3. etapa Vuelty: Matthews potvrdil rolu favorita a je červený

16.8.2014, 11:15 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Oranizátori chceli, aby sme si etapy v Astúrii zapamätali. Tretia bola profilovo veľmi zaujímavá. Najprv rovinatý nábeh, následne náročné stúpania do nadmorskej výšky 1100 metrov. Tak zjazd a nakoniec finiš po krátkom a ostrom stúpaní. Inými slovami, typická etapa pre Petra Sagana v ideálnej forme. Tu však v nej nebol.
 
3. etapa Vuelta a Espaňa 2014 (UCI World Tour, Španielsko)
25.8. pondel. kopcovitá ciel rovina Cádiz > Arcos Frontera 198 km víť: Matthews
 
 
Aj na štarte tretieho dňa panovalo príjemné počasie a dobrá nálada. zatiaľ neodstúpil ani jeden pretekár. Zrodenie úniku trvalo o päť minút dlhšie ako v nedeľu. Napokon sa pelotón uspokojil s partiou Jerémy Cousin (Europcar), Guillermo Mas (Caja Rural), Jonathan Fumeaux (IAM), Danilo Wyss (BMC) a Jacques Van Rensburg (MTN Qhubeka).
 
Päťka si budovala náskok a až keď dosiahol úctyhodných osem minút, na čelo balíka sa dostala Orica vymeniť platonický Movistar, asi na 50. kilometri. Zdalo sa, že Michael Matthews sa cíti dobre. Prínos austrálskeho tímu bol významný. Za prvých štyridsať minút ich práce klesol rozostup úniku o tri minúty.
 
31°C
Starší z bratskej dvojice Van Rensburgovcov (Reinardt jazdí v Giant-Shimano) bol v úniku aj včera, ale nevyťažil z toho žiadny dres. Jedinou výhodou bolo päť bodov v zelenej súťaži, takže ak by bol dnes aktívny, mohol pomýšľať na líderstvo v kombinácii. Samozrejme, všetci pretekári v úniku mali rovnaké šance na vrchársky dres. Pod prvý kopec Puerto de Gális prišli s náskokom 4:30.
 
Prvú vrchársku prémiu vyhral Cousin a dorovnal Haasa na čele tejto súťaže. Náskok však neustále klesal. Na stom kilometri to bolo iba 3:35. Partia si ešte nemohla byť istá, že zvládne všetky stúpania. Druhé ešte bez obáv áno. Prémiu na Alto Alcornocales opäť vyhral Cousin a virtuálne sa dostal do dresu pre najlepšieho vrchára.
 
V ďalšom priebehu pelotón mierne spomalil. Stále sa nevytvorila žiadna skupina za hlavným poľom. Pre únik to znamenalo krátke obrodenie fyzických aj psychických síl. Trvalo to iba veľmi krátko a balík znova ožil. Orica nasadila kvalitné tempo. Začalo sa nám pomaličky tvoriť grupetto. Pelotónom sa začal prepadať aj Peter Sagan a jazdil na jeho chvoste. Vyzeralo to tak, že sa trápi, ale u Petra nikdy neviete. Čakali sme, či si vystúpi, alebo bude držať ďalej.
 
Z úniku ako prvý nestačil Fumeaux z IAM, naopak, v nekonečnom predposlednom stúpaní atakoval Mas z Caja Rural. Španiel nakopol poriadne tempo. Orica z toho nebola nadšená, ale vystriedal im sem-tam iba Movistar.
 
Predposlednú vrchársku prémiu vyhral Mas, ale zisk troch bodov mu ešte na Cousina nestačil, keďže Francúz získal ďalšie dva. Dvojica Cousin - Wyss strácala na vedúceho Španiela 1:25, Van Rensburg sa dostal k nim počas zjazdu, Fumeaux to už mal za sebou.
 
V záverečnom stúpaní Puerto del Boyar (6,6 km 5,6 %) Masovi dochádzala para. Nádej ešte nie. Náskok klesol na hranicu troch minút. Post najbojovnejšieho pretekára získal, ale vrchársky dres nie, pretože Cousin prešiel vrcholom posledného stúpania druhý a o jeden bod ostal na čele tejto klasifikácie.
 
Po skončení dlhého zjazdu sa Mas rozlúčil s mediálnou pozornosťou a do cieľa smeroval kompaktný pelotón. Nebolo tam 198 pretekárov, ale odpadli iba najmenej odolní ľudia. V balíku bol stále aj Sagan. Vo výbornej nálade okupoval jeho posledné priečky. Ukazoval sa aj Velits.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom sa porúčal na zem Adriano Malori, keď si zle prebral tašku od maséra. Zvalil aj kolegu Jonathana Castrovieja (obaja Movistar), ktorý mal potom problém s bicyklom a dve minúty čakal, kým sadol na rezervu.
 
Ešte pred obávaným stúpaním nastúpil grandtourový mazák Adam Hansen z Lotta. Reálnu šancu však nemal.
 
matthews-michael-rozhovorV záverečnom krátkom stúpaní rozprúdili tempo jazdci Kaťuše a chvíľu to vyzeralo na triumf Giampaola Carusa, no v samom závere ho prekonali finišujúci vrchári s odolnými šprintérmi. Michael Matthews (Orica) sa šikovne vyviezol za Danielom Martinom z Garminu a v záverečných metroch ho prekonal. Joaquimovi Rodríguezovi pripadla tretia priečka. V cieli nastali rozdiely, no zdalo sa nám, že všetci favoriti až na Valverdeho prišli do cieľa vpredu bez straty.
 
Zaujalo ôsme miesto Nacera Bouhanniho medzi klasickými vrchármi. Sagan v závere nefiguroval. Do cieľa prišiel so stratou cez tri minúty, rovnako ako Velits.
 
Matthews sa vďaka víťazstvu dostal do červeného dresu, takže si pridal do zbierky aj túto farbu po podobnej ružovej z vydarenej jari. Bouhanni sa dokázal udržať v zelenej a veruže si musí budovať poriadny náskok pred ťažkými etapami, kde budú kraľovať vrchári. Masovi sa únik naozaj vyplatil. Napokon sa do vrchárskeho dresu dostal, keďže Cousin prehral špurt s Wyssom na poslednej prémii. Španielovi patrí aj biely dres lídra kombinácie, ktorý si oblečie Wyss.
 
 
VÝSLEDKY 3. ETAPY:
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 5h 12' 21''
2. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP + 00' 00''
3. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 00''
4. vlajka KELDERMAN Wilco BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 00''
5. vlajka MARTENS Paul BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 00''
6. albansko EVANS Cadel link-ikonka link-ikonka BMC RACING TEAM + 00' 00''
10. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 00''
11. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
12. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 00' 00''
13. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 00''
16. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
39. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 07''
117. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 24''
129. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 37''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 3. ETAPE:
1. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 9h 27' 53''
2. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 00' 04''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 00' 11''
4. URÁN Rigoberto OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 15''
5. vlajka CARUSO Damiano CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 17''
6. CHÁVEZ Esteban ORICA GREENEDGE + 00' 17''
12. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 23''
17. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 31''
21. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 38''
104. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 03' 47''
109. vlajka VELITS Martin OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 03' 54''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka BOUHANNI Nacer FDJ 33 bodov
2. albansko MATTHEWS Michael ORICA GREENEDGE 29 bodov
3. vlajka MARTIN Daniel GARMIN - SHARP 20 bodov
 
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 9 bodov
2. vlajka COUSIN Jeróme TEAM EUROPCAR 9 bodov
3. vlajka WYSS Danilo BMC RACING TEAM 6 bodov
 
 
KOMBINOVANÁ SÚŤAŽ PO 3. ETAPE:
1. vlajka MAS Guillamo CAJA RURAL - SEGUROS RGA 114 bodov
2. vlajka WYSS Danilo BMC RACING TEAM 145 bodov
3. vlajka CONTI Valerio LAMPRE - MERIDA 148 bodov
 
 
 
Horské prémie (km do cieľa):
3-20-modre 106 km - Puerto de Gális: 3,5 km (8,0 %)
3-20-modre 95 km - Alto Alcornocales: 8,0 km (3,3 %)
3-20-modre 62 km - Alto del Camino: 13,3 km (3,7 %)
3-20-modre 46 km - Puerto del Boyar: 6,6 km (5,6 %)
body v cieli: 25-20-16-14-12-10-9-8-7-6-5-4-3-2 (obe prémie 4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Dnešný deň by mal opäť patriť šprintérom, hoci to vôbec nebudú mať ľahké. Preverí ich zhruba tridsať kilometrov stúpania, no našťastie posledný kopec vrcholí 46 km pred páskou. Ak si favoriti na celkový triumf nezaumienia rozbiť už túto etapu, do cieľa by mala prísť väčšia skupina s ľuďmi ako Degenkolb aj Matthews. Po včerajšku radšej nebudeme nič písať o šanciach Petra Sagana. V tíme sa budú musieť dohodnúť na stratégii. Tentoraz takej so šancou na víťazstvo.
 
 
Krátky opis trasy:
Po čistých špurtéroch si na svoje prídu aj tí odolní. Pelotón čaká tretia najdlhšia etapa v trojtýždňovom pekle, ktorá meria 198 km. Tretí raz a zároveň naposledy sa cyklisti predstavia v Cádize. Vyštartuje sa v najstaršom nepretržite obývanom meste Španielska, kde si milovníci rýb môžu dopriať vždy čerstvé ryby a finišovať sa bude v meste postavenom na tisíc rokov starej skale - Arcos de la Frontera, čo je zároveň národná pamiatka Andalúzie. Prvých 55 km sa pretekári ešte poriadne nezapotia, no potom sa začne stúpať na prvú zo štyroch horských prémii tretej kategórie, ktoré organizátori pripravili. Puerto de Gális je síce najkratšie (3,5 km), avšak pri 8 % to bude niektorých bolieť. Pelotón si poriadne nevydýchne a už sa bude stúpať na Alto Alcornocales (8 km, 3,3 %). V dnešnej etape príde rad aj na súboj o body do bodovacej súťaže a to dokonca dvakrát. Predposledné stúpanie a zároveň najdlhšie (13,3 km, 3,7 %) takisto preriedi štartové pole a skupina, ktorej zostane najviac síl, absolvuje posledné stúpanie na Puerto del Boyar (6,6 km, 5,6 %) a naberie kurz cieľového mesta, ktorý bude z kopca. Až do méty troch kilometrov pred cieľom, kde sa začne taktická bitka a nakoniec by sme mali vidieť špurt malej skupiny do strmého kopca. Dnes nie je ani únik bez šance.
 
 
vuelta-etapa-03
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY VUELTA A ESPAŇA 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop