Okolo Poľska vyrobilo národného hrdinu, nás potešili hlavne fanúšikovia

10.8.2014, 22:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor

Prvé etapové preteky po Tour de France dokonale sadli novému poľskému hrdinovi Rafalovi Majkovi, ktorý si v týchto dňoch môže užívať najkrajšie chvíle svojej krátkej kariéry. Aj s významnou slovenskou pečaťou sme na Okolo Poľska videli svieže preteky.

 

 

Nečakané zápletky

 

I keď úvod podujatia tvorili štyri zvlnené etapy, na ktorých konci sa očakávali klasické šprintérske súboje, prvé dve z nich mali oveľa dramatickejší finiš, ako sa predpokladalo. Zlá kontrola utečencov, brutálne počasie a takmer vydarený záverečný atak od Petra Velitsa svižne odštartovali začiatok podujatia, ktorý ukoristil sviatočný víťaz Jauhenij Hutarovič. Najrýchlejší pretekári dostali na frak aj v nasledujúcej etape, keď úplne podcenili mladého českého cyklistu Petra Vakoča, ktorý si dlhým únikom vybojoval nielen svoje prvé víťazstvo medzi profesionálmi, ale aj príležitosť vychutnávať  si žltý dres lídra pretekov. V konečnom dôsledku táto etapa ovplyvnila aj výkon Martina Velitsa, ktorý mal potom jasnú úlohu pomáhať Vakočovi, ako sa len bude dať. A triumfy Thea Bosa a Jonasa Van Genechtena nepatrili tiež medzi očakávané.

 

O celkovom víťazovi nakoniec rozhodli tatranské kopce a bonusové sekundy. Každý pretekár vedel, že tieto stúpania nedokážu jedným atakom vytvoriť rozhodujúci časový odstup, pretože jednoducho nie sú dostatočne strmé. A práve tento fakt robí toto podujatie krásnym, pretože pretekári na konci týchto etáp musia siahnuť na dno svojich síl, aby získali na svoju stranu aspoň nejakú tú sekundu a bonifikáciu. Peter Velits to potvrdil, keď sa vyjadril, že aj keď finiš na Štrbskom Plese nedokázal vytvoriť rozdiely, jazdilo sa úplne na doraz. Tieto finiše najlepšie zvládol Rafal Majka, ktorý si najskôr počas historickej etapy na slovenskom území takticky a umne vyšpurtoval pre víťazstvo a počas klasickej horskej etapy na poľskej strane Tatier doslova urval každú získanú sekundu. Práve tento útok bol rozhodujúci pre jeho celkový triumf, pretože mu v spolupráci s bonifikačnými sekundami vytvoril taký odstup, ktorý už Ion Izagirre nedokázal v časovke zmazať. Ak by však neboli udeľované bonifikácie, španielsky jazdec by sa stal víťazom podujatia o štyri sekundy. Ale tento časový bonus má veľmi priaznivý vplyv na priebeh jednotlivých etáp.

 

 

Poľsko plesá

 

Rafal Majka dokázal na Tour de France poblázniť Poľsko a na domácom podujatí ešte viac majka-rafal-tdf-2014vyburcoval svojich priaznivcov. Na nie veľmi náročných stúpaniach sa zakaždým snažil útočiť, aby využil svoju parádnu vrchársku formu. Aj tie malé časové rozostupy mu nakoniec stačili na to, aby sa stal domácim hrdinom. Mnohí videli v Rafalovi Majkovi obrovský potenciál, ale posledné týždne ho dostali na piedestál, odkiaľ už nie je cesta späť. Jeho vrchárske možnosti sú obdivuhodné a len jeho snaha naďalej tvrdo pracovať ukáže, či sa môže stať obávaným jazdcom na celkové poradie, ktorý bude miešať karty aj na najvyšších priečkach Grand Tour.

 

Jedinými konkurentmi mu boli dvaja španielski pretekári z tímu Movistar. Ion IzagirreBeňat Intxausti svorne sekundovali poľskej rakete, ale nakoniec ani Izagirreho časovkárske schopnosti nestačili na vytúžený triumf. Jasný rozdiel medzi nimi bol vidieť v tom, keď Majka útočil na poslednom stúpaní v Tatranskej Bukovine a Ion Izagirre nestačil zachytiť jeho akceleráciu. Aj keď tento kopec nemal prudký sklon, Izagirre nedokázal nasledovať Majkovu vrchársku formu. Ak by mal kopec náročnejšie prevýšenie, poľský borec ako najsilnejší vrchár by mal určite viacej čas žmurknúť do kamery.

 

Zaujímavými menami v najlepšej desiatke boli Christophe Riblon, ktorý konečne našiel minuloročnú formu, i keď trošku neskoršie, ako čakal. Potešiteľný bol návrat Roberta Gesinka a jeho vyčkávanie na zopakovanie vysokých priečok na Grand Tour. Český borec Petr Vakoč zas potvrdil, že jeho talent obsahuje vysoké parametre a v tíme OPQS môže už len napredovať.

 

 

Vyburcovali slovenských fanúšikov

 

Na podujatí sme videli aj obidvoch bratov Velitsovcov a môžeme  byť radi, že aj prítomnosť dvoch slovenských jazdcov vo World Tour tímoch zdvihla úroveň etapy končiacej na Štrbskom Plese. Martin Velits bol naďalej spoľahlivým pracantom v tíme OPQS, ale na túto svoju výbornú vlastnosť vlastne aj doplatil, pretože ochrana žltého trička Petra Vakoča ho stála voľnú ruku v nádhernej slovenskej etape. Na druhej strane si za túto svoju obetu zvýšil kredit ako spoľahlivý domestik, z čoho môže čerpať benefity ešte niekoľko nasledujúcich rokov.

 

Jeho brat Peter zas prvýkrát vo svojej kariére pretekal bezprostredne po skončení Tour de France a to len kvôli slovenským fanúšikom. Etapu na Štrbskom Plese zvládol veľmi dobre, medzi jeho prednosti nikdy nepatrila výbušnosť, ktorá bola potrebná na tejto cieľovej čiare. Potom však v Tatranskej Bukovine nedokázal nasledovať najsilnejších cyklistov a vypadol z bojov o elitnú desiatku. Z tohto pohľadu jeho celkové umiestnenie nenaplnilo jeho možnosti, ale túžba ukázať sa slovenským fanúšikom aj za cenu vytúženého osobného voľna bola veľkým gestom. V neposlednom rade bol to sám Peter Velits, ktorý po skončení Tour de France povedal, že nie je spokojný s tým, že sa mu nepodarilo vybojovať nejaký osobný úspech. Preto jeho motivácia dosahovať veľké výsledky je stále určite vysoká.

 

 

Upozorňujeme prispievajúceho s menom "lance" na kultúrnejší prejav. Dostali sme na tento nick už viacero negatívnych reakcií. Nechceme dookola počúvať o kazení nášho mena kvôli nedôstojnej diskusii.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop