Bouhanni v 2. etape Vuelty konkurenta nenašiel, Sagan nešpurtoval

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Na dnešný deň sme sa tešili od skončenia Tour de France. Opäť sme chceli očami tlačiť Petra Sagana na pásku klasického špurtu. O motiváciu núdza nebola. V jednom z troch najslávnejších dresov histórie etapových pretekov by sa Peter objavil prvý raz.
 
2. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
24.8. nedeľa rovinatá ciel rovina Algeciras > S. Fernando 174,4 km víť: Bouhanni
 
 
Hneď od úvodu druhej etapy sa 198-členný pelotón musel šplhať na stúpanie, ktoré však bolo jediné v dnešnom itinerári, takže nemohlo o ničom okrem prvého držiteľa vrchárskeho dresu rozhodnúť. Už prvý pokus o únik v úvodnom kilometri skončil úspešne. Dopredu sa dostail  Javier Aramendia (Caja Rural), Janse Van Rensburg, Kristian Sbaragli (obaja MTN Qhubeka), Nathan Haas (Garmin), Valerio Conti (Lampre-Merida) a Romain Hardy (Cofidis).
 
Stúpanie Alto del Cabrito (9,2 km; 3,3 %) prekvapujúco odtrhlo dvojicu Hardy - Sbaragli. Čakali by sme väčšiu vyrovnanosť v druhom dni pretekov. Prémiu vyhral Nathan Naas a získal bielo-modrý dres. Následne sa spolu so Sbaraglim vrátili do balíka. Hardymu sa podarilo dostať späť a po malom chaose teda ostala vpredu štvorica Aramendia, Van Rensburg, Conti a Hardy.
 
ÚNIK DŇA
.cjr14. Javier Aramendia
(Caja Rural)
.mtn14. J. Van Rensburg
(MTN-Qhubeca)
.lam14. Valerio Conti
(Lampre-Merida)
.cof14. Romain Hardy
(Cofidis)
Náskok siahal k štyrom minútam. Na tejto hranici sa držal celú nasledujúcu hodinu. Movistar nechcel pripustiť žiadne prekvapenie. Vykúkali tam aj borci FDJ a Cannondalu, ale zatiaľ neťahali.
 
Počasie bolo nádherné, slnečno a 26 stupňov. Cyklisti si mohli vychutnávať more po svojej ľavici. Pelotón sa presúval po provincii Cadiz na samom juhu Španielska.
 
Počas občerstvovacej zóny sa medzera medzi skupinami zvýšila na päť minút. Jazdci v balíku sa chceli pokojne najesť aj napiť. Prvú šprintérsku prémiu vzal Juhoafričan Van Rensburg z MTN. Získal štyri body aj tri bonifikačné sekundy, ale pre neho to nebolo podstatné.
 
V predposlednej hodine etapy začal pelotón trápiť vietor, ale nie rozhodujúco. Movistaru už začali striedať FDJ s Giant-Shimanom. Stále sme videli vpredu aj pár ľudí Cannondalu. Dúfali sme, že bude špurtovať aj Žilinčan. Zo svojho tímu je najrýchlejší a toto je Grand Tour.
 
Druhý šprint vyhral 21-ročný Talian Conti. Medzi tým došlo v pelotóne k prvému pádu v pretekoch. Na zem sa porúčali štyria cyklisti, najhoršie vyzeral Fabio Felline z Treku, ale aj on pokračoval ďalej. S blížiacim sa cieľom klesal náskok čelnej partie. Vyzeralo to na očakávaný dojazd.
 
bouhanni-nacer-2014Osemnásť kilometrov pred páskou bol dostihnutý posledný borec z úniku Van Rensburg a šprintérske tímy už roztáčali svoj kolotoč. Najlepšiu pozíciu vypracovalo družstvo FDJ a hoci šiel Nacer Bouhanni z druhej pozície, posledný rozbiehač mu to dostatočne potiahol a Francúz bol najrýchlejší. John Degenkolb dnes nemal nárok a musel sa uspokojiť s druhým miestom. Tretí flek bral Roberto Ferrari z Lampre-Merida.
 
V Cannondali dnes vyhrať etapu nechceli. Museli vedieť, že Oscar Gatto nie je najrýchlejší v ich tíme, ale taktiku postavili na neho a jeho šieste miesto, ktoré nemá žiadny význam. Peter Sagan sa dvesto metrov pred páskou dostal do vynikajúcej pozície, ale potom si vystúpil a kontroloval, aby ostal bez straty. Tento ťah pre istotu nebudeme komentovať, každý si urobí názor, či sa takéto niečo má robiť na Grand Tour so šancou na červený dres. Našťastie, dá sa o neho ešte bojovať v ďalších dňoch, ak si to v Cannondali urovnajú v hlavách. Dnes sa v posledných dvesto metroch predsa nedalo nič našetriť na preteky o päť týždňov. To je holý nezmysel.
 
V celkovom poradí sa na základe súčtu umiestnení dostal do čela Alejandro Valverde, ale medzi ním a Nairom Quintanom je to mimoriadne tesné, keďže došli do cieľa tesne za sebou a možno zajtra sa to bude opäť meniť. Zelený dres dostal Nacer Bouhanni, bielo-modrý Nathan Haas a kombináciu zatiaľ nie je možné určiť, čo však nehovorí, že organizátori kvôli sponzorom do tohto dresu niekoho nenavlečú.
 
 
Alejandro Valverde, lider pretekov (Movistar): "Ak sa chcete vyhnúť pádu alebo časovým odstupom, musíte byť vpredu. Snažil som sa tak urobiť. Už som bol v autobuse, keď za mnou prišli a pýtali sa, čo tam robím, že si mám ísť po červený dres. Prekvapilo ma to. Som šťastný, ale želal by som dres komukoľvek z kolegov. Myslím si, že je jedno, kto by ho mal na sebe."
 
 
VÝSLEDKY 2. ETAPY:
1. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 4h 01' 30''
2. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
3. vlajka FERRARI Roberto LAMPRE - MERIDA + 00' 00''
4. albansko STUYEN Jasper TREK FACTORY RACING + 00' 00''
5. vlajka LASCA Francesco CAJA RURAL - SEGUROS RGA + 00' 00''
6. vlajka GATTO Oscar CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
45. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
61. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
 

CELKOVÉ PORADIE PO 2. ETAPE:
1. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM 4h 15' 43''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 00''
3. AMADOR Andrej MOVISTAR TEAM + 00' 00''
4. vlajka CASTROVIEJO Jonathan MOVISTAR TEAM + 00' 00''
12. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 06''
25. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 11''
34. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 19''
51. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 26''
52. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 27''
77. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 38''
 
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 164 km - Alto del Cabrito: 9,2 km (3,3 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Prvá šprintérska skúška bude mať pre Petra Sagana a Michaela Matthewsa punc boja o la roja, Nacer Bouhanni, John Degenkolb či Jauhenij Hutarovič s Andreom Guardinim sa budú musieť uspokojiť s bojom o etapový triumf. Do záveru sa zrejme budú tlačiť aj starí vlci Tom Boonen a Daniele Bennati. Pokojne sa môže stať, že Peter bude pokračovať v nepriazni osudu z Tour a etapové víťazstvo sa mu bude vyhýbať, ale stať sa môže aj pravý opak. V San Fernande nakročí jedným z týchto dvoch smerov.
 
 
Krátky opis trasy:
Po tímovej časovke prichádzajú na rad špurtéri, na ktorých čaká prvá rovinatá etapa z celkovo piatich v itinerári 69. ročníka Vuelty. Etapa dlhá 174 kilometrov štartuje v prístavnom meste Algeciras na juhu Španielska a končí v San Fernando v provincii Cádiz. Pre pelotón je pripravený aj prvý súboj o vrchársky dres, a to hneď na jedenástom kilometri, kde sa nachádza prémia tretej kategórie na Alto del Cabrito (340 m). Spoznáme tak prvého nositeľa bielo-modrého dresu. V druhej časti dňa sa však budú špurtérske tímy musieť mať na pozore, cieľové mesto sa totiž nachádza priamo pri mori a dojazd do cieľa im tak môže pokaziť nepríjemný bočný vietor. Bude to veľmi nervózny technický dojazd so štyrmi ostrými zákrutami. Pozícia je tak veľmi dôležitá. Miestni "Cañaíllas" môžu byť svedkami aj prvého hromadného pádu tesne pred cieľovou páskou.
 
 
vuelta-etapa-02
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop