V Rzeszówe vyhral šprintérsku koncovku Bos, celkovo žiadne zmeny

1.8.2014, 15:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Šprintéri dostali na tomto podujatí ďalšiu šancu, predchádzajúce im ale nevyšli celkom podľa predstáv. Tretia etapa v poradí však mala oveľa menej kilometrov a pelotón prišiel na štart určite ostražitejší, preto sme mohli konečne vidieť súboj najrýchlejších špurtérov.
 
3. etapa Tour de Pologne 2014 (UCI World Tour, Poľsko)
5.8. utorok zvlnená ciel rovina Kielce > Rzeszów 180 km

víťaz: Bos

uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7
 
Podobne ako v predošlých dňoch ani dnešná etapa neobsahovala ťažké vrchárske prekážky a po prekonaní zvlneného profilu sme očakávali hromadný dojazd. Lenže na tomto podujatí zatiaľ špurtérske tímy nepresvedčili o svojej sile držať utečencov pod kontrolou. Ani tento ich ľahkovážny prístup však nebol dostatočnou motiváciou, aby sa do brejku pokúsilo dostať viacero jazdcov. Prvý útok podnikli dvaja
25°C
domáci borci Mateusz Taciak (CCC Polsat) a Pawel Franczak (Poľská reprezentácia). Za chvíľu sa k nim pripojili ešte Bjorn Thurau (Europcar) a Salvatore Puccio (Sky).
 
Vedúca štvorica potom nedostala od hlavného balíka voľné ruky a poučená z dvoch hektických záverov držala ich odstup na prijateľnej úrovni v okolí troch minút. Prítomnosť domácich cyklistov v úniku bola samozrejmosťou, Salvatore Puccio je kvalitným domestikom na rovinaté etapy, ktorý ale dnes dostal od svojho tímu voľnú ruku. V minulom ročníku si dokonca na Gire obliekol na jeden deň ružový dres. Bjorn Thurau zas patrí v Europcare do skupiny brejkových špecialistov, jeden zo svojich najlepších výkonov predviedol v tejto sezóne na Okolo Švajčiarska, kde po svojich únikoch vyhral vrchársku súťaž.
 
Ani v dnešnej etape sme nevideli napínavú cyklistiku,
ÚNIK DŇA
.sky14. Salvatore Puccio
(Sky)
.euc14. Bjorn Thurau
(Europcar)
.ccc14. Mateusz Taciak
(CCC Polsat)
.nez14. Pawel Franczak
(Repre. Poľska)
drámu nespôsobilo ani počasie, ktoré bolo pri teplote 25 stupňov pre pretekárov ideálnym prostredím. Pelotón stále držal vedúcu skupinu na dohľad. Hlavná skupina pracovala veľmi zodpovedne, bolo vidno, že na jej čele sa od začiatku pohyboval skúsený tím OPQS, ktorých chcel udržať vedúcu pozíciu Petra Vakoča čo najdlhšie. Potom sa k nemu pridali Giant a Orica, pretože obidva tieto celky sem prišli bojovať hlavne v rýchlych dojazdoch. Že sa to dnes mohlo konečne podariť svedčil aj fakt, že sa jazdilo vo vysokom tempe, pretože sa pretekári nemuseli sťažovať na protivietor. A náskok úniku začal postupne klesať.
 
Pelotón pracoval skutočne veľmi dobre, pomocnú ruku podal aj celok Lampre-Merida. To znamenalo, že na čele sme mali všetky tímy, ktoré tu majú najrýchlejších pretekárov. Modolo, Matthews, Mežgec tak mohli na konci etapy predviesť pekné predstavenie. V úniku nebola veľká snaha získať bonusové na sekundy na rýchlostnej prémii, tak si ich jazdci rozdelili bez boja v poradí Thurau, Puccio a Franczak. Tú symbolickú vrchársku zas vyhral Mateusz Taciak.
 
Jedenásť kilometrov pred cieľom už boli všetci štyria utečenci späť v hlavnej skupine, na pretekárov tak čakalo dokončiť už iba dva okruhy v meste Rzeszów. Posledné kilometre už nepriniesli žiadne prekvapenie a prvýkrát na podujatí sme očakávali skutočný hromadný dojazd.  
 
V rýchlom finiši najrýchlejších pretekárov sme videli triumf Thea Bosa z Belkinu, ktorý porazil Luku Mežgeca a Michaela Matthewsa. Tím Giant-Shimano predviedol na konci výborný vláčik, ale holandský pretekárov Theo Bos bol v priamom súboji  špurtérov najsilnejší. Posledné metre ovplyvnil aj pád približne v strede hlavnej skupiny, ktorý však neovplyvnil záverečný bitku. Súrodenci Velitsovci dorazili do cieľa v rovnakom čase ako víťaz etapy. V celkovom poradí sa nič nemenilo, zajtra sa môže táto situácia rovnako zopakovať, keďže je na programe opäť rovinatá etapa, hoci najdlhšia.
 
   
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. vlajka BOS Theo BELKIN PRO CYCLING TEAM 3h 39' 27''
2. vlajka MEŽGEC Luka TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
3. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5. vlajka HUSHOVD Thor BMC RACING TEAM + 00' 00''
6. vlajka FARRAR Tyler GARMIN - SHARP + 00' 00''
48. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
65. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. vlajka VAKOČ Petr OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 14h 50' 55''
2. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 27''
3. vlajka BOS Theo BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 27''
4. vlajka MAIKIN Roman RUSVELO + 00' 31''
5. vlajka MEZGEC Luka TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 31''
27. vlajka VELITS Martin BMC RACING TEAM + 00' 37''
30. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 37''
favoriti na celkové poradie + 00' 37''
 
 
 
tour-de-pologne-3
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop