Pretekári budú čeliť až šiestim kopcom, po ktorých ich ale čaká pred cieľom jednoduchšia fáza. Od samého začiatku sa začne stúpať na prvý kopec, čo bude znamenať agresívny vstup do pretekov, kým sa nevytvorí ten správny únik. Ak sa dopredu podarí dostať silným cyklistom, na kopcovitom teréne bude veľmi ťažké kontrolovať ich odstup. Stúpania síce nie sú také strmé ako vo včerajšej etape, ale profil je dostatočne náročný, aby hlavný balík neabsolvoval túto trasu pohromade. Ak si neudržia utečenci svoju výhodu až do cieľa, uvidíme dojazd okliešteného pelotónu. Pre odolných šprintérov, ktorí budú chcieť prehovoriť do záveru deviatej etapy, bude kľúčové stúpanie Le Markstein (10,8 km; 5,4 %). Keď sa im podarí udržať v hlavnej skupine, hromadný dojazd zostane v ich rukách.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:55
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Ján Valach
moderátor štúdia: Ján Hudok
 
 
tdf-2014-profil-09
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop