Streda opäť patrila špurtérom, v Katowiciach sa radoval Vangenechten

1.8.2014, 16:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Kvarteto rovinatých etáp pred druhou kopcovitou časťou pretekov vyvrcholilo v Katowiciach. Štvrtá etapa mala až 236 kilometrov. Keďže sa museli tímy večer presúvať do poľských Tatier, aby boli bližšie k Zakopanému, etapa odštartovala už o 10:20 dopoludnia.
 
4. etapa Tour de Pologne 2014 (UCI World Tour, Poľsko)
6.8. streda zvlnená ciel rovina Tarnów > Katowice 236 km Vangenechten
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-5ikona-6ikona-7
 
V Tarnówe, teda domove Pretekov karpatských kuriérov, bolo ráno daždivo. Ani to nezabránilo tradičnému vysokému tempu v prvej hodine, okolo 50 km/h. Únik sa vyprofiloval asi po polhodine, ale nebol v ňom žiadny Poliak. Rybakov (Kaťuša) Vallee (Lotto), Cousin (Europcar), Samoilau (CCC) a Solomenikov (Rusvelo). To nebola dobrá situácia hlavne pre poľskú reprezentáciu a pelotón nie a nie pustiť partiu.
 
Po viac ako 45-minútovom boji to Poliaci vzdali a náskok čelnej partie sa začal zväčšovať. Nie však dramaticky, dostal sa iba cez dve minúty. Poliaci si však orazili iba na chvíľu a potom nasadili opäť strhujúce tempo. Vyčerpaný únik z neustálej ťahanice v desiatkach sekúnd napokon rezignoval a pelotón bol okolo 13:00 opäť pokope.
 
Následne prichádzalo k novým atakom až sa dopredu dostali Joshua Edmondson (Sky) a Matthias Krizek (Cannondale). Po chvíli ich doplnil ešte Mateusz Taciak z CCC Polsat. Túto trojicu nechala hlavná skupina vyniknúť bez väších problémov. Tempo určovali Quick-Stepáci.
 
Poliaci vypísali tri šprintérske prémie tesne pred príchodom do Katowic a tunajších okruhov. Všetky vyhral Rakúšan Krizek, ktorý sa chcel dostať do modrého dresu Lotto. To sa mu aj podarilo. Navyše, vystúpal až na druhé miesto celkovo vďaka bonifikáciám. Pelotón bol úniku v pätách s mankom okolo dvoch minút.
 
Keďže sa medzera neustále zmenšovala, bola to voda na mlyn ďalších atakov. Do úniku si doskočila dvojica Jeróme Cousin (Europcar) - Przemysław Kasperkiewicz (Poľsko). Taciak vyhral vrchársku prémiu a dostal sa do čela vrchárskej klasifikácie.
 
Rozdiely boli minimálne. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa v Katowiciach bude špurtovať. Tak sa aj stalo, hoci atakov nebolo málo a skúšal to aj Thor Hushovd. Najrýchlejším mužom bol Jonas VanGenechten z Lotta pred Guarnierim, Mezgecom a Modolom. Martin Velits doviedol na hranicu kilometra kolegu Maesa, ten skončil až deviaty. Aj Peter Velits prišiel do cieľa bez straty.
 
 
VÝSLEDKY 4. ETAPY:
1. albansko VANGENECHTEN Jonas LOTTO BELISOL TEAM 5h 43' 29''
2. vlajka GUARNIERI Jacopo ASTANA PRO TEAM + 00' 00''
3. vlajka MEZGEC Luka TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
4. vlajka MODOLO Sacha LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
5. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
6. vlajka APPOLLONIO Davide AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
53. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
76. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 4. ETAPE:
1. vlajka VAKOČ Petr OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 20h 34' 24''
2. vlajka KRIZEK Matthias CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 26''
3. vlajka HUTAROVIČ Jauhenij AG2R LA MONDIALE + 00' 27''
4. vlajka BOS Theo BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 27''
5. vlajka MEZGEC Luka TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 27''
28. vlajka VELITS Peter OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 37''
34. vlajka VELITS Martin BMC RACING TEAM + 00' 37''
favoriti na celkové poradie + 00' 37''
 
 
 
tour-de-pologne-4
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop