Martin jasným víťazom, vynikajúci Francúzi aj Česi, Velits šestnásty

21.6.2014, 12:55 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Posledná dôležitá etapa na Tour de France mala jasného favorita, ale oveľa zaujímavejším bol súboj v najlepšej desiatke, kde medzi niektorými pretekármi boli len malé rozdiely. Na konci tak ťažkého podujatia bolo len veľmi ťažké predpokladať, ako to dopadne.
   
20. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
26.7. sobota indiv. čas. ciel rovina Bergerac > Périgueux 54 km víťaz: T. Martin
 
 
Podľa Tonyho Martina je časovka v závere pretekov vždy lotériou. Organizátori dnes pripravili jej zvlnenú verziu, Svein Tuft sa po jej absolvovaní vyjadril, že má pocit, akoby stále liezol do kopca, lebo nasledujúce zjazdy sú také rýchle, že sa okamžite dostanete na ďalšie stúpanie.
 
Na trati sa nachádzali až tri merané úseky a po voľnom začiatku urobil prievan vo výsledkovej listine Danny Pate z tímu Sky, ktorý rozdrvil svojich konkurentov časom lepším o dve minúty. Postupne sa k nemu síce približovali ďalší pretekári, ale americký borec si poradil aj s Tuftom, Durbridgeom a Bodnarom,
27°C
Práve poľský jazdec však išiel tiež veľmi dobre a na prvých dvoch medzičasoch bol dokonca rýchlejší, ale v cieli nakoniec zaostal o 12 sekúnd. Na prvom mieste tak zatiaľ svietil čas Dannyho Pateho 1:09:22.
 
Potom sme už na trati videli Petra Sagana, ktorý na tak dlhej trati nemusel riešiť výsledkový tlak. Rozruch potom spôsobil český jazdec tímu NetApp Jan Bárta, ktorý už na prvom meranom úseku prekonal Bodnara a Pateho o slušných 29 sekúnd a mal tak nabehnuté na skvelý výsledok. Bárta pokračoval vo svojej výbornej jazde aj naďalej a priebežne zvýšil svoj odstup na 35 sekúnd. Peter Sagan preťal prvý medzičas s mankom 1:22, čo len potvrdzovalo jeho pohodový prístup k tejto časovke.
 
Táto dvojica nás v týchto momentoch na trati najviac zaujímala, samozrejme, spoločne s Tonym Martinom, ktorý už takisto rozkrútil svoj obávaný motor. Jan Bárta na treťom meranom úseku zvýšil svoj odstup na priepastných 63 sekúnd a vo svojej perfektnej jazde pokračoval až do cieľa, kde pokoril priebežného lídra o 1:14. S časom 1:08:08 tak mohol spokojne očakávať príchod Tonyho Martina.
 
Nemecký borec už na prvom medzičase ukázal svoju ohromnú silu, kde vylepšil najlepší čas o 35 sekúnd. Peter Sagan na druhom medzičase zvýšil svoj odstup od najlepších cyklistov so stratou 3:02. Medzitým dorazil do cieľa jeho bývalý kolega a momentálne jazdec tímu BMC Daniel Oss, ktorý sa po veľmi dobrom výkone zaradil hneď za Jana Bártu, ale s minútovým odstupom.
 
Peter Sagan sa v cieli stihol aj pozdraviť s divákmi a so stratou 4:44 si nerobil žiadne ťažkosti, čím sa zaradil do štvrtej desiatky výsledkovej listiny. Tony Martin už na druhom medzičase jasne kraľoval s náskokom 1:28. Potom sme začali sledovať výkon Petra Velitsa. Nemecká šelma dokázala ešte navýšiť odstup a v cieli sa bezkonkurenčne dostal na prvé miesto s výsledkom 1:06:21, čím prekonal českého jazdca o 107 sekúnd. Na prvom meranom úseku sa dostal na druhé miesto Tom Dumoulin, ale zostával na úrovni Jana Bártu. Do tejto spoločnosti sa čoskoro pridal aj Sylvain Chavanel
 
Peter Velits zaostal na prvom medzičase o 1:09, ale zatiaľ sa zmestil medzi desať najrýchlejších na tomto úseku. Za Tonym Martinom sa už tu vytvorila veľké medzera, medzi týchto jazdcov, ktorí boli najbližšie za nemeckým šampiónom, sa zaradil aj Michal Kwiatkowski.  V priebehu etapy sa z nich najlepšie javil Tom Dumoulin. Potom sa už odštartovali súboje v najlepšej desiatke, najnapínavejší mal byť ten o pódium.
 
Ešte predtým na tretiu priečku odsunul Jana Bártu spomínaný jazdec tímu Giant-Shimano Tom Dumoulin, avšak len o osem sekúnd. Peter Velits na druhom medzičase strácal 2:33 a pohyboval sa na priebežnom jedenástom mieste. Kwiatkowski tu začal výrazne zaostávať a potvrdil svoje nepresvedčivé výkony na tomto podujatí.  Slovenský jazdec tímu BMC Peter Velits predviedol nakoniec veľmi dobrý výkon a so stratou 3:24 sa zaradil na jedenáste miesto, i keď na desiateho Sveina Tufta potreboval získať len nejaké desatinky sekundy.
 
Na úvodných devätnástich kilometroch prežili bolestné chvíle obaja jazdci Belkinu, ktorých Leo Konig bez problémov a jasne predbiehal a posúval sa na siedmu priečku. Podobne výborne ako jazdec tímu NetApp išiel aj Tejay van Garderen, ktorý zas okresal stratu na Bardeta o jednu minútu. Na zvyšných kilometroch tak potreboval získať na svoju stranu ešte 60 sekúnd. Potom sa mu potom podarilo predbehnúť Mollemu, za ktorým vyštartoval o tri minúty neskôr. 
 
Ťažké chvíle prežíval aj Alejandro Valverde, ktorého výkon sa pohyboval na úrovni Romaina Bardeta. Jazdec tímu Movistar musel silno bojovať o pódium, pretože výborne išiel Jean-Christophe Peraud, ktorý tu bol rýchlejší o 1:08, a Thibaut Pinot o 43 sekúnd. Nibali jazdil podobne výborne ako van Garderen a Peraud.
 
Leo Konig postupne zvyšoval svoje obrátky a na druhom medzičase sa zaradil na skvelé tretie miesto. Utrpenie dvojice z Belkinu pokračovalo, Laurens ten Dam strácal na českého borca tri minúty, Mollema dokonca päť. Van Garderen potreboval na Bardeta a piate miesto získať už iba niekoľko sekúnd. Peraud musel meniť kvôli defektu celý bicykel, ale stále si udržiaval priebežné druhé miesto. A keďže Valverde stále nenachádzal ten správny rytmus, obidvaja Francúzi sa udržiavali na pódiu.
 
martin-tony-casovka-msMedzitým dorazil do cieľa Leo Konig, ktorý sa po parádnej jazde zaradil na štvrté miesto so stratou. Aj Haimar Zubeldia musel byť po svojom výkone spokojný, keďže pri problémoch Baukeho Mollemu sa posúval v poradí vyššie. Laurens ten Dam strácal v cieli až 6:03, ktorého tak predbehol v klasifikácii Konig, ale udržal si ôsmu pozíciu, keďže za seba odsunul svojho tímového kolegu. Tejay van Garderen preťal cieľovú pásku s mankom 2:08, Romain Bardet v tom čase musel meniť bicykel, podobne ako pred chvíľou jeho spolujazdec.
 
Bauke Mollema dnešnú časovku vyslovene pokazil s výslednou stratou cez deväť minút. Bardet sa nakoniec len tesne neubránil útoku van Garderena, keď klesol na šiesto miesto len o niekoľko sekúnd, o ktoré ho pripravili práve technické komplikácie. Valverde nedokázal ani tentoraz zakončiť svoju snahu získať na Tour pódium a musel sa tak uspokojiť s celkovým štvrtým miestom.
 
Jean-Christophe Peraud predviedol výborný výkon, ktorým sa mu podarilo postúpiť na celkovú druhú priečku. Ešte väčšiu radosť mal v cieli Thibaut Pinot, ktorý sa dokázal ubrániť Valverdeho časovkárskym schopnostiam a udržal si pozíciu medzi tromi najlepšími. Počas celého dnešného dňa sa upierala menšia pozornosť na Vincenza Nibaliho, ktorý však dokázal finišovať na výbornom štvrtom mieste.
 
Aktuálny majster sveta v časovke Tony Martin len potvrdil svoju obrovskú dominanciu v tejto disciplíne. Na druhom mieste skončil stále sa zlepšujúci Tom Dumoulin, s tretím miestom musí byť nadmieru spokojný aj Jan Bárta. Peter Velits dnes dorazil do cieľa na vynikajúcom šestnástom mieste, čo je určite v tejto konkurencii výborným výsledkom. Peter Sagan obsadil 67. miesto s mankom 6:31.
 
Medzi dnešných víťazov však patrili Jean-Christophe Peraud a Thibaut Pinot, ktorí si vybojovali vysnívané pódium, a Tejay van Garderen a Leo Konig, ktorí sa zas dokázali posunúť v poradí vyššie. Veľkým sklamaním sa naopak skončilo snaženie Valverdeho a Mollemu
 
 
VÝSLEDKY 20. ETAPY:
1. vlajka MARTIN Tony OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 1h 06' 21''
2. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - SHIMANO + 01' 39''
3. vlajka BÁRTA Jan TEAM NETAPP - ENDURA + 01' 47''
4. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 58''
5. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 02' 02''
6. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 02' 08''
7. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 02' 27''
12. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 03' 12''
16. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 03' 24''
26. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 04' 17''
28. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 28''
55. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 06' 03''
68. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 06' 31''
140. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 09' 26''
 
                            
CELKOVÉ PORADIE PO 20. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 86h 37' 52''
2. vlajka PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 07' 52''
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 08' 24''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 09' 55''
5. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 11' 44''
6. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 11' 46''
7. vlajka KÖNIG Leopoldpold TEAM NETAPP - ENDURA + 14' 41''
8. vlajka ZUBELDIA Haimar TREK FACTORY RACING + 18' 12''
9. vlajka TEN DAM Laurens BELKIN PRO CYCLING TEAM + 18' 20''
10. vlajka MOLLEMA Bauke BELKIN PRO CYCLING TEAM + 21' 24''
11. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 23' 16''
12. vlajka SCHLECK Fränk TREK FACTORY RACING + 25' 57''
13. albansko VDB Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 34' 01''
14. vlajka TROFIMOV Jurij KATUSHA TEAM + 36' 50''
15. vlajka KRUIJSWIJK Steven BELKIN PRO CYCLING TEAM + 38' 18''
16. vlajka FEILLU Brice BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 43' 59''
27. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 1h 19' 53''
61. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 2h 53' 16''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 19. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 417 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 253 bodov
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM 247 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 19. ETAPE:
1. vlajka MAJKA Rafal TEAM TINKOFF - SAXO 181 bodov
2. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 168 bodov
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 112 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 20. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 85h 36' 43''
2. vlajka

BARDET Romain

AG2R LA MONDIALE + 03' 22''
3. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 1h 12' 25''
 
 
body v cieli: 20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1
 
 
Krátke preview etapy:
Favorit je jasný. Ak Tony Martin nespadne, alebo nebude meniť bicykel trikrát, zvíťazí. Tom Dumoulin by mohol brať druhé miesto, no v jeho blízkosti sa už môžu pohybovať ľudia ako Nibali a Van Garderen. Pekný súboj zvedú Valverde s Peraudom. Ostatní ľudia z Top 10 budú asi horší. Belkin aj Zubeldia to budú mať poriadne nahnuté.  Mimo vrchárov by sa mohlo zadariť možno Izaguirremu. Pre Petra Velitsa by bolo úspechom miesto v najlepšej dvadsiatke. Určite bude chcieť potvrdiť výber do družstva BMC na MS v tímovej časovke. Umiestnenie Petra Sagana nebudeme tipovať. U neho sa to jednoducho nedá. Môže skončiť na 20. aj 80. mieste.
 
 
Krátky opis trasy:
Vrchárske súboje sú už minulosťou, o definitívnu bodku za týmto podujatím sa tak postará dlhá časovka jednotlivcov. Zaujímavosťou je, že je len osamelou jazdou v tomto ročníku a to rovno pred bránami Paríža. Doteraz robili rozdiely medzi pretekármi len kopce, finálnu podobu klasifikácii ale dá časovka, ktorá ukáže držiteľa žltého trička v tom správnom univerzálnom meradle. Táto skutočne dlhá trať je poriadne zvlnená, čo môže ovplyvniť výkon špecialistov na túto disciplínu, ale aj tak budú mať navrch. Na konci náročných pretekov je jazda proti chronometru špecifickou záležitosťou, pretože predstavuje skôr rezervoár ušetrených síl ako demonštráciu jazdeckých vlastností na časovkárskom stroji. Ak by sa totiž nachádzala v pretekoch oveľa skôr, špecialisti by získali masívne odstupy. V tomto prípade však nútila vrchárov, aby boli v kopcoch ešte odvážnejší.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:00 štúdio, živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:50
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť v štúdiu a spolukomentátor: Martin Prázdnovský
moderátor štúdia: Ján Hudok
 
 
tdf-2014-profil-20
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop