Neuveriteľný Gallopin vyhral 11. etapu neskorým útokom, Sagan deviaty

21.6.2014, 11:40 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Na štarte sa objavili odpočinutí pretekári, podľa mnohých sa po odstúpení Frooma a Contadora začali dnes nové preteky. O víťazovi jedenástej etapy malo rozhodnúť posledných päťdesiat kilometrov, preto bolo veľmi dôležité, koho dnešní favoriti pustia do úniku.
   
11. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
16.7. streda kopcovitá ciel rovina Besancon > Oyonnax 187,5 km víťaz: Gallopin
 
Skutočne, začiatok etapy bol veľmi rýchly, keď sa niekoľko jazdcov pokúšalo dostať pred  pelotón, ale ten starostlivo kontroloval tieto pohyby. Po voľnom dni tak dostali cyklisti na rozjazdenie poriadne svižné okamihy, ale tešiť sa mohli aspoň zo slnečného počasia. Po niekoľkých kilometroch sa viezol pred hlavným balíkom aj Peter Sagan, ale ani z jeho snahy sa nevytvoril hlavný únik dňa.
 
Tieto momenty atakovali priemernú rýchlosť 52 km/h, únik sa skutočne tvoril veľmi dlho. Na méte tridsať kilometrov sa
27°C
vpredu objavil Martin Elmiger (IAM Cycling), za ním svoju šancu vycítili aj Cyril Lemoine (Cofidis) a Anthony Delaplace (Bretagne-Séché). Všetci traja jazdci sa nakoniec objavili spoločne pred pelotónom, ktorý potom prestal vyvíjať aktivitu na ich okamžité dobehnutie.
 
Na čelo pretekov sa teda dostali jazdci z pro-kontinentálnych tímov, ktorí sa síce už predstavili na tomto podujatí v úniku, ale pre hlavný balík nepredstavovali veľkú hrozbu. Keďže sa vpredu neobjavili nebezpeční borci, v priebehu etapy sme preto očakávali aktivitu silných zoskupení, ktoré budú chcieť dostať svojich favoritov do dnešného finále.
 
A boli to práve Cannondale a Orica-GreenEdge, ktoré sa postavili na čelo hlavnej skupiny a začali systematicky kontrolovať odstup utečencov. Ten sa tým pádom už nezvyšoval. Na dnešnú etapu
ÚNIK DŇA
.iam14. Martin Elmiger
(IAM Cycling)
.cof14. Cyril Lemoine
(Cofidis)
.bse14. Anthony Delaplace
(Bretagne-Séché)
si tak brúsil zuby aj Peter Sagan, proti ktorému sa mala postaviť silná zostava austrálskeho celku, v ktorej dominoval Simon Gerrans. Aj keď boli kľúčové stúpania sústredné do záverečných kilometrov, pretekári sa pohybovali na zvlnenom teréne, kde nechceli spomínané tímy nič podceniť. Celé štartové pole si konečne užívalo príjemné počasie, ktoré tak poľavilo nervozitu v pelotóne.
 
Osviežením týchto úsekov bola šprintérska prémia, kde vedúca trojica uchmatla najviac bodov. Nakoniec sme tu videli pekný špurt, ktorý ukoristil Cyril Lemoine. V hlavnej skupine sa fanúšikom pripomenuli šprintéri ako Greipel, ktorý bol na tejto prémii v pelotóne najrýchlejší, a Kittel či Renshaw. Peter Sagan pozeral na tento súboj pekne z diaľky a získal päť bodov, druhý muž bodovacej súťaže Bryan Coquard si polepšil o osem.
 
Utečenci potom dokázali získať k dobru nejaké sekundy, na čele pelotónu zostávali v osamotenej aktivite Cannondale a Orica. Pretekári už nabehli na poriadne zvlnený terén, ktorý mal byť do cieľa už len náročnejší. Najmä kategorizované stúpania mali niektoré veľmi drsné pasáže.
Bodovanie vrch. klasifikácie:
HC: 25-20-16-14-12-10-8-6-4-2
1. kategória: 10-8-6-4-2-1
2. kategória: 5-3-2-1
3. kategória: 2-1
4. kategória: 1 bod
Víťaz Critérium du Dauphiné Andrew Talansky vypadol v predchádzajúcej etape z boja o vysoké priečky v klasifikácii, čo spôsobili jeho dva nepríjemné pády. Aj v dnešnej etape sa stále pohyboval na samom konci pelotónu. Keď sa terén začal dvíhať, dokonca stratil kontakt s hlavnou skupinou.
 
Strata amerického cyklistu narastala, ale vedenie tímu Garmin-Sharp k nemu neposlalo žiadneho spolujazdca. Tempo v pelotóne sa postupne zvyšovalo, zatiaľ jazdila veľmi dobre aj vedúca trojica, ktorá podávala sympatický výkon. Talansky bol potom ponechaný na zhovievavosť osudu, pretože v pelotóne sa dostal na čelo jeho tím. To znamenalo len jediné, že americký celok si dnes išiel pre víťazstvo Toma-Jelte Slagtera a Andrew Talansky tak mohol byť ďalším prominentným jazdcom, ktorý nedôjde do Paríža. Na začiatku prvého hodnoteného kopca mala vedúca skupina náskok len dve minúty. 
 
Toto bolo práve to miesto, kde začali z hlavnej skupiny odpadať niekoľkí pretekári. Prekvapujúco sa na konci pohyboval Christophe Riblon, vo vedúcej skupine už nebol Anthony Delaplace. Andrew Talansky nakoniec zosadol z bicykla, ale nezostal nič dlžný svojej prezývke Pitbula a bojoval zo všetkých síl ďalej, i keď sa podľa dostupných informácii dnes ráno zobudil s veľkými bolesťami chrbta. Medzitým jeho kolegovia udávali veľmi vysoké tempo, ale podarilo sa atakovať Bakelantsovi, za ktorého sa zavesil Slagter. Preto prevzala kontrolu nad priebehom etapy Astana. Chuť útočiť dostali aj Roche a Feillu. Z pôvodného úniku zostal úplne vpredu už len Elmiger
 
Na vrchole stúpanie bol prvý Martin Elmiger, za ním sa nachádzala štvorica Bakelants, Roche, Slagter a Lemoine so stratou 37 sekúnd. Pelotón zaostával 1:15. Za Elmigerom sa po zjazde najbližšie udržali Roche a Bakelants, čo bola veľmi silná dvojica. V pelotóne sa znovu objavili na čele Orica a Cannondale. Na druhej dnešnej horskej prémii bol znovu prvý Martin Elmiger, ale hlavný balík zaostával už iba 35 sekúnd. Za chvíľu sa k nemu pridali aj Roche a Bakelants. Na predposlednom kopci si to k nim dorazili Cyril Gautier a Jesus Herrada. Náskok novovytvorenej vedúcej skupiny sa však nezvyšoval, pretože na stabilnej úrovni ho udržiaval tím Cannondale.
 
 
Pred posledným hodnoteným stúpaním jazdila vedúca skupina s náskokom dvadsať sekúnd. Po ňom sa však cyklistom postavil do cesty ešte jeden kopec. Potom sme videli bitku medzi borcami v úniku, na ktorú doplatil Martin Elmiger. Pred vrcholom sa nakoniec odpútal Nicolas Roche, ktorý si vybudoval pred pelotónom náskok 15 sekúnd, ostatní jazdci už boli pohltení. V nasledujúcom zjazde vymazal stratu hlavnej skupiny Tony Martin, takže tá sa okamžite natiahla. Za nemeckým borcom sa udržalo len sedem jazdcov, ale ani jeden slovenský jazdec sa tam nenachádzal. Počas krátkeho kopca sa ale pelotón spojil. Ani jeden jazdec teda nemohol podceniť posledný zjazd do cieľa.
 
V zjazde zaútočil Tony Gallopin, na čele hlavného balíka sa preto ukazoval Peter Sagan, aby si francúzsky jazdec nevypracoval veľký odstup. Spolu s naším jazdcom vyšli dopredu Rogers a Kwiatkowski, ktorí si nakoniec poradili aj s Gallopinom. Táto štvorica si vytvorila malý náskok pred prenasledovateľmi, ktorí sa postupne rozrastali. Útočiť začal znovu Gallopin. Trojica za ním nechcela spolupracovať, ktorú napokon dobehli jazdci za nimi.
 
Tony Gallopin udržal svoje vedenie až do cieľa a tešil sa z víťaznej etapy. Hromadný špurt oklieštenej skupiny favoritov vyhral Degenkolb, ktorý porazil Trentina. Peter Sagan skončil na deviatom mieste. Peter Velits si vystúpil z hlavnej skupiny po poslednom hodnotenom kopci a dorazil do cieľa so stratou 1:36 v skupine, v ktorej sa nachádzal aj Rui Faria da Costa, ktorý dnes preto vypadol z najlepšej desiatky. 
 
Francúzsky jazdec tak po ukoristení žltého dresu dosiahol ďalší úspech, keď si vyskúšal až víťazný pocit v etape. V závere sa dvakrát pokúšal atakovať, ten druhý pokus bol nakoniec úspešný. Trojica Sagan, Kwiatkowski, Rogers potom nedokázala spolupracovať, aby zlikvidovali jeho stratu. Práve slovenský jazdec bol najrýchlejším pretekárom v tejto skupine, čo si určite uvedomovali jeho súperi. Gallopin preto v závere útočil, Kwiatkowski  a Rogers zas nechali Sagana robiť všetku prácu. Z toho dôvodu mu potom v závere chýbali sily na lepší výsledok.
 
V celkovom poradí sa nič nemenilo, len Rui Costa sa prepadol na štrnáste miesto. Peter Sagan zostáva neohrozeným lídrom bodovacej súťaže, Romain Bardet a Joaguim Rodríguez takisto zostávajú na svojich pozíciách.
 
 
Tony Gallopin (Lotto-Belisol):"Moje útoky v dnešnom dni neboli plánované. Celý deň ma boleli nohy. Myslel som si, že vyhrá únik. Až dvadsať kilometrov pred cieľom som sa spýtal tímového manažéra na dnešný dojazd. Atakoval som na poslednom kopci. Keď ma dorazili traja borci, vedel som, že v špurte nemám šancu, tak som znovu atakoval. Je to ako splnený sen. Za posledné dni som zažil zmiešané pocity. Najskôr som bol v siedmom nebi, keď som získal žltý dres, Ďalší deň bol čierna mora na bicykli a teraz som vyhral etapu na Tour. Je to neuveriteľné."
 
   
VÝSLEDKY 11. ETAPY:
1. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM 4h 25' 45''
2. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
3. vlajka TRENTIN Matteo OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
4. vlajka BENNATI Daniele TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
5. albansko GERRANS Simon ORICA GREENEDGE + 00' 00''
6. vlajka ROJAS Jose MOVISTAR TEAM + 00' 00''
7. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 00''
8. vlajka DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
9. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
10. vlajka REZA Kevin TEAM EUROPCAR + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
48. vlajka COSTA Rui LAMPRE - MERIDA + 01' 36''
50. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 01' 36''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 11. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 42h 33' 38''
2. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 02' 23''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 47''
4. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 03' 01''
5. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 03' 12''
6. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 03' 47''
7. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 03' 56''
8. vlajka PERADU Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 03' 57''
9. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 04' 08''
10. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 04' 18''
29. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 24' 24''
34. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 41' 08''
 
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 11. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 301 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 164 bodov
3. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 157 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 11. ETAPE:
1. vlajka RODRÍGUEZ Joaguim KATUSHA TEAM 51 bodov
2. vlajka VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR 34 bodov
3. vlajka MARTIN Tony OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 26 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 11. ETAPE:
1. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE 47h 02' 24''
2. vlajka

PINOT Thibaut

FDJ + 00' 46''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 01' 38''
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 98,5 km - Charcier (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 46,5 km - Côte de Rogna: 7,6 km (4,9 %)
3-20 39 km - Côte de Choux: 1,7 km (6,5 km %)
4-20 35 km - Côte de Désertin: 3,1 km (5,2 %)
3-20 19,5 km - Côte d'Échallon: 3 km (6,6 %)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
 
 
Krátke preview etapy:
Veľmi zaujímavý profil. To si zrejme povedali v Cannondali, keď si počas voľného dňa študovali dnešnú etapu. Mohla by to byť ďalšia šanca Petra Sagana na etapový vavrín. Uvidíme, či to bude opäť skúšať cez únik, alebo sa spoľahne na tímových kolegov, že únik zlikvidujú a zaberie aj Astana, lebo sami by to asi nezvládli. V každom prípade potrebuje mať na svojej strane šťastie. Isté je, že unikať budú jazdci Tinkoffu, ktorí už nemajú čo stratiť a etapové víťazstvo je jasným cieľom. Atakovať možno uvidíme ďalšieho snaživca na celkové poradie po vzore Gallopina a Kwiatka a ako už býva zvykom, francúzske tímy. Ak by nemal klasický únik dostatočný náskok, mohlo by sa atakovať aj v niektorom zo stúpaní a tu zasa potrebuje Peter chladnú hlavu a správne vyhodnotenie situácie.
 
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni zostávajú do príchodu do Álp už len dve etapy, ktoré však ako transportné fázy príliš nezodpovedajú šprintérskym štandardom. V jedenástej etape budeme zvedaví, ako sa vyvinie situácia na zvlnenom teréne, ktorý vyvrcholí štyrmi hodnotenými stúpaniami, ktoré však samy o sebe nie sú veľmi ťažké, aby odradili šprintérov. Avšak ich umiestnenie v úplnom závere etapy ponúka možnosť, ako ich dostať preč z hlavnej skupiny. Pred finálnym klesaním do cieľového mesta Oyonnax, ktoré bude prvýkrát hostiť karavánu Starej dámy, ešte stojí jedno nekategorizované stúpanie, takže hromadný dojazd celého štartového pola bude mať pred sebou hneď niekoľko nepriateľov, ale šprintérske tímy nemôžu plytvať svojou kvalitou.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:35
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť - spolukomentátor: Peter Doležal
 
 
tdf-2014-profil-11
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop